Rozporządzenie 770/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 770/2004
z dnia 21 kwietnia 2004 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na Północno - Wschodnim Atlantyku(2) ustanawia ogólne przepisy i warunki stosowania systemu kontroli i egzekwowania obowiązującego statki rybackie działające na obszarach znajdujących się poza granicami krajowej jurysdykcji na obszarze Konwencji Komisji Rybołówstwa Północno - Wschodniego Atlantyku (NEAFC) (zwanego dalej systemem);

(2) NEAFC przyjęła zalecenie, aby zmienić system poprzez dodanie łupacza jako zasobu regulowanego i przyjęła zalecenia w 2002 r., aby zmienić system w związku z przeładunkiem i wspólnymi czynnościami połowowymi.

(3) Na mocy Konwencji NEAFC, zalecenia stają się wiążące dla Umawiających się Stron; Wspólnota powinna stosować te zalecenia;

(4) art. 30 rozporządzenia (WE) 2791/1999(3) przewiduje, że niektóre artykuły tymczasowo pozostaną w mocy do dnia 31 grudnia 2002 r., z zobowiązaniem, aby najpóźniej do dnia 30 września 2002 r. Komisja złożyła odpowiednie wnioski określające ostateczny system;

(5) Do czasu przedłożenia wniosku przewidującego ostateczny system, tymczasowe stosowanie art. 6 ust. 3, art. 8, 10 i 11 powinno zostać przedłużone do dnia 31 grudnia 2005 r.

(6) W celu zapewnienia ciągłości z przepisami będącymi w mocy do 31 grudnia 2002 r., konieczne jest rozpoczęcie stosowania art. 6 ust. 3, 8, 10 i 11 natychmiast po tej dacie;

(7) Dlatego rozporządzenie (WE) 2791/1999 powinno zostać zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2791/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 dodaje się następujące punkty:

"11. »statek rybacki« oznacza każdy statek wyposażony w narzędzia połowowe do handlowej eksploatacji żywych zasobów wodnych, włączając statki przetwórnie i statki zajmujące się przeładunkiem;

12. »czynności przeładunkowe« oznaczają przeniesienie, ponad burtą, każdej ilości ryb, mięczaków, skorupiaków oraz/lub produktów rybołówstwa zatrzymanych na pokładzie, z jednego statku rybackiego na drugi;

13. »wspólne czynności połowowe« oznacza wszelkie czynności pomiędzy dwoma lub więcej statkami, gdy połów jest przenoszony z sieci rybackich jednego statku rybackiego do następnego."

2. W art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wyłącznie te wspólnotowe statki rybackie, którym Państwo Członkowskie bandery udzieliło specjalnego zezwolenia na połowy mogą, na warunkach określonych w zezwoleniu, łowić, przechowywać na pokładzie, przeładowywać lub wykonywać wspólne czynności połowowe oraz wyładowywać zasoby rybackie pochodzące z obszaru regulacyjnego."

3. W art. 5 ust. 2 dodaje się następujący akapit:

"W drodze odstępstwa od ust. 1 Państwa Członkowskie mogą zwolnić z prowadzenia dziennika pokładowego na wspólnotowym statku rybackim wykonującym czynności przeładunkowe, w wyniku których następuje załadunek na pokład. Statki korzystające z tego odstępstwa prowadzą rejestr w pokładowym dzienniku produkcyjnym lub planie magazynowania, określając następujące dane:

a) data i godzina (UTC) przesłania raportu;

b) w przypadku przesłania drogą radiową, podanie nazwy radiostacji, którą raport jest przesyłany;

c) data i godzina (UTC) czynności przeładunkowych;

d) lokalizacja (długość i szerokość geograficzna) czynności przeładunkowych;

e) ilość gatunków na pokładzie;

f) nazwa i międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy statku rybackiego, którego połów został rozładowany."

4. W art. 6 ust. 1 lit. c) i d) otrzymują brzmienie:

"c) ilości przechowywane na pokładzie, gdy statek opuszcza obszar regulacyjny. Sprawozdania takie są przekazywane nie wcześniej niż 8 godzin i nie później niż 6 godzin przed każdym opuszczeniem obszaru regulacyjnego. Obejmują one, gdy stosowne, liczbę dni połowowych i połowy złowione na obszarze regulacyjnym od rozpoczęcia połowów, lub od ostatniego sprawozdania z połowu;

d) ilości załadowane lub wyładowane dla każdego przeładunku ryb oraz połowy wzięte na pokład podczas wspólnych czynności połowowych podczas przebywania statku na obszarze regulacyjnym. Sprawozdania takie są przekazywane nie później niż 24 godziny po zakończeniu przeładunku lub wspólnej czynności połowowej."

5. W art. 9 dodaje się następujący akapit:

"Kapitan wspólnotowego statku rybackiego wykonujący czynności przeładunkowe, w wyniku których następuje załadunek na pokład, nie wykonuje innej działalności połowowej, włączając wspólne czynności połowowe, podczas tego samego rejsu."

6. art. 24 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 24

Przeładunek i wspólne czynności połowowe

Kapitan wspólnotowego statku rybackiego nie zajmuje się przeładunkiem i wspólnymi czynnościami połowowymi wraz ze statkami krajów niebędących Umawiającymi się Stronami."

7. W art. 30 datę "31 grudnia 2002 r." zastępuje się za każdym razem datą "31 grudnia 2005 r.", a datę "30 września 2002 r." zastępuje się datą "30 września 2004 r."

8. Załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie 7 dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich

Artykuł 1 ust. 7 stosuje się od 1 stycznia 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 21 kwietnia 2004 r.

W imieniu Rady
J. WALSH
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 10 lutego 2004 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 337 z 30.12.1999, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 215/2001 (Dz.U. L 31 z 2.2.2001, str. 1).

(3) Dz.U. L 337 z 30.12.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

REGULOWANE ZASOBY

Zasoby Obszar
(Nazwa zwyczajowa) (Nazwa naukowa) geograficzny/obszar ICES
Karmazyn pospolity Sebastes mentella V, XII, XIV
Śledź norweski (atlantycko-skandynawski) o tarle wiosennym Clupea harengus I, II
Błękitek Micromesistius poutassou IIa, IVa, Vb, VII, XII, XIV
Makrela Scomber scombrus IIa, IVa, Vb, VI, VII, XII, XIV
Łupacz Melanogrammus Aeglefinus VIb"

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.123.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 770/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2791/1999 ustanawiające określone środki kontrolne obowiązujące na obszarze objętym Konwencją o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na północnowschodnim Atlantyku
Data aktu: 21/04/2004
Data ogłoszenia: 27/04/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2003, 04/05/2004