Rozporządzenie 2290/77 określające uposażenie członków Trybunału Obrachunkowego

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG, EURATOM, EWWIS) NR 2290/77
z dnia 18 października 1977 r.
określające uposażenie członków Trybunału Obrachunkowego

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, w szczególności jego art. 78e,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 206,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 180,

uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich stosowany w odniesieniu do członków Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 206, 78e i 180,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rada ustala uposażenie, dodatki i emerytury członków Trybunału Obrachunkowego, jak również wszelkie płatności dokonywane zamiast wynagrodzeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają, od dnia objęcia swoich stanowisk do ostatniego dnia miesiąca, w którym przestali sprawować swoje funkcje, prawo do wynagrodzenia podstawowego, dodatków rodzinnych oraz innych dodatków.

Do celów niniejszego rozporządzenia związki niemałżeńskie są traktowane jak małżeństwa, pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 1 ust. 2 lit. c) załącznika VII do regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich. Niebędący w związku małżeńskim partner członka lub byłego członka uznawany jest za małżonka w ramach systemu ubezpieczeń chorobowych, gdy spełnione są warunki wymienione w pkt i), ii) i iii) ust. 2 lit. c) tego artykułu.

Artykuł  2 2

Miesięczne wynagrodzenie podstawowe członków Trybunału Obrachunkowego jest równe kwocie otrzymanej w wyniku zastosowania w odniesieniu do wynagrodzenia podstawowego urzędnika Wspólnot Europejskich trzeciego stopnia grupy zaszeregowania 16 następujących wartości procentowych:

Przewodniczący: 115 %,

Inni członkowie: 108 %.

Jednakże od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r., wyrażenie "trzeciego stopnia grupy zaszeregowania 16" w pierwszym akapicie otrzymuje brzmienie "trzeciego stopnia grupy zaszeregowania A*16".

Artykuł  3

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają prawo do dodatków rodzinnych ustalanych przez analogię z przepisami art. 67 regulaminu pracowniczego i art. 1-3 załącznika VII do tego regulaminu pracowniczego.

Artykuł  4

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają prawo do dodatków mieszkaniowych w wysokości równej 15 % ich wynagrodzenia podstawowego.

Artykuł  5

Wysokość wynagrodzenia podstawowego określonego w art. 2, dodatków rodzinnych określonych w art. 3 i dodatków mieszkaniowych określonych w art. 4 jest ustalana poprzez zastosowanie współczynników korygujących wyznaczanych przez Radę zgodnie z art. 64 i 65 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich w odniesieniu do urzędników zatrudnianych w Luksemburgu.

Artykuł  5a 3

Artykuł 17 załącznika VII do regulaminu pracowniczego stosuje się analogicznie do członków Trybunału Obrachunkowego.

Artykuł  6

Z chwilą objęcia swojego stanowiska i zakończenia sprawowania swoich funkcji członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do:

a) zwrotu z tytułu urządzenia się w wysokości równej kwocie wynagrodzenia podstawowego za okres dwóch miesięcy pobieranego w okresie obejmowania swojego stanowiska i zwrotu z tytułu przesiedlenia w wysokości równej kwocie wynagrodzenia podstawowego za okres jednego miesiąca pobieranego w okresie zakończenia sprawowania swoich funkcji;

b) zwrotu kosztów podróży ponoszonych przez członka dla siebie samego, jak i dla członków swojej rodziny, oraz zwrotu kosztów przewozu swoich rzeczy osobistych i umeblowania, w tym kosztów ubezpieczenia od zwykłego ryzyka (kradzież, stłuczenie, uszkodzenie przez ogień).

W przypadku odnowienia mandatu członek Trybunału Obrachunkowego nie ma prawa do dodatków określonych w niniejszym artykule. Taki członek nie ma również takiego prawa w przypadku powołania go na członka innej instytucji Wspólnot, jeżeli taka instytucja ma swoją tymczasową siedzibę w mieście, w którym członek ten musiał mieszkać ze względu na sprawowanie swoich poprzednich funkcji, pod warunkiem że jeszcze nie dokonał swojego przesiedlenia w okresie poprzedzającym to nowe powołanie.

Artykuł  7

Członek Trybunału Obrachunkowego zmuszony w czasie sprawowania swoich funkcji do odbywania podróży z dala od miejsca tymczasowej siedziby Trybunału Obrachunkowego ma prawo do:

a) zwrotu kosztów podróży;

b) zwrotu kosztów opłacenia hotelu (ale jedynie za wynajem pokoju, obsługę i podatki);

c) 4 dieta służbowa za każdy pełny dzień nieobecności jest równa 105 % dziennej diety służbowej ustanowionej w regulaminie pracowniczym urzędników Wspólnot Europejskich w delegacji.

Artykuł  8
1. 5
Przez okres trzech lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przestał sprawować swoje funkcje, były członek Trybunału Obrachunkowego otrzymuje miesięczny dodatek przejściowy w wysokości ustalonej zgodnie z następującą procedurą:

– 40 % wynagrodzenia podstawowego, które pobierał w okresie zakończenia sprawowania swoich funkcji, jeżeli ma za sobą okres służby krótszy niż okres dwóch lat;

– 45 % takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres dwóch lat, ale krótszy niż okres trzech lat;

– 50 % takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres trzech lat, ale krótszy niż okres pięciu lat;

– 55 % takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres pięciu lat, ale krótszy niż okres dziesięciu lat;

– 60 % takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres dziesięciu lat, ale krótszy niż okres piętnastu lat;

– 65 % takiego wynagrodzenia we wszystkich innych przypadkach.

2.
Prawo do takiego dodatku wygasa, kiedy były członek Trybunału Obrachunkowego zostaje powołany na stanowisko w jednej z instytucji Wspólnot lub w przypadku zgonu takiego członka. W przypadku takiego powołania dodatek jest wypłacany do dnia objęcia stosownego stanowiska; w przypadku zgonu wypłata za miesiąc, w którym miał miejsce zgon, jest ostatnią z należnych mu wypłat.
3.
Jeżeli w okresie tych trzech lat osoba zainteresowana podejmie jakąkolwiek nową działalność zarobkową, to kwota, o którą jej miesięczne wynagrodzenie brutto (tzn. przed potrąceniem podatków), wraz z dodatkiem przewidzianym w ust. 1, przekracza wynagrodzenie przed potrąceniem podatków, które osoba ta pobierała jako członek Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 2, 3 i 4 jest odliczana od takiego dodatku przejściowego. Obliczając wysokość wynagrodzenia pobieranego z tytułu takiej nowej działalności, bierze się pod uwagę wszystkie formy wynagrodzenia, z wyjątkiem takich form wynagrodzenia, które stanowią zwrot kosztów.
4.
Z dniem zakończenia sprawowania swoich funkcji, z dniem 1 stycznia każdego następnego roku, a także w każdym przypadku wystąpienia zmiany swojej sytuacji finansowej, członek Trybunału Obrachunkowego zgłasza Przewodniczącemu Trybunału Obrachunkowego każdą formę wynagrodzenia pobieranego za usługi świadczone przez siebie, z wyjątkiem takich form wynagrodzenia, które stanowią zwrot kosztów.

Dodatkowe wynagrodzenie słusznie pobierane przez byłego członka w czasie sprawowania swoich funkcji członka Trybunału Obrachunkowego nie jest odliczane od dodatku przejściowego.

Każde takie zgłoszenie musi być dokonane w dobrej wierze i jest traktowane jako poufne. Informacje zawarte w takim zgłoszeniu nie mogą być wykorzystywane do celów innych niż stosowanie postanowień niniejszego rozporządzenia i nie mogą być przekazywane osobom trzecim.

5.
Przez okres trzech lat, wymieniony w ust. 1, były członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do dodatków rodzinnych przewidzianych w art. 3.
Artykuł  9
1.
Po zakończeniu sprawowania swoich funkcji każdy członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do emerytury należnej od dnia ukończenia 65 roku życia.
2.
Tacy członkowie mogą się jednak ubiegać o rozpoczęcie pobierania takiej emerytury od dnia ukończenia 60 roku życia. W takim przypadku w odniesieniu do emerytury stosuje się następujący współczynnik:
60 lat 0-70
61 lat 0-75
62 lat 0-80
63 lat 0-87
64 lat 0-95
Artykuł  10 6

Wysokość emerytury to 4,275 % wynagrodzenia podstawowego ostatnio pobieranego za każdy pełny rok służby i jedna dwunasta tej kwoty za każdy pełny miesiąc. Maksymalna wysokość emerytury to 70 % ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego.

Jeżeli dana osoba sprawowała funkcję pPrzewodniczącego i członka Trybunału Obrachunkowego, to wynagrodzenie stanowiące podstawę przy obliczaniu wysokości należnej emerytury jest brana pod uwagę proporcjonalnie do okresu sprawowania, przez taką osobę, każdej z poszczególnych funkcji.

W drodze odstępstwa od przepisów akapitu pierwszego, dla członków Trybunału Obrachunkowego pełniących swoje funkcje przed dniem 1 maja 2004 r., oraz do zakończenia pełnienia przez nich swoich funkcji w Trybunale Obrachunkowym, wysokość emerytury stanowić będzie 4,5 % ostatnio otrzymywanego wynagrodzenia podstawowego za każdy pełny roku pełnienia funkcji.

Artykuł  11

Członek Trybunału Obrachunkowego, którego niepełnosprawność została uznana za całkowitą i uniemożliwia mu ona sprawowania swoich funkcji, który z tych powodów ustąpił ze stanowiska lub został zmuszony do takiego ustąpienia ma, od dnia ustąpienia lub przymusowego ustąpienia, prawo do następujących dodatków:

a.) jeżeli niepełnosprawność została uznana za trwałą, ma on prawo do renty dożywotniej obliczanej zgodnie z przepisami art. 10, której wysokość musi być równa co najmniej 30 % ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego. Taki członek ma prawo do renty w maksymalnej wysokości, jeżeli odnośna niesprawność jest wynikiem inwalidztwa lub choroby nabytej w trakcie sprawowania swoich funkcji;

b) jeżeli niepełnosprawność jest czasowa, ma on prawo, do czasu wyzdrowienia, do renty w wysokości równej 60 % ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego, jeżeli inwalidztwo czy choroba zostały nabyte w trakcie sprawowania swoich funkcji, i 30 % w pozostałych przypadkach. Kiedy beneficjent takiej renty inwalidzkiej osiągnął wiek 65 lat lub korzystał z renty inwalidzkiej przez okres siedmiu lat, renta ta jest zastępowana rentą dożywotnią obliczaną zgodnie z przepisami art. 10.

Artykuł  12 7

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają prawo do świadczeń chorobowych, świadczeń z tytułu choroby zawodowej, wypadku przy pracy oraz narodzin dziecka lub śmierci na podstawie systemu zabezpieczenia społecznego przewidzianego w regulaminie pracowniczym urzędników Wspólnot Europejskich.

Akapit pierwszy stosuje się również do byłych członków Trybunału Obrachunkowego, którzy korzystają ze świadczeń na podstawie systemu emerytalnego przewidzianego w art. 9 lub na podstawie świadczeń przejściowych przewidzianych w art. 8 lub na podstawie systemu rent inwalidzkich przewidzianego w art. 11.

Jednakże byli członkowie Trybunału Obrachunkowego są objęci przepisami art. 72 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich, pod warunkiem że nie wykonują oni pracy zarobkowej i nie mogą zostać objęci systemem ubezpieczeń chorobowych.

Jednakże były członek Trybunału Obrachunkowego, który pełnił swą funkcję co najmniej do 63 roku życia lub jest uprawniony do świadczeń na podstawie systemu rent inwalidzkich przewidzianego w art. 11 zachowuje, bez ograniczeń, uprawnienie do świadczeń chorobowych na podstawie systemu przewidzianego w regulaminie pracowniczym urzędników Wspólnot Europejskich. Jeżeli były członek Trybunału Obrachunkowego nie otrzymuje świadczenia przejściowego przewidzianego w art. 8 i nie jest uprawniony do świadczeń na podstawie systemu emerytalnego przewidzianego w art. 9 ani na podstawie systemu rent inwalidzkich przewidzianego w art. 11, jest on zobowiązany do płacenia połowy wysokości składek niezbędnych do pokrycia takich ryzyk. Składki są określane na podstawie ostatniego świadczenia przejściowego, z uwzględnieniem kolejnych dostosowań.

Były członek Komisji lub Trybunału, który zakończył funkcję przed osiągnięciem 63 roku życia oraz który na koniec okresu, w którym otrzymywał świadczenie przejściowe przewidziane w art. 8, nie jest uprawniony do świadczeń na podstawie systemu emerytalnego przewidzianego w art. 9 ani na podstawie systemu rent inwalidzkich przewidzianego w art. 11, może nadal korzystać z ochrony przewidzianej w akapitach drugim i trzecim niniejszego artykułu, pod warunkiem że nie wykonuje żadnej pracy za wynagrodzeniem. W takim przypadku musi on płacić składki w pełnej wysokości niezbędnej do pokrycia przewidzianego w art. 72 ust. 1 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich. Składki określa się na podstawie ostatniego świadczenia przejściowego z uwzględnieniem kolejnych dostosowań.

Artykuł  13

Jeżeli odpowiedzialność za spowodowanie niezdolności do pracy lub śmierć członka Trybunału Obrachunkowego ponosi strona trzecia, prawa takiego członka lub jej następców prawnych do wszczynania postępowań sądowych przeciwko stronom trzecim ulegają przeniesieniu na Wspólnoty w zakresie, w którym Wspólnoty zaciągają zobowiązania w ramach tego systemu emerytalnego.

Artykuł  14

Dodatek przejściowy przewidziany w art. 8, emerytura przewidziana w art. 9 i renta przewidziana w art. 11 nie mogą być pobierane równocześnie przez tę samą osobę. Jeżeli członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do ubiegania się o przyznanie świadczeń na mocy więcej niż jednego z tych postanowień, to zastosowanie znajduje jedynie to postanowienie, które jest najbardziej korzystne dla wnioskodawcy.

Artykuł  15

W przypadku zgonu członka Trybunału Obrachunkowego, który nastąpił w trakcie okresu urzędowania, pozostający przy życiu współmałżonek lub dzieci pozostające na utrzymaniu mają prawo, do ostatniego dnia trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon, do wynagrodzenia, do którego taki członek Trybunału Obrachunkowego miałby prawo na mocy art. 2, 3 i 4.

Artykuł  16
1. 8
Pozostajacy przy życiu małżonek i dzieci pozostające na utrzymaniu w momencie śmierci członka lub byłego członka Trybunału Obrachunkowego, który w chwili śmierci miał prawo do świadczeń emerytalnych, mają prawo do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny.

Wysokość takiej renty jest równa wartości procentowej emerytury należnej takiemu członkowi lub byłemu członkowi Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 10 z dniem zgonu, a mianowicie:

– dla pozostającego przy życiu współmałżonka 60 %,

– dla każdego z dzieci, gdy matka albo ojciec nie żyją 10 %,

– dla każdego z dzieci, jeżeli zarówno ojciec, jak i matka nie żyją 20 %.

Jednakże w przypadku śmierci członka Trybunału Obrachunkowego podczas trwania jego kadencji,

– renta rodzinna dla pozostającego przy życiu małżonka wynosi 36 % wynagrodzenia podstawowego wypłacanego w okresie, w którym nastąpiła śmierć,

– renta rodzinna dla pierwszej sieroty po matce i ojcu wynosi przynajmniej 12 % wynagrodzenia podstawowego wypłacanego w okresie, w którym nastąpiła śmierć. W przypadku gdy pozostało kilka sierot po matce i ojcu, łączna wysokość renty rodzinnej zostaje rozdzielona równo pomiędzy uprawnione sieroty.

2.
Łączna kwota takich rent dla pozostających przy życiu członków rodziny nie może przekraczać kwoty emerytury członka lub byłego członka Parlamentu Europejskiego branej za podstawę przy ich obliczaniu. Maksymalna należna kwota rent dla pozostających przy życiu członków rodziny jest rozdzielana, stosownie do przypadku, pomiędzy beneficjentami zgodnie z wyżej określonymi wartościami procentowymi.
3.
Renty dla pozostających przy życiu członków rodziny są przyznawane od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon; jednakże w przypadkach, w których zastosowano przepisy art. 15, stosowne prawo przysługuje dopiero od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon.
4.
Prawo do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny wygasa ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpił zgon osoby takie prawo mającej. Ponadto prawo do renty sierocej wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym pobierające je dziecko ukończyło 21 rok życia. Jednakże takie prawo zostaje zachowane przez okres kształcenia zawodowego, ale nie dłużej niż do ostatniego dnia miesiąca, w którym takie dziecko ukończyło 25 rok życia.

Renta pozostaje należna sierocie, która ze względu na chorobę lub niezdolność do pracy nie jest w stanie zarabiać na swoje utrzymanie.

5. 9
Jeżeli były członek Trybunału Obrachunkowego wstąpił w związek małżeński i z dniem ślubu nabył uprawnienia do świadczeń emerytalnych na podstawie niniejszego rozporządzenia, małżonek i dzieci tego związku nie mają prawa do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny, z wyjątkiem przypadków, w których ślub miał miejsce na pięć lub większą liczbę lat przed datą zgonu byłego członka Trybunału Obrachunkowego.
6. 10
Prawo pozostającego przy życiu małżonka do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny wygasa z chwilą ponownego wstąpienia w związek małżeński. W takim przypadku pozostający przy życiu małżonek ma prawo do bezzwłocznej wypłaty sumy ryczałtowej równej dwukrotności rocznej renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny.
7. 11
W przypadku gdy członek pozostawi pozostającego przy życiu małżonka, a także sieroty z poprzedniego małżeństwa lub inne osoby uprawnione do renty po nim, lub w przypadku gdy pozostawi sieroty z różnych małżeństw, całkowita kwota renty zostanie rozdzielona analogicznie do przepisów art. 22, 27 i 28 załącznika VIII do regulaminu pracowniczego urzędników.
8. 12
Pozostający przy życiu małżonek i dzieci pozostające na utrzymaniu członka lub byłego członka Trybunału Obrachunkowego są uprawnione do świadczeń chorobowych na podstawie systemu zabezpieczenia społecznego przewidzianego w regulaminie pracowniczym urzędników Wspólnot Europejskich, jeżeli nie są uprawnione do świadczeń o tym samym charakterze oraz tej samej wysokości na podstawie innego systemu zabezpieczenia społecznego.
Artykuł  17

Członek Trybunału Obrachunkowego, który został zwolniony ze stanowiska z powodu poważnego zaniedbania obowiązków, traci wszelkie prawa do dodatku przejściowego i emerytury; to postanowienie nie znajduje jednak zastosowania w doniesieniu do osób mających po nim takie prawa.

Artykuł  18

Rada, wydając decyzję dotyczącą podwyższenia wysokości wynagrodzenia podstawowego, równocześnie wydaje decyzję dotyczącą odpowiedniego podwyższenia wysokości wypłacanych dotychczas emerytur i rent.

Artykuł  19

Płatności związane ze świadczeniami przewidzianymi w tym systemie emerytalnym są ujmowane w budżecie Wspólnot. Państwa Członkowskie wspólnie gwarantują wypłacanie tych świadczeń zgodnie ze skalą przyjętą w celu finansowania takich wydatków.

Artykuł  19a 13

Artykuł 66a regulaminu pracowniczego urzędników stosuje się mutatis mutandis w stosunku do członków Trybunału Obrachunkowego.

Artykuł  20
1. 14
Wypłaty kwot należnych na mocy art. 2, 3, 4, 6, 12 i 15 są dokonywane w EUR.
2. 15
W stosunku do kwot należnych na mocy art. 8, 9, 11 i 16 nie stosuje się współczynnika korygującego.

Kwoty te są wypłacane na rzecz beneficientów zamieszkałych w Unii Europejskiej w EUR, na konto bankowe w państwie zamieszkania.

Beneficientom zamieszkałym poza Unią Europejską, emerytury wypłacone są w EUR, na konto bankowe w państwie zamieszkania. Emerytura, w drodze wyjątku może być wypłacana w EUR na konto bankowe w państwie, gdzie instytucja ma swoją siedzibę lub w walucie państwa zamieszkania emeryta, według aktualnych kursów wymiany wykorzystywanych przy wykonywaniu budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.

Artykuł  21

Rozporządzenie, które określa warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot, znajduje zastosowanie w odniesieniu do członków Trybunału Obrachunkowego.

Artykuł  21a 16
1.
Artykuły 14, 15, 16, 17 i 19 załącznika XIII do regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich stosuje się analogicznie do członków Trybunału Obrachunkowego.
2.
Artykuły 20, 24 i 25 załącznika XIII do regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich stosuje się analogicznie do beneficjentów kwot należnych na podstawie art. 8, 9, 11 i 16.
Artykuł  22

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 18 października 1977 r.

W imieniu Rady
H. SIMONET
Przewodniczący
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
2 Art. 2:

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 840/95 z dnia 10 kwietnia 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.85.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

3 Art. 5a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
4 Art. 7 lit. c):

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1416/81 z dnia 19 marca 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.142.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1981 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

5 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 840/95 z dnia 10 kwietnia 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.85.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1995 r.
6 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
7 Art. 12:

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 2426/91 z dnia 29 lipca 1991 r. (Dz.U.UE.L.91.222.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

8 Art. 16 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1416/81 z dnia 19 marca 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.142.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

9 Art. 16 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
10 Art. 16 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
11 Art. 16 ust. 7:

- dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1416/81 z dnia 19 marca 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.142.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. d) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

12 Art. 16 ust. 8:

- dodany przez art. 2 ust. 2 rozporządzenia nr 2426/91 z dnia 29 lipca 1991 r. (Dz.U.UE.L.91.222.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 1989 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. e) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

13 Art. 19a:

- dodany przez art. 1 ust. 4 rozporządzenia nr 3822/81 z dnia 15 grudnia 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.386.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1084/92 z dnia 28 kwietnia 1992 r. (Dz.U.UE.L.92.117.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1992 r.

14 Art. 20 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
15 Art. 20 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1416/81 z dnia 19 marca 1981 r. (Dz.U.UE.L.81.142.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1981 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

16 Art. 21a dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 1293/2004 z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.243.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024