Decyzja EBC/2001/15 w sprawie emisji banknotów euro

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 6 grudnia 2001 r.
w sprawie emisji banknotów euro

(EBC/2001/15)

(2001/913/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 grudnia 2001 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (zwany dalej "Traktatem"), w szczególności jego art. 106 ust. 1, oraz statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem"), w szczególności jego art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 106 ust. 1 Traktatu i art. 16 Statutu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) posiada wyłączne prawo do zatwierdzania emisji banknotów we Wspólnocie; zgodnie z tymi przepisami EBC i krajowe banki centralne (KBC) mogą emitować banknoty, które są jedynymi banknotami posiadającymi status legalnego środka płatniczego na terytorium uczestniczących Państw Członkowskich. Prawo wspólnotowe przewiduje system wielości emitentów banknotów. EBC i KBC mogą emitować banknoty euro.

(2) Zgodnie z art. 10 rozporządzenia Rady (WE) nr 974/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie wprowadzenia euro(1) od dnia 1 stycznia 2002 r. EBC i KBC (dalej zwane "Eurosystemem") wprowadzą do obiegu banknoty euro. Banknoty euro są nośnikiem tej samej, jednolitej waluty i podlegają jednemu systemowi prawnemu.

(3) Emisja banknotów euro nie musi podlegać ograniczeniom ilościowym lub innym, gdyż wprowadzenie banknotów do obiegu jest procesem stymulowanym przez popyt.

(4) Decyzja EBC/2001/7 z dnia 30 sierpnia 2001 r. w sprawie nominałów, specyfikacji, odtworzenia, wymiany i wycofania banknotów euro(2), zmieniona decyzją EBC/2001/14(3), zawiera wspólne zasady dotyczące banknotów euro. EBC ustanowił wspólne specyfikacje techniczne dla banknotów euro oraz środki kontroli jakości w celu zapewnienia zgodności banknotów euro z tymi specyfikacjami. W rezultacie wszystkie banknoty euro mają taki sam wygląd fizyczny i poziom jakości i nie ma żadnej różnicy między banknotami o tej samej wartości.

(5) Wszystkie banknoty euro powinny podlegać takim samym wymaganiom dotyczącym ich identycznej akceptacji i przetwarzania przez członków Eurosystemu, niezależnie od tego, kto je wprowadza do obiegu. Obecnie stosowana praktyka odprowadzania banknotów oznaczonych w krajowych jednostkach monetarnych do emitującego banku centralnego nie będzie miała zastosowania do banknotów euro. System emisji banknotów euro oparty jest na zasadzie nieodprowadzania banknotów euro.

(6) Zgodnie z art. 29.1 Statutu każdemu z członków Europejskiego Systemu Banków Centralnych przypisuje się wagę w kluczu na subskrypcję kapitału EBC, jak przewiduje decyzja EBC/1998/13 z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie udziałów procentowych krajowego banku centralnego w kluczu na kapitał EBC(4); ważenie to oparte jest na liczbie ludności i produkcie krajowym brutto (PKB) każdego Państwa Członkowskiego i reguluje kwestię wkładu do kapitału EBC, przekazania zagranicznych aktywów rezerwowych KBC do EBC, podziału dochodu pieniężnego KBC, jak również podziału zysków i udziału w stratach EBC.

(7) Banknoty euro są legalnym środkiem płatniczym we wszystkich uczestniczących Państwach Członkowskich, będą dostępne w swobodnym obiegu w strefie euro, będą powtórnie emitowane przez członków Eurosystemu, a także mogą być przechowywane lub wykorzystywane poza strefą euro. Zobowiązaniami z tytułu emisji całkowitej wartości będących w obiegu banknotów euro obciążeni zostaną członkowie Eurosystemu, zgodnie z obiektywnym kryterium. Odpowiednim kryterium jest udział każdego KBC w kapitale wniesionym do EBC. Udział ten wynika z proporcjonalnego zastosowania klucza kapitałowego określonego w art. 29.1 Statutu do KBC. Kryterium to nie ma zastosowania do EBC, natomiast udział procentowy banknotów euro, jakie zostaną wyemitowane przez EBC, ustali Rada Prezesów.

(8) Na mocy art. 9.2 i art. 12.1 Statutu, ustanawiających zasadę decentralizacji działania Eurosystemu KBC powierza się zadanie wprowadzenia do obiegu i wycofania z obiegu wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC. Zgodnie z zasadą decentralizacji bezpośrednia obsługa banknotów euro również będzie prowadzona przez KBC.

(9) Różnica między wartością banknotów euro przeznaczonych dla każdego KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów oraz wartość banknotów euro, jaką każdy KBC wprowadzi do obiegu, powinny stanowić podstawę wewnętrznych sald Eurosystemu. EBC nie wprowadza banknotów euro do obiegu, dlatego powinien prowadzić wewnętrzny system roszczeń Eurosystemu w stosunku do KBC o wartość równą udziałowi banknotów euro, jakie emituje. Wynagrodzenie tych wewnętrznych sald w Eurosystemie ma wpływ na pozycję dochodów KBC i w związku z tym podlega decyzji EBC/2001/16 z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie przydziału dochodu pieniężnego krajowych banków centralnych uczestniczących Państw Członkowskich od roku budżetowego 2002(5), na podstawie art. 32 Statutu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Do celów niniejszej decyzji:

a) "KBC" oznacza krajowe banki centralne Państw Członkowskich, które przyjęły jednolitą walutę zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską;

b) "banknoty euro" oznaczają te banknoty, które są zgodne z wymaganiami decyzji EBC/2001/7 i specyfikacjami technicznymi ustanowionymi przez Radę Prezesów;

c) 1 "klucz kapitału subskrybowanego" oznacza udziały krajowych banków centralnych (wyrażone w kwotach procentowych) w subskrybowanym kapitale EBC, ustalone w wyniku zastosowania do krajowych banków centralnych wag w kluczu wymienionym w artykule 29 ustęp 1 Statutu w odniesieniu do odpowiedniego roku obrachunkowego;

d) 2 "klucz przydziału banknotów" oznacza wartości procentowe, wynikające z uwzględnienia udziału EBC w całkowitej emisji banknotów EUR oraz zastosowania klucza kapitału subskrybowanego (w zaokrągleniu do najbliższej wielokrotności 0,0005 punktu procentowego) do udziału krajowych banków centralnych w takiej całkowitej emisji. W przypadku gdy wyliczone wielkości nie sumują się do 100 %, różnica zostanie wyrównana w następujący sposób: i) jeżeli suma wynosi poniżej 100 %, wyrównanie nastąpi poprzez dodanie 0,0005 punktu procentowego do każdej kolejnej wielkości najniższego udziału procentowego, w porządku rosnącym, aż do osiągnięcia wielkości wynoszącej dokładnie 100 %, bądź też ii) jeżeli suma wynosi powyżej 100 %, wyrównanie nastąpi poprzez odjęcie 0,0005 punktu procentowego od każdej kolejnej największej wielkości udziału procentowego, w porządku malejącym, aż do osiągnięcia wielkości wynoszącej dokładnie 100 %. Załącznik do niniejszej decyzji określa klucz przydziału banknotów mający zastosowanie od dnia 1 stycznia 2009 r.

Artykuł  2

Emisja banknotów euro

EBC i KBC emitują banknoty euro.

Artykuł  3

Obowiązki emitentów

1.
KBC wprowadzają do obiegu i wycofują z obiegu banknoty euro i prowadzą faktyczną obsługę wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC.
2.
KBC akceptują, na prośbę posiadacza, wymianę wszelkich banknotów euro na banknoty euro tej samej wartości lub w przypadku posiadaczy rachunków uznają rachunek posiadacza prowadzonego w KBC, który otrzymał banknoty.
3.
KBC traktują wszystkie zaakceptowane przez siebie banknoty euro jako zobowiązania i postępują z nimi w identyczny sposób.
4.
KBC nie przekazują zaakceptowanych przez nie banknotów euro innym KBC i przechowują takie banknoty euro w celu ich ponownej emisji. Wyjątkowo, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Radę Prezesów EBC:

a) banknoty euro ze skazami, uszkodzone, podarte lub wycofane z obiegu mogą zostać zniszczone przez KBC, który je przyjął;

b) banknoty euro będące w posiadaniu KBC mogą, do celów logistycznych, być redystrybuowane luzem w ramach Eurosystemu.

Artykuł  4

Przydział banknotów euro w ramach Eurosystemu

1.
Całkowita wartość wprowadzonych do obiegu banknotów euro jest przydzielana członkom Eurosystemu w drodze zastosowania klucza przydziału banknotów.
2.
Różnica między wartością banknotów euro przeznaczonych dla każdego KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów a wartością banknotów euro, które dany KBC wprowadzi do obiegu, stanowi podstawę wewnętrznych sald Eurosystemu. EBC prowadzi w ramach Eurosystemu system wewnętrznych roszczeń w stosunku do KBC, proporcjonalnie do ich udziału w kluczu subskrybowanego kapitału, dotyczących równowartości banknotów euro, jaki dany KBC wyemituje.
Artykuł  5

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
2.
Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono we Frankfurcie n. Menem, dnia 6 grudnia 2001 r.

Willem F. DUISENBERG
Prezes EBC

______

(1) Dz.U. L 139 z 11.5.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 233 z 31.8.2001, str. 55.

(3) Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.

(4) Dz.U. L 125 z 19.5.1999, str. 33.

(5) Dz.U. L 337 z 20.12.2001, str. 55.

ZAŁĄCZNIK 3

KLUCZ PRZYDZIAŁU BANKNOTÓW OBOWIĄZUJĄCY OD DNIA 1 STYCZNIA 2009 R.

Europejski Bank Centralny 8,0000 %
Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique 3,1975 %
Deutsche Bundesbank 24,9630 %
Central Bank and Financial Services Authority of Ireland 1,4640 %
Bank of Greece 2,5900 %
Banco de España 10,9465 %
Banque de France 18,7465 %
Banca d'Italia 16,4730 %
Central Bank of Cyprus 0,1805 %
Banque centrale du Luxembourg 0,2305 %
Bank Centrali ta' Malta/Central Bank of Malta 0,0835 %
De Nederlandsche Bank 5,2575 %
Österreichische Nationalbank 2,5595 %
Banco de Portugal 2,3075 %
Banka Slovenije 0,4335 %
Národná banka Slovenska 0,9140 %
Suomen Pankki 1,6530 %
Ogółem 100,0000 %
1 Art. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2003/23 z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.04.9.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2004 r.
2 Art. 1 lit. d):

- zmieniona przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2003/23 z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.04.9.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2004/9 z dnia 22 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.205.17) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2006/25 z dnia 15 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.07.24.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2008/21/WE z dnia 7 grudnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.08.1.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2009/56/WE z dnia 12 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.09.21.75) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2009 r.

3 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr EBC/2003/23 z dnia 18 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.04.9.40) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2004/9 z dnia 22 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.205.17) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2006/25 z dnia 15 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.07.24.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2008/21/WE z dnia 7 grudnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.08.1.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2009/56/WE z dnia 12 grudnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.09.21.75) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2009 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024