Rozporządzenie wykonawcze 2019/386 ustanawiające zasady dotyczące podziału kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rolne uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej WTO po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz zasady dotyczące pozwoleń na przywóz wydanych i uprawnień do przywozu przyznanych w ramach tych kontyngentów taryfowych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/386
z dnia 11 marca 2019 r.
ustanawiające zasady dotyczące podziału kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rolne uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej WTO po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz zasady dotyczące pozwoleń na przywóz wydanych i uprawnień do przywozu przyznanych w ramach tych kontyngentów taryfowych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 187 lit. a) i c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/216 2  stanowi, że kontyngenty taryfowe uwzględnione w unijnej liście koncesyjnej załączonej do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 mają być podzielone między Unię a Zjednoczone Królestwo na podstawie udziału UE-27 w wykorzystaniu kontyngentu określonego w załączniku do tego rozporządzenia.

(2) W związku z tym należy wprowadzić środki w celu wdrożenia podziału odpowiednich kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rolne określonych w części A załącznika do rozporządzenia (UE) 2019/216. W szczególności należy ustanowić, że ilości objęte kontyngentem taryfowym określone w rozporządzeniach otwierających odpowiednie kontyngenty taryfowe zostają zastąpione nowymi ilościami wynikającymi z podziału wdrożonego na mocy niniejszego rozporządzenia.

(3) W ramach niektórych kontyngentów taryfowych uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej załączonej do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 określone ilości przydzielono poszczególnym państwom trzecim w ramach międzynarodowych zobowiązań Unii. Konieczne jest zatem rozdzielenie tych konkretnie przydzielonych ilości między Unię a Zjednoczone Królestwo na podstawie podziału określonego w rozporządzeniu (UE) 2019/216 i z uwzględnieniem historycznych przepływów handlowych między tymi państwami trzecimi, Unią a Zjednoczonym Królestwem.

(4) Jako że dzień, od którego odpowiedni artykuł rozporządzenia (UE) 2019/216 prawdopodobnie zacznie mieć zastosowanie, może przypaść w okresie obowiązywania kontyngentu, który rozpoczął swój bieg, należy określić szczegółowe zasady wdrożenia podziału ilości, które nie zostały jeszcze przydzielone w tym dniu, w odniesieniu do kontyngentów taryfowych, których okres obowiązywania rozpoczyna się przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, a kończy się po tym dniu. Jednakże w takich przypadkach podzielone ilości kontyngentu taryfowego nie powinny przekraczać nowych ilości dostępnych dla UE-27, określonych w niniejszym rozporządzeniu dla każdego kontyngentu taryfowego zarządzanego przy pomocy metody "równoczesnego badania", z uwzględnieniem ilości przydzielonych w państwach członkowskich innych niż Zjednoczone Królestwo przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

(5) Aby zapewnić podmiotom gospodarczym pewność prawa i przejrzystość, Komisja powinna opublikować ilości dostępne po podziale tych kontyngentów taryfowych w ciągu dwóch dni roboczych od dnia, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

(6) Konieczne jest również ustanowienie zasad dotyczących ważności praw i obowiązków wynikających z pozwoleń na przywóz wydanych oraz uprawnień do przywozu przyznanych przez organy wydające pozwolenia w Zjednoczonym Królestwie lub przez organy wydające pozwolenia w innych państwach członkowskich.

(7) W celu zapewnienia, aby od dnia, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, przywóz w ramach kontyngentów taryfowych uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej załączonej do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994, był realizowany wyłącznie przez podmioty gospodarcze mające siedzibę w Unii, należy wprowadzić szczegółową zasadę dotyczącą ważności pozwoleń na przywóz i uprawnień do przywozu przeniesionych na podmioty gospodarcze mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie i niewykorzystanych do tego dnia.

(8) Aby zapewnić podmiotom gospodarczym pewność prawa i przejrzystość, należy wyjaśnić, że z wyjątkiem przypadków, w których pozwolenia na przywóz zostały wydane, a uprawnienia do przywozu zostały przyznane przez organy wydające pozwolenia w Zjednoczonym Królestwie, nadal mają zastosowanie obowiązujące przepisy Unii w zakresie praw i obowiązków wynikających z pozwoleń na przywóz i uprawnień do przywozu, w tym praw dotyczących zabezpieczeń. Ponadto należy ustanowić przepisy dotyczące pozwoleń na przywóz przeniesionych na podmioty gospodarcze mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie.

(9) Porozumienie w formie wymiany listów dotyczące konsultacji między Wspólnotą Europejską a Królestwem Tajlandii w ramach art. XXIII GATT 3 , zatwierdzone decyzją Rady 96/317/WE 4 , przewiduje otwarcie dodatkowego rocznego autonomicznego kontyngentu taryfowego na skrobię z manioku w wysokości 10 500 ton, z czego 10 000 ton jest zarezerwowanych dla Tajlandii, a 500 ton jest dostępnych dla wszystkich państw trzecich. Do celów zarządzania wspomniane 500 ton dodano do kontyngentu taryfowego WTO o numerze porządkowym 09.0132 (CN 1108 14 00 - skrobia z manioku), który należy rozdzielić w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii. Dlatego kontyngent taryfowy w wysokości 500 ton (CN 1108 14 00 - skrobia z manioku) musi zostać oddzielony od ilości, które należy rozdzielić w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii, i jako taki powinien zostać udostępniony pod odrębnym numerem porządkowym.

(10) Niniejsze rozporządzenie należy stosować od dnia, od którego zastosowanie ma art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Podział kontyngentów taryfowych

1. 
Kontyngenty taryfowe na niektóre produkty rolne uwzględnione w unijnej liście koncesyjnej załączonej do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 zostają podzielone między Unię a Zjednoczone Królestwo w następujący sposób:
a)
podzielone ilości kontyngentów taryfowych zarządzanych przy pomocy metody "równoczesnego badania" określono w załączniku I;
b)
podzielone ilości kontyngentów taryfowych zarządzanych przy pomocy metody "kto pierwszy ten lepszy" określono w załączniku II.
2. 
Ilości objęte kontyngentem taryfowym określone w rozporządzeniach otwierających kontyngenty taryfowe, o których mowa w załącznikach I i II do niniejszego rozporządzenia, zastępuje się ilościami określonymi w trzeciej kolumnie tych załączników.
3.  5
 Na zasadzie odstępstwa od ust. 1, jeżeli okres obowiązywania danego kontyngentu taryfowego rozpoczyna się przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, a kończy się po tym dniu, podział ilości, które mają zostać przydzielone od tego dnia w ramach danego kontyngentu taryfowego, ustala się dla Unii w następujący sposób:
a)
jeżeli ilości przydzielone w państwach członkowskich innych niż Zjednoczone Królestwo przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, są równe lub wyższe od ilości określonej w kolumnie trzeciej załącznika I do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do kontyngentów taryfowych zarządzanych metodą "równoczesnego badania" lub załącznika II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do kontyngentów taryfowych zarządzanych metodą "kto pierwszy ten lepszy", żadne dodatkowe ilości nie są dostępne do przydziału;
b)
jeżeli ilości przydzielone w państwach członkowskich innych niż Zjednoczone Królestwo przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, są mniejsze niż ilość określona w kolumnie trzeciej załącznika I do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do kontyngentów taryfowych zarządzanych metodą "równoczesnego badania" lub załącznika II do niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do kontyngentów taryfowych zarządzanych metodą "kto pierwszy, ten lepszy", ilość dostępną do przydziału stanowi różnica między ilością określoną w kolumnie trzeciej załącznika I lub załącznika II do niniejszego rozporządzenia a ilościami już przydzielonymi w tych państwach członkowskich.

Jeżeli jednak ilości przydzielone w Zjednoczonym Królestwie przed dniem, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, są większe niż różnica między ilością dla UE-28 określoną w unijnej liście koncesyjnej WTO a ilością UE-27 określoną w trzeciej kolumnie załącznika I lub załącznika II do niniejszego rozporządzenia, te ilości stanowiące nadwyżkę odlicza się od ilości dostępnej do przydziału w państwach członkowskich innych niż Zjednoczone Królestwo począwszy od dnia, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

W ciągu dwóch dni roboczych od dnia, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216, Komisja publikuje, za pomocą odpowiedniej publikacji internetowej, w odniesieniu do każdego kontyngentu taryfowego, o którym mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, ilości dostępne w dniu, od którego stosuje się art. 1 ust. 2 tego rozporządzenia.

Artykuł  2

Pozwolenia na przywóz wydane i uprawnienia do przywozu przyznane przed rozpoczęciem stosowania art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216

1. 
Prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń na przywóz wydanych i uprawnień do przywozu przyznanych przez organy wydające pozwolenia w Zjednoczonym Królestwie w ramach kontyngentów taryfowych, o których mowa w załącznikach I i II do niniejszego rozporządzenia, wygasają w Unii niezwłocznie po rozpoczęciu stosowania art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.
2. 
Prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń na przywóz wydanych i uprawnień do przywozu przyznanych przez organy wydające pozwolenia w państwach członkowskich innych niż Zjednoczone Królestwo w ramach kontyngentów taryfowych, o których mowa w załącznikach I i II do niniejszego rozporządzenia, pozostają ważne w Unii.

Jednakże w przypadku gdy przed rozpoczęciem stosowania art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216 takie pozwolenia zostały przeniesione na podmioty gospodarcze mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, prawa i obowiązki wynikające z tych pozwoleń wygasają w Unii niezwłocznie po rozpoczęciu stosowania art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

Artykuł  3

Zmiana rozporządzenia Komisji (WE) nr 1085/2010

W załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1085/2010 6  dodaje się nowy wiersz w brzmieniu:

Numer porządkowy

Kod CN/Produkt

Pochodzenie

Stawka celna

Roczny kontyngent

taryfowy (w tonach,

waga netto)

"09.0135

1108 14 00 Skrobia z manioku

Wszystkie kraje trzecie

Stawka celna równa stawce celnej wg klauzuli największego uprzywilejowania (KNU) pomniejszonej o kwotę 100 EUR za tonę

500"

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia, od którego zastosowanie ma art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/216.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Kontyngenty taryfowe zarządzane przy pomocy metody "równoczesnego badania" z pozwoleniami

Numer porządkowy kontyngentu taryfowego Podstawa prawna/rozporządzenie otwierające Nowa ilość dla UE-27 Udział UE-27

w kontyngencie

taryfowym (1)

09.4451 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 593/2013 (2) 2 481 ton 34,7 %
09.4450 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 16 936 ton 99,6 %
Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 12 453 tony 100 %
09.4452 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 2 022 tony 87,9 %
Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 3 584 tony 87,9 %
09.4002 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 11 481 ton 99,8 %
09.4455 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 711 ton 71,1 %
09.4454 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 846 ton 65,1 %
09.4453 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 8 951 ton 89,5 %
09.4003 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 431/2008 (3) 43 732 tony 79,7 %
09.4001 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 1 405 ton 62,4 %
09.4004 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 593/2013 200 ton 100 %
09.4057 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 412/2008 (4) 15 443 tony 30,9 %
09.4058 Rozporządzenie (WE) nr 412/2008 4 233 tony 30,9 %
09.4020 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 748/2008 (5) 800 ton 100 %
09.4460 Rozporządzenie (WE) nr 748/2008 700 ton 100 %
09.4038 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 442/2009 (6) 12 680 ton 36 %
09.4170 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 1 770 ton 36 %
09.4282 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1585 (7) Rok 2020:

55 548 ton

Rok 2021:

68 048 ton

Od 2022 r.:

80 548 ton (8)

100 %
09.4067 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 533/2007 (9) 4 054 tony 64,9 %
09.4068 Rozporządzenie (WE) nr 533/2007 8 253 tony 96,3 %
09.4069 Rozporządzenie (WE) nr 533/2007 2 427 ton 89,7 %
09.4410 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1385/2007 (10) 14 479 ton 86,7 %
09.4411 Rozporządzenie (WE) nr 1385/2007 4 432 tony 86,9 %
09.4412 Rozporządzenie (WE) nr 1385/2007 2 868 ton 86,9 %
09.4070 Rozporządzenie (WE) nr 533/2007 1 781 ton 100 %
09.4420 Rozporządzenie (WE) nr 1385/2007 4 227 ton 86,1 %
09.4421 Rozporządzenie (WE) nr 1385/2007 597 ton 85,3 %
09.4422 Rozporządzenie (WE) nr 1385/2007 2 121 ton 85,3 %
09.4169 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 536/2007 (11) 21 345 ton 100 %
09.4211 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2007 (12) 129 930 ton 76,1 %
09.4212 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 68 385 ton 73,8 %
09.4213 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 824 tony 99,5 %
09.4217 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 89 950 ton 97,5 %
09.4218 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 11 301 ton 97,5 %
09.4214 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 52 665 ton 66,3 %
09.4215 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 109 441 ton 68,4 %
09.4216 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 8 471 ton 74 %
09.4251 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 10 969 ton 69,4 %
09.4261 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 236 ton 69,4 %
09.4252 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 59 699 ton 94,9 %
09.4254 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 8 019 ton 57,3 %
09.4260 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 1 669 ton 59,6 %
09.4253 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 163 tony 55,3 %
09.4255 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 1 162 tony 55,3 %
09.4262 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 260 ton 55,3 %
09.4257 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 0 ton 0 %
09.4256 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 8 572 tony 63,5 %
09.4263 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 159 ton 72,1 %
09.4258 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 300 ton 50 %
09.4264 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 0 ton 0 %
09.4259 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 278 ton 46,4 %
09.4265 Rozporządzenie (WE) nr 616/2007 58 ton 46,4 %
09.4015 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 539/2007 (13) 114 669 ton 84,9 %
09.4401 Rozporządzenie (WE) nr 539/2007 7 000 ton 100 %
09.4402 Rozporządzenie (WE) nr 539/2007 15 500 ton 100 %
09.4590 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2535/2001 (14) 68 536 ton 99,998 %
09.4599 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 11 360 ton 100 %
09.4182 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 21 230 ton 63,2 %
09.4195 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 25 947 ton 63,2 %
09.4591 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 5 360 ton 100 %
09.4592 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 18 438 ton 100 %
09.4593 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 5 413 ton 100 %
09.4594 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 11 741 ton 58,7 %
09.4515 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 1 670 ton 41,7 %
09.4522 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 500 ton 100 %
09.4595 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 14 941 ton 99,6 %
09.4514 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 4 361 ton 62,3 %
09.4521 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 3 711 ton 100 %
09.4596 Rozporządzenie (WE) nr 2535/2001 19 525 ton 100 %
09.4104 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 341/2007 (15) 13 403 tony 100 %
09.4099 Rozporządzenie (WE) nr 341/2007 5 744 tony 100 %
09.4105 Rozporządzenie (WE) nr 341/2007 28 389 ton 84,1 %
09.4100 Rozporządzenie (WE) nr 341/2007 12 167 ton 84,1 %
09.4106 Rozporządzenie (WE) nr 341/2007 2 598 ton 61,6 %
09.4102 Rozporządzenie (WE) nr 341/2007 1 113 ton 61,6 %
09.4157 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1979/2006 (16) 28 880 ton 100 %
09.4193 Rozporządzenie (WE) nr 1979/2006 1 520 ton 100 %
09.4194 Rozporządzenie (WE) nr 1979/2006 252 tony 100 %
09.4158 Rozporządzenie (WE) nr 1979/2006 4 779 ton 100 %
09.4123 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1067/2008 (17) 571 943 tony 99,99 %
09.4125 Rozporządzenie (WE) nr 1067/2008 2 285 665 ton 96,4 %
09.4133 Rozporządzenie (WE) nr 1067/2008 129 577 ton 100 %
09.4126 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2305/2003 (18) 306 812 ton 99,9 %
09.4131 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 969/2006 (19) 269 214 ton 96,8 %
09.4120 (20) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1296/2008 (21) 500 000 ton 100 %
09.4121 (22) Rozporządzenie (WE) nr 1296/2008 2 000 000 ton 100 %
09.4122 (23) Rozporządzenie (WE) nr 1296/2008 300 000 ton 100 %
09.4148 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1273/2011 (24) 1 416 ton 86,6 %
09.4127 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 15 888 ton 41 %
09.4128 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 18 798 ton 87,6 %
09.4129 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 240 ton 23,5 %
09.4130 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 1 805 ton 100 %
09.4138 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 -(25) -
09.4112 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 4 682 tony 84,9 %
09.4116 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 990 ton 41,5 %
09.4117 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 1 458 ton 82,4 %
09.4118 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 1 370 ton 85,9 %
09.4119 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 3 041 ton 88,5 %
09.4166 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 22 442 tony 88 %
09.4168 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 26 581 ton 83,6 %
09.4149 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 48 729 ton 93,7 %
09.4150 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 14 993 tony 93,7 %
09.4152 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 10 308 ton 93,7 %
09.4153 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 8 434 tony 93,7 %
09.4154 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 11 245 ton 93,7 %
09.4317 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 891/2009 (26) 4 961 ton 50 %
09.4318 (do 2023/2024 r.) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 308 518 (27) ton 92,4 %
09.4318 (od 2024/2025 r.) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 380 555 (28) ton 92,4 %
09.4319 Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 68 969 (29) ton 100 %
09.4320 Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 260 390 (30) ton 89,8 %
09.4321 Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 5 841 ton 58,4 %
09.4329 (do 2021/2022 r.) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 72 037 (31) ton 92,4 %
09.4329 (2022/2023) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 54 028 (32) ton 92,4 %
09.4330 (2022/2023) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 18 009 (33) ton 92,4 %
09.4330 (2023/2024) Rozporządzenie (WE) nr 891/2009 54 028 (34) ton 92,4 %
09.4079 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 480/2012 (35) 1 000 ton 100 %
(1) Do celów prezentacji wartości procentowe zostały zaokrąglone do jednego miejsca po przecinku. Wielkość kontyngentu taryfowego dla UE-27 została jednak obliczona na podstawie dokładnych wartości procentowych.

(2) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 593/2013 z dnia 21 czerwca 2013 r. otwierające kontyngenty taryfowe na wysokiej jakości świeżą, chłodzoną i mrożoną wołowinę i mrożone mięso bawole oraz ustalające zarządzanie nimi (Dz.U. L 170 z 22.6.2013, s. 32).

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 431/2008 z dnia 19 maja 2008 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentem taryfowym na przywóz mrożonego mięsa wołowego i cielęcego objętego kodem CN 0202 i produktów objętych kodem CN 0206 29 91 (Dz.U. L 130 z 20.5.2008, s. 3).

(4)Rozporządzenie Komisji (WE) nr 412/2008 z dnia 8 maja 2008 r. otwierające kontyngent taryfowy na przywóz mrożonej wołowiny przeznaczonej do przetwarzania i ustalające zarządzanie tym kontyngentem (Dz.U. L 125 z 9.5.2008, s. 7).

(5) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 748/2008 z dnia 30 lipca 2008 r. w sprawie otwarcia kontyngentu taryfowego na przywóz mrożonych cienkich przepon wołowych objętych kodem CN 0206 29 91 i zarządzania nim (Dz.U. L 202 z 31.7.2008, s. 28).

(6)Rozporządzenie Komisji (WE) nr 442/2009 z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie otwarcia kontyngentów taryfowych w sektorze wieprzowiny oraz administrowania nimi (Dz.U. L 129 z 28.5.2009, s. 13).

(7) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1585 z dnia 19 września 2017 r. otwierające unijne kontyngenty taryfowe na świeżą i mrożoną wołowinę i cielęcinę oraz wieprzowinę pochodzącą z Kanady i ustalające administrowanie tymi kontyngentami oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 442/2009 i rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 481/2012 i (UE) nr 593/2013 (Dz.U. L 241 z 20.9.2017, s. 1).

(8) W odniesieniu do roku 2019 zostanie podzielona tylko część kwoty przypadająca WTO (5 549 ton ekwiwalentu wagi tuszy).

(9) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 533/2007 z dnia 14 maja 2007 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze mięsa drobiowego (Dz.U. L 125 z 15.5.2007, s. 9).

(10)Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1385/2007 z dnia 26 listopada 2007 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 774/94 w odniesieniu do otwarcia i zarządzania niektórymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi z sektora mięsa drobiowego (Dz.U. L 309 z 27.11.2007, s. 47).

(11) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 536/2007 z dnia 15 maja 2007 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentem taryfowym na mięso drobiowe przydzielonym Stanom Zjednoczonym Ameryki (Dz.U. L 128 z 16.5.2007, s. 6).

(12) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 616/2007 z dnia 4 czerwca 2007 r. otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na mięso drobiowe pochodzące z Brazylii, Tajlandii i pozostałych państw trzecich (Dz.U. L 142 z 5.6.2007, s. 3).

(13) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 539/2007 z dnia 15 maja 2007 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi w sektorze jaj i albumin jaj (Dz.U. L 128 z 16.5.2007, s. 19).

(14) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2535/2001 z dnia 14 grudnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1255/1999 odnośnie do ustaleń dotyczących przywozu mleka i przetworów mlecznych i otwarcia kontyngentów taryfowych (Dz.U. L 341 z 22.12.2001, s. 29).

(15) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 341/2007 z dnia 29 marca 2007 r. otwierające i ustanawiające zarządzanie kontyngentami taryfowymi i wprowadzające system pozwoleń na przywóz i świadectw pochodzenia czosnku i niektórych innych produktów rolniczych przywożonych z krajów trzecich (Dz.U. L 90 z 30.3.2007, s. 12).

(16) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1979/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi na grzyby zakonserwowane przywożone z państw trzecich (Dz.U. L 368 z 23.12.2006, s. 91).

(17) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1067/2008 z dnia 30 października 2008 r. otwierające oraz ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na pszenicę zwyczajną o jakości innej niż wysoka pochodzącą z państw trzecich i wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 290 z 31.10.2008, s. 3).

(18) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2305/2003 z dnia 29 grudnia 2003 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentem taryfowym Wspólnoty na przywóz jęczmienia z państw trzecich (Dz.U. L 342 z 30.12.2003, s. 7).

(19) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 969/2006 z dnia 29 czerwca 2006 r. otwierające i ustalające sposób zarządzania kontyngentem taryfowym w odniesieniu do przywozu kukurydzy pochodzącej z państw trzecich (Dz.U. L 176 z 30.6.2006, s. 44).

(20) Art. 185 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, Portugalia.

(21) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1296/2008 z dnia 18 grudnia 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania kontyngentów taryfowych w zakresie przywozu kukurydzy i sorgo do Hiszpanii oraz przywozu kukurydzy do Portugalii (Dz.U. L 340 z 19.12.2008, s. 57).

(22) Art. 185 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, Hiszpania.

(23) Art. 185 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, Hiszpania.

(24) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1273/2011 z dnia 7 grudnia 2011 r. otwierające niektóre kontyngenty celne na przywóz ryżu i ryżu łamanego oraz stanowiące o administrowaniu nimi (Dz.U. L 325 z 8.12.2011, s. 6).

(25) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1273/2011 przewiduje, że w październiku każdego roku pozostałe ilości niewykorzystane w poprzednich podokresach w odniesieniu do kontyngentów taryfowych o numerach porządkowych 09.4127, 09.4128, 094129 i 09.4130 są przydzielane erga omnes pod numerem kontyngentu taryfowego 09.4138.

(26) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 891/2009 z dnia 25 września 2009 r. w sprawie otwierania niektórych wspólnotowych kontyngentów taryfowych w sektorze cukru i administrowania nimi (Dz.U. L 254 z 26.9.2009, s. 82).

(27) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(28) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(29) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Kubie na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(30) Wielkość ta została odjęta od odpowiednich udziałów przydzielonych Brazylii i Kubie na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(31) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(32) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(33) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(34) Wielkość ta obejmuje odpowiedni udział kontyngentu taryfowego erga omnes nr 09.4320 przydzielonego Brazylii na mocy rozporządzenia (WE) nr 891/2009.

(35) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 480/2012 z dnia 7 czerwca 2012 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentem taryfowym na ryż łamany objęty kodem CN 1006 40 00 do produkcji przetworów spożywczych objętych kodem CN 1901 10 00 (Dz.U. L 148 z 8.6.2012, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  II

Kontyngenty taryfowe zarządzane przy pomocy metody "kto pierwszy ten lepszy"

Numer porządkowy kontyngentu taryfowego Podstawa prawna/rozporządzenie otwierające Nowa ilość dla UE-27 Udział UE-27

w kontyngencie

taryfowym (1)

09.0114 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 438/2009 (2) 710 szt. pogłowia 100 %
09.0115 Rozporządzenie (WE) nr 438/2009 711 szt. pogłowia 100 %
09.0113 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 437/2009 (3) 24 070 szt. pogłowia 100 %
09.0122 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 15 067 ton 100 %
09.0123 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 6 133 tony 100 %
09.0119 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 7 000 ton 100 %
09.0118 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 3 780 ton 75,6 %
09.0121 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 6 161 ton 100 %
09.0120 Rozporządzenie (WE) nr 442/2009 164 tony 5,5 %
09.2019

09.2181

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1354/2011 (4) 92 tony 100 %
09.2011

09.2101

09.2102

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 17 006 ton 73,9 %
09.2012

09.2105

09.2106

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 3 837 ton 20 %
09.1922

09.2115

09.2116

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 Na 2019 r.: 7 828 (5) ton 87,6 %
09.0693

09.2125

09.2126

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 48 ton 48,3 %
09.2013

09.2109

09.2110

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 114 184 tony 50 %
09.2014

09.2111

09.2112

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 4 759 ton 82,1 %
09.2015

09.2171

09.2175

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 200 ton 100 %
09.2016

09.2178

09.2179

Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1354/2011 178 ton 89,2 %
09.0055 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1831/96 (6) 4 292 tony 99,9 %
09.0094 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 464 tony 98,2 %
09.0056 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 1 192 tony 95,8 %
09.0059 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 500 ton 44,1 %
09.0057 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 500 ton 100 %
09.0035 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 9 696 ton 80,8 %
09.0708 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1475/2007 (7) 3 096 027 ton 53,8 %
09.0126 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 0 ton 0 %
09.0127 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 275 805 ton 78,8 %
09.0128 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 124 552 tony 85,5 %
09.0129 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 30 000 ton 100 %
09.0130 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 1 691 ton 84,6 %
09.0124 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 252 641 ton 42,1 %
09.0131 Rozporządzenie (WE) nr 1475/2007 4 985 ton 99,7 %
09.0041 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 85 958 ton 95,5 %
09.0025 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 20 000 ton 100 %
09.0027 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 14 931 ton 99,5 %
09.0039 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 8 156 ton 81,6 %
09.0060 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 885 ton 59 %
09.0061 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 666 ton 95,7 %
09.0062 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1831/96 810 ton 81 %
09.0058 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 74 tony 14,9 %
09.0063 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 1 387 ton 55,5 %
09.0040 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 105 ton 13,1 %
09.0092 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 2 820 ton 99,4 %
09.0033 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 1 500 ton 100 %
09.0093 Rozporządzenie (WE) nr 1831/96 6 436 ton 91,4 %
09.0067 Rozporządzenie (WE) nr 1472/2003 0 %
09.0074 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2133/2001 (8) 50 000 ton 100 %
09.0075 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 300 000 ton 100 %
09.0076 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1064/2009 (9) 20 789 ton 40,9 %
09.2905 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 440/96 (10) 20 000 ton 100 %
09.2903 Rozporządzenie (WE) nr 440/96 100 000 ton 100 %
09.0090 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 937/2006 (11) 10 000 ton 100 %
09.0071 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 888 ton 68,3 %
09.0043 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2094/2004 (12) 231 ton 2,3 %
09.0132 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1085/2010 (13) 6 632 tony 82,9 %
09.0132 Rozporządzenie (UE) nr 1085/2010 1 658 ton 82,9 %
09.0072 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 458 068 ton 96,4 %
09.0083 Rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 1273/2011 5 ton 66,7 %
09.0073 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 2 746 ton 98,1 %
09.0070 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 2 670 ton 98,9 %
09.0089 Rozporządzenie (WE) nr 2133/2001 1 393 tony 67,7 %
09.0097 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 218/2007 (14) 4 689 hektolitrów 11,7 %
09.0095 Rozporządzenie (WE) nr 218/2007 15 647 hektolitrów 78,2 %
09.0098 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1518/2007 (15) 13 808 hektolitrów 99,99 %
(1) Do celów prezentacji wartości procentowe zostały zaokrąglone do jednego miejsca po przecinku. Wielkość kontyngentu taryfowego dla UE-27 została jednak obliczona na podstawie dokładnych wartości procentowych.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 438/2009 z dnia 26 maja 2009 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentami taryfowymi na przywóz byków, krów i jałówek niektórych ras alpejskich i górskich, przeznaczonych do celów innych niż ubój (Dz.U. L 128 z 27.5.2009, s. 57).

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 437/2009 z dnia 26 maja 2009 r. w sprawie otwarcia kontyngentu taryfowego na przywóz młodych byków opasowych oraz administrowania tym kontyngentem (Dz.U. L 128 z 27.5.2009, s. 54).

(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1354/2011 z dnia 20 grudnia 2011 r. otwierające unijne roczne kontyngenty taryfowe w odniesieniu do owiec, kóz, mięsa baraniego i koziego (Dz.U. L 338 z 21.12.2011, s. 36). W odniesieniu do kontyngentów taryfowych na owce otwartych i zarządzanych na mocy tego rozporządzenia istnieje wiele numerów porządkowych kontyngentów taryfowych związanych z jedną ilością.

(5) Kontyngent taryfowy dla Chile zwiększa się o 200 t rocznie.

(6) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1831/96 z dnia 23 września 1996 r. otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi w ramach GATT na niektóre owoce i warzywa oraz przetwory owocowe i warzywne od 1996 r. (Dz.U. L 243 z 24.9.1996, s. 5).

(7) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1475/2007 z dnia 13 grudnia 2007 r. otwierające, począwszy od roku 2008, kontyngent taryfowy na maniok pochodzący z Tajlandii (Dz.U. L 329 z 14.12.2007, s. 15).

(8) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2133/2001 z dnia 30 października 2001 r. otwierające i ustalające zarządzanie niektórymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi i pułapami taryfowymi w sektorze zbóż oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1897/94, (WE) nr 306/96, (WE) nr 1827/96, (WE) nr 1970/96, (WE) nr 1405/97, (WE) nr 1406/97, (WE) nr 2492/98, (WE) nr 2809/98 i (WE) nr 778/1999 (Dz.U. L 287 z 31.10.2001, s. 12).

(9) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1064/2009 z dnia 4 listopada 2009 r. otwierające i ustalające sposób administrowania wspólnotowym kontyngentem taryfowym na przywóz jęczmienia browarnego pochodzącego z krajów trzecich (Dz.U. L 291 z 7.11.2009, s. 14).

(10) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 440/96 z dnia 11 marca 1996 r. otwierające i ustalające zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na niektóre mieszanki kiełków słodowych i pośladu jęczmiennego (Dz.U. L 61 z 12.3.1996, s. 2).

(11) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 937/2006 z dnia 23 czerwca 2006 r. otwierające i ustalające sposób zarządzania wspólnotowym kontyngentem taryfowym w odniesieniu do glutenu kukurydzianego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Ameryki (Dz.U. L 172 z 24.6.2006, s. 9).

(12) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2094/2004 z dnia 8 grudnia 2004 r. otwierające i ustalające zarządzanie kontyngentem taryfowym w wysokości 10 000 ton ziaren owsa obrobionych w inny sposób, oznaczonych kodem CN 1104 22 98 (Dz.U. L 362 z 9.12.2004, s. 12).

(13) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1085/2010 z dnia 25 listopada 2010 r. otwierające i ustalające administrowanie niektórymi rocznymi kontyngentami taryfowymi na przywóz słodkich ziemniaków, manioku, skrobi z manioku i innych produktów objętych kodami CN 0714 90 11 i CN 0714 90 19 i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1000/2010 (Dz.U. L 310 z 26.11.2010, s. 3).

(14) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 218/2007 z dnia 28 lutego 2007 r. otwierające wspólnotowe kontyngenty taryfowe na wina i ustalające zarządzanie tymi kontyngentami (Dz.U. L 62 z 1.3.2007, s. 22).

(15) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1518/2007 z dnia 19 grudnia 2007 r. otwierające kontyngent taryfowy na wermut i określające sposób zarządzania nim (Dz.U. L 335 z 20.12.2007, s. 14).

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/216 z dnia 30 stycznia 2019 r. w sprawie podziału kontyngentów taryfowych uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej WTO po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 32/2000 (Dz.U. L 38 z 8.2.2019, s. 1).
3 Dz.U. L 122 z 22.5.1996, s. 16.
4 Dz.U. L 122 z 22.5.1996, s. 15.
5 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2099/2020 z dnia 15 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.425.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
6 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1085/2010 z dnia 25 listopada 2010 r. otwierające i ustalające administrowanie niektórymi rocznymi kontyngentami taryfowymi na przywóz słodkich ziemniaków, manioku, skrobi z manioku i innych produktów objętych kodami CN 0714 90 11 i CN 0714 90 19 i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1000/2010 (Dz.U. L 310 z 26.11.2010, s. 3).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.70.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/386 ustanawiające zasady dotyczące podziału kontyngentów taryfowych na niektóre produkty rolne uwzględnionych w unijnej liście koncesyjnej WTO po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz zasady dotyczące pozwoleń na przywóz wydanych i uprawnień do przywozu przyznanych w ramach tych kontyngentów taryfowych
Data aktu: 11/03/2019
Data ogłoszenia: 12/03/2019
Data wejścia w życie: 13/03/2019, 02/02/2020