Decyzja wykonawcza 2012/411/UE zmieniająca decyzję 2010/472/UE odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wirusów Simbu oraz krwotocznej choroby zwierzyny płowej

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 17 lipca 2012 r.
zmieniająca decyzję 2010/472/UE odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wirusów Simbu oraz krwotocznej choroby zwierzyny płowej

(notyfikowana jako dokument nr C(2012) 4831)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/411/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 lipca 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczegółowych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG(1), w szczególności art. 17 ust. 2 lit. b), art. 18 ust. 1 tiret pierwsze oraz art. 19 zdanie wprowadzające i lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji Komisji 2010/472/UE z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie przywozu do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz(2) określono wykaz państw trzecich lub części ich terytoriów, z których państwa członkowskie mają zezwalać ma przywóz do Unii przesyłek nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz. W decyzji ustanowiono również dodatkowe gwarancje dotyczące określonych chorób zwierząt, które muszą być zapewnione przez państwa trzecie lub części ich terytoriów, wyszczególnione w załącznikach I i III do tej decyzji oraz określono wzory świadectw zdrowia dla takich przywozów w części 2 załączników II i IV do tej decyzji.

(2) Wymagania dotyczące choroby niebieskiego języka zawarte we wzorach świadectw zdrowia określonych w części 2 załączników II i IV do decyzji 2010/472/UE są oparte na zaleceniach określonych w rozdziale 8.3 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) odnoszącym się do tej choroby. W rozdziale tym zalecono szereg środków zmniejszających ryzyko, których celem jest ochrona ssaków żywicieli przed narażeniem na wektory zakażenia lub inaktywacja wirusa za pomocą przeciwciał.

(3) Ponadto w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych OIE zawarto rozdział dotyczący nadzoru w zakresie stawonogów będących wektorami chorób zwierzęcych. Zalecenia te nie obejmują monitorowania przeżuwaczy na obecność przeciwciał przeciwko wirusom Simbu, takim jak wirusy Akabane i Aino z rodziny Bunyaviridae, co w przeszłości uważane było za oszczędny sposób na stwierdzenie występowania wektorów mogących przenosić chorobę niebieskiego języka do czasu, gdy dostępnych będzie więcej informacji na temat rozprzestrzeniania się tych chorób.

(4) Co więcej, OIE nie wyszczególnia chorób Akabane i Aino w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych. W związku z tym wymóg corocznego badania w kierunku tych chorób w celu wykazania braku obecności wektora powinien zostać wykreślony z załączników I i III do decyzji 2010/472/UE oraz ze wzorów świadectw zdrowia ustanowionych w części 2 załączników II i IV do tej decyzji.

(5) Ponadto wymagania dotyczące zdrowia zwierząt w przypadku krwotocznej choroby zwierzyny płowej zawarte we wzorach świadectw zdrowia określonych w części 2 załączników II i IV do decyzji 2010/472/UE nie są w pełni spójne z wymaganiami określonymi w decyzji wykonawczej Komisji 2011/630/UE z dnia 20 września 2011 r. w sprawie przywozu do Unii nasienia bydła domowego(3) i zaleceniami określonymi w podręczniku badań diagnostycznych i szczepionek dla zwierząt lądowych OIE. Należy zatem zmienić wspomniane wzory świadectw zdrowia, uwzględniając wymagania określone w decyzji wykonawczej 2011/630/UE i zalecenia określone we wspomnianym podręczniku.

(6) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić załączniki do decyzji 2010/472/UE.

(7) Aby uniknąć wszelkich zakłóceń w handlu, należy zezwolić pod pewnymi warunkami na stosowanie w okresie przejściowym świadectw zdrowia wystawionych zgodnie z decyzją 2010/472/UE w brzmieniu obowiązującym przed zmianami wprowadzonymi niniejszą decyzją.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załącznikach do decyzji 2010/472/UE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W okresie przejściowym, do dnia 30 czerwca 2013 r., państwa członkowskie zezwalają na przywóz z państw trzecich przesyłek zawierających:

a)
nasienie owiec i kóz, opatrzone świadectwem zdrowia wystawionym nie później niż dnia 31 maja 2013 r. zgodnie ze wzorem świadectwa zdrowia określonym w sekcji A część 2 załącznika II do decyzji 2010/472/UE w brzmieniu obowiązującym przed zmianami wprowadzonymi niniejszą decyzją;
b)
komórki jajowe i zarodki owiec i kóz, opatrzone świadectwem zdrowia wystawionym nie później niż dnia 31 maja 2013 r. zgodnie ze wzorem świadectwa zdrowia określonym w części 2 załącznika IV do decyzji 2010/472/UE w brzmieniu obowiązującym przed zmianami wprowadzonymi niniejszą decyzją.
Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lipca 2012 r.
W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.

(2) Dz.U. L 228 z 31.8.2010, s. 74.

(3) Dz.U. L 247 z 24.9.2011, s. 32.

ZAŁĄCZNIK 1  

W załącznikach do decyzji 2010/472/UE wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik I otrzymuje brzmienie

"ZAŁĄCZNIK I

Wykaz państw trzecich lub części ich terytoriów, z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek nasienia owiec i kóz

Kod ISO Nazwa państwa trzeciego Uwagi
Określenie terytorium

(w stosownych przypadkach)

Dodatkowe gwarancje
AU Australia Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
CA Kanada Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
CH Szwajcaria(*)
CL Chile
GL Grenlandia
HR Chorwacja
IS Islandia
NZ Nowa Zelandia
PM SaintPierre i Miquelon
US Stany Zjednoczone Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
(*) Świadectwa zgodne z Umową między Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi, zatwierdzoną decyzją 2002/309/WE, Euratom Rady i - w odniesieniu do umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej - Komisji z dnia 4 kwietnia 2002 r. w sprawie zawarcia siedmiu umów z Konfederacją Szwajcarską (Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 1).";
2)
załącznik II część 2 sekcja A otrzymuje brzmienie:

"Sekcja A

Wzór 1 - świadectwo zdrowia do stosowania w przywozie nasienia wysłanego z zatwierdzonego centrum pozyskiwania nasienia, z którego to nasienie pochodzi

grafika

3)
załącznik III otrzymuje brzmienie:;

"ZAŁĄCZNIK III

Wykaz państw trzecich lub części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz przesyłek komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

Kod ISO Nazwa państwa trzeciego Uwagi
Określenie terytorium

(w stosownych przypadkach)

Dodatkowe gwarancje
AU Australia Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
CA Kanada Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
CH Szwajcaria(*)
CL Chile
GL Grenlandia
HR Chorwacja
IS Islandia
NZ Nowa Zelandia
PM SaintPierre i Miquelon
US Stany Zjednoczone Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
(*) Świadectwa zgodne z Umową między Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi, zatwierdzoną decyzją 2002/309/WE, Euratom."
4)
część 2 załącznika IV otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 2

Wzór świadectwa zdrowia na przywóz przesyłek komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

grafika

1 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 1 grudnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.331.57). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.192.16

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2012/411/UE zmieniająca decyzję 2010/472/UE odnośnie do warunków dotyczących zdrowia zwierząt w zakresie wirusów Simbu oraz krwotocznej choroby zwierzyny płowej
Data aktu: 17/07/2012
Data ogłoszenia: 20/07/2012
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/01/2013