Decyzja 2003/534/WE zmieniająca decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do chorób zakaźnych wymienionych w tych decyzjach oraz zmieniająca decyzję 2002/253/WE w odniesieniu do definicji przypadku dla chorób zakaźnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 lipca 2003 r.
zmieniająca decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do chorób zakaźnych wymienionych w tych decyzjach oraz zmieniająca decyzję 2002/253/WE w odniesieniu do definicji przypadku dla chorób zakaźnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 2301)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/534/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 lipca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 1998 r. ustanawiającą sieć nadzoru i kontroli epidemiologicznej chorób zakaźnych we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 3 lit. a) i c) i art. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja nr 2119/98/WE ustanawia stworzenie sieci na poziomie Wspólnoty w celu promocji współdziałania i koordynacji w odniesieniu do profilaktyki i kontroli pewnych kategorii chorób zakaźnych wymienionych w tej decyzji. Choroby spowodowane czynnikami wyprodukowanymi w celu maksymalizacji zachorowalności i/lub śmiertelności po celowym uwolnieniu powinny zostać objęte tą decyzją.

(2) Decyzja Komisji 2000/96/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie stopniowego obejmowania chorób zakaźnych siecią wspólnotową zgodnie z decyzją nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2), wymienia pewne choroby zakaźne, które mają być objęte nadzorem epidemiologicznym poprzez sieć wspólnotową ustanowioną decyzją nr 2119/98/WE.

(3) Decyzja Komisji 2002/253/WE z dnia 19 marca 2002 r. ustanawiająca definicje przypadku w celu zgłaszania chorób zakaźnych do sieci wspólnotowej na podstawie decyzji nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3) określa definicje przypadku chorób zakaźnych wymienionych w decyzji 2000/96/WE.

(4) Jest stosowne, aby choroby zakaźne, których definicje przypadku są określone w decyzji 2002/253/WE, były zgodne z wykazem chorób zakaźnych w decyzji 2000/96/WE.

(5) Ospa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w przypadku celowego uwolnienia. Dlatego też ta choroba zakaźna powinna zostać ujęta w załączniku 1 do decyzji 2000/96/WE. Definicja przypadku dla ospy powinna zostać włączona do decyzji 2002/253/WE.

(6) Mimo że tężec nie jest przenoszalny wśród ludzi i występuje sporadycznie na terenie Wspólnoty, ocena programów szczepień w oparciu o nadzór epidemiologiczny przyczyniłaby się do poprawy polityki szczepień. Tężec powinien więc być wymieniony jako choroba zakaźna w decyzji 2000/96/WE. Definicja przypadku tężca znajduje się już w decyzji 2002/253/WE.

(7) Celowe uwolnienie wąglika na terenie Wspólnoty może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego też choroba ta powinna zostać wymieniona jako choroba zakaźna w decyzji 2000/96/WE. Definicja przypadku wąglika znajduje się już w decyzji 2002/253/WE.

(8) Zatrucie jadem kiełbasianym nie ogranicza się jedynie do zatruć pokarmowych, a zatem wszelkie odniesienia dotyczące takiego sposobu zakażania się tą chorobą powinny zostać skreślone.

(9) Definicja przypadku błonicy w decyzji 2002/253/WE powinna zostać zweryfikowana przy uwzględnieniu najnowszych danych naukowych.

(10) Decyzja 2000/96/WE definiuje kryteria selekcji chorób zakaźnych w specjalnych obszarach, które powinny zostać objęte nadzorem epidemiologicznym sieci wspólnotowej ustanowionej na mocy decyzji nr 2119/98/WE. Gorączka Q oraz tularemia odpowiadały, by tym kryteriom w przypadku celowego uwolnienia. Choroby te występują również w stanie naturalnym na terenie Wspólnoty Europejskiej. Nadzór epidemiologiczny w oparciu o definicję przypadku przyniósłby dodatkowe korzyści. Choroby te powinny więc zostać ujęte w decyzji 2000/96/WE. Definicje przypadku gorączki Q i tularemii powinny zostać włączone do decyzji 2002/253/WE.

(11) Decyzje nr 2119/98/WE, 2000/96/WE i 2002/253/WE powinny zatem zostać odpowiednio zmienione.

(12) Środki przewidziane przez tą decyzję są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 7 decyzji nr 2119/98/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji nr 2119/98/WE zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Załącznik I do decyzji 2000/96/WE zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Załącznik do decyzji 2002/253/WE zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem III do niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 lipca 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 3.10.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 28 z 3.2.2000, str. 50.

(3) Dz.U. L 86 z 3.4.2002, str. 44.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załączniku do decyzji nr 2119/98/WE tiret ostatnie otrzymuje brzmienie:

"- Inne choroby (wścieklizna, tyfus, wirusowe gorączki krwotoczne, malaria oraz każda inna, jeszcze niesklasyfikowana groźna choroba epidemiczna, uwzględniając choroby spowodowane czynnikami wyprodukowanymi w celu maksymalizacji zachorowalności i/lub śmiertelności po celowym uwolnieniu itp.)."

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku I do decyzji 2000/96/WE wprowadza się następujące zmiany:

1. W ppkt 2.1 dodaje się następujące określenia:

"Ospa

Tężec".

2. W ppkt 2.4 przed określeniem "Zatrucie jadem kiełbasianym" dodaje się określenie "Wąglik".

3. W ppkt 2.5.3 wprowadza się następujące zmiany:

a) po określeniu, "Bąblowica" dodaje się określenie "gorączka Q";

b) dodaje się określenie "Tularemia".

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku do decyzji 2002/253/WE, w sekcji poświęconej definicjom przypadku wprowadza się następujące zmiany:

1. Nagłówek "ZATRUCIE JADEM KIEŁBASIANYM PRZENOSZONE DROGĄ POKARMOWĄ" otrzymuje brzmienie "ZATRUCIE JADEM KIEŁBASIANYM"

2. Tekst "BŁONICA" otrzymuje brzmienie:

"BŁONICA

Opis kliniczny

Obraz kliniczny zgodny zarówno z postacią oddechową błonicy tzn. choroby górnych dróg oddechowych charakteryzującej się przywierającą błoną na migdałkach, w gardle lub w nosie, w połączeniu z zapaleniem gardła i niską temperaturą, lub błonicą nieoddechową; tzn. chorobą charakteryzującą się owrzodzeniem skóry, spojówek, uszu., narządów rodnych lub innymi typami owrzodzeń.

Laboratoryjne kryteria rozpoznania

Wyizolowanie maczugowca produkującego toksyny błonicy z materiału klinicznego (typowo Corynebacterium diphteriae lub C. ulcerans).

Klasyfikacja przypadku

Możliwy: nie dotyczy.

Prawdopodobny: przypadek klinicznie zgodny.

Nosiciele bezobjawowi: nosiciele bezobjawowi ze szczepami toksygennymi.

Potwierdzony: przypadek klinicznie zgodny, potwierdzony laboratoryjnie przez wyizolowanie toksygennego szczepu maczugowca, lub klinicznie zgodny przypadek z kontaktu z przypadkiem potwierdzonym laboratoryjnie.

Podkreśla się, że zarówno przypadki błonicy oddechowej oraz nie oddechowej, w których wyizolowano szczepy toksygenne powinny być zgłaszane, jak również nosiciele bezobjawowi ze szczepami toksygennymi, jeżeli zostaną rozpoznani. Przypadki z nietoksygennymi C. diphteriae lub C. ulcerans nie powinny być zgłaszane."

3. Po tekście "ZAPALENIE ISTOTY SZAREJ RDZENIA,PARALITYCZNE" dodaje się, co następuje:

"GORĄCZKA Q

Opis kliniczny

Choroba gorączkowa z towarzyszącą sztywnością, bólami mięśniowymi, złym samopoczuciem i pozagałkowym bólem głowy. Ciężka postać choroby może obejmować ostre zapalenie wątroby, zapalenie płuc, zapalenie opon i mózgu oraz poronienia. Kliniczne badania laboratoryjnie mogą wykazywać podwyższony poziom enzymów wątrobowych i nieprawidłowy obraz krwi.

Laboratoryjne kryteria rozpoznania

- wyizolowanie Coxiella burnetii z materiału klinicznego,

- wykazanie swoistej reakcji na przeciwciała,

- wykazanie obecności C. burnetii w materiale klinicznym przez rozpoznanie antygenu lub kwasu nukleinowego.

W przypadkach prawdopodobnych: pojedyncze wysokie miano przeciwciał swoistych.

Klasyfikacja przypadku

Możliwy: nie dotyczy.

Prawdopodobny: klinicznie zgodny przypadek odpowiadający kryteriom laboratoryjnym dla przypadku prawdopodobnego lub posiadający kontakt epidemiologiczny.

Potwierdzony: przypadek potwierdzony laboratoryjnie, klinicznie zgodny lub posiadający kontakt epidemiologiczny."

4. Po tekście "ZAKAŻENIE PAŁECZKAMI SHIGELLA" dodaje się, co następuje:

"OSPA

Opis kliniczny

Choroba z ostrym atakiem gorączki, ponad 38 °C, z następującą wysypką charakteryzującą się pęcherzykami lub twardymi krostami na tym samym etapie rozwoju bez innych widocznych przyczyn i przeważnie o odśrodkowym rozmieszczeniu.

Postacie nietypowe mogą obejmować:

- zmiany krwotoczne,

- płaskie, aksamitne zmiany nie wyglądające jak zwykłe pęcherze ani też niezmieniające się w krosty.

Laboratoryjne kryteria rozpoznania

Wyizolowanie wirusa ospy (Variola) z materiału klinicznego.

Identyfikacja DNA wirusa ospy (Variola) w materiale klinicznym poprzez PCR

Identyfikacja wirusa ospy (Variola) w materiale klinicznym mikroskopią elektronową EM.

Klasyfikacja przypadku

Możliwy: klinicznie zgodny przypadek, przypadek o atypowych objawach posiadający kontakt epidemiologiczny z potwierdzonymi lub prawdopodobnymi przypadkami.

Prawdopodobny: klinicznie zgodny przypadek z rozpoznaniem wirusa orthopox przy użyciu EM lub PCR lub kontakt epidemiologiczny z innymi prawdopodobnymi lub potwierdzonymi przypadkami.

Potwierdzony: w pierwszym przypadku, klinicznie zgodny przypadek z potwierdzeniem laboratoryjnym przy użyciu EM i PCR.

Podczas epidemii, przypadek zgodny klinicznie z kontaktem epidemiologicznym oraz tam gdzie możliwe potwierdzony laboratoryjnie przez EM lub PCR."

5. Po tekście "TUBERKULOZA/GRUŹLICA" dodaje się, co następuje:

"TULAREMIA

Opis kliniczny

Obraz kliniczny zgodny z jedną z różnych postaci tularemii:

- wrzodziejąco-gruczołową (wrzód skórny z powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych),

- gruczołową (powiększenie węzłów chłonnych bez wystąpienia wrzodu),

- oczno-gruczołową (zapalenie spojówek z powiększeniem przedusznych węzłów chłonnych),

- ustno-gardłową (zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła lub zapalenie migdałów i powiększenie szyjnych węzłów chłonnych),

- jelitową (bóle brzucha, wymioty i biegunka),

- płucną (pierwotna choroba płuc),

- tyfoidalną (choroba gorączkowa bez wcześniejszych oznak i objawów).

Laboratoryjne kryteria rozpoznania

- wyizolowanie Francisella tularensis z materiału klinicznego,

- wykazanie swoistej reakcji na przeciwciała.

Dla przypadków prawdopodobnych:

- pojedyncze wysokie miano,

- wykrycie F. tularensis w materiale klinicznym przy użyciu analizy fluorescencyjnej.

Klasyfikacja przypadku

Możliwy: nie dotyczy.

Prawdopodobny: przypadek zgodny klinicznie odpowiadający laboratoryjnym kryteriom dla przypadku prawdopodobnego lub posiadający kontakt epidemiologiczny.

Potwierdzony: przypadek zgodny klinicznie potwierdzony laboratoryjnie."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.184.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/534/WE zmieniająca decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do chorób zakaźnych wymienionych w tych decyzjach oraz zmieniająca decyzję 2002/253/WE w odniesieniu do definicji przypadku dla chorób zakaźnych
Data aktu: 17/07/2003
Data ogłoszenia: 23/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970