Decyzja 2008/156/WE zmieniająca decyzję 2006/766/WE w odniesieniu do wykazu państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz produktów rybołówstwa w każdej postaci, przeznaczonych do spożycia przez ludzi

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 lutego 2008 r.
zmieniająca decyzję 2006/766/WE w odniesieniu do wykazu państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz produktów rybołówstwa w każdej postaci, przeznaczonych do spożycia przez ludzi

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 555)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/156/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 lutego 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi(1), w szczególności jego art. 11 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 854/2004 ustanawia szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego. Artykuł 11 wspomnianego rozporządzenia przewiduje ustanowienie wykazów państw trzecich lub części państw trzecich, z których dopuszczony jest przywóz poszczególnych produktów pochodzenia zwierzęcego, oraz określa kryteria tworzenia takich wykazów.

(2) Decyzja Komisji 2006/766/WE z dnia 6 listopada 2006 r. ustanawiająca wykazy państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz małży, szkar-łupni, osłonic, ślimaków morskich i produktów rybołów-stwa(2), wymienia te państwa trzecie, które spełniają kryteria określone w art. 11 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 oraz które w związku z tym są w stanie zagwarantować, że wymienione wywożone do Wspólnoty produkty spełniają warunki sanitarne ustanowione dla ochrony zdrowia konsumentów.

(3) Załącznik II wspomnianej decyzji zawiera wykaz państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz produktów rybołówstwa w każdej postaci, przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(4) Armenia jest obecnie wymieniona w tym załączniku, lecz z ograniczeniem "tylko żywe raki nieutrzymywane przez człowieka". Kontrola Komisji przeprowadzona w tym kraju w marcu 2007 r. wykazała, że odpowiednie wymogi sanitarne, dotyczące raków nieutrzymywanych przez człowieka, poddanych obróbce termicznej i mrożonych, są spełnione. Zapis dotyczący Armenii powinien zatem zostać rozszerzony o raki nieutrzymy-wane przez człowieka poddane obróbce termicznej i mrożone.

(5) Czarnogóra, która jest obecnie wymieniona w załączniku II do decyzji 2006/766/WE, lecz z ograniczeniem "tylko całe świeże ryby z połowów morskich", przekazała informacje naukowe oraz złożyła dodatkowy wniosek o zatwierdzenie przywozu raków słodkowodnych z tego państwa trzeciego. Zatem obecne ograniczenie powinno zostać usunięte. Przywóz produktów rybołów-stwa powinien zostać dopuszczony.

(6) Bośnia i Hercegowina nie jest obecnie wymieniona w załączniku II do decyzji 2006/766/WE. Kontrola Komisji w tym kraju została przeprowadzona w dniach 29 sierpnia do 2 września 2005 r. Kontrola wykazała, że właściwe organy przedstawiły wszystkie niezbędne gwarancje spełnienia odpowiednich wymogów sanitarnych. Bośnia i Hercegowina powinna zatem zostać ujęta w wykazie państw trzecich, z których państwa członkowskie mogą zezwolić na przywóz produktów rybołówstwa.

(7) Bułgaria i Rumunia są obecnie wymienione w załączniku II do decyzji 2006/766/WE. Ponieważ jednak wykaz odnosi się wyłącznie do państw trzecich, zastosowanie tych zapisów wygasło wraz z ich przystąpieniem do Unii Europejskiej. Zatem te dwa państwa członkowskie powinny zostać skreślone z wykazu.

(8) Załącznik I do wspomnianej decyzji zawiera wykaz państw trzecich, z których dopuszczony jest przywóz małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich w każdej postaci przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przypis 6 w załączniku II, odnoszący się do Maroka, dotyczy dodatkowych wymogów związanych z niektórymi przetworzonymi małżami. Dla zachowania spójności, należy zatem przenieść te wymogi do załącznika I.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2006/766/WE.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załączniki I i II do decyzji 2006/766/WE zastępuje się tekstem zamieszczonym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 marca 2008 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 2008 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206. Sprostowanie w Dz.U. L 226 z 25.6.2004, s. 83. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).

(2) Dz.U. L 320 z 18.11.2006, s. 53.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

Wykaz państw trzecich, z których dopuszczony jest przywóz małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich w każdej postaci przeznaczonej do spożycia przez ludzi

(Państwa i terytoria, o których mowa w art. 11 rozporządzenia (WE) nr 854/2004)

Kod ISO Państwo Uwagi
AU AUSTRALIA
CL CHILE Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.
JM JAMAJKA Tylko ślimaki morskie.
JP JAPONIA Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.
KR KOREA

POŁUDNIOWA

Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.
MA MAROKO Do przetworzonych małży należących do gatunku Acanthocardia tuberculatum muszą być dołączone: a) dodatkowe poświadczenie zdrowotności zgodne ze wzorem przedstawionym w części B dodatku V do załącznika VI do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2074/2005 (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 27); oraz b) wyniki analityczne badań wykazujących, że małże nie zawierają toksyny paralitycznej (PSP) w ilości wykrywalnej metodą próby biologicznej.
NZ NOWA ZELANDIA
PE PERU Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.
TH TAJLANDIA Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.
TN TUNEZJA
TR TURCJA
UY URUGWAJ
VN WIETNAM Tylko mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.

ZAŁĄCZNIK II

Wykaz państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz produktów rybołówstwa w każdej postaci, przeznaczonych do spożycia przez ludzi

(Państwa i terytoria, o których mowa w art. 11 rozporządzenia (WE) nr 854/2004)

Kod ISO Państwo Uwagi
AE ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
AG ANTIGUA I BARBUDA Tylko żywe skorupiaki.
AL ALBANIA
AM ARMENIA Tylko żywe, poddane obróbce termicznej oraz mrożone nieutrzymywane przez człowieka raki.
AN ANTYLE NIDERLANDZKIE
AR ARGENTYNA
AU AUSTRALIA
BA BOŚNIA i HERCEGOWINA
BD BANGLADESZ
BR BRAZYLIA
BS BAHAMY
BY BIAŁORUŚ
BZ BELIZE
CA KANADA
CH SZWAJCARIA
CI WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
CL CHILE
CN CHINY
CO KOLUMBIA
CR KOSTARYKA
CU KUBA
CV REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
DZ ALGIERIA
EC EKWADOR
EG EGIPT
FK FALKLANDY
GA GABON
GD GRENADA
GH GHANA
GL GRENLANDIA
GM GAMBIA
GN GWINEA Tylko ryby niepoddane żadnym procesom przygotowania ani przetwarzania innym niż odgławianie, patroszenie, chłodzenie lub mrożenie.

Nie stosuje się zmniejszonej częstotliwości bezpośrednich kontroli, przewidzianej w decyzji Komisji 94/360/WE (Dz.U. L 158 z 25.6.1994, s. 41).

GT GWATEMALA
GY GUJANA
HK HONGKONG
HN HONDURAS
HR CHORWACJA
ID INDONEZJA
IN INDIE
IR IRAN
JM JAMAJKA
JP JAPONIA
KE KENIA
KR KOREA POŁUDNIOWA
KZ KAZACHSTAN
LK SRI LANKA
MA MAROKO
ME CZARNOGÓRA
MG MADAGASKAR
MR MAURETANIA
MU MAURITIUS
MV MALEDIWY
MX MEKSYK
MY MALEZJA
MZ MOZAMBIK
NA NAMIBIA
NC NOWA KALEDONIA
NG NIGERIA
NI NIKARAGUA
NZ NOWA ZELANDIA
OM OMAN
PA PANAMA
PE PERU
PF POLINEZJA FRANCUSKA
PG PAPUA NOWA GWINEA
PH FILIPINY
PM ST PIERRE i MIQUELON
PK PAKISTAN
RS SERBIA

Z wyjątkiem Kosowa w rozumieniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r.

Tylko całe świeże ryby z połowów morskich.
RU ROSJA
SA ARABIA SAUDYJSKA
SC SESZELE
SG SINGAPUR
SN SENEGAL
SR SURINAM
SV SALWADOR
TH TAJLANDIA
TN TUNEZJA
TR TURCJA
TW TAJWAN
TZ TANZANIA
UA UKRAINA
UG UGANDA
US STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI
UY URUGWAJ
VE WENEZUELA
VN WIETNAM
YE JEMEN
YT MAJOTTA
ZA REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
ZW ZIMBABWE"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.50.65

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/156/WE zmieniająca decyzję 2006/766/WE w odniesieniu do wykazu państw i terytoriów trzecich, z których dopuszczony jest przywóz produktów rybołówstwa w każdej postaci, przeznaczonych do spożycia przez ludzi
Data aktu: 18/02/2008
Data ogłoszenia: 23/02/2008
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/03/2008