Rozporządzenie 2860/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2316/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 ustanawiającego system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych w celu włączenia do nich lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, określenia przepisów dotyczących gruntów odłogowanych i zmiany powierzchni podstawowych dla Grecji i Portugalii

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2860/2000
z dnia 27 grudnia 2000 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2316/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 ustanawiającego system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych w celu włączenia do nich lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, określenia przepisów dotyczących gruntów odłogowanych i zmiany powierzchni podstawowych dla Grecji i Portugalii

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1251/1999 z dnia 17 maja 1999 r. ustanawiające system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1672/2000(2), w szczególności jego art. 9 i 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1672/2000 włączyło len i konopie, przeznaczone do wytwarzania włókien, do systemu wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych, ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 1251/1999. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2316/1999(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1454/2000(4), ustanawia szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 w zakresie warunków przyznawania płatności obszarowych w odniesieniu do niektórych roślin uprawnych. Dlatego rozporządzenie (WE) nr 2316/1999 powinno zostać zmienione, aby mogło uwzględniać włączenie lnu i konopi do systemu.

(2) Artykuł 5a rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 ustanawia, z jednej strony, zawartość tetrahydrokanabinolu w stosowanych odmianach, która nie może przekraczać 0,2 %, a z drugiej zobowiązanie Państwa Członkowskie do utworzenia systemu sprawdzania zawartości tetrahydrokanabinolu w uprawianych konopiach. W celu zapewnienia wdrożenia tego typu kontroli muszą zostać ustanowione specjalne środki, w szczególności w odniesieniu do kontynuacji upraw konopi aż do określonego terminu.

(3) Artykuł 5a uzależnia płatność obszarową w odniesieniu do lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, od zawierania umów lub zobowiązań zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1673/2000 z dnia 27 lipca 2000 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku lnu i konopi uprawianych na włókno(5). Należy uwzględnić przesyłanie kopii umowy lub zobowiązania do właściwych władz Państwa Członkowskiego odpowiedzialnych za administrowanie wnioskami o przyznanie płatności.

(4) Należy zapewnić, że odmiany lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien są tożsame z odmianami wpisanymi do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin uprawnych w części poświęconej roślinom włóknistym, a w przypadku lnu, w szczególności tożsame z odmianą "lnu włóknistego". Ponadto w przypadku konopi zawartość tetrahydrokanabinolu w zatwierdzonych odmianach nie może przekraczać 0,2 %. Dlatego powinien zostać sporządzony wykaz kwalifikujących się odmian. W przypadku konopi, w celu ułatwienia procesu przejścia z obowiązujących rozwiązań do środków ustanowionych rozporządzeniem (WE) nr 1251/1999, powinien również zostać sporządzony wykaz odmian konopi czasowo zatwierdzonych na rok gospodarczy 2001/2002, która musi być poddawana dalszym weryfikacjom w trakcie wymienionego roku gospodarczego. W przypadku konopi, w celu zapewnienia lepszych gwarancji, powinno być wymagane wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego.

(5) W celu zapewnienia właściwym władzom Państwa Członkowskiego możliwości kontroli wykorzystanych nasion, powinny im zostać przesłane etykiety z opakowań zbiorczych po nasionach lub w przypadku lnu jakikolwiek równoważny dokument.

(6) W celu wzmocnienia kontroli administracyjnej w odniesieniu do konopi, powinna być wymagana dodatkowa informacja, podawana we wnioskach o przyznanie pomocy "dla obszaru", określonych w art. 4 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3887/92 z dnia 23 grudnia 1992 r. ustalającego szczegółowe zasady stosowania zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli niektórych wspólnotowych systemów pomocy(6), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 2801/1999(7).

(7) Zgodnie z art. 9 akapit pierwszy tiret ósme rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 musi zostać ustanowiona metoda oznaczania poziomu tetrahydrokanabinolu w konopiach przeznaczonych do wytwarzania włókien oraz należy uwzględnić powiadamianie Komisji o wynikach badań przeprowadzonych zgodnie z wymienioną metodą.

(8) W art. 5a ust. 2 ustanawia się obowiązek Państw Członkowskich w zakresie przeprowadzania kontroli przynajmniej 30 % areału konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, w stosunku, do których złożono wnioski o przyznanie płatności obszarowych i przynajmniej 20 % powierzchni upraw, jeżeli Państwo Członkowskie wprowadza system wcześniejszej zgody na tego typu uprawy. Należy określić dokładne wymagania odnoszące się do tych kontroli.

(9) Załącznik X do rozporządzenia (WE) nr 2316/1999 ustala datę 15 czerwca jako ostateczną datę siewu w szczególnych przypadkach. Ponieważ konopie są czasami wysiewane do dnia 15 czerwca, powinno się włączyć do tego Załącznika również konopie przeznaczone do wytwarzania włókien.

(10) Rozporządzenie (WE) nr 2316/1999 ustanawia, że można zmniejszać minimalną wielkość obszaru odłogowanego, z powodów związanych z ochroną środowiska naturalnego. W wyniku tego należy również uwzględnić możliwość dostosowywania minimalnego obszaru gruntu odłogowanego.

(11) Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1017/94 z dnia 26 kwietnia 1994 r. dotyczącym zmiany przeznaczenia gruntów z ornych na ekstensywny chów zwierząt gospodarskich w Portugalii(8), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1461/95(9), zostały przedłożone wnioski w sprawie przekształcenia obszaru odpowiadającego 7.052 ha. Obszar bazowy podany w załączniku VI rozporządzenia (WE) nr 2316/1999 powinien dlatego zostać zmieniony.

(12) W odpowiedzi na wniosek Grecji, nowe obszary bazowe powinny być ustalane zgodnie z greckim planem regionalizacyjnym, bez zmiany łącznego obszaru bazowego.

(13) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2316/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 3 ust. 1. lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) tych, na których rośliny są utrzymywane przynajmniej aż do początku kwitnienia w warunkach normalnego wzrostu. Rośliny oleiste, białkowe, ziarno lnu oraz pszenica durum muszą być uprawiane zgodnie ze standardami lokalnymi przynajmniej aż do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego dany rok gospodarczy, chyba że zostaną zebrane w fazie pełnej dojrzałości przed tą datą. Rośliny białkowe nie mogą być zebrane przed osiągnięciem etapu dojrzałości mlecznej. W przypadku konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, celem umożliwienia wdrożenia kontroli przewidzianych w art. 5a ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2151/1999, rośliny uprawne muszą również uprawiane w warunkach normalnego wzrostu zgodnie z normami lokalnymi, przynajmniej 10 dni po zakończeniu kwitnienia. Jednakże Państwa Członkowskie mogą zatwierdzić zbiór konopi, przeznaczonych do wytwarzania włókien, po rozpoczęciu kwitnienia, ale w ciągu 10 dni od zakończenia kwitnienia, jeżeli zainteresowany producent poddał się wcześniej kontrolom przewidzianym w art. 5a rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 lub, jeżeli przeprowadzone zostały wszystkie kontrole wymagane w art. 5a ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999."

2) Dodaje się art. 7a w brzmieniu:

"Artykuł 7a

1. W celu zastosowania art. 5a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999, w przypadku płatności obszarowej w odniesieniu do lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien wymaga się:

a) złożenia kopii umowy lub zobowiązania, określonych w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1673/2000(*), najpóźniej do dnia 15 września po złożeniu wniosku o przyznanie płatności, określonego w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 lub do innej wcześniejszej daty przewidzianej przez Państwo Członkowskie; oraz

b) wykorzystania nasion odmian wymienionych w załączniku XII w dniu 15 maja poprzedzającym rok, w odniesieniu do którego zgłaszany jest wniosek o przyznanie płatności obszarowych. W przypadku lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, nasiona muszą być certyfikowane zgodnie z dyrektywą Rady 69/208/EWG(**).

2. W celu umożliwienia dokonywania kontroli wykorzystanych nasion lnu włóknistego i kwalifikowanego materiału siewnego konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, do wniosków o przyznanie pomocy »dla obszaru«, określonych w art. 4 rozporządzenia (EWG) nr 3887/92 muszą być załączone oficjalne etykiety z opakowania po wykorzystanych nasionach, wprowadzone dyrektywą 69/208/EWG, w szczególności jej art. 10, bądź na mocy przepisów przyjętych na podstawie powyższego artykułu w odniesieniu do pakowania nasion lub, w przypadku lnu przeznaczonego do wytwarzania włókien, jakikolwiek inny dokument uznany za równoważny przez dane Państwo Członkowskie, w tym certyfikację przewidzianą w art. 14 wymienionej dyrektywy. Jeżeli siew ma miejsce po nieprzekraczalnym terminie przedkładania wniosków o przyznanie pomocy »dla obszaru«, etykiety lub dokumenty uznane za równoważne przedkłada się najpóźniej do dnia 30 czerwca po dacie złożenia wniosku.

W przypadku gdy etykiety dla nasion konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien muszą również zostać przedłożone innym władzom krajowym, Państwa Członkowskie mogą przewidzieć zwrot tych etykiet rolnikowi po przedłożeniu organom odpowiedzialnym za wnioski o przyznanie pomocy »dla obszaru«.

3. W celu przyznania płatności obszarowych dla konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, wniosek o przyznanie pomocy »dla obszaru«, określony w art. 4 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3887/92, musi zawierać:

a) wszelkie informacje niezbędne do identyfikacji działek obsianych konopiami, w podziale na wysiane odmiany; oraz

b) informację na temat ilości wykorzystanych nasion (kg/ha).

Państwa Członkowskie mogą ustalić minimalną ilość wysiewu zgodną z dobrą praktyką uprawy konopi. Informację tę przesyła się do Komisji najpóźniej do dnia 15 maja 2001 r.

______

(*) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 16.

(**) Dz.U. L 169 z 10.7.1969, str. 3."

3) Dodaje się art. 7b w brzmieniu:

"Artykuł 7b

1. W celu zastosowania art. 5a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 w załączniku XIII opisano metodę przeznaczoną do stosowania przez właściwe władze Państwa Członkowskiego do oznaczania poziomu tetrahydrokanabinolu (THC) na części obszarów, na których uprawiane są konopie na włókno i w stosunku, do których złożone zostały wnioski o przyznanie płatności.

W terminie najpóźniej do dnia 15 listopada danego roku gospodarczego, Państwa Członkowskie przesyłają do Komisji sprawozdanie na temat wyników badań zawartości THC. Sprawozdanie powinno wskazywać w odniesieniu do każdej odmiany:

a) w przypadku procedury A, punkt pobrania próbki;

b) liczbę przeprowadzonych badań;

c) wyniki podające zawartość THC, oddzielnie dla każdego 0,1 %;

d) środki przedsięwzięte na poziomie krajowym.

W przypadku gdy kontrola wykaże dla znacznej liczby próbek danej odmiany, że zawartości THC przekraczają zawartość ustanowioną w art. 5a ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1251/1999, Komisja może, bez uszczerbku dla innych dopuszczalnych środków, podjąć decyzję zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 23 rozporządzenia (EWG) nr 1766/92, o zastosowaniu procedury B w odniesieniu do danej odmiany w trakcie następnego roku gospodarczego.

Odmiany konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, wymienione w pkt 2 lit. b) załącznika XII do niniejszego rozporządzenia, podlegają procedurze B w roku gospodarczym 2001/02 we wszystkich Państwach Członkowskich uprawiających te odmiany.

2. Kontrole zawartości THC w uprawach prowadzonych na przynajmniej 30 % obszarów, w stosunku, do których złożone zostały wnioski o przyznanie pomocy »dla obszaru«, muszą obejmować przynajmniej 30 % przedmiotowych wniosków oraz wszystkie odmiany wykorzystanych nasion.

Najpóźniej do 15 maja 2001 r., Państwa Członkowskie notyfikują Komisji szczegółowe zasady i warunki związane z systemem uprzedniej zgody na uprawy, pozwalającym na zredukowanie z 30 % do 20 % minimalnego odsetka areału objętego uprawą konopi na włókno, w odniesieniu do której zostały złożone wnioski obszarowe. Jakiekolwiek zmiany w odniesieniu do wymienionych szczegółowych zasad lub warunków muszą być notyfikowane Komisji. Jeżeli stosuje się tego rodzaju system, kontrole muszą obejmować co najmniej 20 % wniosków oraz wszystkie wykorzystane odmiany nasion.

3. Do wniosków w sprawie wpisania odmiany konopi na wykaz podany w załączniku XII musi być dołączone: sprawozdanie zawierające wyniki analiz przeprowadzonych zgodnie z procedurą B metody opisanej w załączniku XIII oraz opis danej odmiany."

4) W art. 19 ust. 1 akapit drugi lit. c) dodaje się zdanie w brzmieniu:

"W tym przypadku minimalny obszar określony w powyższym akapicie może wynosić 0,1 ha."

5) Załącznik VI zastępuje się załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

6) Załącznik VII zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

7) Załącznik X zastępuje się załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

8) Załącznik XI zastępuje się załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia.

9) Dodaje się nowy załącznik XII, który zawiera tekst znajdujący się w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.

10) Dodaje się nowy załącznik XIII, który zawiera tekst znajdujący się w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od roku gospodarczego 2001/02.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 grudnia 2000 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 1.

(2) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 13.

(3) Dz.U. L 280 z 30.10.1999, str. 43.

(4) Dz.U. L 163 z 4.7.2000, str. 28.

(5) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 16.

(6) Dz.U. L 391 z 31.12.1992, str. 36.

(7) Dz.U. L 340 z 31.12.1999, str. 29.

(8) Dz.U. L 112 z 3.5.1994, str. 2.

(9) Dz.U. L 144 z 28.6.1995, str. 4.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK VI

(Artykuł 8)

OBSZARY BAZOWE

(w tys. ha)
Region Wszystkie zboża w tym kukurydza w tym kiszonka
BELGIA 489,5 97,0
Łącznie
Strefa 1
DANIA 2.018,0
NIEMCY 10.159,4(3) 540,3(3)
Schleswig-Holstein 506,2
Hamburg 5,1
Niedersachsen 1.424,4
Bremen 1,8
Nordrhein-Westfalen 948,5
Rheinland-Pfalz 368,6
Hessen 461,4
Baden- Wűrttemberg 735,5 122,1
Bayern 1.776,0 418,2
Saarland 36,6
Berlin 2,9
Brandenburg 889,6
Mecklenburg-Vorpommern 968,2
Sachsen 599,0
Sachsen-Anhalt 880,9
Thűringen 554,4
GRECJA 1.491,7 222,1
HISZPANIA 403,4
Regadio 1.371,1
Secano 7.849,0
FRANCJA 613,8(2)
Łącznie 13.582,1
Obszar bazowy dla kukurydzy
Nawadniany obszar bazowy 1.209,7(2)
IRLANDIA 345,6 0,2
WŁOCHY 5.801,2 1 200,0
LUKSEMBURG 42,8
KRÓLESTWO NIDERLANDÓW
Regio I 226,5 44,4
Regio II 215,2 163,9
AUSTRIA 1.203,5
PORTUGALIA
Azory 9,7
Madeira
- Regadio 0,3(1) 0,29
- Inne 0,30
Część kontynentalna
- Regadio 293,4 221,4
- Pozostale 704,1
FINLANDIA 1.591,5 200,0
SZWECJA 1.737,1 130,0
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
Anglia 3.794,6 33,2(1)
Szkocja 551,6
Irlandia Północna 52,9 1,2(1)
Walia 61,4
(1) Z wyłączeniem kukurydzy słodkiej.
(2) W tym 284.000 ha nawadnianej kukurydzy.
(3) Jeśli ma zastosowanie art. 2 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999."
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK VII

(Artykuł 10 ust. 4)

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK X

(Artykuł 24 akapit pierwszy)

Ostateczny termin z przeznaczeniem do siewu: dnia 15 czerwca

Uprawa Państwo Członkowskie Region
Wszystkie zboża Finlandia Cały kraj
Szwecja Cały kraj
Kukurydza cukrowa Wszystkie Cały kraj"
Konopie na włókno Państwa Członkowskie

ZAŁĄCZNIK  IV

"ZAŁĄCZNIK XI

(Artykuł 26 ust. 1)

INFORMACJE PRZESYŁANE DO KOMISJI

grafika

ZAŁĄCZNIK  V

"ZAŁĄCZNIK XII

(Artykuł 7a ust. 1)

ODMIANY LNU I KONOPI PRZEZNACZONYCH DO WYTWARZANIA WŁÓKIEN KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ DO SYSTEMU WSPARCIA

1. Len przeznaczony do wytwarzania włókien

Agatha

Angelin

Argos

Ariane

Aurore

Belinka

Diane

Diva

Electra

Elise

Escalina

Evelin

Exel

Hermes

Ilona

Laura

Liflax

Liviola

Marina

Marylin

Nike

Opaline

Venus

Veralin

Wiking

Viola

2a. Konopie przeznaczone do wytwarzania włókien

Carmagnola

Cs

Dioica 88

Epsilon 68

Fedora 17

Fédrina 74

Felina 32

Felina 34 - Félina 34

Ferimon - Férimon

Fibranova

Fibrimon 24

Fibrimon 56

Futura

Futura 75

Santhica 23

2b. Konopie przeznaczone do wytwarzania włókien zatwierdzone w roku gospodarczym 2001/02

Beniko

Białobrzeskie

Delta-405

Fasamo

Fedora 19

Juso 14

Kompolti

Uso 31"

ZAŁĄCZNIK  VI

"ZAŁĄCZNIK XIII

(Artykuł 7b ust. 1)

WSPÓLNOTOWA METODA ILOŚCIOWEGO OZNACZANIA ZAWARTOŚCI ∆ 9-THC (TETRAHYDROKANABINOLU) W ODMIANACH KONOPI

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.332.63

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2860/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2316/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1251/1999 ustanawiającego system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych w celu włączenia do nich lnu i konopi przeznaczonych do wytwarzania włókien, określenia przepisów dotyczących gruntów odłogowanych i zmiany powierzchni podstawowych dla Grecji i Portugalii
Data aktu: 27/12/2000
Data ogłoszenia: 28/12/2000
Data wejścia w życie: 28/12/2000, 01/05/2004, 01/07/2001