Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 maja 2001 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1174)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/393/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 maja 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 1999/90/WE(2), w szczególności jej art. 23, art. 24 ust. 2, art. 26 i 27a,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) są jajami wylęgowymi, które wykorzystywane są w procedurach diagnostycznych w laboratoriach, do produkcji i testowania szczepionek oraz w celach badawczych i farmaceutycznych muszą być oznaczone pieczątką.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2782/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie produkcji i obrotu jajami wylęgowymi i pisklętami drobiu hodowlanego(3) ustanawia wymagania dotyczące znakowania jaj wylęgowych, a jego rozporządzenie wykonawcze Komisji (EWG) nr 1868/77(4) ustanawia szczegółowe zasady ich stosowania, w szczególności dotyczące znakowania jaj wylęgowych.

(3) Jaja SPF nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi.

(4) Jaja SPF nie są specjalnie zdefiniowane jako takie w prawodawstwie wspólnotowym, więc musi zostać ustanowiona szczególna definicja.

(5) Jaja SPF muszą być produkowane zgodnie z aktualną Europejską Farmakopeą(5), w której określone są wymagania.

(6) Poszczególne charakterystyki zabezpieczają przed wprowadzeniem influenzy drobiu, rzekomego pomoru drobiu i innych chorób drobiu do Wspólnoty, pod warunkiem że wszystkie inne przepisy niniejszej decyzji mają zastosowanie.

(7) Państwa Członkowskie chcą przywozić jaja SPF z państw, które nie są uważane za wolne od rzekomego pomoru drobiu i influenzy drobiu, lecz mogą zaoferować zadowalające gwarancje zdrowia zwierząt na ten określony produkt.

(8) Jaja SPF mogą być używane tylko w jednostkach, gdzie muszą być zniszczone lub traktowane po użyciu w sposób niestanowiący żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

(9) Świadectwo zdrowia zwierząt dla tej kategorii jaj i odpowiedni wykaz państw trzecich, które mogą korzystać z tego świadectwa przy wywozie takich jaj do Wspólnoty, powinny być sporządzone.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje: "Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF)" są jajami wylęgowymi, jak ustanowiono w art. 2 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG, które są otrzymane ze "stada kur wolnego od określonych czynników chorobotwórczych", jak opisuje Europejska Farmakopea, i które są wyłącznie przeznaczone do celów diagnostycznych, badawczych lub farmaceutycznych.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz jaj SPF z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w załączniku I, pod warunkiem że spełniają warunki odnośnego świadectwa zdrowia zwierząt ustanowionego w załączniku II oraz że świadectwo takie, należycie wypełnione i podpisane, dołączone jest do przywozu.
2.
Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz jaj SPF tylko wtedy, kiedy są one oznaczone pieczątką wskazującą kod ISO kraju i numer zatwierdzenia zakładu oraz gdy opakowanie nosi tę samą informację, widoczną i łatwą do odczytania, wskazującą na to, że przesyłka zawiera określony produkt, co więcej, po kontroli przywozowej przesyłka musi być przewieziona bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Oznakowanie musi być zgodne z ogólnymi wymaganiami odnośnie do wprowadzania do obrotu jaj, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2782/75, ostatnio zmienionego własnym rozporządzeniem wykonawczym (EWG) 1868/77.
Artykuł  3

Niewykorzystane jaja, materiał opakowaniowy i jakiekolwiek części odpadów lub produkty odpadowe z jaja muszą zostać spalone lub potraktowane po użyciu w taki sposób, żeby nie spowodować żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

Artykuł  4

Niniejszą decyzję odnośnie do jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych stosuje się od dnia 30 kwietnia 2001 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 maja 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 300 z 23.11.1999, str. 19.

(3) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 100.

(4) Dz.U. L 209 z 17.8.1977, str. 1.

(5) Trzecie wydanie, Rada Europy, 1997.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Państwa trzecie dopuszczone do korzystania ze świadectwa ustanowionego w załączniku II do niniejszej decyzji przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) do Unii Europejskiej są wymienione w części I Załącznika do decyzji Rady 79/542/EWG.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II 1

1 Załącznik II zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2002/278/WE z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.99.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.138.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj
Data aktu: 04/05/2001
Data ogłoszenia: 22/05/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970, 30/04/2001