Rozporządzenie 1974/2005 zmieniające załączniki X i XI do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do krajowych laboratoriów referencyjnych i określonych materiałów szczególnego ryzyka

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1974/2005
z dnia 2 grudnia 2005 r.
zmieniające załączniki X i XI do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do krajowych laboratoriów referencyjnych i określonych materiałów szczególnego ryzyka
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające przepisy dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych encefalopatii gąbczastych(1), w szczególności jego art. 23,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 zawiera wykaz wyznaczonych krajowych laboratoriów referencyjnych dla pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (TSE).

(2) Niektóre Państwa Członkowskie zgłosiły Komisji zmiany nazwy lub adresu swoich krajowych laboratoriów referencyjnych, dlatego należy uaktualnić wykaz tych laboratoriów.

(3) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 wskazuje pewne tkanki bydlęce jako określone materiały szczególnego ryzyka i ustanawia zasady ich usuwania.

(4) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że wywóz określonych materiałów szczególnego ryzyka jest zabroniony, ale może zostać dozwolony wyłącznie w perspektywie ich ostatecznego zniszczenia. Przepisy przejściowe wyszczególnione w załączniku XI do rozporządzenia stanowią, że tusze, półtusze lub ćwierćtusze niezawierające określonego materiału szczególnego ryzyka innego niż kręgosłup mogą być wysyłane do innego Państwa Członkowskiego, podczas gdy kręgosłup powinien zostać usunięty zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym. Takie usuwanie nie jest pewne w przypadku wywozu do państw trzecich. Z powodów bezpieczeństwa żywności nie powinno się zezwalać na odstępstwa w przypadku wysyłki określonych materiałów szczególnego ryzyka do państw trzecich.

(5) W opinii z dnia 9 grudnia 1997 r. Naukowy Komitet Sterujący (SSC) zaproponował wykaz określonych materiałów szczególnego ryzyka (specified risk materials - SRM) u bydła, które mają zostać wykluczone ze spożycia przez ludzi i zwierzęta na podstawie względnej zakaźności tkanek, gatunku i wieku. Wspomniana opinia została poddana przeglądowi i uaktualniona na podstawie opinii SSC w sprawie ryzyka związanego z gąbczastą encefalopatią bydła (BSE) z lutego 1998 r., w sprawie narażenia człowieka na działanie BSE drogą pokarmową z grudnia 1999 r., w sprawie narażenia człowieka na działanie czynnika BSE z kwietnia 2000 r. oraz w sprawie podziału zakaźności TSE w tkankach przeżuwaczy ze stycznia 2002 r.

(6) SSC uznał za niezwykle mało prawdopodobne, by centralny układ nerwowy został zaatakowany w sposób wykrywalny przed osiągnięciem wieku 30 miesięcy nawet u bydła narażonego na infekcję jako cielęta. Jednakże wyjątkowe wykrycie młodych zwierząt z klinicznymi objawami BSE spowodowało ostrożne podejście i dlatego SSC zaleciło usuwanie różnych SRM u cieląt w wieku 12 miesięcy i starszych. Zalecenie to doprowadziło do wydania decyzji ustalającej limit wiekowy na usuwanie niektórych SRM u bydła w wieku 12 miesięcy.

(7) Różne wskaźniki wykazują pozytywne tendencje w epidemii BSE i wyraźną poprawę sytuacji w ostatnich latach spowodowaną wprowadzeniem środków zmniejszających zagrożenie, w szczególności całkowity zakaz paszowy oraz usuwanie i niszczenie SRM. Ponadto sprawozdania z inspekcji wskazują, że poprawiło się wykonanie wymogów dotyczących BSE w Państwach Członkowskich. Biorąc pod uwagę pozytywny rozwój epidemii BSE i nowe dane dostępne ze studiów nad patogenezą BSE, Komisja Europejska powierzyła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności w październiku 2004 r. nowy mandat oceny limitu wiekowego na usuwanie SRM u bydła.

(8) Wśród stwierdzonych przypadków BSE odnotowanych w UE średnia wieku zwierząt zwiększyła się z 86 do 108 miesięcy pomiędzy 2001 a 2004 r. Na 6 520 wszystkich przypadków BSE wśród blisko 41 milionów wszystkich przebadanych zwierząt odnotowano jedynie 4 przypadki BSE u zwierząt w wieku poniżej 35 miesięcy od 2001 r.

(9) W opinii z dnia 28 kwietnia 2005 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że na podstawie bieżącej wiedzy naukowej wykrywalna zakaźność występuje w 3/4 okresu inkubacji.

(10) Stąd też istnieją podstawy naukowe do przeglądu limitu wiekowego na usuwanie niektórych SRM u bydła, w szczególności w przypadku kręgosłupa. Biorąc pod uwagę postęp zakaźności w centralnym układzie nerwowym podczas okresu inkubacji, strukturę wiekową stwierdzonych przypadków BSE oraz spadek narażenia bydła urodzonego po 1 stycznia 2001 r., limit wiekowy na usuwanie kręgosłupa, włączając zwoje nerwowe korzenia grzbietowego bydła jako określony materiał szczególnego ryzyka może zostać wydłużony do 24 miesięcy życia. Wspomniany limit wiekowy może zostać poddany przeglądowi w świetle oceny epidemii BSE.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 999/2001.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załączniki X i XI do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 zostają zmienione zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2006 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 147 z 31.5.2001, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1292/2005 (Dz.U. L 205 z 6.8.2005, str. 3).

ZAŁĄCZNIK 1

W załącznikach X i XI do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1) załącznik X, rozdział A pkt 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"3) Krajowe laboratoria referencyjne:

Austria: Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit GmbH, Institut für veterinärmedizinische Untersuchungen Mödling

Robert Koch Gasse 17

A-2340 Mödling

Belgia: CERVA -CODA-VAR

Centre d'Étude et de Recherches Vétérinaires et

Agrochimiques

Centrum voor Onderzoek in Diergeneeskunde en Agrochemie

Veterinary and Agrochemical Research Centre

Groeselenberg 99

B-1180 Bruxelles

Cypr: State Veterinary Laboratories

Veterinary Services

CY-1417 Athalassa

Nicosia

Republika Czeska: Státní veterinární ústav Jihlava

Rantířovská 93

586 05 Jihlava

Dania: Danmarks Fødevareforskning

Bülowsvej 27

DK-1790 København V

Estonia: Veterinaar- ja Toidulaboratoorium

Kreutzwaldi 30

Tartu 51006

Finlandia: Eläinlääkintä- ja elintarvikelaitos

Hämeentie 57

FIN-00550 Helsinki

Francja: Agence française de sécurité sanitaire des aliments

Laboratoire de pathologie bovine

31, avenue Tony Garnier

69 364 LYON CEDEX 07

Niemcy: Friedrich-Loeffler-Institut, Bundesforschungsinstitut für Tiergesundheit

Anstaltsteil Insel Riems Boddenblick 5A

D-17498 Insel Riems

Grecja: Ministry of Agriculture - Veterinary Laboratory of Larisa

7th km of Larisa - Trikala Highway

GR-411 10 Larisa

Węgry: Országos Állategészségügyi Intézet (OÁI)

Pf. 2.

Tábornok u. 2.

H-1581 Budapest

Irlandia: Central Veterinary Research Laboratory

Young's Cross

Celbridge

Co. Kildare

Włochy: Istituto Zooprofilattico Sperimentale del Piemonte, Liguria e Valle d'Aosta - CEA

Via Bologna, 148

I-10154 Torino

Łotwa: State Veterinary Medicine Diagnostic Centre

Lejupes Str. 3

Riga LV 1076

Litwa: Nacionalinė veterinarijos laboratorija

J. Kairiūkščio g. 10

LT-08409 Vilnius

Luksemburg: CERVA -CODA-VAR

Centre d'Étude et de Recherches Vétérinaires et

Agrochimiques

Centrum voor Onderzoek in Diergeneeskunde en Agrochemie

Veterinary and Agrochemical Research Centre

Groeselenberg 99

B-1180 Bruxelles

Malta: National Veterinary Laboratory

Albert Town Marsa

Niderlandy: Centraal Instituut voor Dierziektecontrole-Lelystad

Houtribweg 3g

8221 RA Lelystad

Postbus 2004

8203 AA Lelystad

Polska: Państwowy Instytut Weterynaryjny (PIWet)

24-100 Puławy

al. Partyzantów 57

Portugalia: Laboratório Nacional de Investigação Veterinária Estrada de Benfica

701 P-1500 Lisboa

Słowacja: State Veterinary Institute Zvolen

Pod dráhami 918

SK-960 86, Zvolen

Słowenia: National Veterinary Institute

Gerbičeva 60

1000 Ljubljana

Hiszpania: Laboratorio Central de Veterinaria (Algete)

Ctra. de Algete km. 8

28110 Algete (Madrid)

Szwecja: National Veterinary Institute

S-751 89 Uppsala

Zjednoczone Królestwo: Veterinary Laboratories Agency

Woodham Lane

New Haw Addlestone Surrey KT15 3NB"

2) w części A załącznika XI wprowadza się następujące zmiany:

a) punkt 1 lit. a) ppkt i) otrzymuje następujące brzmienie:

"i) czaszka, wyłączając żuchwę i włączając mózg i oczy, i rdzeń kręgowy bydła powyżej 12 miesiąca życia, kręgosłup z wyłączeniem wyrostków kręgowych ogona, kolczystych i poprzecznych wyrostków kręgów szyjnych i poprzecznych, kręgów piersiowych i lędźwiowych oraz grzebienia pośrodkowego i skrzydeł kości krzyżowej, ale włączając zwoje nerwowe korzenia grzbietowego bydła powyżej 24 miesiąca życia oraz migdały, jelita od dwunastnicy do odbytnicy i krezki bydła w każdym wieku.";

b) punkt 13 otrzymuje następujące brzmienie:

"13. Państwa Członkowskie mogą podjąć decyzję zezwalającą na wysyłanie głów lub nieprzepołowionych tusz zawierających określone materiały szczególnego ryzyka do innego Państwa Członkowskiego wyłącznie po wyrażeniu przez dane Państwo Członkowskie zgody na przyjęcie takich materiałów oraz po zatwierdzeniu szczególnych warunków stosowanych przy takim transporcie.

Jednakże tusze, półtusze lub półtusze podzielone na nie więcej niż trzy hurtowe części oraz ćwierćtusze niezawierające określonego materiału szczególnego ryzyka innego niż kręgosłup, włączając zwoje nerwowe korzenia grzbietowego, mogą być przywożone z państw trzecich do Państw Członkowskich lub mogą być wysyłane do innego Państwa Członkowskiego bez jego wcześniejszej zgody.

Wywóz poza Wspólnotę głów i świeżego mięsa bydła, owiec i kóz zawierającego określony materiał niebezpieczny jest zakazany."

1 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 5 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.120.27/2).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.317.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1974/2005 zmieniające załączniki X i XI do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do krajowych laboratoriów referencyjnych i określonych materiałów szczególnego ryzyka
Data aktu: 02/12/2005
Data ogłoszenia: 03/12/2005
Data wejścia w życie: 23/12/2005, 01/01/2006