Rozporządzenie wykonawcze 2019/297 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/297
z dnia 20 lutego 2019 r.
nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 11 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Obowiązujące środki

(1) W wyniku dochodzenia antydumpingowego ("pierwotne dochodzenie") Rada nałożyła, rozporządzeniem (WE) nr 1338/2006 2 , ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL" lub "Chiny" lub "państwo, którego dotyczy dochodzenie"). Środki przyjęły formę cła ad valorem w wysokości 58,9 %.

(2) W następstwie przeglądu wygaśnięcia ("poprzedni przegląd wygaśnięcia") Rada postanowiła, rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 1153/2012 3 , utrzymać w mocy obowiązujące cło antydumpingowe.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu wygaśnięcia

(3) W następstwie opublikowania zawiadomienia o zbliżającym się wygaśnięciu obowiązujących środków antydumpingowych 4  Komisja otrzymała wniosek o wszczęcie przeglądu wygaśnięcia obowiązujących środków na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(4) Wniosek został złożony przez UK Leather Federation ("wnioskodawca") w imieniu producentów reprezentujących ponad 25 % całkowitej unijnej produkcji skóry zamszowej wraz z uzasadnieniem, że wygaśnięcie środków prawdopodobnie doprowadziłoby do kontynuacji dumpingu i szkody dla przemysłu Unii.

1.3. Wszczęcie przeglądu wygaśnięcia

(5) Po ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody, aby wszcząć przegląd wygaśnięcia, w dniu 6 grudnia 2017 r. w zawiadomieniu opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 5  ("zawiadomienie o wszczęciu") Komisja ogłosiła wszczęcie przeglądu wygaśnięcia zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

1.4. Zainteresowane strony

(6) Komisja oficjalnie zawiadomiła o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia wnioskodawcę, znanych producentów w Unii, producentów eksportujących w państwie, którego dotyczy postępowanie, importerów niepowiązanych, zainteresowanych użytkowników w Unii, a także przedstawicieli państwa, którego dotyczy postępowanie. Nie ma innych znanych unijnych producentów skóry zamszowej niż producenci reprezentowani przez wnioskodawcę.

1.5. Kontrola wyrywkowa

(7) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja stwierdziła, że może przeprowadzić kontrolę wyrywkową niepowiązanych unijnych importerów oraz chińskich producentów eksportujących zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego.

(8) Ponieważ jedynych dwóch istniejących producentów unijnych reprezentowało 100 % produkcji unijnej, nie przewidziano kontroli wyrywkowej producentów unijnych.

1.5.1. Kontrola wyrywkowa importerów niepowiązanych

(9) Aby podjąć decyzję co do konieczności przeprowadzenia kontroli wyrywkowej i, jeżeli konieczność taka zostanie stwierdzona, aby umożliwić dobór próby, wszystkich importerów niepowiązanych wezwano do udziału w niniejszym dochodzeniu. Strony te wezwano do zgłoszenia się do Komisji przez dostarczenie informacji wymaganych w załączniku II do zawiadomienia o wszczęciu.

(10) Zgłosiło się dwóch niepowiązanych importerów. Jednak te dwa przedsiębiorstwa nie dokonywały przywozu produktu objętego postępowaniem od czasu poprzedniego przeglądu wygaśnięcia, a mianowicie od 2012 r.

1.5.2. Kontrola wyrywkowa producentów eksportujących w ChRL

(11) Aby zdecydować, czy kontrola wyrywkowa jest konieczna, a jeżeli tak, aby dokonać doboru próby, Komisja wezwała znanych eksporterów lub producentów w ChRL do udzielenia informacji określonych w zawiadomieniu

0 wszczęciu. Ponadto Komisja zwróciła się do Misji Chińskiej Republiki Ludowej w Unii Europejskiej o wskazanie innych eksporterów lub producentów, którzy mogą być zainteresowani udziałem w dochodzeniu, lub skontaktowanie się z nimi. Misja nie odpowiedziała na tę prośbę. W związku z tym Komisja skontaktowała się wyłącznie z producentami eksportującymi wskazanymi przez wnioskodawcę we wniosku o wszczęcie przeglądu wygaśnięcia.

(12) Żaden z producentów eksportujących w ChRL nie dostarczył jednak wymaganych informacji i nie współpracował w dochodzeniu.

1.6. Kwestionariusze i wizyty weryfikacyjne

(13) Komisja zgromadziła i zweryfikowała wszelkie informacje uznane za niezbędne do ustalenia prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu, prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia szkody oraz interesu Unii.

(14) Komisja przesłała kwestionariusze do dwóch producentów unijnych reprezentowanych przez wnioskodawcę. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu otrzymano od obu producentów unijnych.

(15) Wizyty weryfikacyjne przeprowadzone na podstawie art. 16 rozporządzenia podstawowego miały miejsce na terenie następujących przedsiębiorstw:

Producenci unijni

- Hutchings & Harding Ltd, Cambridge, Zjednoczone Królestwo,

- Marocchinerie e Scamoscerie Italiane Spa, Turyn, Włochy.

1.7. Okres objęty dochodzeniem przeglądowym i okres badany

(16) Okres objęty dochodzeniem przeglądowym dotyczący dumpingu i szkody obejmował okres od dnia

1 października 2016 r. do dnia 30 września 2017 r. ("okres objęty dochodzeniem przeglądowym" lub "ODP"). Analiza tendencji mających znaczenie dla oceny szkody obejmowała okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do końca okresu objętego dochodzeniem przeglądowym ("okres badany").

2. PRODUKT OBJĘTY POSTĘPOWANIEM I PRODUKT PODOBNY

(17) Produktem objętym postępowaniem jest skóra zamszowa i skóra zamszowa kombinowana, nawet cięta do kształtu, włączając skórę zamszową "crust" i skórę zamszową kombinowaną "crust", pochodzące z ChRL, obecnie objęte kodami CN 4114 10 10 i 4114 10 90 ("produkt objęty postępowaniem"). Jest on stosowany głównie do czyszczenia i polerowania.

(18) W toku dochodzenia potwierdzono, że - podobnie jak w pierwotnym dochodzeniu - produkt objęty postępowaniem i produkt wytwarzany i sprzedawany w Unii przez przemysł Unii nadal mają te same podstawowe cechy fizyczne i techniczne oraz te same podstawowe zastosowania, a zatem są produktami podobnymi w rozumieniu art. 1 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.

3. DUMPING

(19) Zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego Komisja zbadała, czy istnieje prawdopodobieństwo, że wygaśnięcie obowiązujących środków doprowadzi do kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu ze strony chińskich producentów eksportujących.

(20) Ponieważ żaden producent eksportujący w ChRL nie podjął współpracy w ramach dochodzenia (zob. motyw 12), Komisja oceniła prawdopodobieństwo kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu na podstawie dostępnych faktów zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego, w szczególności na podstawie danych statystycznych Eurostatu, chińskiej bazy danych dotyczących wywozu, informacji zawartych we wniosku o dokonanie przeglądu, publicznie dostępnych informacji takich jak oficjalna strona internetowa chińskiego producenta Henan Prosper 6  oraz informacji uzyskanych od wnioskodawcy w trakcie dochodzenia przeglądowego.

3.1. Dumping w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym

3.1.1. Wartość normalna

(21) Zgodnie z art. 2 ust. 7 lit. a) rozporządzenia podstawowego w przypadku przywozu z ChRL wartość normalna zostaje co do zasady ustalona na podstawie ceny lub wartości konstruowanej w państwie trzecim o gospodarce rynkowej lub ceny w wywozie z takiego państwa trzeciego do innych państw, w tym do państw Unii, lub jeśli nie jest to możliwe, na innej uzasadnionej podstawie, w tym na podstawie ceny rzeczywiście płaconej lub należnej w Unii za produkt podobny dostosowanej w razie konieczności w celu uwzględnienia odpowiedniej marży zysku.

Wartość normalna w pierwotnym dochodzeniu oraz w poprzednim przeglądzie wygaśnięcia

(22) W pierwotnym dochodzeniu Komisja wybrała Stany Zjednoczone Ameryki ("USA") jako państwo analogiczne i ustaliła wartość normalną w oparciu o ceny współpracującego producenta skóry zamszowej w USA.

(23) Jedyny producent skóry zamszowej prowadzący działalność w USA zamknął w międzyczasie swoje zakłady produkcyjne. W związku z powyższym w poprzednim przeglądzie wygaśnięcia Komisja ustaliła wartość normalną w oparciu o średnią cenę przywozu z Indii do Unii (Indie były w tym czasie największym importerem wobec Unii).

Wartość normalna dla bieżącego dochodzenia

(24) W zawiadomieniu o wszczęciu obecnego przeglądu wygaśnięcia Komisja poinformowała zainteresowane strony, że w celu określenia podstawy dla wartości normalnej, planuje zastosować ceny naliczane w Unii. Poinformowała również zainteresowane strony, że inni producenci skóry zamszowej działający na zasadach gospodarki rynkowej mogą być zlokalizowani w Indiach, Nigerii, Turcji i Nowej Zelandii. Państwa te można zatem uznać za państwa trzecie o gospodarce rynkowej ("państwa analogiczne") w rozumieniu art. 2 ust. 7 lit. a) rozporządzenia podstawowego. Zainteresowane strony miały możliwość przedstawienia uwag oraz wystąpienia z wnioskiem o przesłuchanie przez Komisję lub przez rzecznika praw stron w postępowaniach handlowych. Nie otrzymano jednak żadnych uwag w tej sprawie.

(25) Komisja najpierw skontaktowała się z przedstawicielstwami tych potencjalnych państw analogicznych, aby zwrócić się o pomoc w identyfikacji producentów w ich krajach, których można zaprosić do współpracy jako producenci z państwa analogicznego. Następnie Komisja przesłała wniosek o współpracę do wszystkich znanych producentów skóry zamszowej w tych państwach, mianowicie do siedmiu znanych producentów i do dwóch znanych zrzeszeń producentów w Indiach, jedynego znanego producenta w Nowej Zelandii i jedynego znanego producenta w Turcji.

(26) Tylko jeden z producentów skóry zamszowej, z siedzibą w Indiach, początkowo zgodził się na współpracę. W późniejszym okresie nie wypełnił jednak kwestionariusza przesłanego przez Komisję i przerwał współpracę. Żaden z producentów skóry zamszowej z państw analogicznych, z którymi się skontaktowano, nie współpracował ostatecznie w toku dochodzenia.

(27) Wobec braku współpracy ze strony producenta z państwa o gospodarce rynkowej Komisja postanowiła ustalić wartość normalną w oparciu o tę samą metodologię, co w poprzednim przeglądzie wygaśnięcia, a mianowicie na podstawie cen importowych największego importera skóry zamszowej do Unii.

(28) W oparciu o dane statystyczne 7  Nigeria odnotowała największą wielkość przywozu do Unii w ODP. Wartość normalną ustalono zatem na podstawie średniej ceny przywozu z Nigerii do Unii.

3.1.2. Cena eksportowa

(29) Ponieważ żaden z producentów eksportujących z ChRL nie podjął współpracy w ramach dochodzenia (zob. motyw 12), Komisja oceniła prawdopodobieństwo kontynuacji dumpingu na podstawie dostępnych faktów, zgodnie z art. 18 rozporządzenia podstawowego. Cenę eksportową ustalono na podstawie średniej statystycznej ceny przywozu z ChRL do Unii 8 .

3.1.3. Dumping

(30) Komisja porównała wartość normalną opartą na metodzie opisanej w sekcji 3.1.1 z ceną eksportową ustaloną zgodnie z metodą opisaną w sekcji 3.1.2. W wyniku tych obliczeń margines dumpingu ustalono na poziomie 118 %.

3.1.4. Wnioski dotyczące dumpingu w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym

(31) Chińscy producenci eksportujący kontynuowali wywóz skóry zamszowej do Unii po cenach dumpingowych w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym, lecz wielkość tego wywozu była niższa niż w pierwotnym dochodzeniu.

3.2. Analiza prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu

(32) Komisja poddała dalszej analizie prawdopodobieństwo kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu w przypadku dopuszczenia do wygaśnięcia środków. W ramach swojej analizy Komisja zbadała chińskie moce produkcyjne i wolne moce produkcyjne, zachowanie chińskich eksporterów na innych rynkach, sytuację na rynku krajowym w Chinach i atrakcyjność rynku unijnego.

(33) Ponieważ żaden ze znanych producentów eksportujących skóry zamszowe nie podjął współpracy w toku dochodzenia, ustalenia przedstawione w motywach 34-44 dotyczące prawdopodobieństwa kontynuacji lub ponownego wystąpienia dumpingu musiały opierać się na innych źródłach, tj. danych Eurostatu, danych z chińskiej bazy danych dotyczących wywozu, informacjach zawartych we wniosku o przegląd, publicznie dostępnych informacjach takich jak dane z oficjalnej strony internetowej chińskiego producenta Henan Prosper oraz informacjach uzyskanych od wnioskodawcy w trakcie dochodzenia przeglądowego.

3.2.1. Moce produkcyjne

(34) Wobec braku współpracy ze strony chińskich producentów eksportujących informacje dostępne Komisji dotyczące produkcji i wolnych mocy produkcyjnych opierają się na informacjach dostarczonych przez wnioskodawcę i na publicznie dostępnych informacjach.

(35) Zgodnie z tymi informacjami istnieją duże moce produkcyjne w zakresie skóry zamszowej w Chinach.

(36) Po pierwsze, największe na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją skóry owczej - tj. Henan Prosper -jest zlokalizowane w Chinach. Chociaż Henan Prosper przetwarza różne skóry zwierząt (w tym skóry nieobjęte zakresem produktu), posiada moce produkcyjne wynoszące 30 000 skór na dobę. Według strony internetowej Henan Prosper moce te odpowiadają rocznej zdolności przetwarzania wynoszącej 7 mln skór (około 47,3 mln stóp kwadratowych) 9 . Producent ten zatrudnia 3 600 osób i dysponuje specjalną garbarnią skóry zamszowej 10 . Chociaż informacje na temat dokładnego udziału produkcji skóry zamszowej (i mocy produkcyjnych) w całej produkcji nie są dostępne, dla porównania - moce produkcyjne przemysłu Unii w zakresie produkcji skóry zamszowej wynoszą od 7 do 10 mln stóp kwadratowych w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym 11 .

(37) Po drugie, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez wnioskodawcę, w Chinach istnieje kilku innych producentów skóry zamszowej. Komisja nie dysponuje informacjami na temat mocy produkcyjnych tych producentów. Jednak roczne moce produkcyjne Henan Prosper wynoszące 7 mln skór już przewyższają całą konsumpcję w Unii w ODP (zob. tabela 1 w motywie 53).

(38) Komisja stwierdziła zatem, że chińscy producenci skóry zamszowej dysponują wystarczającymi mocami produkcyjnymi, które, w przypadku wygaśnięcia środków antydumpingowych, można wykorzystać do produkcji skóry zamszowej w celu wywozu do Unii.

3.2.2. Zachowanie chińskich eksporterów na rynkach państw trzecich

(39) W ODP chińscy producenci wywozili znaczne ilości skóry zamszowej do państw trzecich innych niż Unia, w szczególności do Malezji, Bangladeszu, Singapuru, Wietnamu, Japonii i USA. Łączna wielkość wywozu według chińskiej bazy danych dotyczących wywozu wynosiła 5,1 mln stóp kwadratowych skóry zamszowej w ODP.

(40) Komisja porównała średnią cenę skóry zamszowej wywożonej na główne rynki eksportowe w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym ze średnią ceną eksportową naliczaną na rynku unijnym. Porównanie to przeprowadzono na podstawie informacji dostarczonych przez chińską bazę danych dotyczących wywozu 12 .

(41) Ceny zawarte w chińskiej bazie danych dotyczących wywozu wykazały istotne różnice w cenach za kg między wywozem do różnych krajów w ODP. Odnotowano również, że 72,8 % wywozu z Chin do państw trzecich odbywało się po niższej cenie w porównaniu z wywozem tego samego produktu do Unii, co do którego stwierdzono, że jest przedmiotem dumpingu. W związku z tym wywóz skóry zamszowej z Chin do państw trzecich był dokonywany po cenach nawet niższych niż ceny stosowane w wywozie do Unii.

3.2.3. Atrakcyjność rynku unijnego

(42) Przed wprowadzeniem środków Unia była dla ChRL tradycyjnym rynkiem eksportowym. W okresie objętym pierwotnym dochodzeniem (kwiecień 2004 r. - marzec 2005 r.) wielkość przywozu skóry zamszowej z Chin do Unii osiągnęła 6,6 mln stóp kwadratowych, czyli ponad 28 razy więcej niż obecny poziom wywozu do Unii.

(43) W ODP średni poziom cen na rynku unijnym (0,99 EUR za stopę kwadratową) był wyższy niż chińska średnia cena eksportowa na innych rynkach eksportowych, co sugeruje, że istnieje zachęta ekonomiczna dla chińskich producentów eksportujących do przeniesienia swojego wywozu do Unii w przypadku wygaśnięcia środków antydumpingowych.

(44) Zatem, ze względu na fakt, że przed wprowadzeniem środków Unia była tradycyjnym rynkiem dla Chin oraz ze względu na (wysokie) ceny, Komisja uważa, że w przypadku wygaśnięcia środków antydumpingowych rynek unijny stanie się atrakcyjniejszy dla chińskich producentów i prawdopodobne jest, że podejmą oni starania, by zwiększyć sprzedaż do Unii z wykorzystaniem ich dostępnych mocy produkcyjnych, zamiast rozpoczynania wywozu na inne rynki.

3.2.4. Wnioski dotyczące dumpingu i prawdopodobieństwa kontynuacji dumpingu

(45) W toku dochodzenia ustalono, że chiński przywóz produktu objętego postępowaniem nadal napływał na rynek unijny po cenach dumpingowych w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. Wykazano również, że moce produkcyjne w ChRL były bardzo wysokie w porównaniu z konsumpcją unijną w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym. W przypadku wygaśnięcia środków te wolne moce prawdopodobnie zostaną - co najmniej częściowo - wykorzystane do produkcji eksportowej na rynek unijny.

(46) Ponadto chińskie ceny eksportowe na inne rynki były niższe niż takie ceny stosowane wobec Unii. Takie zachowanie cenowe chińskich eksporterów na rynkach państw trzecich wskazuje na prawdopodobieństwo kontynuacji dumpingu w Unii w przypadku wygaśnięcia środków.

(47) Ponadto atrakcyjność rynku unijnego pod względem jego wielkości i cen wskazuje, że chiński wywóz zostanie skierowany na rynek unijny w przypadku wygaśnięcia środków.

(48) W związku z tym Komisja stwierdziła, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż uchylenie środków antydumpingowych doprowadziłoby do znacznego przywozu po cenach dumpingowych z ChRL do Unii, innymi słowy, że istnieje duże prawdopodobieństwo kontynuacji dumpingu.

4. SZKODA

4.1. Definicja przemysłu Unii i produkcji unijnej

(49) Produkt podobny był wytwarzany w okresie objętym dochodzeniem przez dwóch producentów w Unii. Producenci ci reprezentują przemysł Unii w rozumieniu art. 4 ust. 1 rozporządzenia podstawowego.

(50) Zgodnie z ustaleniami całkowita produkcja unijna w okresie objętym dochodzeniem wyniosła od 4 do 5 mln stóp kwadratowych. Komisja ustaliła tę wartość w oparciu o wszystkie dostępne informacje dotyczące przemysłu Unii, takie jak dane od dwóch producentów unijnych współpracujących w toku dochodzenia. Tych dwóch współpracujących producentów unijnych reprezentuje 100 % łącznej produkcji unijnej.

(51) Jako że wskaźniki mikroekonomiczne i makroekonomiczne odnoszące się do szkody oparte są na danych pochodzących jedynie od dwóch spółek, są one przedstawione w formie zindeksowanej w celu zachowania poufności, zgodnie z art. 19 rozporządzenia podstawowego.

4.2. Konsumpcja w Unii

(52) Komisja ustaliła konsumpcję w Unii na podstawie zweryfikowanej wielkości sprzedaży przemysłu Unii na rynku unijnym oraz danych dotyczących przywozu pochodzących z Eurostatu.

(53) Konsumpcja w Unii kształtowała się następująco:

Tabela 1

Konsumpcja w Unii (stopy kwadratowe)

2014 2015 2016 ODP
Łączna konsumpcja w Unii (w tys. stóp kwadratowych) 25 000- 35 000 30 000- 40 000 35 000- 45 000 40 000- 50 000
Indeks (2014 = 100) 100 113 127 141
Źródło: Dane przedstawione przez wnioskodawcę oraz pochodzące z bazy danych Eurostatu.

(54) Konsumpcja w Unii stale rosła w tempie 13-14 % rocznie, a w okresie badanym wzrosła ogółem o 41 %.

4.3. Przywóz z ChRL

4.3.1. Wielkość i udział w rynku

(55) Komisja określiła wielkość przywozu na podstawie danych Eurostatu dotyczących przywozu. Udział przywozu w rynku został ustalony na podstawie konsumpcji w Unii określonej w motywach 52-54.

(56) Przywóz do Unii z ChRL kształtował się następująco:

Tabela 2

Wielkość przywozu (stopy kwadratowe) i udział w rynku

2014 2015 2016 ODP
Wielkość przywozu z ChRL (w tys. stóp kwadratowych) 3 230 403 293 230
Indeks (2014 = 100) 100 12 9 7
Udział przywozu z ChRL w rynku (%) 10-15 0-5 0-5 0-5
Źródło: Eurostat.

(57) Wielkość przywozu z ChRL spadła gwałtownie z 3,2 mln stóp kwadratowych w 2014 r. do 0,2 mln stóp kwadratowych w ODP, tj. o 93 %, co znajduje odzwierciedlenie w spadku udziału w rynku z 10-15 do 0-5 % w okresie badanym. Chińscy producenci eksportujący posiadają obecnie niewielki udział w rynku, co potwierdza, że obowiązujące środki antydumpingowe są skuteczne.

4.3.2. Ceny produktów przywożonych z ChRL oraz podcięcie cenowe

(58) Komisja określiła ceny przywozu na podstawie danych Eurostatu. Średnia cena przywozu do Unii z państwa, którego dotyczy postępowanie, kształtowała się w następujący sposób:

Tabela 3

Ceny importowe (w EUR/stopę kwadratową)

2014 2015 2016 ODP
Ceny przywozu z ChRL (EUR/stopę kwadratową) 0,06 0,24 0,28 0,39
Indeks (2014 = 100) 100 417 490 668
Źródło: Eurostat.

(59) Ceny importowe stale rosły w okresie badanym. Należy zauważyć, że rok bazowy pokazuje stosunkowo niską wartość pieniężną.

(60) W celu dokonania analizy podcięcia cenowego w ODP porównano średnie ważone ceny sprzedaży przemysłu Unii na rzecz niepowiązanych nabywców na rynku unijnym z odpowiednimi średnimi ważonymi cenami importowymi CIF z ChRL. W związku z tym porównaniem ceny sprzedaży przemysłu Unii skorygowano w szczególności w przypadku not kredytowych, kosztów dostawy, pakowania i prowizji do poziomu exworks. Cena importowa z ChRL została uzyskana z Eurostatu i dostosowana do taryfy celnej i kosztów ponoszonych po przywozie.

(61) Uwzględniając obowiązujące cło antydumpingowe, porównanie wykazało, że w ODP przywóz produktu objętego postępowaniem podcinał ceny przemysłu Unii o 36,6 %.

4.4. Przywóz z państw trzecich

(62) Przywóz z innych państw trzecich kształtował się w okresie badanym następująco:

Tabela 4

Przywóz z państw trzecich

Państwo 2014 2015 2016 ODP
Indie Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 10 940 11 280 11 423 10 907
Indeks (2014 = 100) 100 103 104 100
Udział w rynku (%) 35-40 30-35 25-30 25-30
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,55 0,53 0,61 0,65
Turcja Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 2 157 2 360 2 720 2 043
Indeks (2014 = 100) 100 109 126 95
Udział w rynku (%) 5-10 5-10 5-10 0-5
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 1,16 0,91 0,64 0,64
Nigeria Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 3 663 8 890 15 930 22 607
Indeks (2014 = 100) 100 243 435 617
Udział w rynku (%) 10-15 25-30 40-45 50-55
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,38 0,73 0,96 0,85
Nowa Zelandia Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 1 833 2 127 1 673 1 783
Indeks (2014 = 100) 100 116 91 97
Udział w rynku (%) 5-10 5-10 0-5 0-5
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,72 0,89 0,78 0,74
Pakistan Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 1 480 927 517 727
Indeks (2014 = 100) 100 63 35 49
Udział w rynku (%) 0-5 0-5 0-5 0-5
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,66 0,88 0,87 0,82
Reszta świata Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 2 823 4 920 2 123 903
Indeks (2014 = 100) 100 174 75 32
Udział w rynku (%) 5-10 10-15 5-10 0-5
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,57 0,43 0,50 0,85
Wszystkie państwa trzecie łącznie z wyjątkiem ChRL Wielkość (w tys. stóp kwadratowych) 26 127 30 907 34 680 39 200
Indeks (2014 = 100) 100 118 133 150
Udział w rynku (%) 75-80 85-90 85-90 90-95
Średnia cena (w EUR/stopę kwadratową) 0,54 0,63 0,78 0,77
Źródło: Dane Eurostatu i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(63) W okresie badanym całkowita wielkość przywozu z innych państw trzecich do Unii stale wzrastała z około 26 mln stóp kwadratowych w 2014 r. do około 39 mln stóp kwadratowych w ODP, tj. o 50 %. Przywóz ten stanowił udział w rynku unijnym wynoszący 90-95 % w ODP (wzrost z 75-80 % w 2014 r.). Wydaje się, że w ujęciu łącznym inne państwa trzecie w pełni skorzystały ze wzrostu konsumpcji w Unii o 41 %, o którym to wzroście mowa w motywie 54.

(64) W podziale na kraje największy udział w rynku stanowi przywóz z Nigerii, tj. 52,5 % w ODP. Pozostałe główne źródła dostaw skóry zamszowej do Unii to Indie, Turcja i Nowa Zelandia.

(65) Na szczególną uwagę zasługuje przywóz z Nigerii. Jego wielkość gwałtownie się zwiększyła, a wzrost ten był stały i prawie pięciokrotny w badanym okresie. W rzeczywistości w okresie badanym odnotowano jedynie wzrost udziału Nigerii w rynku. W 2014 r. przywóz z Nigerii miał udział w rynku wynoszący 12 %, natomiast w ODP jedna na dwie sprzedawane skóry zamszowe pochodziły z Nigerii.

4.5. Sytuacja gospodarcza przemysłu Unii

4.5.1. Uwagi ogólne

(66) Zgodnie z art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego ocena wpływu przywozu towarów po cenach dumpingowych na przemysł Unii obejmuje ocenę wszystkich wskaźników ekonomicznych oddziałujących na stan przemysłu Unii w okresie objętym postępowaniem.

(67) W celu określenia szkody Komisja nie stosowała rozróżnienia między wskaźnikami szkody makro- i mikroekonomicznymi, ponieważ przemysł Unii w rozumieniu art. 4 ust. 1 rozporządzenia podstawowego reprezentowało jedynie dwóch producentów. Komisja oceniła wskaźniki ekonomiczne na podstawie danych odnoszących się do tych dwóch producentów unijnych.

(68) Do wskaźników szkody zalicza się: produkcja, moce produkcyjne, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wielkość sprzedaży, udział w rynku, zatrudnienie, wydajność, koszty pracy, wielkość marginesu dumpingu, poprawa sytuacji po wcześniejszym dumpingu, jednostkowe ceny sprzedaży, koszty jednostkowe, zapasy, rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji oraz zdolność do pozyskania kapitału. Zostały one objęte poniższą analizą.

4.5.2. Wskaźniki szkody

4.5.2.1. Produkcja, zdolność produkcyjna i wykorzystanie mocy produkcyjnych

(69) Całkowita produkcja unijna, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 5

Produkcja, moce produkcyjne i wykorzystanie mocy produkcyjnych

2014 2015 2016 ODP
Wielkość produkcji (w tys. stóp kwadratowych) 3 000-4 000 4 000-5 000 4 000-5 000 4 000-5 000
Indeks (2014 = 100) 100 128 122 120
Moce produkcyjne (w tys. stóp kwadratowych) 7 000- 10 000 7 000- 10 000 7 000- 10 000 7 000- 10 000
Indeks (2014 = 100) 100 100 100 100
Wykorzystanie mocy produkcyjnych (%) 40-50 50-60 50-60 50-60
Indeks (2014 = 100) 100 128 122 120
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(70) Wielkość produkcji przemysłu Unii w okresie badanym wzrosła o 20 %.

(71) Moce produkcyjne utrzymywały się na stałym poziomie między 2014 r. a ODP, a średnie poziomy wykorzystania mocy wahały się w zależności od poziomu produkcji w tym samym okresie. Ogólnie rzecz biorąc, między 2014 r. a ODP wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło, ale w ujęciu historycznym utrzymywało się na niskim poziomie. Należy zauważyć, że niskie wskaźniki wykorzystania zazwyczaj wpływają na koszty jednostkowe, ponieważ koszty ogólne są rozłożone na nieznaczną wielkość produkcji.

4.5.2.2. Wielkość sprzedaży i udział w rynku

(72) Wielkość sprzedaży i udział przemysłu Unii w rynku unijnym kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 6

Wielkość sprzedaży i udział przemysłu Unii w rynku

2014 2015 2016 ODP
Unijna wielkość sprzedaży niepowiązanym nabywcom (w tys. stóp kwadratowych) 4 000-5 000 3 000-4 000 3 000-4 000 3 000-4 000
Indeks (2014 = 100) 100 82 89 90
Udział w rynku (%) 10-15 10-15 10-15 5-10
Indeks (2014 = 100) 100 72 71 63
Źródło: Dane Eurostatu i odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(73) W ujęciu ogólnym wielkość sprzedaży w Unii nie wykazywała tendencji wzrostowej odnotowanej w odniesieniu do konsumpcji. Konsumpcja unijna wzrosła w okresie badanym o 41 % (zob. motyw 54), podczas gdy wielkość sprzedaży produktu podobnego przez przemysł Unii niezależnym klientom na rynku unijnym zmniejszyła się w tym samym okresie o 10 %, powodując znaczący spadek udziału przemysłu Unii w rynku unijnym.

4.5.2.3. Zatrudnienie i wydajność

(74) Zatrudnienie i wydajność kształtowały się w badanym okresie następująco:

Tabela 7

Zatrudnienie i wydajność

2014 2015 2016 ODP
Liczba zatrudnionych 50-60 60-70 60-70 70-80
Indeks (2014 = 100) 100 122 122 151
Wydajność (w stopach kwadratowych na pracownika) 70-80 70-80 70-80 50-60
Indeks 100 105 100 79
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(75) W okresie badanym poziom zatrudnienia w przemyśle Unii wzrósł o 51 %. Wydajność siły roboczej przemysłu Unii, mierzona jako produkcja przypadająca na jednego pracownika w ujęciu rocznym, zmniejszyła się jednak o 21 % w wyniku wzrostu zatrudnienia, którego tempo było szybsze od tempa wzrostu produkcji.

4.5.2.4. Wielkość marginesu dumpingu i poprawa sytuacji po wcześniejszym dumpingu

(76) Analizowane powyżej wskaźniki wskazują, że mimo obowiązywania środków antydumpingowych od 2006 r. sytuacja gospodarcza i finansowa przemysłu Unii pozostaje podatna na zagrożenia i niestabilna. W związku z tym nie można stwierdzić pełnej poprawy sytuacji po wcześniejszym dumpingu. Biorąc pod uwagę obecny wysoki margines dumpingu ustalony w odniesieniu do przywozu skóry zamszowej z ChRL, uznaje się, że przemysł Unii pozostaje podatny na szkodliwy wpływ przywozu po cenach dumpingowych na rynek unijny, niezależnie od obecnego niewielkiego wolumenu tego przywozu.

4.5.2.5. Ceny i czynniki wpływające na ceny krajowe

(77) Średnie ważone jednostkowe ceny sprzedaży stosowane przez producentów unijnych wobec niepowiązanych klientów w Unii kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 8

Ceny sprzedaży w Unii

2014 2015 2016 ODP
Średnia jednostkowa cena sprzedaży w Unii Indeks (2014 = 100) 100 107 101 106
Jednostkowy koszt produkcji Indeks (2014 = 100) 100 110 100 107
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(78) Średnie ceny sprzedaży przemysłu unijnego wzrosły o 6 % w okresie badanym. Równocześnie jednostkowy koszt produkcji przemysłu Unii wzrósł o 7 %. Głównym czynnikiem napędzającym ten wzrost był wzrost cen surowców (mianowicie skóry surowej).

4.5.2.6. Koszty pracy

(79) Średnie koszty pracy producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 9

Średnie koszty pracy na pracownika

2014 2015 2016 ODP
Średnie koszty pracy na pracownika Indeks (2014 = 100) 100 89 84 72
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(80) Średnie koszty pracy w przeliczeniu na pracownika zmniejszyły się o 28 % w okresie badanym.

4.5.2.7. Zapasy

(81) Poziom zapasów producentów unijnych kształtował się w okresie badanym następująco:

Tabela 10

Zapasy

2014 2015 2016 ODP
Stan zapasów na koniec okresu sprawozdawczego

Indeks (2014 = 100)

100 153 155 153
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(82) Poziom zapasów przemysłu Unii na koniec okresu sprawozdawczego znacznie wzrósł o 53 % między 2014 r. a ODP.

4.5.2.8. Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje, zwrot z inwestycji i zdolność do pozyskania kapitału

(83) Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje oraz zwrot z inwestycji producentów unijnych kształtowały się w okresie badanym następująco:

Tabela 11

Rentowność, przepływy środków pieniężnych, inwestycje i zwrot z inwestycji

2014 2015 2016 ODP
Zysk netto ze sprzedaży UE niepowiązanym klientom

Indeks (2014 = 100)

- 100 - 137 - 89 - 108
Przepływy środków pieniężnych Indeks (2014 = 100) 100 - 287 - 76 - 132
Inwestycje

Indeks (2014 = 100)

100 174 26 94
Zwrot z inwestycji Indeks (2014 = 100) - 100 - 107 - 150 - 257
Źródło: Dane z odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu.

(84) Komisja określiła rentowność przemysłu Unii, wyrażając zysk netto przed opodatkowaniem ze sprzedaży produktu podobnego klientom niepowiązanym w Unii jako odsetek obrotów z tej sprzedaży. Przemysł Unii ponosił straty przez cały okres badany. Od 2014 r. do ODP straty były stałe i ogólnie wzrosły o 8 %. Ta negatywna tendencja zbiegła się w czasie z dynamicznym wzrostem konsumpcji w Unii, co wyjaśniono w motywie 54. Jak wskazano w motywie 64, wzrost ten był prawie całkowicie zaspokajany przez przywóz z innych państw trzecich.

(85) Przepływy środków pieniężnych netto to zdolność producentów unijnych do samofinansowania swojej działalności. Te przepływy środków pieniężnych netto z działalności operacyjnej znacznie się zmniejszyły w okresie badanym, co wynika głównie ze znacznych strat.

(86) Zwrot z inwestycji to procentowy stosunek zysku do wartości księgowej netto inwestycji. Zwrot z inwestycji był ujemny w całym okresie badanym.

(87) Inwestycje dokonane w okresie badanym nie były wykorzystywane do zwiększenia mocy produkcyjnych. Były one głównie przeznaczone na utrzymanie i modernizację istniejących mocy. Odnotowane w 2015 r. wysokie wartości liczbowe wynikają z przeniesienia zakładów produkcyjnych jednego z producentów unijnych z jednego państwa członkowskiego do innego.

(88) Straty poniesione w okresie badanym miały wpływ na zdolność do pozyskania kapitału.

4.5.3. Wnioski dotyczące szkody

(89) W okresie badanym sytuacja finansowa przemysłu Unii była wciąż niepewna. W szczególności takie wskaźniki przemysłu Unii jak: rentowność, przepływy środków pieniężnych i zwrot z inwestycji, wskazywały na bardzo negatywne wyniki. Przemysł Unii również doświadczył znacznego spadku swojego udziału w rynku. Negatywne zmiany udziału w rynku zbiegły się w czasie z ogólnym wzrostem popytu na skórę zamszową na rynku unijnym, z którego skorzystał przywóz z państw trzecich innych niż ChRL. Niektóre z odnotowanych negatywnych tendencji można wytłumaczyć skumulowanym wpływem kilku czynników, które - oddziałując łącznie - doprowadziły do dalszego pogorszenia stanu przemysłu Unii, nadal znajdującego się w niestabilnej sytuacji w ODP. Wśród tych czynników najbardziej widoczny był wzrost przywozu z Nigerii po cenach niższych od cen przemysłu Unii.

(90) Kilka wskaźników szkody poprawiło się w okresie badanym. Wielkość produkcji zwiększyła się o 20 %, a moce produkcyjne o 9 %. Wzrost ten nie przełożył się jednak na większą sprzedaż na rynku unijnym.

(91) Podczas gdy przywóz z ChRL zmniejszył się drastycznie w okresie badanym, z ponad 3 mln stóp kwadratowych w 2014 r. do około 230 000 stóp kwadratowych w ODP, co doprowadziło do spadku udziału w rynku z 10- 15 % do 0-5 %, całkowita wielkość przywozu z państw trzecich znacznie wzrosła.

(92) Jest zatem prawdopodobne, że wzrost tego przywozu z państw trzecich utrudnił jakąkolwiek możliwą poprawę sytuacji przemysłu Unii po szkodliwym wpływie spowodowanym wcześniej przez przywóz towarów po cenach dumpingowych z Chin, w szczególności od 2015 r., kiedy chiński przywóz zaczął się zmniejszać.

(93) Jednak w 2014 r. udział ChRL w rynku unijnym wciąż wynosił ponad 10 %. W związku z tym, mimo że w ODP przywóz po cenach dumpingowych z ChRL znacznie spadł, jego udział w rynku w okresie poprzedzającym ODP, a w szczególności w 2014 r., był nadal stosunkowo wysoki. Ponadto w ODP ceny tego przywozu znacząco podcinały ceny unijne. Nie można zatem wykluczyć, że przywóz ten, pomimo spadku w ODP, w dużym stopniu przyczynił się do istotnej szkody poniesionej przez przemysł Unii.

(94) Komisja stwierdziła zatem, że przemysł Unii skorzystał z pierwotnych środków, gdyż wykazał pewną poprawę w okresie badanym w porównaniu z sytuacją ustaloną w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem. Sytuacja przemysłu Unii poprawia się jednak w wolnym tempie i nadal jest niestabilna i podatna na zagrożenia ze względu na wyżej wymienione czynniki. W związku z tym w okresie objętym dochodzeniem przeglądowym stwierdzono, że przemysł Unii poniósł istotną szkodę, o czym świadczą zmiany wskaźników określonych w art. 3 ust. 5 rozporządzenia podstawowego.

5. PRAWDOPODOBIEŃSTWO KONTYNUACJI SZKODY W PRZYPADKU UCHYLENIA ŚRODKÓW

(95) Dochodzenie wykazało, że w ODP przywóz z ChRL odbywał się po cenach dumpingowych (motyw 31) i że istnieje prawdopodobieństwo kontynuacji dumpingu w przypadku wygaśnięcia środków (motyw 48). W toku dochodzenia stwierdzono również, że jak wskazano w motywie 94, przemysł Unii poniósł szkodę. W związku z tym Komisja oceniła, czy istniałoby prawdopodobieństwo kontynuacji szkody pierwotnie spowodowanej przez przywóz towarów z Chin po cenach dumpingowych w przypadku wygaśnięcia środków, zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(96) Aby ustalić prawdopodobieństwo kontynuacji szkody, Komisja przeanalizowała następujące elementy: wolne moce produkcyjne w ChRL, atrakcyjność rynku Unii, prawdopodobny poziom cen przywozu z Chin w przypadku braku środków antydumpingowych oraz ich wpływ na przemysł Unii.

5.1. Wolne moce produkcyjne, przepływy handlu i atrakcyjność rynku unijnego

(97) W poprzednim przeglądzie wygaśnięcia stwierdzono, że chińscy eksporterzy dysponowali nadmiernymi mocami produkcyjnymi w porównaniu z wielkością rynku europejskiego, a moce te nie mogły zostać całkowicie wykorzystane przez chiński popyt krajowy i rynki eksportowe inne niż rynek unijny. Wobec braku odmiennych informacji można założyć, że wolne moce produkcyjne były takie same w obecnym okresie badanym.

(98) W toku dochodzenia ustalono, że prawie 75 % wywozu z Chin do państw trzecich w ODP odbywało się po cenie niższej w porównaniu z ceną stosowaną przy wywozie tego samego produktu do Unii (zob. motyw 43). Nie ma żadnych wskazań lub dowodów na to, że sytuacja ta ulegnie zmianie, chociażby w perspektywie krótkoterminowej.

(99) Pod względem wyższych cen rynek unijny jest zatem bardziej atrakcyjny dla chińskich producentów eksportujących niż 2/3 innych rynków, na które chińscy producenci eksportujący dokonywali wywozu w ODP. Atrakcyjność rynku unijnego wzrosłaby jeszcze bardziej przy braku ceł w przypadku wygaśnięcia środków.

(100) Ponadto przed wprowadzeniem środków rynek unijny był tradycyjnym rynkiem eksportowym dla chińskich producentów eksportujących, którzy w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem mieli ponad 30 % udziału w rynku unijnym.

(101) Dochodzenie wykazało również, że przywóz z ChRL z wyłączeniem cła antydumpingowego podciąłby ceny sprzedaży unijnej o 59,7 % w ODP. Stanowi to wskaźnik prawdopodobnego poziomu cen przywozu z ChRL w przypadku uchylenia środków.

(102) Ceny przywozu z Chin są znacznie niższe od cen przywozu z innych państw na rynek unijny (zob. tabele 3 i 4). Dochodzenie wykazało, że ceny przywozu z Chin w ODP były o około 50 % niższe od średniej ceny przywozu z innych państw trzecich do Unii. W związku z tym prawdopodobne jest, że przywóz z Chin zastąpiłby przywóz z innych państw trzecich i w dalszym ciągu wywierałby presję cenową na poziom cen na rynku unijnym.

5.2. Wpływ na sytuację przemysłu Unii

(103) Biorąc pod uwagę wysokie moce produkcyjne w ChRL i atrakcyjność rynku unijnego oraz inne elementy podsumowane powyżej w motywach 97-102, prawdopodobne jest, że w przypadku uchylenia środków chińscy producenci eksportujący wznowiliby swój wywóz na rynek unijny w znacznych ilościach i po cenach dumpingowych, znacząco podcinając ceny producentów unijnych.

(104) Miałoby to negatywne skutki dla przemysłu Unii, ponieważ te dodatkowe znaczne ilości przywozu obniżyłyby ceny sprzedaży, jakie może osiągnąć przemysł Unii, jak również ograniczyłyby wielkość sprzedaży przemysłu Unii oraz wykorzystanie jego mocy produkcyjnych, co z kolei zwiększyłoby koszty produkcji. Przewidywany wzrost przywozu po niskich cenach dumpingowych spowodowałby zatem dalsze silne pogorszenie wyników finansowych przemysłu Unii, w szczególności jego rentowności.

5.3. Wniosek

(105) Komisja stwierdziła zatem, że uchylenie środków najprawdopodobniej doprowadziłoby do znacznego wzrostu przywozu z Chin po cenach dumpingowych, podcinających ceny przemysłu Unii, a tym samym w dalszym stopniu zwiększających szkodę, jaką ponosi przemysł Unii. W konsekwencji rentowność przemysłu Unii byłaby poważnie zagrożona.

6. INTERES UNII

(106) Zgodnie z art. 21 rozporządzenia podstawowego Komisja zbadała, czy utrzymanie istniejących środków antydumpingowych wobec przywozu skóry zamszowej z ChRL nie zaszkodzi interesom Unii jako całości.

(107) Wszystkim zainteresowanym stronom umożliwiono wyrażenie uwag zgodnie z art. 21 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(108) Zbadano, czy istniały przekonujące powody, aby stwierdzić, że utrzymanie obecnie obowiązujących środków nie leży w interesie Unii.

6.1. Interes przemysłu Unii

(109) Chociaż obowiązujące środki antydumpingowe zapobiegły w dużej mierze przywozowi na rynek unijny po cenach dumpingowych, sytuacja przemysłu Unii jest nadal trudna, co potwierdzają negatywne tendencje wykazywane przez niektóre wskaźniki szkody.

(110) W przypadku dopuszczenia do wygaśnięcia środków antydumpingowych, można rozsądnie przyjąć, że możliwy napływ znacznych ilości towarów przywożonych po cenach dumpingowych z państwa, którego dotyczy postępowanie, spowodowuje wystąpienie dalszej szkody dla przemysłu Unii. Taki napływ prawdopodobnie przyczyniłby się także między innymi do utraty udziałów w rynku, spadku cen sprzedaży, spadku wykorzystania mocy produkcyjnych i poważnego pogorszenia sytuacji finansowej przemysłu Unii.

(111) Komisja stwierdziła zatem, że utrzymanie środków antydumpingowych wobec przywozu skóry zamszowej pochodzącej z ChRL leży w interesie przemysłu Unii.

6.2. Interes importerów niepowiązanych i użytkowników

(112) W dochodzeniu pierwotnym stwierdzono, że jest mało prawdopodobne, by wprowadzenie środków antydumpingowych miało poważny negatywny wpływ na importerów i użytkowników w Unii. Żaden importer nie współpracował w niniejszym dochodzeniu.

(113) Wobec braku jakiejkolwiek współpracy ze strony importerów i użytkowników w obecnym przeglądzie wygaśnięcia Komisja uważa, że jej ustalenia poczynione w pierwotnym dochodzeniu są nadal aktualne oraz że utrzymanie środków nie będzie miało negatywnego wpływu na unijnych importerów i użytkowników lub że wpływ ten nie będzie znaczący.

6.3. Wniosek dotyczący interesu Unii

(114) Komisja uznaje zatem, że nie ma szczególnie ważnych wskazań z perspektywy interesu Unii przemawiających przeciwko utrzymaniu obowiązujących środków antydumpingowych wprowadzonych wobec przywozu produktu objętego postępowaniem pochodzącego z ChRL.

7. UJAWNIENIE USTALEŃ

(115) Wszystkie strony zostały poinformowane o istotnych faktach i ustaleniach, na podstawie których zamierzano zalecić utrzymanie obowiązujących środków antydumpingowych. Wyznaczono również termin, w którym strony mają możliwość przedstawienia uwag dotyczących ujawnionych informacji. Nie otrzymano uwag.

8. ŚRODKI ANTYDUMPINGOWE

(116) W związku z powyższym oraz na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego Komisja stwierdza, że środki antydumpingowe mające zastosowanie do przywozu skóry zamszowej pochodzącej z ChRL, wprowadzone rozporządzeniem wykonawczym (UE) nr 1153/2012, powinny zostać utrzymane.

(117) Biorąc pod uwagę orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości 13 , właściwym wydaje się określenie stopy odsetek za zwłokę do uiszczenia w przypadku ewentualnego zwrotu ceł ostatecznych, gdyż odpowiednie obowiązujące przepisy dotyczące należności celnych nie określają takiej stopy, a zastosowanie przepisów krajowych prowadziłoby do nadmiernych zakłóceń między podmiotami gospodarczymi, w zależności od państwa członkowskiego wybranego do przeprowadzenia odprawy celnej.

(118) Komitet ustanowiony na mocy art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1036 nie wydał opinii na temat środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym nakłada się ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej i skóry zamszowej kombinowanej, nawet ciętej do kształtu, włączając skórę zamszową "crust" i skórę zamszową kombinowaną "crust", obecnie objętej kodami CN 4114 10 10 i 4114 10 90 oraz pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej.
2. 
Stawka ostatecznego cła antydumpingowego mająca zastosowanie do ceny netto na granicy Unii, przed ocleniem, wynosi 58,9 % dla produktu opisanego w ust. 1.
3. 
O ile nie określono inaczej, zastosowanie mają obowiązujące przepisy dotyczące należności celnych. W przypadku zwrotu, który daje prawo do wypłaty odsetek za zwłokę, stosuje się stopę procentową, którą wykorzystuje Europejski Bank Centralny do jego głównych operacji refinansujących, publikowaną w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, obowiązującą pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca, w którym przypada termin płatności, powiększoną o jeden punkt procentowy.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 20 lutego 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2006 z dnia 8 września 2006 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz. U. L 251 z 14.9.2006, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 1153/2012 z dnia 3 grudnia 2012 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009 (Dz.U. L 334 z 6.12.2012, s. 31).
4 Zawiadomienie o zbliżającym się wygaśnięciu niektórych środków antydumpingowych (Dz.U. C 72 z 8.3.2017, s. 3).
5 Zawiadomienie o wszczęciu przeglądu wygaśnięcia środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej (Dz.U. C 416 z 6.12.2017, s. 15).
7 Źródło: Eurostat.
8 Źródło: Eurostat.
9 Według przemysłu Unii jedna skóra to od 6,5 do 7 stóp kwadratowych. (7 mln * 6,75 = 47,25 mln)
10 Spis wytwórców w ramach Asia Pacific Leather Fair (http://www.aplf.com/en-US/534/henan-prosper/6740) oraz artykuł w czasopiśmie dotyczącym skór (http://www.leathermag.com/news/newsmichael-lu-henan-prosper-skins-leather-enterprise-co-ltd).
11 Dokładne dane dotyczące mocy produkcyjnych są poufne.
12 Wartości eksportowe wyrażone są w dolarach USA i na podstawie FOB. Ilości wyraża się w kg.
13 Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 18 stycznia 2017 r., C-365/15, Wortmann/Hauptzollamt Bielefeld, EU:C:2017:19, pkt 35-39.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.50.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2019/297 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz skóry zamszowej pochodzącej z Chińskiej Republiki Ludowej w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036
Data aktu: 20/02/2019
Data ogłoszenia: 21/02/2019
Data wejścia w życie: 22/02/2019