Pomoc państwa - Grecja - Pomoc państwa nr SA.28876 (2012/C) (ex 2012/NN) - Terminal kontenerowy Piraeus & Cosco Pacific Limited w porcie w Pireusie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - GRECJA

Pomoc państwa nr SA.28876 (2012/C) (ex 2012/NN) - Terminal kontenerowy Piraeus & Cosco Pacific Limited w porcie w Pireusie

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 301/04)

(Dz.U.UE C z dnia 5 października 2012 r.)

Pismem z dnia 11.07.2012, zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Grecję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: J-70, 3/225

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom greckim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

PROCEDURA

W 2009 r. Komisja otrzymała trzy skargi dotyczące domniemanej pomocy państwa przyznanej niezgodnie z prawem przez Grecję nowemu posiadaczowi koncesji związanej z częścią portu w Pireusie, Pireus Container Terminal S.A. ("PCT"), spółce celowej będącej spółką zależną COSCO Pacific Limited ("COS-CO").

Pismem z dnia 14 października 2009 r. Komisja zażądała od Grecji przekazania informacji na temat domniemanych środków pomocy państwa. Pismem z dnia 12 listopada 2009 r. władze greckie zwróciły się o przedłużenie terminu, na co Komisja wyraziła zgodę pismem z dnia 18 listopada 2009 r. W dniu 3 lutego 2010 r. Komisja wystosowała przypomnienie dotyczące wspomnianego wniosku o udzielenie informacji, po czym w dniu 23 lutego 2010 r. władze greckie odpowiedziały na wspomniany wniosek.

Pismem z dnia 27 października 2010 r. Komisja zażądała dodatkowych informacji od władz greckich. Pismem z dnia 18 listopada 2010 r. władze greckie zwróciły się o przedłużenie terminu, na co Komisja wyraziła zgodę pismem z dnia 2 grudnia 2010 r. W dniu 8 lutego 2011 r. władze greckie odpowiedziały na wspomniany wniosek o przekazanie informacji.

OPIS ŚRODKÓW POMOCY

Skargi dotyczą kilku korzyści podatkowych przyznanych na mocy przepisów posiadaczowi koncesji związanej z częścią portu Pireus, COSCO PACIFIC LIMITED, spółce z siedzibą główną na Bermudach i prowadzącą działalność w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkong. Wspomniane korzyści podatkowe zostały przyznane posiadaczowi koncesji po procedurze przetargowej i dotyczyły szeregu przepisów podatkowych zawartych w prawodawstwie greckim. Komisja oceniła następujące korzyści:

1.
zwolnienie z podatku dochodowego od naliczonych odsetek;
2.
korzystne przepisy dotyczące zwrotu nadwyżki podatku VAT;
3.
przeniesienie strat bez ograniczenia w czasie;
4.
możliwość wyboru między trzema metodami amortyzacji;
5.
zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do towarów, robót i usług dostarczanych i świadczonych na rzecz PCT poza Grecją przez spółki lub spółki będące wspólnym przedsiębiorcą poza Grecją, w przypadku dwustronnych porozumień podatkowych;
6.
zwolnienie z opłaty skarbowej w odniesieniu do umów pożyczek i dodatkowych umów dotyczących finansowania odnośnego projektu inwestycyjnego;
7.
zwolnienie z podatków, opłat skarbowych, składek i innych praw przysługujących państwu lub stronom trzecim w odniesieniu do umów między wierzycielami umów pożyczek, na mocy których przenoszone są wynikające z nich obowiązki i prawa;
8.
zwolnienie z opłat skarbowych w odniesieniu do wszelkich płatności Zarządu Portu Pireus na rzecz PCT w ramach umowy koncesji;
9.
ochronę przewidzianą w rozporządzeniu 2687/53 dla inwestycji objętej umową koncesji;
10.
zwolnienie z przepisów dotyczących przymusowego wywłaszczenia w przypadku długów wobec państwa.

Przedmiotowe skargi dotyczą również domniemanych korzyści przyznanych na mocy szeregu postanowień ostatecznej umowy, które były odmienne od postanowień ogłoszenia o przetargu.

OCENA ŚRODKÓW

Jeśli chodzi o odmienne postanowienia zawarte w ostatecznej umowie, Komisja stwierdza, że nie stwarzają one problemów w kontekście pomocy państwa, ponieważ nie przyznają korzyści posiadaczowi koncesji, ani nie zmieniają wartości umowy. Środek podatkowy dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do towarów,

robót i usług dostarczanych i świadczonych na rzecz posiadacza koncesji poza Grecją również nie stanowi pomocy państwa.

Jeśli chodzi o wszystkie pozostałe korzyści podatkowe, na obecnym etapie Komisja uznaje je za pomoc państwa. Komisja ma wątpliwości, czy środki te wynikają bezpośrednio z podstawowych zasad greckiego systemu podatkowego i czy są uzasadnione charakterem i ogólną konstrukcją greckiego systemu podatkowego. Ponadto Komisja ma wątpliwości, czy wspomniane środki pomocy można uznać za zgodne z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. a) i c) TFUE.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 można wystąpić do beneficjenta o zwrot wszelkiej bezprawnie przyznanej pomocy.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.301.55

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Grecja - Pomoc państwa nr SA.28876 (2012/C) (ex 2012/NN) - Terminal kontenerowy Piraeus & Cosco Pacific Limited w porcie w Pireusie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 05/10/2012
Data ogłoszenia: 05/10/2012