Rozporządzenie 1428/2003 uzupełniające Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 2400/96 w sprawie wpisu niektórych nazw do "Rejestru chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych" przewidzianego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych "ÖÁÓĎËÉÁ ĂÉĂÁÍÔĹÓ - ĹËĹÖÁÍÔĹÓ ĘÁÓÔĎŃÉÁÓ (Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)"

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1428/2003
z dnia 11 sierpnia 2003 r.
uzupełniające Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 2400/96 w sprawie wpisu niektórych nazw do "Rejestru chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych" przewidzianego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych "ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ - ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)"

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i oznaczeń pochodzenia produktów rolnych i artykułów żywnościowych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 806/2003(2), w szczególności jego art. 6 ust. 3, 4 i 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 Grecja przesłała Komisji wniosek o zarejestrowanie nazwy "ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ - ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)" jako oznaczenie geograficzne.

(2) Zgodnie z art. 6 ust. 1 tego rozporządzenia wniosek uznano za spełniający wszelkie wymogi ustanowione w tym rozporządzeniu, w szczególności za zawierający wszystkie informacje wymagane zgodnie z jego art. 4.

(3) Po opublikowaniu podsumowania wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 Republika Grecka zażądała dwóch zmian o mniejszym znaczeniu w podawaniu szczegółów w ppkt 4.2 (opis) oraz usunięcia stwierdzenia, że pojazdy grupy wnioskodawców są wykorzystywane do celów dystrybucji. Skorygowane podsumowanie wniosku zawarte jest w załączniku II.

(4) Dlatego nazwa ta powinna zostać wpisana do "Rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych" i tym samym podlegać całkowitej ochronie w całej Wspólnocie jako chronione oznaczenie geograficzne.

(5) Załącznik do niniejszego rozporządzenia stanowi uzupełnienie Załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2400/96(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1298/2003(4),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwę w niniejszym Załączniku dodaje się do Załącznika do rozporządzenia (WE) nr 2400/96 i wpisuje jako chronione oznaczenie geograficzne (PGI) do "Rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych" przewidzianego w art. 6 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92. Główne elementy specyfikacji produktu zawarte są w załączniku II. Zamieniają one wniosek podsumowujący opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(5).

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 sierpnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 1.

(2) Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1.

(3) Dz.U. L 327 z 18.12.1996, str. 11.

(4) Dz.U. L 184 z 23.7.2003, str. 3.

(5) Dz.U. C 120 z 23.5.2002, str. 5.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

PRODUKTY WYMIENIONE W WYKAZIE W ZAŁĄCZNIKU I DO TRAKTATU WE, PRZEZNACZONE DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI

Owoce, warzywa i zboża

Warzywo

GRECJA

– "ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ - ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)" (PGI)

ZAŁĄCZNIK  II

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92

WNIOSEK O ZAREJESTROWANIE: ARTYKUŁ 5

Chroniona nazwa pochodzenia - PDO ( ) Chronione oznaczenie geograficzne - PGI (X)

Numer identyfikacji narodowej: EL-04/00-5

1. Odpowiedzialny organ administracyjny w Państwie Członkowskim

Nazwa: Δ/νση Π.Α.Π - Φυτών Μεγάλης Καλλιέργειας

(Dyrekcja ds. polowej produkcji roślinnej i eksploatacji)

Adres: Μενάνδρου 22 - ΑΘΗΝΑ Τ.Κ 105 52

(Menandrou 22, GR-10552 Athens)

Tel.: (30-210) 212 51 19 lub (30-210) 212 51 21

Fax: (30-210) 524 51 95

2. Grupa wnioskująca

2.1. Nazwa: ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Α.Ε.' µε διακριτικό τίτλο AGROKA SA

(AGROTIKI KASTORIAS AE (firma AGROKA SA)

2.2. Adres Οικισ(ός Λακκωµάτων - Δήµoυ Ορεστίδος Ν.Καστοριάς

(Lakkomata, Orestida, Prefektura Kastorii)

2.3. Skład: Producenci/przetwórcy (x) inni ( ).

Grupa złożona z 212 członków - hodowców fasoli z terenu Prefektury Kastorii, pochodzących ze wszystkich obszarów, na których uprawia się produkt (podstawowy akt założycielski nr 65/7.4.97), którzy posiadają 65 % wartości udziałów. Pozostałe 35 % jest wkładem gminy Lakkomata, obecnie części składowej gminy miejskiej Orestida. Struktura firmy zarządzana jest przez art. 2 Dokumentu Programowego 410/95 (Dziennik Rządowy 321).

3. Rodzaj produktu: klasa 1.6.

4. Specyfikacja:

(Podsumowanie wymogów na mocy art. 4 ust. 2)

4.1. Nazwa: ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ - ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

(Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)

4.2. Opis: Fasole są jednorocznymi roślinami pnącymi o długich cienkich łodygach oraz złożonych liściach sięgających ostatecznej wysokości większej niż dwa metry. Należą do rodziny roślin motylkowych (roślin strączkowych). Kategoria Phaseolus obejmuje 250 gatunków. Rodzaje uprawiane na obszarze Prefektury Kastorii należą do gatunków Phaseolus coccineus (multiflorus).

– Symbiotyczny związek wiążących azot bakterii Bacterium radicola z mięsistymi, guzkowatymi korzeniami pozwala na absorpcję do 40 kg/ha azotu atmosferycznego.

– Łodyga jest cienka, giętka i wije się nieustannie z lewa na prawo.

– Złożone liście składają się z trzech listków.

– Kwiat składa się z pięcioczęściowego kielicha, pięcioczęściowej białej korony, dziesięciu pręcików i słupka. Wytwarzane są w dużych, gęstych pękach, otwierających się stopniowo od podstawy do końca rośliny.

– Fasola wielokwiatowa/Piękny Jaś są roślinami wielopiennymi.

– Owocami są białe nerkowate strąki. Strąki dużej wielkości spożywane są po upieczeniu w piekarniku lub uduszone z dodatkowymi produktami roślinnymi (olej, cebula, pomidor, seler zwyczajny, marchew ogrodowa), które uzupełniają "śródziemnomorski charakter" dania.

– Wartość odżywcza jest bardzo wysoka, doskonałe źródło białka, skrobi, żelaza itd., oraz niska zawartość tłuszczu.

Fasola wielokwiatowa/Piękny Jaś musi spełniać normy jakości określone w art. 2, 3 i 5 wspólnej decyzji 37227/25.9.87 Ministrów Rolnictwa i Handlu (Dziennik Rządowy 541/B/9.10.87):

Produkty przed zapakowaniem muszą spełnić przynajmniej następujące wymagania:

1) ziarna fasoli powinny być całe, dojrzałe, naturalnej barwy, niewyschnięte, bez otworów spowodowanych przez owady, wolne od niebezpiecznych chorób, nieokazujące jakiegokolwiek pogorszenia lub wzrostu pod wpływem temperatury;

2) muszą być wyczyszczone poprzez przesianie lub segregację ręczną;

3) nie mogą zawierać ziarna innych klas, jak określono w art. 3 niniejszej decyzji;

4) muszą być praktycznie wolne od obcej materii;

5) ich cechy makroskopijne i organoleptyczne muszą być charakterystyczne dla każdego rodzaju i muszą być zgodne z ogólnymi wymogami zdrowego przechowywania i obchodzenia się, jak ustanowiono w Kodeksie Żywności;

6) nie mogą zawierać więcej niż 14 % wilgoci.

Klasyfikowanie ziaren fasoli (art. 3)

Ziarna fasoli klasyfikowane są według ich kształtu, masy na tysiąc ziaren lub procentu, który przechodzi przez sito o określonym rozmiarze dla każdego typu i klasy, mianowicie:

a) ziarna fasoli wielokwiatowej: masa na 1.000 ziaren; przynajmniej 1.800 g lub 90 % ziaren nie przechodzi przez sito o średnicy okrągłych oczek wynoszącej 13 mm;

b) Piękny Jaś: masa na 1.000 ziaren; między 1.200 a 1.800 g lub 90 % ziaren nie przechodzi przez sito o średnicy okrągłych oczek wynoszącej 12 mm.

Pakowanie i wygląd (art. 5)

W stosunku do ziaren przed zapakowaniem stosuje się następującą tolerancję:

a) ziarna połamane: mniej niż połowa całego ziarna o wielkości: do 2 %:

b) ziarna wyschnięte lub pozbawione koloru: do 0,5 %:

c) obca materia: do 0,05 % (maksymalna ilość ziemi 0,02 %).

4.3. Obszar geograficzny

Uprawa fasoli na obszarze Prefektury Kastorii zlokalizowana jest na brzegach rzeki Aliakmonas oraz jej dopływów, a także na obszarach, gdzie miała miejsce konsolidacja gruntów, która spowodowała powstanie sieci kanałów nawadniających gwarantujących dostarczenie obfitości wody, jakiej uprawa wymaga. Drugorzędne znaczenie ma uprawa na brzegach jeziora Kastoria.

Około 900 ha gruntów w strefie upraw wykorzystywane jest do uprawy kastoryjskiej fasoli wielokwiatowej/ Pięknego Jasia. Wysokość strefy waha się od 630 do 900 metrów. Gleby są aluwialne, lekkie, wolno przepuszczające i na całości terenu lekko kwaśne.

Klimat strefy upraw jest kontynentalny z chłodnymi latami z powodu jej wysokości oraz bliskości wód jeziora Kastoria oraz rzeki Aliakmonas. Ponadto obecność jeziora sprzyja łagodnej wiośnie. Średnia roczna wielkość opadów wynosząca około 600 mm uzupełnia wymagania wodolubnej fasoli.

"Specjalny" klimat, który sprzyja doskonałej produkcji, jest jednakże w dużej części spowodowany szczególnym zjawiskiem. Cały obszar jest szeroką platformą chronioną przez łańcuch gór Vitsi i Grammos. Jest to obszar, gdzie nawet jeśli wieją wiatry, to są one zawsze lekkie.

Strefą uprawy jest:

1) cała gmina miejska Ion Dragoumis;

2) cała gmina miejska Makedny;

3) cała gmina miejska Agioi Anarguroi;

4) cała gmina miejska Korestii;

5) cała gmina miejska Kastorii;

6) cała gmina miejska Vitsio;

7) cała gmina miejska Aliakmonas;

8) cała gmina miejska Agia Triada;

9) część gminy miejskiej Orestidy

(była gmina miejska Argos Orestiko i byłe gminy Ammoudara, Asprokklisia, Dialekto, Kastanofito, Lakkomata, Melanthi i Spilea);

10) część gminy miejskiej Nestori (była gmina Ptelea);

11) część gminy Kastraki (była gmina Dendrokhori).

Rzeczywiste obszary upraw przylegają do siebie.

4.4. Dowód pochodzenia

Ziarna fasoli pochodzące z południowego Meksyku i Ameryki Środkowej. Według badań metodą węgla radioaktywnego Phaseolus coccineus (multiflorus) została udomowiona około 2000 r. p.n.e. Panuje przekonanie, że ziarna fasoli zostały przywiezione do Europy w połowie XVI w., najpierw do Anglii i Hiszpanii, po czym u schyłku tego wieku dotarły do Grecji. Pojawiły się najpierw wokół położonych na nizinach ośrodków miejskich, ale dzięki ich fizjologii uprawy szybko rozprzestrzeniły się na oddalone obszary wyżynne. Jednym z nich jest Prefektura Kastorii, gdzie idealna gleba, idealny klimat oraz doskonałe techniki upraw współpracowały w stworzeniu odmian i produktu, który podbił rynki. Produkt, ze względu na słabość Greków do niego oraz specjalne miejsce w ich diecie, został opisany jako "potrawa narodowa".

Dane dotyczące obszaru i upraw w ramach strefy ograniczonej są rejestrowane, a ich dokładność jest zagwarantowana przez:

a) system dodatków kompensacyjnych;

b) zintegrowane systemy kontroli gospodarstw rolnych;

c) zdalny program nadzoru.

Wszystkie trzy regulowane są przez prawodawstwo wspólnotowe i wdrażane przez Dyrekcję ds. Rolnictwa.

Procedury kontrolne i certyfikacja produktu przeprowadzana jest przez wyznaczone urzędy państwowe na podstawie obowiązującego ustawodawstwa dla produktów o wyznaczonym pochodzeniu i oznaczeniu geograficznym.

Szczegółowe sprawdzanie zawiera analizę chemiczną przeprowadzaną przez te urzędy, które wykonują również funkcje kontrolne co do etykietowania, w czym potwierdzają prawdziwość obowiązkowych oznakowań na mocy obowiązującego prawodawstwa wspólnotowego (np. numerowanie partiami, możliwe użycie symbolu Wspólnoty itd.).

W Grecji fasola wielokwiatowa i Piękny Jaś są jedynymi suszonymi ziarnami o masie 1.000 ziaren powyżej 1.200 gram.

4.5. Metoda produkcji

4.5.1. Zbieranie

Ręczne zbieranie strąków zaczyna się na początku września i trwa do trzech miesięcy. Zbiorów dokonuje się do trzech razy z rośliny, ponieważ dojrzewanie strąków jest stopniowe od podstawy rośliny do jej końca. Strąki zostają rozłożone na podłodze w celu naturalnego suszenia na słońcu aż do stadium, kiedy łatwo oddzielają się od nasion wskutek uderzania giętkimi rózgami.

4.5.2. Przechowywanie

Oddzielone nasiona są, jeżeli to konieczne, rozkładane na słońcu, aby osiągnęły pożądaną zawartość wilgoci wynoszącą około 12 %. Wtedy są ręcznie sortowane w celu usunięcia ciał obcych, nasion złamanych i zniszczonych oraz nasion pochodzących z innej odmiany, wkładane do worków i przechowywane w higienicznych warunkach bez jakiegokolwiek szczególnego problemu, z powodu ich trwałości.

4.5.3. Przygotowanie do wejścia na rynek i zbytu

W nowym zakładzie klasyfikująco-pakującym Agrotiki Kastorias odbywa się klasyfikowanie i pakowanie przy użyciu najnowocześniejszych maszyn oraz metod gwarantujących wybraną jakość produktu.

Torebki polipropylenowe o objętości 1/2 kg i 1 kg zostają wypełnione automatycznie i następnie załadowane do 10-20-kilogramowych skrzyń.

Cała procedura jest kontrolowana elektronicznie i przy użyciu automatycznych urządzeń pomiarowych.

Klasyfikowanie zawiera automatyczne oddzielanie produktu na trzy kategorie rozmiarowe, jak wskazano we wniosku o uznanie, następującym po sprawdzeniu autentyczności odmian oraz oczyszczeniu i dezynfekcji przy użyciu łagodnych procedur (oddzielanie fizyczne/system ECOGEN).

Produkt zostaje rozdysponowany bezpośrednio do sklepów spożywczych.

Pierwszorzędnym celem jest bezpieczeństwo produktu, ochrona konsumenta, jak również wejście na rynki zagraniczne, co jest możliwe tylko poprzez procedurę uznania jako PGI.

4.6. Związek

Gleba i klimat obszaru w decydujący sposób przyczyniają się do produkcji wyjątkowych ziaren fasoli wielokwiatowej/ Piękny Jaś w Kastorii. Lekko kwaśne gleby o średniej strukturze z doskonałym systemem odwadniającym i "śródziemnomorsko-kontynentalnym" klimatem obszaru są czynnikami współpracującymi w pełnej harmonii w produkcji ziaren fasoli, która stanowiła część życia mieszkańców obszaru przez 300 lat.

Stosowana technika uprawy jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Uprawianie produktu o tak znakomitej jakości nie jest kwestią środków doraźnych, ale długotrwałego doświadczenia przelanego w praktykę przez hodowców wykorzystujących swoje "oko" i swoje własne ręce.

Na tym obszarze uprawa fasoli jest częścią gospodarki i jej znaczenie odzwierciedlone jest w tradycji, zwyczajach i świętach.

– Doroczny targ fasolowy w Lakkomata.

– Dania z fasoli serwowane gościom podczas uroczystości obchodów rocznicy śmierci macedońskiego bojownika o wolność Pavlosa Melasa na placu noszącym jego imię.

– Święta fasolowe zlokalizowane w różnych miejscach w czasie zbioru plonów, połączone z lokalnymi wydarzeniami kulturalnymi i folklorystycznymi.

Wydarzenia te pokazują historyczne i społeczne związki mieszkańców z produktem.

4.7. Organ kontroli

Nazwa: Νοµαρχιακή Αυτοδιοίκηση Καστοριάς

Δ/νση Γεωργίας

Διοικητήριο 521 00 - ΚΑΣΤΟΡΙΑ

(Dyrekcja ds. Rolnictwa Administracji Prefekturalnej Kastorii)

Adres 521 00 - ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Διοικητήριο

(GR-52100 Kastoria)

4.8. Etykietowanie

Opakowania produktu obowiązkowo noszą oznaczenie Fasolia Gigantem - Elefantes Kastorias PGI oraz te określone w art. 4 ust. 7 Dokumentu Programowego 81/93.

4.9. Wymogi krajowe

Stosują się przepisy ogólne Dokumentu Programowego 81/93 w sprawie procedur produkcji chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych.

WE NR: G/EL/00123/2000.04.05

Data przyjęcia pełnego wniosku: 14.12.2000.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.203.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1428/2003 uzupełniające Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 2400/96 w sprawie wpisu niektórych nazw do "Rejestru chronionych nazw pochodzenia oraz chronionych oznaczeń geograficznych" przewidzianego w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych "ÖÁÓĎËÉÁ ĂÉĂÁÍÔĹÓ - ĹËĹÖÁÍÔĹÓ ĘÁÓÔĎŃÉÁÓ (Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias)"
Data aktu: 11/08/2003
Data ogłoszenia: 12/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003, 01/05/2004