Rozporządzenie wykonawcze 2017/2382 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby przekazywania informacji zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/2382
z dnia 14 grudnia 2017 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby przekazywania informacji zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającą dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE 1 , w szczególności jej art. 34 ust. 9 i art. 35 ust. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ustanowić wspólne standardowe formularze, procedury i szablony na potrzeby przekazywania informacji wymaganych w przypadku gdy firmy inwestycyjne, operatorzy rynku oraz - gdy zobowiązuje je do tego dyrektywa 2014/65/UE - instytucje kredytowe pragną świadczyć usługi inwestycyjne i prowadzić działalność w innym państwie członkowskim, korzystając ze swobody świadczenia usług lub swobody przedsiębiorczości.

(2) Przepisy niniejszego rozporządzenia powinny - w świetle art. 34 ust. 1 i art. 35 ust. 1 dyrektywy 2014/65/UE - mieć również zastosowanie do instytucji kredytowych posiadających zezwolenie na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE 2 , które korzystają z usług agentów na potrzeby świadczenia usług inwestycyjnych w ramach swobody świadczenia usług inwestycyjnych lub poprzez utworzenie oddziału.

(3) Istotne jest ustanowienie standardowych formularzy zawierających treść powiadomień paszportowych oraz informacje o trybie ich przekazywania, z których to formularzy będą mogły korzystać firmy inwestycyjne, operatorzy rynków oraz, w razie potrzeby, instytucje kredytowe, a także właściwe organy macierzystych i przyjmujących państw członkowskich w celu ułatwienia swobodnego świadczenia usług inwestycyjnych i prowadzenia działalności inwestycyjnej we wszystkich państwach członkowskich, a także w celu skutecznego wykonywania przez właściwe organy spoczywających na nich zadań i obowiązków.

(4) Ocena dokładności i kompletności powiadomienia przekazanego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego jest konieczna, aby zapewnić jakość (i) informacji przekazanych właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego przez firmę inwestycyjną, operatora rynku oraz, w razie potrzeby, instytucję kredytową oraz (ii) informacji przekazanych przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego.

(5) Należy ustanowić przepisy zobowiązujące właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego do informowania, gdy stwierdzi, że powiadomienie jest niekompletne lub nieprawidłowe, aby zapewnić jednoznaczność przy identyfikowaniu wszelkich brakujących lub nieprawidłowych elementów i informowaniu o nich oraz aby ułatwić proces eliminowania tych uchybień i ponownego przekazywania kompletnych i prawidłowych informacji.

(6) Potwierdzenie odbioru przedłożonego powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału lub powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta jest konieczne, aby zapewnić jednoznaczność, jeśli chodzi o datę wpłynięcia danego powiadomienia oraz dokładną datę, z którą firma inwestycyjna może utworzyć oddział lub skorzystać z usług agenta mającego siedzibę w przyjmującym państwie członkowskim.

(7) W celu zapewnienia spójności należy stosować konkretne formularze w przypadku gdy firma inwestycyjna lub operator rynku, którzy prowadzą wielostronną platformę obrotu lub zorganizowaną platformę obrotu, pragną udostępniać na terytorium innego państwa członkowskiego odpowiednie rozwiązania służące ułatwieniu zdalnym użytkownikom, członkom lub uczestnikom mającym siedzibę w tym państwie członkowskim dostępu do tych systemów oraz prowadzenia w nich obrotu, tak aby zapewnić adekwatność informacji przekazywanych przez firmę inwestycyjną lub operatora rynku właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego oraz informacji przekazywanych przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego właściwemu organowi przyjmującego państwa członkowskiego.

(8) Ze względów spójności oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynków finansowych konieczne jest, aby przepisy ustanowione niniejszym rozporządzeniem oraz powiązane przepisy krajowe transponujące dyrektywę 2014/65/UE były stosowane od tej samej daty.

(9) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(10) Zgodnie z art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3  ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat tego projektu wykonawczych standardów technicznych, przeanalizował związane z nimi potencjalne koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych utworzonej zgodnie z art. 37 wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres stosowania

1. 
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do firm inwestycyjnych i operatorów rynku prowadzących wielostronną platformę obrotu (MTF) lub zorganizowaną platformę obrotu (OTF).
2. 
Niniejsze rozporządzenie stosuje się również do instytucji kredytowych posiadających zezwolenie na podstawie dyrektywy 2013/36/UE, które świadczą usługę inwestycyjna lub usługi inwestycyjne bądź prowadzą działalność inwestycyjną na podstawie dyrektywy 2014/65/UE i pragną skorzystać z usług agentów w ramach którejkolwiek z poniższych swobód:
a)
swobody świadczenia usług inwestycyjnych i prowadzenia działalności inwestycyjnej zgodnie z art. 34 ust. 5 dyrektywy 2014/65/UE;
b)
swobody przedsiębiorczości zgodnie z art. 35 ust. 7 dyrektywy 2014/65/UE.
Artykuł  2

Wymogi ogólne

1. 
Wszelkie powiadomienia lub informacje przedkładane na podstawie niniejszego rozporządzenia przekazuje się w języku urzędowym Unii zaakceptowanym przez zarówno właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego, jak i właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego.

Przedkłada się je w formie papierowej lub - przy akceptacji odpowiednich właściwych organów - za pomocą środków elektronicznych.

2. 
Właściwe organy podają do wiadomości publicznej informacje na temat akceptowanego języka (akceptowanych języków) i sposobów przedkładania powiadomień i informacji, w tym dane kontaktowe do celów powiadomień paszportowych.
Artykuł  3

Przedkładanie powiadomienia paszportowego dotyczącego usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

1. 
Firma inwestycyjna przedkłada właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie paszportowe dotyczące usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej zgodnie z art. 34 ust. 2 lub 5 dyrektywy 2014/65/UE przy użyciu formularza określonego w załączniku I.
2. 
Firma inwestycyjna przedkłada właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego zgodnie z ust. 1 odrębne powiadomienie paszportowe dotyczące usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej dla każdego państwa członkowskiego, w którym zamierza prowadzić działalność.
3. 
Firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), pragnące świadczyć usługi inwestycyjne lub prowadzić działalność inwestycyjną za pośrednictwem agenta mającego siedzibę w macierzystym państwie członkowskim, przedkładają właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie paszportowe dotyczące usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej, wypełniając w formularzu określonym w załączniku I wyłącznie części, które dotyczą agenta.
Artykuł  4

Ocena kompletności i dokładności powiadomienia paszportowego dotyczącego usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

1. 
Po otrzymaniu powiadomienia paszportowego dotyczącego usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej na podstawie art. 3 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego ocenia kompletność i dokładność przekazanych informacji.
2. 
W przypadku stwierdzenia, że przekazane informacje są niekompletne lub nieprawidłowe, właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o tym firmę inwestycyjną lub instytucję kredytową, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a). Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego wskazuje, z jakiego konkretnego powodu uznano informacje za niekompletne lub nieprawidłowe.
3. 
Jednomiesięczny termin, o którym mowa w art. 34 ust. 3 i art. 34 ust. 5 akapit drugi dyrektywy 2014/65/UE, rozpoczyna swój bieg w momencie otrzymania powiadomienia paszportowego dotyczącego usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej, zawierającego informacje, które uznano za kompletne i prawidłowe.
Artykuł  5

Informowanie o powiadomieniu paszportowym dotyczącym usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

1. 
W terminie jednego miesiąca od otrzymania powiadomienia na podstawie art. 3 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego informuje właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego o wspomnianym powiadomieniu przy użyciu formularza określonego w załączniku II, dołączając kopię tego powiadomienia.
2. 
Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje firmę inwestycyjną lub instytucję kredytową, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), o fakcie przekazania informacji zgodnie z ust. 1, wraz z podaniem daty przekazania tej informacji.
Artykuł  6

Przedkładanie powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

1. 
W przypadku zmiany jakichkolwiek szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), przedkładają właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie przy użyciu formularza określonego w załączniku I.
2. 
Do celów powiadomienia na podstawie ust. 1 niniejszego artykułu firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), wypełniają tylko te części formularza określonego w załączniku I, które są istotne z punktu widzenia zmian szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej.
3. 
Do celów powiadomienia o zmianach dotyczących świadczonych usług inwestycyjnych, prowadzonej działalności inwestycyjnej, świadczonych usług dodatkowych lub oferowanych instrumentów finansowych firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), sporządzają wykaz wszystkich usług inwestycyjnych, wszystkich rodzajów działalności inwestycyjnej, a także wszystkich usług dodatkowych i instrumentów finansowych, które świadczą, prowadzą lub oferują w momencie dokonania powiadomienia lub które zamierzają świadczyć, prowadzić lub oferować w przyszłości.
Artykuł  7

Informowanie o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

1. 
Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 6 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku III, dołączając kopię powiadomienia przedłożonego na podstawie art. 6.
2. 
W przypadku cofnięcia lub unieważnienia zezwolenia udzielonego firmie inwestycyjnej lub instytucji kredytowej właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego powiadamia o tym właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku III.
Artykuł  8

Przedłożenie powiadomienia o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

Firma inwestycyjna lub operator rynku prowadzący MTF lub OTF, którzy zamierzają udostępniać na terytorium innego przyjmującego państwa członkowskiego odpowiednie rozwiązania ułatwiające zdalnym użytkownikom, członkom lub uczestnikom mającym siedzibę w tym przyjmującym państwie członkowskim dostęp do tych systemów oraz prowadzenie obrotu w tych systemach, przekazują właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego informacje dotyczące przyjmującego państwa członkowskiego, w którym zamierzają udostępniać takie rozwiązania, przy użyciu formularza określonego w załączniku IV.

Artykuł  9

Informowanie o powiadomieniu o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

1. 
W terminie jednego miesiąca od otrzymania powiadomienia na podstawie art. 8 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego informuje właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego o wspomnianym powiadomieniu przy użyciu formularza określonego w załączniku V, dołączając kopię tego powiadomienia.
2. 
Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje firmę inwestycyjną lub operatora rynku, którzy prowadzą MTF lub OTF, o fakcie przekazania informacji zgodnie z ust. 1, wraz z podaniem daty przekazania tej informacji.
Artykuł  10

Przedłożenie powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących udostępniania rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

1. 
W przypadku zmiany jakichkolwiek szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF firma inwestycyjna lub operator rynku, którzy prowadzą MTF lub OTF, przedkładają właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie przy użyciu formularza określonego w załączniku IV.
2. 
Do celów powiadomienia na podstawie ust. 1 firma inwestycyjna lub operator rynku, którzy prowadzą MTF lub OTF, wypełniają tylko te części formularza określonego w załączniku IV, które są istotne z punktu widzenia zmian szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF.
Artykuł  11

Informowanie o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących udostępniania rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 10 ust. 1 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku III, dołączając kopię powiadomienia.

Artykuł  12

Przedkładanie powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału

Firma inwestycyjna pragnąca utworzyć oddział na terytorium innego państwa członkowskiego przedkłada właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego informacje wymagane na podstawie art. 35 ust. 2 dyrektywy 2014/65/UE przy użyciu formularza określonego w załączniku VI.

Artykuł  13

Przedkładanie powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta

1. 
Firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. b), pragnące korzystać z usług agenta w innym państwie członkowskim przedkładają właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego informacje wymagane na podstawie art. 35 ust. 2 dyrektywy 2014/65/UE przy użyciu formularza określonego w załączniku VII.
2. 
Jeżeli firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. b), pragną korzystać z usług więcej niż jednego agenta w innym państwie członkowskim, wypełniają one odrębne powiadomienia dla każdego agenta, z którego usług zamierzają korzystać.
3. 
Firma inwestycyjna pragnąca utworzyć oddział, która zamierza korzystać z usług agentów, przedkłada właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego odrębne powiadomienie paszportowe dotyczące agenta w odniesieniu do każdego agenta, wypełniając formularz określony w załączniku VII.
Artykuł  14

Ocena kompletności i dokładności powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału lub powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta

1. 
Po otrzymaniu powiadomienia paszportowego na podstawie art. 12 lub 13 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego ocenia kompletność i dokładność przekazanych informacji.
2. 
W przypadku stwierdzenia, że przekazane informacje są niekompletne lub nieprawidłowe, właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o tym firmę inwestycyjną lub instytucję kredytową, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. b). Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego wskazuje, z jakiego konkretnego powodu uznano informacje za niekompletne lub nieprawidłowe.
3. 
Trzymiesięczny termin przewidziany w art. 35 ust. 3 i art. 35 ust. 7 akapit drugi dyrektywy 2014/65/UE rozpoczyna swój bieg w momencie otrzymania powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału lub powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta, zawierającego informacje, które uznano za kompletne i prawidłowe.
Artykuł  15

Informowanie o powiadomieniu paszportowym dotyczącym oddziału

1. 
W terminie trzech miesięcy od otrzymania powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału na podstawie art. 12 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego informuje właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego o wspomnianym powiadomieniu przy użyciu formularza określonego w załączniku VIII, dołączając kopię tego powiadomienia.
2. 
Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje firmę inwestycyjną o fakcie przekazania informacji zgodnie z ust. 1, wraz z podaniem daty przekazania tej informacji.
3. 
Właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego potwierdza zarówno właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego, jak i firmie inwestycyjnej odbiór wspomnianej informacji.
Artykuł  16

Informowanie o powiadomieniu paszportowym dotyczącym agenta

1. 
W terminie trzech miesięcy od otrzymania powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta na podstawie art. 13 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego informuje właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego o wspomnianym powiadomieniu przy użyciu formularza określonego w załączniku IX, dołączając kopię tego powiadomienia.
2. 
Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje firmę inwestycyjną lub instytucję kredytową o fakcie przekazania informacji zgodnie z ust. 1, wraz z podaniem daty przekazania tej informacji.
3. 
Właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego potwierdza zarówno właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego, jak i firmie inwestycyjnej lub instytucji kredytowej, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. b), odbiór wspomnianej informacji.
4. 
Agent nie może rozpocząć świadczenia oferowanych przez siebie usług inwestycyjnych lub prowadzenia działalności inwestycyjnej, dopóki nie zostanie zarejestrowany w rejestrze publicznym w państwie członkowskim, w którym agent ten ma swoją siedzibę, zgodnie z art. 29 ust. 3 dyrektywy 2014/65/UE.
5. 
Agent nie może rozpocząć świadczenia oferowanych przez siebie usług inwestycyjnych lub prowadzenia działalności inwestycyjnej, dopóki nie otrzyma stosownej informacji od właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego.
6. 
Jeżeli takiej informacji nie przekazano, agent może rozpocząć świadczenie oferowanych przez siebie usług inwestycyjnych i prowadzenie działalności inwestycyjnej po upływie dwóch miesięcy od daty przekazania przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego informacji, o której mowa w ust. 2.
Artykuł  17

Przedkładanie powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących oddziału

1. 
W przypadku zmiany szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym oddziału firma inwestycyjna przedkłada właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie przy użyciu formularza określonego w załączniku VI.

Firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa wypełniają tylko te części formularza określonego w załączniku VI, które są istotne z punktu widzenia zmian szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym oddziału.

2. 
Jeżeli firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa zamierzają dokonać zmian w usługach inwestycyjnych, działalności inwestycyjnej, usługach dodatkowych lub instrumentach finansowych, które są świadczone, prowadzone lub oferowane za pośrednictwem agentów, przedkładają - przy użyciu formularza określonego w załączniku VI - wykaz wszystkich usług inwestycyjnych, wszystkich rodzajów działalności inwestycyjnej, a także wszystkich usług dodatkowych i instrumentów finansowych, które świadczą, prowadzą lub oferują za pośrednictwem agentów w momencie przedłożenia tego powiadomienia lub które zamierzają świadczyć, prowadzić lub oferować za pośrednictwem agentów w przyszłości.
3. 
O zmianach szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym oddziału związanych z zakończeniem działalności oddziału powiadamia się przy użyciu formularza określonego w załączniku X.
Artykuł  18

Przedkładanie powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących agenta

1. 
W przypadku zmiany jakichkolwiek szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym agenta firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. b), przedkładają właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego powiadomienie przy użyciu formularza określonego w załączniku VII.

Firma inwestycyjna lub instytucja kredytowa wypełniają tylko te części formularza określonego w załączniku VII, które są istotne z punktu widzenia zmian szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym agenta.

2. 
Jeżeli firma inwestycyjna zamierza dokonać zmian w usługach inwestycyjnych, działalności inwestycyjnej lub instrumentach finansowych, które są przedmiotem powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta, przedkłada - przy użyciu formularza określonego w załączniku VI - wykaz wszystkich usług inwestycyjnych, wszystkich rodzajów działalności inwestycyjnej, a także wszystkich instrumentów finansowych, które świadczy, prowadzi lub oferuje za pośrednictwem agenta w momencie przedłożenia powiadomienia lub które zamierza świadczyć, prowadzić lub oferować w przyszłości.
3. 
O zmianach szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym agenta związanych z zaprzestaniem korzystania z usług agenta mającego siedzibę w innym państwie członkowskim powiadamia się przy użyciu formularza określonego w załączniku X.
Artykuł  19

Informowanie o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących oddziału

1. 
Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 17 ust. 1 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku XI, dołączając kopię powiadomienia.
2. 
Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 17 ust. 3 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku XIII, dołączając kopię powiadomienia.
Artykuł  20

Informowanie o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących agenta

1. 
Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 18 ust. 1 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku XII, dołączając kopię powiadomienia.
2. 
Po otrzymaniu powiadomienia na podstawie art. 18 ust. 3 właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego bez zbędnej zwłoki informuje o zgłoszonych mu zmianach właściwy organ przyjmującego państwa członkowskiego przy użyciu formularza określonego w załączniku XIII, dołączając kopię powiadomienia.
Artykuł  21

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 3 stycznia 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 grudnia 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Formularz powiadomienia paszportowego dotyczącego usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej oraz powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących usług inwestycyjnych i działalnościinwestycyjnej(1)

[Art. 3 i 6 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu paszportowym dotyczącym usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej

[Art. 5 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o zmianie szczegółowych danych zawartych w powiadomieniu paszportowym dotyczącym usług inwestycyjnych i działalności inwestycyjnej lub o zmianie w powiadomieniu o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

[Art. 7 i 8 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  IV

Formularz powiadomienia o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

[Art. 8 i 10 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  V

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu o udostępnieniu rozwiązań ułatwiających dostęp do MTF lub OTF

[Art. 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  VI  4

Formularz powiadomienia paszportowego dotyczącego oddziału oraz powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących oddziału(1)

[Art. 12, 17 i 19 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  VII  5

Formularz powiadomienia paszportowego dotyczącego agenta oraz powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących agenta(1)

[Art. 13, 14 i 18 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  VIII

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu paszportowym dotyczącym oddziału

[Art. 15 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  IX

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu paszportowym dotyczącym agenta

[Art. 16 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  X

Formularz powiadomienia o zmianie szczegółowych danych dotyczących agenta w związku z zakończeniem działalności oddziału lub zaprzestaniem korzystania z usług agenta mającego siedzibę w innym państwie członkowskim

[Art. 17 ust. 3 i art. 18 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  XI

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących oddziału

[Art. 19 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  XII

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o powiadomieniu o zmianie szczegółowych danych dotyczących agenta

[Art. 20 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

ZAŁĄCZNIK  XIII

Formularz na potrzeby informowania właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego o zakończeniu działalności oddziału lub zaprzestaniu korzystania z usług agenta mającego siedzibę w państwie członkowskim innym niż macierzyste państwo członkowskie firmy inwestycyjnej/instytucji kredytowej

[Art. 19 ust. 2 i art. 20 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/2382]

grafika

1 Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).
4 Załącznik VI:

- zmieniony przez pkt 1 sprostowania z dnia 7 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.33.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1407 z dnia 16 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.215.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2022 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

5 Załącznik VII:

- zmieniony przez pkt 2 sprostowania z dnia 7 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.33.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2018 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1407 z dnia 16 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.215.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 września 2022 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.340.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/2382 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby przekazywania informacji zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE
Data aktu: 14/12/2017
Data ogłoszenia: 20/12/2017
Data wejścia w życie: 03/01/2018, 21/12/2017