Umowa Europejska o wymianie odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej - Protokół do Umowy. Strasburg.1974.09.17.

MOWA EUROPEJSKA O WYMIANIE ODCZYNNIKÓW DO OZNACZANIA GRUP ZGODNOŚCI TKANKOWEJ - PROTOKÓŁ DO UMOWY

PAŃSTWA SYGNATARIUSZE NINIEJSZEJ UMOWY, CZŁONKOWIE

RADY EUROPY,

uwzględniając, że odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej są dostępne tylko w ograniczonej ilości;

uwzględniając, że istnieje wielka potrzeba, aby w duchu europejskiej solidarności Państwa Członkowskie udzielały sobie wzajemnej pomocy w celu dostarczenia tych odczynników;

uwzględniając, że wzajemna pomoc możliwa jest tylko wtedy, kiedy właściwości i sposób zastosowania odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej podporządkowane są zasadom ustanowionym wspólnie przez Państwa Członkowskie i kiedy przywóz odczynników korzysta z niezbędnych ułatwień i zwolnień,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Do celów niniejszej Umowy wyrażenie "odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej" odnosi się do wszystkich odczynników pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego lub innego do oznaczania grup zgodności tkankowej.
2.
Postanowienia art. 2-6 niniejszej Umowy stosuje się także do komórek mających właściwości antygenu o znanym składzie, używanych do badań danych odczynników.
Artykuł  2

Umawiające się Strony zobowiązują się, pod warunkiem posiadania wystarczających zapasów dla zaspokojenia własnych potrzeb, do udostępnienia odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej innym Stronom, które ich potrzebują, bez żadnej innej odpłatności poza zwrotem kosztów zbiórki, przygotowania i transportu tych substancji, a także kosztów ich zakupu, jeśli miał on miejsce.

Artykuł  3

Odczynniki do oznaczania grup tkankowych są udostępniane innym Umawiającym się Stronom, pod warunkiem że nie staną się one źródłem żadnego dochodu i że są używane wyłącznie w celach medycznych oraz naukowych, czyli niehandlowych. Odczynniki mogą być dostarczane tylko laboratoriom wyznaczonym przez zainteresowane rządy, zgodnie z art. 6 niniejszej Umowy.

Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony gwarantują poszanowanie tych postanowień, które zostały przez nie ustanowione w Protokole do niniejszej Umowy.
2.
Umawiające się Strony podporządkują się ponadto wszelkim zasadom, które przyjęły w zakresie międzynarodowej standaryzacji dotyczącej tej dziedziny.
3.
Każdej przesyłce odczynników do oznaczania grup tkankowych towarzyszy certyfikat przygotowania zgodne ze specyfikacjami Protokołu. Certyfikat jest wystawiany według wzoru znajdującego się w Załączniku do Protokołu.
4.
Protokół i jego Załącznik stanowią porozumienie administracyjne i mogą być zmieniane lub uzupełniane przez rządy Stron niniejszej Umowy.
Artykuł  5
1.
Umawiające się Strony podejmują wszelkie konieczne kroki w celu zwolnienia od wszystkich należności celnych przywozowych odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej, przekazanych do ich dyspozycji przez inne Strony.
2.
Umawiające się Strony podejmują wszelkie konieczne kroki w celu zapewnienia najbardziej bezpośrednią drogą szybkiej dostawy tych substancji do odbiorców określonych w art. 3 niniejszej Umowy.
Artykuł  6

Umawiające się Strony przekazują sobie, za pośrednictwem Sekretarza Generalnego Rady Europy, wykaz właściwych laboratoriów krajowych (narodowych) i/lub regionalnych uprawnionych do wystawiania certyfikatu przewidzianego w art. 4 niniejszej Umowy i do dystrybucji przywiezionych odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej.

Artykuł  7
1.
Niniejsza Umowa jest otwarta do podpisu przez Państwa Członkowskie Rady Europy, które mogą stać się jej Stronami przez:

a) podpisanie bez zastrzeżenia ratyfikacji lub zatwierdzenia; lub

b) podpisanie z zastrzeżeniem ratyfikacji lub zatwierdzenia, po którym następuje ratyfikacja lub zatwierdzenie.

2.
Dokumenty ratyfikacji lub zatwierdzenia zostaną złożone u Sekretarza Generalnego Rady Europy.
Artykuł  8
1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie miesiąc po dniu, w którym trzy Państwa Członkowskie Rady staną się Stronami Umowy, zgodnie z postanowieniami art. 7.
2.
W przypadku każdego Państwa Członkowskiego, które następnie podpisze, bez zastrzeżenia ratyfikacji lub zatwierdzenia, czy też ratyfikuje lub zatwierdzi Umowę, wejdzie ona w życie miesiąc po dniu podpisania lub złożenia dokumentów ratyfikacyjnych lub zatwierdzających.
Artykuł  9
1.
Po wejściu w życie niniejszej Umowy Komitet Ministrów Rady Europy może zaproponować przystąpienie do niej każdemu państwu niebędącemu członkiem Rady.
2.
Przystąpienie następuje poprzez złożenie u Sekretarza Generalnego Rady Europy dokumentu przystąpienia, który uzyskuje moc wiążącą w ciągu miesiąca po dacie jego złożenia.
Artykuł  10
1.
Każda Umawiająca się Strona może w chwili składania podpisu lub w chwili składania dokumentu ratyfikacyjnego, dokumentu zatwierdzenia lub dokumentu przystąpienia określić terytorium lub terytoria, co do których ma zastosowanie niniejsza Umowa.
2.
Każda Umawiająca się Strona może w chwili składania dokumentu ratyfikacyjnego, dokumentu zatwierdzenia lub dokumentu przystąpienia, czy też w każdej chwili następującej po nim, rozszerzyć zakres stosowania niniejszej Umowy, w drodze deklaracji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy, na każde inne terytorium określone w deklaracji lub takie, za którego stosunki międzynarodowe jest odpowiedzialna lub w którego przypadku jest uprawniona do zaciągania zobowiązań.
3.
Każda deklaracja złożona zgodnie z powyższym ustępem może zostać wycofana w odniesieniu do każdego terytorium określonego w tej deklaracji, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 niniejszej Umowy.
Artykuł  11
1.
Każda Umawiająca się Strona może, w zakresie, w jakim jej to dotyczy, wypowiedzieć niniejszą Umowę w drodze notyfikacji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy.
2.
Wypowiedzenie uzyskuje moc prawną sześć miesięcy po dniu otrzymania notyfikacji przez Sekretarza Generalnego.
Artykuł  12

Sekretarz Generalny Rady Europy powiadamia Państwa Członkowskie Rady Europy i każde Państwo, które przystąpiło do niniejszej Umowy, o:

a) każdym podpisaniu bez zastrzeżenia ratyfikacji lub zatwierdzenia;

b) każdym podpisaniu z zastrzeżeniem ratyfikacji lub zatwierdzenia;

c) złożeniu każdego dokumentu ratyfikacyjnego, dokumentu zatwierdzenia lub dokumentu przystąpienia;

d) każdej dacie wejścia w życie niniejszej Umowy, zgodnie z postanowieniami art. 8;

e) każdej deklaracji otrzymanej zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 2 i 3;

f) każdej notyfikacji otrzymanej zgodnie z postanowieniami art. 11 i o dacie uzyskania mocy prawnej przez wypowiedzenie;

g) każdej zmianie lub uzupełnieniu do Protokołu i jego Załącznika zgodnie z art. 4 ust. 4 niniejszej Umowy.

W dowód czego niżej podpisani, należycie upoważnieni w tym celu, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 17 września 1974 roku, w języku francuskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo wiążące, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwum Rady Europy. Sekretarz Generalny Rady Europy przekaże każdemu państwu sygnatariuszowi lub przystępującemu jego uwierzytelniony odpis.

PROTOKÓŁ DO UMOWY

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Specyficzność

A. Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej do stosowania w technikach cytotoksycznych na limfocytach

Odczynniki te powinny, kiedy są stosowane zgodnie z techniką zalecaną przez producenta, wchodzić w reakcję ze wszystkimi limfocytami, o których wiadomo, że zawierają antygen lub antygeny odpowiadające specyficzności lub specyficznościom wykazanym na etykiecie. Nie powinny wchodzić w reakcję z żadną komórką, o której wiadomo, że nie zawiera tego antygenu (lub tych antygenów).

W przypadku stosowania tych odczynników zgodnie z techniką zalecaną przez producenta nie powinno wystąpić żadne kolidujące zjawisko serologiczne, takie jak:

a) efekt prozone;

b) antykomplementarność.

B. Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej do stosowania w technice wiązania dopełniacza na płytkach krwi

W przypadku stosowania tych odczynników zgodnie z techniką zalecaną przez producenta powinny one wywołać wiązanie dopełniacza z wszystkimi płytkami krwi, o których wiadomo, że zawierają antygen lub antygeny odpowiadające specyficzności lub specyficznościom wykazanym na etykiecie. Nie powinny one wywoływać wiązania dopełniacza w reakcji z płytkami krwi, o których wiadomo, że nie zawierają tego antygenu (lub antygenów).

W przypadku stosowania tych odczynników zgodnie z techniką zalecaną przez producenta nie powinno wystąpić żadne kolidujące zjawisko serologiczne, takie jak:

a) efekt prozone,

b) antykomplementarność.

2. Działanie

A. Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej używane w technikach cytotoksycznych na limfocytach

Miano takiego odczynnika oznacza się poprzez dwukrotne następujące po sobie rozcieńczenie badanego odczynnika w inaktywowanej surowicy AB, pochodzącej od dawcy negatywnego ze względu na antygen (lub antygeny) odpowiadający przeciwciału (lub przeciwciałom) zawartemu w odczynniku. Ponadto dawca nie powinien być uodporniony na antygeny tkankowe w następstwie transfuzji, ciąży itp. Każde rozcieńczenie jest testowane za pomocą limfocytów, o których wiadomo, że zawierają odpowiedni antygen (lub antygeny) w odczynniku, zgodnie z techniką zalecaną przez producenta. Miano jest odwrotnością liczby wyrażającej najsilniejsze rozcieńczenie surowicy, w którym obserwuje się wyraźnie pozytywną reakcję, a rozcieńczenie obliczone zostało bez uwzględnienia masy zawiesiny komórkowej lub każdego innego dodatku zawartego w masie całkowitej.

B. Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej do stosowania w technice wiązania dopełniacza na płytkach krwi

Miano takiego odczynnika oznacza się poprzez dwukrotne następujące po sobie rozcieńczenie badanego odczynnika w inaktywowanej do 10 % surowicy AB na tamponie z veronalu. Każda surowica jest następnie badana za pomoca płytek krwi, o których wiadomo, że zawierają antygeny równorzędne przeciwciałom zawartym w odczynniku, zgodnie z techniką zalecaną przez producenta. Miano jest odwrotnością liczby wyrażającej najsilniejsze rozcieńczenie surowicy, w którym zaobserwowano jeszcze wyraźnie pozytywną reakcję, a rozcieńczenie skalkulowane zostało bez uwzględnienia masy zawiesiny komórkowej lub każdego innego dodatku zawartego w masie całkowitej.

Dalsze postanowienia dla odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej do zastosowania w technikach cytotoksycznych na limfocytach i dla odczynników do zastosowania w technikach wiązania dopełniacza na płytkach.

3. Przechowywanie

Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej mogą być przechowywane w stanie płynnym lub w formie odwodnionej. Odczynniki płynne powinny być przechowywane w temperaturze nieprzekraczającej -70 °C, a odczynniki odwodnione w temperaturze nieprzekraczającej 4 °C.

W okresie składowania należy w miarę możliwości unikać rozmrażania i ponownego zamrażania odczynników.

Odczynniki odwodnione powinny być przechowywane w atmosferze gazu obojętnego lub w pojemnikach próżniowych, w których zostały odwodnione i które powinny być zamknięte, tak aby uniknąć przenikania wilgoci. Odczynnik odwodniony nie powinien tracić więcej niż 0,5 % swej masy, kiedy bada się go, podkreślając jego odwodnienie za pomocą trójtlenku fosforu pod ciśnieniem nieprzekraczającym 0,02 milimetra słupa rtęci w ciągu 24 godzin.

Odczynniki powinny być przygotowane z zachowaniem warunków jałowości i powinny być chronione przed zakażeniem bakteriologicznym. W celu wyeliminowania pojawienia się bakterii producent może zalecić dodanie do odczynnika środka antyseptycznego i/lub antybiotyku. W takim przypadku odczynnik musi dalej, w obecności substancji dodanej, spełniać warunki specyficzności i działania.

Te same informacje dotyczą każdego innego dodatku, na przykład antykoagulantów. Odczynniki po rozmrożeniu lub przywrócone do stanu poprzedniego powinny być przezroczyste i nie zawierać ani osadu, ani śladów koagulacji, ani widocznych cząsteczek.

4. Trwałość i data utraty ważności

Każdy odczynnik przechowywany w odpowiednich warunkach składowania powinien zachować wymagane właściwości przez co najmniej rok.

Data utraty ważności odczynnika w stanie płynnym, znajdująca się na etykiecie, nie powinna być późniejsza niż rok od daty ostatniego pozytywnego wyniku testu na działanie. Okres ważności może zostać przedłużony o okresy roczne, jeśli zostaną powtórzone testy na działanie.

Data utraty ważności odczynników w formie odwodnionej znajdująca się na etykiecie powinna być zgodna z wnioskami wyciągniętymi z doświadczeń odnoszących się do trwałości.

5. Dozowanie i objętość próbki

Odczynniki do oznaczania grup zgodności tkankowej są dozowane w taki sposób i w takiej objętości, aby odczynniki mieszczące się w pojemniku wystarczyły na przeprowadzenie, poza testami na cząstkach nieznanych, testów z cząstkami kontrolnymi pozytywnymi i negatywnymi.

Objętość odczynnika w jednym pojemniku ma być taka, aby w danym przypadku można było użyć zawartości pojemnika do wykonania odpowiednich testów na działanie, opisanych w niniejszym Protokole.

6. Zapis wyników i próbki

Laboratorium produkujące powinno dokonać zapisu wszystkich kroków produkcji i kontroli odczynników oznaczania grup krwi.

Powinno ono zachować odpowiednie próbki wszystkich odczynników, jakie wyprodukowało, aż do czasu, kiedy można będzie racjonalnie założyć, że dana partia nie jest już używana.

7. Wysyłka

Odczynniki zamrożone powinny być wysyłane w takiej formie zamrożonej aż do przybycia. Należy przyjąć środki ostrożności w celu zapobieżenia inaktywacji odczynników przez przeniknięcie CO2. Odczynniki odwodnione mogą być wysyłane w temperaturze otoczenia.

8. Etykiety, ulotki i certyfikaty

Na każdym pojemniku powinny być umieszczone dwie etykiety drukowane: jedna w języku angielskim, druga w języku francuskim, czarnym drukiem na białym papierze, zawierające następujące informacje:

a) nazwę i adres producenta;

b) nazwę odczynnika taką, jaka figuruje w konkretnej specyfikacji;

c) nazwę i ilość środków antyseptycznych i/lub antybiotyku lub wzmiankę o braku tych substancji;

d) objętość lub, jeśli odczynnik jest odwodniony, objętość i skład płynu koniecznego do przywrócenia go do stanu poprzedniego;

e) datę utraty ważności;

f) numer partii;

g) warunki przechowywania;

h) wyniki próby HB-Ag.

Ponadto etykiety te lub etykiety umieszczone na kartonie zawierającym wiele pojemników z nadanym przeznaczeniem lub ulotka dołączona do pojemników mają następujące informacje:

a) pełną nazwę i pełny adres producenta;

b) nazwę odczynnika taką, jaka figuruje w danej specyfikacji;

c) objętość lub, jeśli odczynnik jest odwodniony, objętość i skład płynu koniecznego do przywrócenia go do stanu poprzedniego;

d) datę ostatniego testu na działanie;

e) datę utraty ważności (w danym przypadku);

f) numer partii;

g) odpowiedni opis sposobu użycia zalecanego przez producenta;

h) warunki przechowywania ampułek nieotwartych i środki ostrożności, jakie należy przyjąć po ich otwarciu;

i) dokładny skład, włącznie, w danym wypadku, z zawartością środków antyseptycznych i/lub antybiotyków;

j) stwierdzenie informujące, czy produkt zawiera czy nie zawiera materiału pochodzenia ludzkiego.

Każda przesyłka powinna być zaopatrzona w certyfikat zgodny z postanowieniami art. 4 Umowy i Załącznika do niniejszego Protokołu. Przykłady etykiet i ulotek są dołączone do niniejszego Protokołu.

POSTANOWIENIA SZCZEGÓLNE (1)

______

(1) Do uzupełnienia według art. 4 ust. 4 Europejskiej Umowy o Wymianie Odczynników do Oznaczania Grup Tkankowych.

PRZYKŁAD ETYKIETY

RADA EUROPY

Europejska Umowa o wymianie odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej

1. Nazwa i adres producenta
2. Odczynnik do oznaczania grup zgodności tkankowej anty HL.-A
3. 1 ml
lub
przywrócony do stanu poprzedniego przy pomocy 1 ml wody destylowanej
4. Data ostatniego testu na działanie
5. Data utraty ważności
6. Numer partii
7. Zastosowana technika: NIH limfocytotoksyczność
8. Przechowywać w... (temperatura itp.)
9. Skład
10. Odczynnik zawiera ludzką surowicę

Niniejsza ulotka powinna być umieszczana na każdym pojemniku.

PRZYKŁAD ULOTKI

RADA EUROPY

Europejska Umowa o wymianie odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej

1. National Tissue-Typing Reference Laboratory,
1 Main Street Metropolis, Westland.
2. Odczynnik do oznaczania grup zgodności tkankowej anty HL-AI.
3. Dodaje się roztwór N3Na 0 71 g %.
4. 1 ml
lub
przywrócony do stanu poprzedniego przy pomocy 1 ml wody destylowanej.
5. Data utraty ważności 5 grudnia 1975 roku
6. Numer serii Nr 7257.
7. Przechowywać w - 70°C.
8. Wynik próby HB-Ag: negatywny.

______

Niniejsza ulotka powinna być umieszczana każdym pojemniku.

ZAŁĄCZNIK DO PROTOKOŁU 

RADA EUROPY

Europejska Umowa o wymianie odczynników do oznaczania grup zgodności tkankowej

CERTYFIKAT

(Artykuł 4)

NIE ODŁĄCZAĆ OD PRZESYŁKI
........................................................19...
(Miejsce) (Data)
Liczba paczek Niżej podpisany zaświadcza, że przesyłka określona na marginesie ............................................
.............. .......................................................
.............. .......................................................
.............. .......................................................
Oznakowanie Osoba odpowiedzialna za jej przygotowanie .............
.............. .......................................................
.............. .......................................................
Seria nr jedno z laboratoriów, określonych w art. 6 Umowy odpowiada wymogom Protokołu do Umowy i może dostarczyć niezwłocznie do odbiorcy (nazwa i miejsce) ............
..............
.............. .......................................................
(Pieczęć) (Podpis) (Tytuł)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024