Podatki obrotowy i dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 maja 1988 r.
w sprawie podatków obrotowego i dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej. *

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 2 i 4 oraz art. 12 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50), art. 5 ust. 2, art. 10 ust. 3, art. 15 ust. 2 i art. 23 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1988 r. Nr 4, poz. 37) oraz art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Za produkty zwierzęce pochodzące z własnej hodowli w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50), zwanej dalej "ustawą o podatku obrotowym", uważa się również zwierzęta nabyte i hodowane przez okres co najmniej:
1)
2 miesięcy w zakresie hodowli drobiu, a jeżeli chodzi o tucz kurcząt typu brojler - przez okres co najmniej 6 tygodni oraz odchów piskląt na zaopatrzenie producentów rolnych w młody drób i tucz kaczek typu brojler - przez okres co najmniej 3 tygodni,
2)
3 miesięcy - w pozostałych wypadkach.
2.
Za wyroby i usługi na eksport w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku obrotowym oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1988 r. Nr 4, poz. 37), zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym", uważa się wyroby i usługi, których wykonanie zleciła podatnikowi spółdzielnia rzemieślnicza lub wykonane bez pośrednictwa spółdzielni na podstawie:
1)
umów zawartych z jednostkami handlu zagranicznego,
2)
umów zawartych bezpośrednio z odbiorcami zagranicznymi, jeżeli:
a)
spółdzielnia lub podatnik otrzymali koncesję Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na prowadzenie działalności w zakresie eksportu,
b)
umowy dotyczą towarów i usług, którymi obrót z zagranicą, stosownie do odrębnych przepisów, nie wymaga koncesji,
3)
zamówień uspołecznionych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego z przeznaczeniem na wymianę bezdewizową z jednostkami handlowymi za granicą.
3.
Do wyrobów i usług na eksport zalicza się również:
1)
wyroby wykonane z przeznaczeniem na sprzedaż w kraju w ramach eksportu wewnętrznego,
2)
wyroby i usługi, których wykonanie w ramach kooperacji, przy realizacji zamówień i umów określonych w pkt 1 i ust. 2, zleciła podatnikowi spółdzielnia rzemieślnicza,
3)
wyroby i usługi wykonane na zamówienie generalnych dostawców kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport.
4.
Za działalność w zakresie wolnych zawodów w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy o podatku obrotowym uważa się działalność polegającą na świadczeniu usług przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, uprawnionych techników dentystycznych, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, prawników, inżynierów, techników budowlanych, geodetów i tłumaczy, jeżeli działalność ta nie podlega przepisom o podatku od wynagrodzeń.
5.
Za działalność w zakresie zatrudnień, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym, uważa się działalność duchownych i organistów osiągających dochody z innego tytułu niż umowa o pracę oraz działalność polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych jednostek organizacyjnych handlu zagranicznego z partnerami zagranicznymi.
§  2.
Na wniosek podatnika wyłącza się z obrotu:
1)
przy wykonywaniu usług budowlanych - wartość dodanych materiałów,
2)
przy wykonywaniu pozostałych usług - wartość dodanych części zamiennych, podzespołów oraz nie przetworzonych materiałów,

jeżeli podatnik:

a)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj, ilość, cenę jednostkową nie wyższą od ceny zakupu, ustaloną z uwzględnieniem wyników przeszacowania zapasów dokonanego zgodnie z odrębnymi przepisami, oraz ogólną wartość dodanych materiałów, części zamiennych i podzespołów, bez doliczenia do niej narzutów,
b)
ma dowody zakupu dodanych materiałów, części zamiennych i podzespołów, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
§  3.
1.
Przy wykonywaniu usług turystycznych, polegających na prowadzeniu biur podróży, oraz usług w dziedzinie rekreacji ruchowej, polegających na organizowaniu obozów i imprez, wyłącza się z obrotu, na wniosek podatnika, kwotę należności stanowiącej zwrot wydatków związanych z organizacją imprez turystyczno-wypoczynkowych i krajoznawczych oraz rekreacyjnych, z wyjątkiem wydatków będących kosztami prowadzenia zakładu, jeżeli podatnik:
1)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj i wielkość tych wydatków,
2)
ma dowody poniesionych wydatków odpowiadające wymaganiom określonym w odrębnych przepisach.
2.
Roczna suma należności stanowiących zwrot wydatków wykazanych w rachunkach za wykonaną usługę nie może być wyższa od sumy wydatków faktycznie poniesionych.
§  4.
1.
Sprzedaż towarów po likwidacji działalności wytwórczej, usługowej lub handlowej, zwanej dalej "działalnością", i uzyskany z tej sprzedaży dochód nie podlegają oddzielnemu opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym, jeżeli:
1)
na dzień likwidacji został sporządzony spis remanentu towarów w dwóch egzemplarzach, z których jeden został złożony przez podatnika urzędowi skarbowemu w terminie tygodniowym po dokonaniu spisu,
2)
podatnik wystawia, z zachowaniem kopii, kolejno numerowane rachunki za sprzedane towary, z zaznaczeniem pozycji spisu remanentu, której sprzedaż dotyczy; przy sprzedaży towarów bezpośrednio konsumentowi nie jest konieczne podawanie w rachunku nazwiska, imienia i adresu nabywcy towaru,
3)
sprzedaż towarów nie trwa dłużej niż trzy miesiące, licząc od dnia likwidacji działalności.
2.
Urząd skarbowy może, na wniosek podatnika, przedłużyć w uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 1 pkt 3.
§  5.
1.
Stawki podatku obrotowego od obrotów z działalności wytwórczej, usługowej i handlowej, w tym również wykonywanej przez osoby fizyczne i prawne mające miejsce zamieszkania lub pobytu albo siedzibę za granicą oraz przez obywateli państw obcych mających kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
2.
Podatek obrotowy od obrotów z działalności wytwórczej, ze sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych i kooperacyjnych, udokumentowanej kopiami wystawionych rachunków, pobiera się w wysokości 6% od obrotu, chyba że stawka podatku określona dla danego wyrobu w tabeli, o której mowa w ust. 1, jest niższa albo z tabeli tej wynika, że stawkę podatku obrotowego stosuje się bez względu na odbiorcę i przeznaczenie wyrobu.
3.
Przez wyroby zaopatrzeniowe i kooperacyjne rozumie się wyroby sprzedawane bez pośrednictwa jednostek obrotu towarowego, z wyjątkiem spółdzielni rzemieślniczych, z przeznaczeniem do dalszego przerobu bądź zużycia produkcyjnego.
4.
Przeznaczenie sprzedawanych wyrobów na cele określone w ust. 3 ustala się na podstawie zawartych umów, w tym również pisemnych zamówień, na dostawy określonych wyrobów, w których nabywca oświadczy, że kupowane wyroby przeznaczone są na te cele.
5.
Do obrotów ze sprzedaży produktów i usług luksusowych stosuje się stawki podatku obrotowego określone dla takich samych produktów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).
§  6.
1.
W wypadkach określonych w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym, jeżeli kwota podatku obrotowego zapłaconego przez podatnika w cenie zakupu surowców i materiałów przekracza należny za dany rok podatek obrotowy od obrotów z wykonywanej działalności, obniża się należny za ten rok podatek dochodowy o nadwyżkę tej kwoty ponad należny podatek obrotowy.
2.
Obniżkę podatku obrotowego, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym, oraz obniżkę podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1, stosuje się również w wypadkach określonych w art. 11 ust. 2 ustawy o podatku obrotowym w razie zakupu surowców i materiałów, które zostały zużyte do produkcji wyrobów i usług sprzedanych na eksport.
3.
Jeżeli kwota obniżki, o której mowa w ust. 1 i 2, przekracza należne podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy lub jeżeli podatnik korzysta ze zwolnienia od tych podatków, właściwy urząd skarbowy zwraca różnicę, obciążając nią rachunek wydatków budżetu centralnego.
§  7.
Jeżeli w okresie zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym, podatnik nie poniesie wydatków na inwestycje do końca każdego roku podatkowego w wysokości co najmniej 1/3 uzyskanego dochodu za okres od dnia podjęcia działalności gospodarczej, jest obowiązany wpłacić w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego kwotę odpowiadającą podatkowi należnemu od dochodu uzyskanego za poszczególne lata od dnia podjęcia działalności gospodarczej, chyba że w tym samym terminie podatnik poniesie wydatki na inwestycje w wymaganej wysokości. W razie poniesienia wydatków po tym terminie, nie później jednak niż do końca okresu zwolnienia od podatku dochodowego, wpłacona kwota podlega zwrotowi w ciągu 14 dni od zawiadomienia o tym urzędu skarbowego.
§  8.
1.
Za koszty uzyskania przychodów uznaje się:
1)
wydatki na nabycie przedmiotów majątkowych, jeżeli jednostkowy koszt nabycia przedmiotu nie przekracza 60.000 zł,
2)
odpisy na zużycie przedmiotów majątkowych, jeżeli wydatki na ich nabycie nie są uznane za koszty uzyskania przychodów,
3)
wartość mięsa pochodzącego z tuczu trzody, królików, ptactwa i hodowli ryb prowadzonych na potrzeby własnego zakładu lub punktu gastronomicznego.
2.
Za przedmioty majątkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uważa się również matryce niezbędne do wykonywania określonej produkcji.
3.
Kwota jednostkowego kosztu nabycia przedmiotu majątkowego, określona w ust. 1 pkt 1, poczynając od roku podatkowego 1989 podlega w każdym roku podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen określonemu w centralnym planie rocznym. Wysokość kosztu na każdy rok podatkowy jest ogłaszana w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Ministra Finansów, w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.
4.
Zasady dokonywania odpisów na zużycie przedmiotów majątkowych określają odrębne przepisy w sprawie dokonywania odpisów na zużycie przedmiotów majątkowych przez podatników podatku dochodowego nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  9.
1.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kwot wszelkiego rodzaju wynagrodzeń, do których stosuje się przepisy o podatku od wynagrodzeń, wypłacanych przez osoby prawne udziałowcom lub akcjonariuszom oraz osobom, które biorą udział w zarządzie spółek posiadających osobowość prawną bądź wchodzą w skład rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, bądź są upoważnione do samodzielnego prowadzenia przedsiębiorstwa, w wysokości przekraczającej:
przy obrocie rocznym zł
ponad do
100.000.000 3-krotną przeciętną roczną płacę w gospodarce uspołecznionej z roku poprzedzającego rok podatkowy,
100.000.000 300.000.000 3,5-krotną przeciętną roczną płacę w gospodarce uspołecznionej z roku poprzedzającego rok podatkowy,
300.000.000 4,5-krotną przeciętną roczną płacę w gospodarce uspołecznionej z roku poprzedzającego rok podatkowy.
2.
Wysokość 3-krotnej, 3,5-krotnej oraz 4,5-krotnej przeciętnej rocznej płacy, o której mowa w ust. 1, jest ogłaszana w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Ministra Finansów, w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, na podstawie danych o wysokości przeciętnej płacy w gospodarce uspołecznionej.
§  10.
1.
W razie używania przez pracowników własnych pojazdów samochodowych do celów służbowych, ograniczenie kosztów, o którym mowa w art. 14 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym, dotyczy tylko stawek określonych za jeden kilometr przebiegu pojazdu.
2.
Ograniczenie kosztów reprezentacji i reklamy, określone w art. 14 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym, nie dotyczy kosztów uczestnictwa, z wyjątkiem kosztów usług gastronomicznych, w wystawach i targach organizowanych przez Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich i Polską Izbę Handlu Zagranicznego, udowodnionych rachunkami tych jednostek. Ograniczenie to nie dotyczy również kosztów uczestnictwa w wystawach i targach zalecanego przez Polską Izbę Handlu Zagranicznego.
3.
Przy wykonywaniu działalności w zakresie usług turystycznych, pośrednictwa handlowego i pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw nie uważa się za koszty reklamy wydatków na ogłoszenia i inne informacje stanowiące ofertę lub zaproszenie do rozpoczęcia rokowań.
§  11.
1.
Koszt nabycia rzeczy i praw majątkowych dla celów opodatkowania dochodu z ich sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 2-5, ustala się:
1)
jeżeli nabycie rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło w drodze darowizny albo zasiedzenia - w wysokości wartości przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, a jeżeli nabycie było wolne od opodatkowania - w wysokości wartości ustalonej przez urząd skarbowy, tak jakby to nabycie podlegało opodatkowaniu,
2)
jeżeli nabycie rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło w inny sposób, z wyjątkiem nabycia w drodze zamiany - w wysokości ceny nabycia lub kosztów wytworzenia,
3)
jeżeli nabycie rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło w drodze zamiany - koszt nabycia sprzedanych rzeczy i praw majątkowych ustala się w wysokości ich wartości ustalonej przy zamianie.
2.
Przy sprzedaży budynku wybudowanego przez zbywcę oraz budynku, którego budowy nie zakończono, koszt nabycia ustala się w wysokości faktycznego, udowodnionego kosztu budowy. Jeżeli faktyczny koszt budowy nie został udowodniony, przy sprzedaży budynku wybudowanego przez zbywcę koszt nabycia ustala się w wysokości stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej tego budynku i przeciętnego wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za rok, w którym budynek został oddany do użytkowania. Przy sprzedaży budynku, którego budowy nie zakończono, koszt nabycia ustalony według zasady określonej w zdaniu poprzednim przyjmuje się w procencie odpowiadającym procentowi zaawansowania budowy.
3.
Przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów koszt nabycia ustala się w wysokości opłat rocznych za okres użytkowania gruntów według stawek obowiązujących w dniu sprzedaży.
4.
Przy sprzedaży budynków i gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przez następcę rolnika, który gospodarstwo to przekazał w zamian za emeryturę lub rentę, koszt nabycia ustala się według zasad określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn - przy nabyciu darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej.
5.
Jeżeli ustalone według zasad określonych w ust. 1, 2 i 4 wartość, cena nabycia lub koszt wytworzenia rzeczy i praw majątkowych nabytych w latach poprzedzających rok, w którym nastąpiła ich sprzedaż, byłyby niższe niż ustalone według niżej określonych zasad, przyjmuje się:
1)
przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, z zastrzeżeniem pkt 3 - wartość odpowiadającą równowartości tego prawa ustalonej przez spółdzielnię na podstawie przepisów Prawa spółdzielczego o rozliczeniach z członkami spółdzielni w razie wygaśnięcia własnościowego prawa do lokalu,
2)
przy sprzedaży lokali mieszkalnych nabytych przez sprzedającego od Państwa - wartość odpowiadającą cenie sprzedaży lokalu przez Państwo, obowiązującej w dniu sprzedaży,
3)
przy sprzedaży budynków lub ich części oraz lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, z wyjątkiem wymienionych w pkt 2 - koszt nabycia lub wytworzenia, łącznie z wartością nakładów trwale zwiększających lub ulepszających ich substancję, po przeliczeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostaje przeciętny wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalony dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za rok, w którym dokonano sprzedaży, do wskaźnika ustalonego za rok, w którym nastąpiło nabycie budynku lub w którym poniesiono nakłady; zasadę tę stosuje się odpowiednio przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli źródłem nabycia tych praw nie był przydział spółdzielni mieszkaniowych,
4)
przy sprzedaży budynków lub ich części oraz lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, jeżeli koszt nabycia lub wytworzenia nie jest możliwy do ustalenia - wartość wynikającą z zastosowania wskaźnika przeliczeniowego, o którym mowa w pkt 3, określonego na rok, w którym nastąpiła sprzedaż,
5)
przy sprzedaży gruntów oraz prawa wieczystego użytkowania nabytego od poprzedniego wieczystego użytkownika - koszt nabycia po przeliczeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostaje wysokość odszkodowania za 1 m2 gruntu ustalonego według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości w roku, w którym nastąpiła sprzedaż, do tego odszkodowania według zasad obowiązujących w roku nabycia,
6)
przy sprzedaży pozostałych rzeczy - koszt nabycia lub wytworzenia po przeliczeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostaje cena takich samych lub podobnych rzeczy w roku sprzedaży do ceny stosowanej w obrocie uspołecznionym w roku nabycia.
6.
W razie sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, które utraciły charakter rolny lub leśny, koszt nabycia ustalony według zasad określonych w ust. 1-5 podwyższa się o kwotę uiszczonych przez sprzedającego opłat z tytułu zmiany przeznaczenia lub sposobu użytkowania gruntów.
7.
W przypadkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 20 lit. b) ustawy o podatku dochodowym, jeżeli kwota wydatkowana na cele wymienione w tym przepisie była niższa od kwoty uzyskanej ze sprzedaży, dochód ustala się w wysokości nie przekraczającej różnicy pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży a kwotą wydatkowaną. Przy ustalaniu kwoty wydatkowanej na budowę budynku stosuje się odpowiednio zasadę określoną w ust. 2.
8.
Za datę nabycia:
1)
budynku wybudowanego przez zbywcę przyjmuje się dzień, w którym przystąpiono do użytkowania budynku, a w razie sprzedaży budynku, którego budowy nie zakończono, za datę nabycia przyjmuje się dzień, w którym budowa została przerwana,
2)
budynku wybudowanego przez spółdzielnię podejmującą budowę domów jednorodzinnych w celu przeniesienia ich własności na rzecz członków oraz lokalu mieszkalnego w domu wybudowanym przez spółdzielnię w celu ustanowienia odrębnej własności lokali w tym domu - przyjmuje się dzień zamieszkania członka w domu jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym.

Rozdział  2

Zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego

§  12.
1.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego przychody:
1)
z wykonywania przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz przez pracowników rolnych - osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym:
a)
wytwórczości ludowej,
b)
rzemiosła w zakresie produkcji cegły lub wapna i innych materiałów budowlanych, jeżeli obrót osiągany z tej produkcji nie przekracza w roku podatkowym 1.000.000 zł, w tym z produkcji innych materiałów budowlanych 480.000 zł,
c)
rzemiosł: garncarstwo, kołodziejstwo, bednarstwo, koszykarstwo, wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy, koronkarstwo, tkactwo, hafciarstwo, powroźnictwo, przetwórstwo owoców i warzyw oraz wytwórczości artystycznej, jeżeli obrót osiągany z tych rodzajów działalności nie przekracza w roku podatkowym 480.000 zł, a w razie wykonywania wyrobów i usług na eksport - 1.000.000 zł, w tym z działalności na rynek krajowy nie więcej niż 480.000 zł,
d)
usług dla ludności lub rolnictwa w zakresie pozostałych rzemiosł, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, jeżeli obrót osiągany z tych rodzajów działalności nie przekracza w roku podatkowym 480.000 zł,
e)
rzemiosł w zakresie innych świadczeń niż określone pod lit. d), z wyjątkiem rzemiosł wymienionych w ust. 2, jeżeli obrót osiągany z tych rodzajów rzemiosł nie przekracza w roku podatkowym 240.000 zł;

nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie przez rzemieślnika, zgodnie z odrębnymi przepisami, do dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym wyższego obrotu, nie przekraczającego jednak na każdą z tych osób po 150.000 zł; w razie wykonywania więcej niż jednego rodzaju działalności, łączny obrót osiągany z tych rodzajów działalności nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty określonej pod lit. b)-e) dla rodzaju działalności, dla którego przewidziano najwyższy obrót, a w poszczególnych rodzajach działalności - kwot obrotu określonego dla tych rodzajów działalności,

2)
z wykonywania osobiście usług, z wyjątkiem usług przewozowych i wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia, oraz ze sprzedaży rzeczy wytworzonych przez zbywcę, gdy łączny obrót z tych tytułów nie przekracza 120.000 zł rocznie,
3)
z usług lekarzy i innych pracowników służby zdrowia nie wykonujących zawodu poza jednostkami gospodarki uspołecznionej, w razie gdy zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby spowodować utratę życia lub stały uszczerbek na zdrowiu,
4)
ze sprzedaży zbędnych materiałów w cenie nie wyższej od ceny zakupu, ustalonej z uwzględnieniem wyników przeszacowania zapasów dokonanego zgodnie z odrębnymi przepisami; zwolnienie to ma zastosowanie także przy opodatkowaniu wartości remanentu towarów w razie likwidacji przedsiębiorstwa,
5)
ze sprzedaży produktów leśnych i łąkowych, nasion drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, ze zbioru wykonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny,
6)
z czynności uprawy ziemi wykonywanych przez rolników w innych gospodarstwach rolnych z użyciem koni,
7)
z usług przewozowych, wykonywanych własnym pojazdem przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne - w zakresie:
a)
przewozu produktów rolnych i środków produkcji na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych,
b)
przewozu mleka do punktów skupu,
c)
zrywki i wywozu z lasu drewna i użytków niedrzewnych do punktów przeładunkowych na zlecenie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych,
d)
dorywczych usług przewozowych, wykonywanych na zlecenie urzędów terenowych organów administracji państwowej,
e)
robót melioracyjnych na zlecenie przedsiębiorstw melioracyjnych;

zwolnienia określone pod lit. c) i d) dotyczą wyłącznie wykonywania usług przewozowych pojazdem konnym,

8)
z usług związanych z utrzymaniem dróg publicznych, wykonywanych przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne,
9)
z przewozu uczniów do szkół,
10)
z prowadzenia pasiek,
11)
z hodowli jedwabników,
12)
z tych rodzajów upraw i produkcji zwierzęcej, które ze względu na ich rozmiary i wiek upraw nie stanowią działu specjalnego produkcji rolnej,
13)
ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku obrotowym, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa,
14)
z hodowli zwierząt prowadzonej w ramach kooperacji z jednostką gospodarki uspołecznionej przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne, jeżeli zwierzęta są hodowane przez okres co najmniej:
a)
2 miesięcy - w zakresie hodowli drobiu, a jeżeli chodzi o odchów kurcząt i kaczek typu brojler - przez okres co najmniej 3 tygodni,
b)
3 miesięcy - w pozostałych wypadkach,
15)
z hodowli kurcząt otrzymywanych z zakładów wylęgowych, prowadzonej w ramach kooperacji z jednostką gospodarki uspołecznionej przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne, z przeznaczeniem na zaopatrzenie indywidualnych gospodarstw rolnych,
16)
z odchowu zwierząt z przeznaczeniem na eksport prowadzonego w ramach kooperacji z jednostkami uprawnionymi do obrotu zwierzętami przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne,
17)
ze sprzedaży posiłków domowych (śniadania, obiady, kolacje) w mieszkaniach, jeżeli:
a)
sprzedaż posiłków nie przekracza liczby określonej przez właściwy terenowy organ administracji państwowej, przy której jest wymagane uzyskanie uprawnienia do wykonywania tej działalności; wyłącza jednak zwolnienia od podatków, mimo braku w danej miejscowości obowiązku uzyskania uprawnienia, sprzedaż w liczbie przekraczającej 30 posiłków w miejscowościach na terenie gmin i w miastach o liczbie stałych mieszkańców do 25.000, a w pozostałych miejscowościach - w liczbie przekraczającej 20 posiłków każdego rodzaju na dobę, licząc w skali średniej tygodniowej; ograniczenie liczby sprzedawanych posiłków nie dotyczy sporadycznego żywienia myśliwych przez pracowników państwowych gospodarstw leśnych,
b)
sprzedaż posiłków nie jest połączona ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa,
18)
ze sprzedaży jednodaniowych posiłków domowych i napojów bezalkoholowych w mieszkaniach, jeżeli:
a)
sprzedaż odbywa się na podstawie umowy zawartej z jednostką właściwą do prowadzenia działalności gastronomicznej lub turystycznej,
b)
sprzedaż posiłków nie przekracza liczby określonej przez właściwy terenowy organ administracji państwowej, przy której nie jest wymagane uzyskanie uprawnienia do wykonywania tej działalności; wyłącza jednak zwolnienie od podatków, mimo braku w danej miejscowości obowiązku uzyskania uprawnienia, sprzedaż w liczbie przekraczającej 100 posiłków na dobę,
c)
sprzedaż posiłków nie jest połączona ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa,
19)
ze sprzedaży towarów otrzymanych przez sprzedającego z zagranicy, deklarowanych przez niego jako dary; nie dotyczy to osób wykonujących w kraju działalność wytwórczą lub usługową, jeżeli surowce lub materiały otrzymane z zagranicy jako dary są przerabiane lub dodawane przy wykonywaniu świadczeń w ramach tej działalności,
20)
ze sprzedaży towarów:
a)
nabytych w eksporcie wewnętrznym za zagraniczne środki płatnicze nadesłane z zagranicy do jednego z polskich banków dewizowych lub wpłacone na rachunek w jednym z tych banków,
b)
nabytych w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego "Baltona" przez członków załogi polskich morskich statków handlowych w żegludze międzynarodowej i statków rybołówstwa morskiego za zagraniczne środki płatnicze uzyskane z otrzymanego dodatku dewizowego,
c)
przywiezionych albo sprowadzonych z zagranicy zgodnie z przepisami prawa celnego i nabytych za granicą za środki płatnicze uzyskane z oszczędności w granicach diet, kieszonkowego lub otrzymanych za granicą zarobków albo pochodzące z posiadanego rachunku walutowego w jednym z polskich banków dewizowych;

zwolnienie nie dotyczy osób wykonujących w kraju działalność wytwórczą, usługową lub handlową, jeżeli towary te są sprzedawane, przerabiane lub dodawane przy wykonywaniu świadczeń w ramach tej działalności,

21)
z prowadzenia na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwy terenowy organ administracji państwowej żłobków i przedszkoli, jeżeli liczba dzieci nie przekracza określonej w odrębnych przepisach w sprawie zasad prowadzenia żłobków i małych przedszkoli przez osoby fizyczne,
22)
z wykonywania przez emerytów i rencistów osobiście niektórych rodzajów działalności na podstawie zaświadczenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego,
23)
ze sprzedaży przez hodowców skór surowych zwierząt futerkowych,
24)
z prowadzenia szaletów.
2.
Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się w razie wykonywania następujących rzemiosł: rzemiosła chemiczne, z wyjątkiem wulkanizatorstwa, tartacznictwo, wytwarzanie płyt, sklejek, oklein i obłogów, wytwarzanie bindry, wyprawa skór futerkowych, kożuszkarstwo, kuśnierstwo, wytwarzanie cukierków i wyrobów czekoladowych, rozlewnie piwa, wypożyczanie sprzętu i garderoby.
§  13.
1.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego przychody osiągane z tytułu:
1)
wykonywania rzemiosła,
2)
wykonywania działalności w zakresie przemysłu gastronomicznego bez sprzedaży napojów zawierających alkohol, z wyjątkiem piwa,

przez osoby, które ukończyły: kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat życia bądź zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów; w stosunku do kombatantów i byłych więźniów obozów koncentracyjnych wiek określony w zdaniu poprzednim obniża się odpowiednio do 55 lat i do 60 lat.

2.
Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby określone w ust. 1:
1)
mają uprawnienie do wykonywania działalności przewidziane w obowiązujących przepisach,
2)
nie zatrudniają w związku z wykonywaną działalnością ani pracownika, ani pełnoletniego członka rodziny poza małżonkiem, jak również nie korzystają z usług innych osób nie zatrudnionych w zakładzie, a jeżeli chodzi o osoby wykonujące działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego - zatrudniają poza małżonkiem nie więcej niż jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny,
3)
osiągają w roku podatkowym obrót z tytułu wykonywania rzemiosła nie przekraczający 720.000 zł, a z tytułu wykonywania działalności w zakresie przemysłu gastronomicznego sezonowo - 800.000 zł, w okresie zaś całego roku 1.200.000 zł,
4)
nie wykonują same, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w ust. 1, ani ich małżonkowie, działalności podlegającej podatkowi obrotowemu lub opłacie skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.
3.
Nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnianie, zgodnie z odrębnymi przepisami, dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym obrotu przekraczającego kwoty określone w ust. 2 pkt 3, nie więcej jednak niż po 150.000 zł rocznie na każdą z tych osób.
4.
Zwolnienie stosuje się poczynając od roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik osiągnął wiek określony w ust. 1 albo został zaliczony do I lub II grupy inwalidów.
5.
W celu uzyskania zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego należy złożyć wniosek o zwolnienie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem jej wykonywania.
6.
Osoba zwolniona od podatków na podstawie ust. 1 jest obowiązana zawiadomić urząd skarbowy o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia utraty prawa do zwolnienia.
7.
Osoba, która zawiadomi urząd skarbowy w terminie określonym w ust. 6 o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatków, zostanie opodatkowana od miesiąca następującego po utracie tego prawa, z wyjątkiem wypadku przekroczenia granicy obrotu określonej w ust. 2 pkt 3 lub w ust. 3; w tym wypadku zostanie ona opodatkowana za cały rok podatkowy.
8.
Osoba, która wprowadzi urząd skarbowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest prawo do zwolnienia od podatków, lub która utraci to prawo i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust. 6, podlega opodatkowaniu za cały rok podatkowy.
9.
W razie nieuwzględnienia wniosku o zwolnienie od podatków, przysługuje podatnikowi prawo zgłoszenia, w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia ostatecznej decyzji, wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła albo o opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej.
§  14.
Kwoty określone w § 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w § 13 ust. 2 pkt 3 i ust. 3, poczynając od roku podatkowego 1989, podlegają w każdym roku podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen określonemu w centralnym planie rocznym. Wysokość tych kwot na każdy rok podatkowy jest ogłaszana w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Ministra Finansów w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.
§  15.
Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągane przez osoby fizyczne z wynajmu budynków mieszkalnych bądź ich części, jeżeli najemcy są obowiązani opłacać czynsz według stawek określonych przez Radę Ministrów w odrębnych przepisach.
§  16.
1.
Podatek dochodowy od przychodów z działalności wytwórczej w zakresie rzemiosła obniża się o 5% kwoty obrotu ze sprzedaży na rynek krajowy wyrobów o charakterze antyimportowym.
2.
Za wyroby o charakterze antyimportowym uważa się wyroby, których wykaz określa Minister Finansów, w porozumieniu z Ministrem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w terminie do dnia 31 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
3.
Podatnicy wykonujący wyroby o charakterze antyimportowym są obowiązani prowadzić odrębną ewidencję sprzedaży tych wyrobów, ze wskazaniem daty sprzedaży, rodzaju wyrobu i ilości, z wymienieniem jednostki miary, ceny jednostkowej oraz wartości.
4.
Obniżkę podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1, stosuje się po przedstawieniu przez podatnika urzędowi skarbowemu ewidencji sprzedaży wyrobów o charakterze antyimportowym.
§  17.
1.
Podatek dochodowy od przychodów z działalności wytwórczej i usługowej obniża się o 8% kwoty obrotu ze sprzedaży wyrobów i usług na eksport rozliczany w walutach wymienialnych i eksport realizowany do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
2.
Jeżeli udział obrotu ze sprzedaży wyrobów i usług na eksport rozliczany w walutach wymienialnych w ogólnym obrocie podatnika pomniejszonym o należny podatek obrotowy ze świadczeń na rynek krajowy przekracza:
1)
15% - obniżka podatku wynosi 10%,
2)
25% - obniżka podatku wynosi 12%.
§  18.
1.
Podatnicy sprzedający wyroby lub usługi o charakterze finalnym mogą przekazać środki uzyskane z obniżek podatku dochodowego określonych w § 16 i 17 oraz w art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym kooperantom lub innym współpracującym z nimi jednostkom.
2.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego kwoty otrzymane:
1)
od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej z tytułu przekazania środków, o których mowa w ust. 1,
2)
od jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu przekazania środków uzyskanych z ulg w podatku dochodowym, określonych w odrębnych przepisach.
§  19.
1.
Podatek dochodowy od przychodów z działalności wytwórczej w zakresie rzemiosła obniża się o:
1)
6% kwoty obrotu ze sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "Q",
2)
3% kwoty obrotu ze sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "1".
2.
Obniżki podatku dochodowego określone w ust. 1 stosuje się również w razie korzystania przez podatników z obniżki tego podatku, o której mowa w § 16.
3.
Obniżka podatku dochodowego, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwą jednostkę kontroli jakości wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydawaniu świadectwa jakości, jak również w razie cofnięcia tego świadectwa.
§  20.
Podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze świadczeń rzemieślników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wykonujących rzemiosło artystyczne obniża się o 20% łącznej kwoty tych podatków. Obniżkę stosuje się w razie stwierdzenia przez właściwą izbę rzemieślniczą wykonywania rzemiosła artystycznego, po dokonaniu oceny działalności wytwórczej i usługowej rzemieślnika przez komisję rzemiosł artystycznych. Obniżkę przyznaje się poczynając od wskazanego przez izbę rzemieślniczą miesiąca, w którym rzemieślnik rozpoczął wykonywanie rzemiosła artystycznego. Obniżkę cofa się poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła artystycznego. Izba rzemieślnicza zawiadamia właściwy urząd skarbowy o rozpoczęciu i zaprzestaniu wykonywania rzemiosła artystycznego przez rzemieślnika.

Rozdział  3

Zgłaszanie obowiązku podatkowego

§  21.
1.
Podatnicy podatku obrotowego są obowiązani corocznie zgłaszać urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku, jeżeli od obowiązku zgłoszenia nie zostali zwolnieni z mocy szczególnych przepisów.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących działalność zwolnioną od podatku obrotowego; osoby te obowiązane są jednak zgłaszać obowiązek podatkowy w wypadkach, gdy w przepisach dotyczących zwolnienia od podatku obowiązek zgłoszenia został przewidziany.
3.
Zgłoszenie obowiązku podatkowego w zakresie podatku obrotowego zwalnia od odrębnego zgłoszenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od dochodu z działalności objętej zgłoszeniem w zakresie podatku obrotowego.
§  22.
1.
Podatnicy, którzy osiągają stałe przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu tylko podatkiem dochodowym, z wyjątkiem osób prawnych, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, obowiązani są corocznie zgłosić urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób, których dochody ze wszystkich źródeł przychodów nie przekraczają łącznie kwoty wolnej od podatku dochodowego.
3.
Przez stałe osiąganie przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym rozumie się osiąganie takich przychodów przez okres dłuższy niż trzy kolejne miesiące w roku podatkowym.
§  23.
1.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego dokonuje się na piśmie przez złożenie deklaracji według ustalonego wzoru i uiszczenie opłaty związanej z tym zgłoszeniem.
2.
Deklaracje w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego składają:
1)
podatnicy podatku obrotowego wykonujący wolne zawody (§ 1 ust. 4) - w dwóch egzemplarzach,
2)
pozostali podatnicy podatku obrotowego - w trzech egzemplarzach,
3)
podatnicy podatku dochodowego (§ 22) - w jednym egzemplarzu.
§  24.
1.
Opłaty roczne związane ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego wynoszą:
1)
od podatników podatku obrotowego (§ 21 ust. 1) - 1.000 zł,
2)
od podatników podatku dochodowego (§ 22) - 400 zł.
2.
Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie obowiązku podatkowego przez wydanie pokwitowania uiszczenia opłaty związanej z tym zgłoszeniem, zwanego dalej "pokwitowaniem", według ustalonego wzoru.
3.
Pokwitowanie powinno stale znajdować się w miejscu wykonywania działalności. Podatnicy wykonujący działalność bez utrzymywania zorganizowanego zakładu powinni posiadać przy sobie pokwitowanie podczas wykonywania świadczeń.
§  25.
1.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego i uiszczenia związanej z tym opłaty należy dokonać w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, na który zgłaszany jest ten obowiązek, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał w ciągu roku podatkowego - przed powstaniem tego obowiązku.
2.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lipca roku podatkowego, uiszcza się tylko połowę opłaty związanej ze zgłoszeniem tego obowiązku. Połowę opłaty uiszcza się również, w razie gdy działalność z uwagi na jej charakter jest wykonywana sezonowo przez okres krótszy niż 6 miesięcy w ciągu roku podatkowego. W takim wypadku ważność pokwitowania wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, najpóźniej z końcem roku podatkowego. Jeżeli w tym samym roku podatkowym działalność wykonywana jest w dalszym ciągu po upływie okresu sześciomiesięcznego, na podatniku ciąży obowiązek dopłacenia różnicy pomiędzy opłatą całoroczną a półroczną w ciągu tygodnia od upływu okresu sześciomiesięcznego.
§  26.
1.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku obrotowego powinien być zgłoszony oddzielnie:
1)
na każdy zakład wytwórczy, usługowy i handlowy,
2)
na każdy wykonywany w zakładzie rodzaj działalności stanowiący odrębny przedmiot opodatkowania,
3)
na każdy wykonywany bez utrzymywania zorganizowanego zakładu rodzaj działalności stanowiący odrębny przedmiot opodatkowania,
4)
na każdy wolny zawód.
2.
Urząd skarbowy w terminie trzech dni od otrzymania deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego przekazuje drugi egzemplarz deklaracji organowi właściwemu w sprawie wydawania uprawnień do wykonywania działalności, a trzeci egzemplarz - właściwej organizacji samorządu społeczno-zawodowego podatników.
§  27.
1.
Jeżeli działalność jest wykonywana w różnych lokalach lub pomieszczeniach, poza miejscem określonym w uprawnieniu, a w razie braku obowiązku posiadania uprawnienia - poza miejscem wskazanym jako siedziba działalności, podatnik powinien w deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego wymienić te lokale i pomieszczenia, wskazując ich adresy; dotyczy to również lokali i pomieszczeń, w których wykonują pracę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą, oraz odrębnych składów.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podatnik podejmuje działalność w różnych lokalach lub pomieszczeniach albo uruchamia odrębny skład w ciągu roku podatkowego po zgłoszeniu obowiązku podatkowego, powinien on przed podjęciem takiej działalności albo przed uruchomieniem składu zawiadomić o tym urząd skarbowy.
3.
W lokalach, pomieszczeniach i składach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny znajdować się odpisy pokwitowania poświadczone przez urząd skarbowy.
§  28.
1.
Wykonywanie działalności przez spadkobierców podatnika, w razie jego śmierci, nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie dwóch miesięcy od daty śmierci podatnika. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w razie przekształcenia działalności wykonywanej jednoosobowo w spółkę oraz w razie połączenia się dwóch lub więcej osób prawnych, z tym że termin zawiadomienia o tym urzędu skarbowego wynosi siedem dni od powstania tego zdarzenia.
2.
Zmiana miejsca (siedziby) wykonywania działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym w terminie siedmiu dni od wydania nowego uprawnienia lub dokonania odpowiedniej adnotacji na posiadanym uprawnieniu, zarówno urzędu skarbowego, który wydał pokwitowanie, jak i urzędu właściwego miejscowo dla nowej siedziby wykonywania działalności. Urzędowi skarbowemu właściwemu dla nowej siedziby działalności równocześnie z zawiadomieniem należy przedstawić pokwitowanie w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
3.
Zmiana rodzaju działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, z równoczesnym przedstawieniem urzędowi skarbowemu pokwitowania w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
4.
W wypadkach określonych w ust. 1-3 należy łącznie z zawiadomieniem złożyć deklarację, o której mowa w § 23 ust. 2. Przepis § 26 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  29.
O zaprzestaniu na stałe wykonywania działalności oraz o utracie źródeł przychodów określonych w § 22 należy zawiadomić urząd skarbowy w terminie siedmiu dni. W razie ostatecznego zaprzestania wykonywania działalności należy również zwrócić temu urzędowi pokwitowanie (odpisy pokwitowania) uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.

Rozdział  4

Zeznania podatkowe

§  30.
1.
Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego lub tylko podatku dochodowego obowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w ubiegłym roku podatkowym:
1)
obrotu i dochodu z działalności,
2)
dochodu ze źródeł przychodów podlegających tylko podatkowi dochodowemu, jeżeli osiągnęli dochód przekraczający kwotę wolną od podatku.
2.
Osoby prawne, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, są obowiązane składać właściwym urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości przychodów ze wszystkich źródeł osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym i o wysokości dochodów wydatkowanych na cele wymienione w tym przepisie.
3.
Obowiązek złożenia zeznania o dochodzie ze sprzedaży rzeczy i praw majątkowych nie ciąży na osobach, które dokonały sprzedaży jednorazowo w ciągu roku podatkowego i przy sporządzaniu umowy sprzedaży złożyły oświadczenie dla celów podatku dochodowego według ustalonego wzoru.
4.
W sprawach określonych w art. 8 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym obowiązek złożenia zeznania o wysokości przychodu i o posiadanych zasobach majątkowych powstaje w razie doręczenia wezwania urzędu skarbowego.
5.
Jeżeli w sprawie podatku dochodowego właściwy jest więcej niż jeden urząd skarbowy, podatnik obowiązany jest złożyć zeznania każdemu z tych urzędów.
6.
Jeżeli podatnik ma więcej niż jedno źródło przychodów, powinien we wszystkich zeznaniach podać wysokość dochodów z każdego z tych źródeł.
§  31.
Ustala się następujące terminy składania zeznań, o których mowa w § 30:
1)
do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego - przez podatników będących osobami prawnymi,
2)
do końca lutego następnego roku podatkowego - przez podatników prowadzących księgi handlowe, nie będących osobami prawnymi,
3)
do dnia 15 stycznia następnego roku podatkowego - przez pozostałych podatników,
4)
w terminie czternastu dni od dnia doręczenia wezwania urzędu skarbowego w sprawach określonych w § 30 ust. 4.
§  32.
1.
Podatnicy prowadzący księgi handlowe obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg oraz dołączyć zamknięcie roczne, a osoby prawne - ponadto odpis protokołu walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników) zatwierdzającego zamknięcie roczne oraz odpis sprawozdania komisji rewizyjnej.
2.
Osoby prawne, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, obowiązane są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg oraz wykazać w załączniku do zeznania przychody i wydatki według ich rodzajów.
3.
Podatnicy prowadzący księgi podatkowe obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg, a ponadto dołączyć zamknięte księgi do zeznania o wysokości obrotu.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  33.
1.
Dla ustalenia wysokości norm wynagrodzeń za okres od dnia 1 lipca 1988 r. do dnia 31 grudnia 1988 r. przyjmuje się odpowiednio: 1,5-krotną, 1,75-krotną oraz 2,25-krotną przeciętną roczną płacę w gospodarce uspołecznionej z roku 1987.
2.
W 1988 r. obwieszczenie, o którym mowa w § 9 ust. 2, zostanie ogłoszone w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  34.
Tracą moc przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1983 r. w sprawie podatków obrotowego i dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 43, poz. 195 i Nr 73, poz. 330, z 1985 r. Nr 17, poz. 75 oraz z 1987 r. Nr 6, poz. 35), z tym że przepisy § 4 ust. 3, § 5 ust. 1 pkt 1 oraz stawki podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, określone w tabeli stanowiącej załącznik do tego rozporządzenia, zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów oraz stawek, o których mowa w § 35.
§  35.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie poczynając od roku podatkowego 1988, z tym że:
1)
przepis § 8 ust. 1 pkt 1 ma zastosowanie do wydatków poniesionych od dnia ogłoszenia rozporządzenia,
2)
przepisy § 5 ust. 3 i 4 oraz stawki podatku obrotowego, określone w tabeli, o której mowa w § 5 ust. 1, stosuje się od dnia 1 lipca 1988 r.,
3)
przepis § 9 ust. 1 ma zastosowanie do wynagrodzeń wypłacanych poczynając od dnia 1 lipca 1988 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH I OSÓB PRAWNYCH NIE BĘDĄCYCH JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Poz. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów (SWW) Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługi albo rodzaj handlu Stawka podatku obrotowego w % od obrotu
1 2 3 4
1 01 Węgiel i brykiety 6
2 02 Paliwa oraz przetwory paliw 6
w tym:
1) oleje do silników dwusuwowych z zapłonem

iskrowym

50*)
2) oleje do silników czterosuwowych z zapłonem

iskrowym

50*)
3) oleje do silników z zapłonem samoczynnym

(wysokoprężnych) typu CA, CB, CC, CD

50*)
z czego:
oleje typu "Marinol" 30*)
3 03 Energia elektryczna i cieplna 6
4 04 Wyroby hutnictwa żelaza 10
w tym:
0414 złom stalowy i żeliwny 6
5 05 Wyroby przemysłu metali nieżelaznych 10
w tym:
0521 1) złom metali nieżelaznych 6
0522 2) odpady metalurgiczne metali nieżelaznych 6
z czego:
mułek srebra oraz srebro i związki srebra

odzyskiwane w czasie procesów produkcyjnych

20
3) srebro Ag (SWW: 0531-41) oraz materiały i

półfabrykaty ze srebra i z udziałem srebra

40
0542-8 4) kamienie syntetyczne 10
z czego:
0542-82 kamienie syntetyczne do celów jubilerskich 20
6 06 Wyroby przemysłu metalowego 10
w tym:
0627 1) konstrukcje stalowe lekkie do wyposażenia

obiektów inwentarskich

6
063 2) łożyska 30
0651-3 3) gwoździe 40
0651-5 4) elektrody metalowe do spawania 50
0655-6, -7 5) butle stalowe do gazów płynnych 10*)
0671 6) artykuły gospodarstwa domowego ze złota i

srebra oraz z udziałem złota i srebra

40
z czego:
0671-23, -29 a) nakrycia stołowe srebrne 12
0671-24, -29 b) nakrycia stołowe srebrzone oraz nakrycia

stołowe pamiątkarskie srebrzone, srebrne i

złocone

10
0671-37 7) nożyki i taśmy do golenia 50
0673-21 8) odkurzacze elektryczne 20
0673-223 9) trzepaczko-odkurzacze 20
0673-38 10) roboty kuchenne wieloczynnościowe elektryczne

domowe

20
0673-51, -52 11) chłodziarki, z wyjątkiem chłodziarko-

zamrażarek i zamrażarek

10
z czego:
a) o pojemności od 180 l do 240 l 35
b) o pojemności powyżej 240 l 50
c) kempingowe 30
0673-522 12) chłodziarko-zamrażarki 45
0673-523 13) zamrażarki domowe 45
0673-6 14) maszyny do szycia domowe 20
z czego:
maszyny do szycia domowe typu "Singer" oraz

pochodne

40
0675-61, -62, -63, -64 15) narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki

- metalowe dziecięce

6
0675-93 16) sprzęt myśliwski metalowy 30
0676 17) wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i

pokrewne

20
z czego:
a) wyroby ze złota i srebra oraz z udziałem

złota i srebra, z wyjątkiem wyrobów:

jubilerskich (SWW: 0676-12, -14, -9),

złotniczych korpusowych (SWW: 0676-21, -

22), grawerskich i medalierskich (SWW:

0676-3) oraz kultu religijnego i

dewocjonaliów (SWW: 0676-52) - ze srebra i

z udziałem srebra

40
b) obrączki ze złota (SWW: 0676-111) 25
0679 18) zespoły i części wyrobów metalowych

powszechnego użytku

20
z czego:
zespoły i części wyrobów metalowych

powszechnego użytku - regenerowane

6
7 07 Maszyny i urządzenia - część I 10
w tym:
zespoły i części (bez względu na symbol SWW) do maszyn i urządzeń (SWW: 07) - regenerowane 6
8 08 Maszyny i urządzenia - część II 10
w tym:
0821 do 0826 1) maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze 6
0829-1 do -6, -8 2) części maszyn i urządzeń rolniczych 20
z czego:
0829-2 części maszyn do zraszania gleby (SWW: 0822-6

i -9)

6
0843 3) urządzenia chłodnicze 6
4) zespoły i części (bez względu na symbol SWW)

do maszyn i urządzeń (SWW: 08) - regenerowane

6
9 09 Wyroby przemysłu precyzyjnego 10
w tym:
0923-62 1) oprogramowanie zastosowań 10
z czego:
taśmy magnetofonowe w kasetach z zapisem

programów i gier komputerowych

2
0931-12 2) maszyny do dodawania (sumatory) 20
0931-13 3) maszyny kalkulacyjne 20
0932-11, -12 4) maszyny do pisania biurowe i walizkowe 20
5) zespoły i części do wyrobów wymienionych w

pkt 2-4

25
z czego:
zespoły i części regenerowane 6
0943-441 6) wagi przemysłowe pomostowe 6
0946 7) zegary wewnętrzne i osobiste 15
8) zespoły i części do wyrobów wymienionych w

pkt 7

20
z czego:
zespoły i części regenerowane 6
0961 9) przyrządy obserwacyjne i celownicze 15
0962 10) aparaty i sprzęt fotograficzny oraz

wyposażenie

20
0963 11) kamery i projektory filmowe oraz

kinotechniczny sprzęt pomocniczy

20
12) zespoły i części do wyrobów wymienionych w

pkt 9-11

25
z czego:
zespoły i części regenerowane 6
0965-2 13) szkła okularowe 2
097 14) narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia

medyczne oraz weterynaryjne

2
10 10 Środki transportu 10
w tym:
1) zespoły i części oraz akcesoria (bez względu

na symbol SWW) środków transportu

samochodowego (SWW: 102), ciągników

uniwersalnych (SWW: 103), motocykli, skuterów

i motorowerów (SWW: 1041) oraz inne wyroby

(bez względu na symbol SWW), których

charakter wskazuje na przeznaczenie do tych

środków transportu

30
z czego:
a) bagażniki samochodowe całodachowe i do

nart

15
b) zespoły i części ciągników uniwersalnych

(rolniczych) (SWW: 1039)

20
c) akumulatory elektryczne do samochodów

osobowych o pojemności do 60 Ah

50
d) ogumienie do samochodów osobowych 50
e) woda destylowana do akumulatorów 10*)
f) części zamienne do samochodu Fiat 126p,

stanowiące specjalne wyposażenie

samochodów dla inwalidów z dysfunkcją nóg

i z dysfunkcją jednej ręki

6
g) obciążniki do ciągników Massey-Ferguson 6
h) silniki, nadwozia oraz przednie

zawieszenia, skrzynie biegów i tylne mosty

do samochodów ciężarowych i autobusów

10*)
i) zespoły i części (bez względu na symbol

SWW) środków transportu (SWW: 10) -

regenerowane

6
j) pokrowce na siedzenia samochodowe i

plandeki samochodowe

10*)
k) kaski motocyklowe 6
l) pasy bezpieczeństwa 6
ł) trójkąty odblaskowe 6
m) elektroniczne przerywacze świateł

awaryjnych

6
n) urządzenia autoalarmowe 10*)
1026-95 2) przyczepy mieszkalne i kempingowe 30
1043-5 3) rowery i pojazdy młodzieżowe i dziecięce 6
1043-8 4) wózki dziecięce 6
1055 5) jednostki sportowo-turystyczne pełnomorskie 25
6) zespoły i części do wyrobów wymienionych w

pkt 5

30
106 7) środki transportu lotniczego 35
1071-92, -93 8) wózki ręczne drewniane oraz powozy i bryczki 2
11 11 Wyroby przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego 10
w tym:
1132 1) urządzenia bezpieczeństwa ruchu 6
1133-1 do -4, -6, -91 2) oprawy oświetleniowe 15
1136 3) sprzęt elektrotechniczny gospodarstwa

domowego i przeznaczenia osobistego

15
z czego:
1136-112 a) kuchenki elektryczne jednopłytkowe 10*)
1136-114 b) grzałki nurkowe elektryczne 10*)
1136-169 c) podgrzewacze do butelek dla niemowląt 6
1151-31 4) aparaty telefoniczne powszechnego użytku 30
1153 5) sprzęt elektroniczny powszechnego użytku:
a) klasy Hi-Fi i stereofoniczny 35
z czego:
gramofony stereofoniczne 30
b) pozostały 15
z czego:
ba) odbiorniki radiofoniczne przenośne

turystyczne do trzech zakresów fal

10*)
bb) OTV20" do odbioru czarno-białego 6
bc) OTV pozostałe do odbioru czarno-

białego

10*)
bd) OTV z ekranem do odbioru kolorowego 40
be) odtwarzacze samochodowe monofoniczne,

radioodtwarzacze samochodowe i

radioodbiorniki samochodowe

35
1153-43 bf) magnetowidy powszechnego użytku 50
1153-91 bg) aparaty dla źle słyszących 2
1153-94 bh) urządzenia alarmowe elektroniczne 6
1154 6) źródła światła elektryczne i ich elementy 25
z czego:
1154-21 a) świetlówki bez kształtowych 30
1154-212 b) świetlówki kształtowe 6
1155 7) lampy elektronowe 20
z czego:
1155-31 a) kineskopy do TV czarno-białej 5
1155-32 b) kineskopy do TV barwnej 5
1156 8) elementy półprzewodnikowe 20
1158 9) podzespoły i elementy stykowe urządzeń

elektronicznych

20
z czego:
a) przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi 40
b) podzespoły i elementy stykowe urządzeń

elektronicznych - regenerowane

6
1159 10) części i podzespoły typowe dla wyrobów

przemysłu elektronicznego i teletechnicznego

20
z czego:
części i podzespoły typowe dla wyrobów

przemysłu elektronicznego i teletechnicznego

- regenerowane

6
12 12 Wyroby przemysłu chemicznego - część I 10
w tym:
123 1) nawozy sztuczne oraz składniki chemiczne

mieszanek paszowych

6
1246 2) pestycydy 6
1249-19 3) bazy i kompozycje zapachowe 30
127 4) włókna chemiczne 35
13 13 Wyroby przemysłu chemicznego - część II 10
w tym:
131 1) farby i lakiery 30**)
z czego:
1313-4, 1314-1 wyroby lakierowane ftalowe karbamidowe oraz

celulozowe

40**)
1321-111 2) kwasy tłuszczowe naturalne pochodzenia

zwierzęcego

30
1322-1 do -5 3) mydła, pasty, płyny, proszki i granulki do

prania oraz mydło techniczne

6
1323-5 4) środki do pielęgnacji i konserwacji

samochodów i motocykli

30
1324-113 5) pasty do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci 6
1324-2 6) środki kosmetyczne do włosów (bez ziołowych) 30
z czego:
szampony dla dzieci 6
1324-3 7) środki kosmetyczne do pielęgnacji skóry (bez

ziołowych)

30
z czego:
1324-321 a) mleczko kosmetyczne dla dzieci 6
1324-332, -333 b) oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy

witaminizowane dla dzieci

6
1324-4 8) środki upiększające 30
1324-5 9) wyroby perfumeryjne 30
1324-62 10) talki i zasypki kosmetyczne 6
1324-9 11) wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez

ziołowych) pozostałe

15
1333-6 12) wyroby pirotechniczne 30
1335-8 13) materiały do zapisu magnetycznego i

pomocnicze do użytkowania taśm magnetycznych

i magnetofonów

20
z czego:
1335-811 do -817 taśmy magnetyczne do zapisu dźwięku oraz do

zapisu obrazu w kasetach i na szpulach

50*)
1336 14) kleje 10**)
134, 1354 15) wyroby farmaceutyczne (także zielarskie) 2
1355 16) produkty spożywcze zielarskie 6
1359-1 17) środki pielęgnacyjne i kosmetyczne do włosów

ziołowe

30
1359-2 18) środki pielęgnacyjne i kosmetyczne do skóry

ziołowe

30
1359-3 19) środki do kąpieli ziołowe 10*)
136 20) wyroby z tworzyw sztucznych 20
z czego:
1361-6 a) materiały włókiennicze powlekane

tworzywami sztucznymi

30*)
1361-7 b) skóry sztuczne z licem z tworzyw

sztucznych

30*)
1364-14, -17 c) skrzynki i transporterki z tworzyw

sztucznych

35
1364-14, -17 d) skrzynki do jaj á 360 szt., transporterki

do piskląt á 100 szt., klatki

(transporterki) do przewozu żywca do uboju

oraz pojemniki (transporterki) do drobiu

świeżo bitego

6
1365 e) wyroby z tworzyw sztucznych dla

budownictwa

5
1366-16 f) sprzęt narciarski i saneczkarski z tworzyw

sztucznych dla dzieci

6
1369-7 g) sprzęt medyczny z tworzyw sztucznych 2
1375-1, -3 do -5 21) obuwie gumowe damskie i męskie 20
z czego:
obuwie gumowe dziecięce 6
1376 22) wyroby gumowe medyczne i sanitarne 2
1377 23) sprzęt sportowy, turystyczny i ratunkowy

gumowy

20
138 24) surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu

chemicznego

6
14 14 Materiały budowlane 4
w tym:
1432 1) nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe 6
1482- 22 2) pomniki i nagrobki z kamienia naturalnego 20
1482-23 3) pomniki i nagrobki ze sztucznego kamienia

"lastrico" i z betonu

10
1483-1 do -3 4) wyroby garncarskie 2
15 15 Wyroby ze szkła 10
w tym:
151 1) szkło budowlane 5
1523-6, -7 2) szkło do oświetlenia elektrycznego

wielowarstwowe dmuchane i jednowarstwowe

15
1526 3) szkło sanitarne 2
1532 4) szkło kryształowe 30
1541-1 5) butelki szklane do artykułów spożywczych 35
z czego:
butelki szklane do mleka i przetworów

mlecznych (SWW: 1541-14), butelki do przypraw

i olejów roślinnych (SWW: 1541-16), butelki

dla niemowląt (SWW: 1541-19) oraz butelki do

napojów "Pepsi-Cola" i "Coca-Cola" o poj. 1,0

l (SWW: 1541-1)

6
1542-1 6) słoje szklane do artykułów spożywczych, z

wyjątkiem słoi do odżywek dziecięcych (SWW:

1542-17) i słoi "Wecka" (SWW: 1542-11)

35
1543 7) opakowania szklane farmaceutyczne 2
16 16 Wyroby z ceramiki szlachetnej 10
w tym:
1611 1) porcelana stołowa 20
z czego:
1611-2 galanteria porcelanowa 30
1611 2) porcelana stołowa zdobiona, wytworzona z

wyrobów porcelanowych nabytych od jednostek

gospodarki uspołecznionej po cenach z

podatkiem obrotowym

6
1624-1, -2, 1639-1 3) płytki i kształtki: podłogowe kamionkowe,

ścienne szkliwione kamionkowe i ceramiczne

ścienne szkliwione

30*)
1631 4) fajans artystyczny 30
1635 5) galanteria jubilerska szklana i ceramiczna 40
17 17 Wyroby przemysłu drzewnego 10
w tym:
1715-1 1) deszczułki posadzkowe lite:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe 30*)
b) z pozostałych gatunków drewna 10*)
1715-2 2) płyty na posadzkę mozaikową podklejane:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe 30*)
b) z pozostałych gatunków drewna 10*)
1715-3 3) deski i płyty podłogowe klejone:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe 30*)
b) z pozostałych gatunków drewna 10*)
1715-4 4) tarcica podłogowa strugana modrzewiowa 30*)
1715-5 5) listwy przyścienne z drewna:
a) dębowego, jesionowego, modrzewiowego i

mahoniowego

30*)
b) z pozostałych gatunków 10*)
1731-5 6) domki kempingowe 20
1732-1 7) elementy budynków mieszkalnych, wczasowych i

letnich z drewna oraz materiałów

drewnopochodnych

20
z czego:
1732-11, -12 elementy budynków mieszkalnych wolno

stojących i szeregowych

10
1734-21 8) boazeria z tarcicy:
a) dębowej, jesionowej, modrzewiowej i

mahoniowej

30*)
b) z pozostałych gatunków drewna 10*)
1734-22 9) boazeria z materiałów drewnopochodnych

oklejona okleinami:

a) dębowymi, jesionowymi, modrzewiowymi i

mahoniowymi

30*)
b) z pozostałych gatunków drewna 10*)
1735-1 10) komplety elementów budynków mieszkalnych

wczasowych i letnich z drewna oraz materiałów

drewnopochodnych

20
z czego:
1735-11, -12 komplety elementów budynków mieszkalnych

wolno stojących i szeregowych

10
174 11) meble (bez względu na rodzaj materiału, z

którego zostały wytworzone)

30
z czego:
a) meble tapicerowane w kompletach, zestawach

oraz pojedyncze (bez względu na symbol

SWW)

10
b) półwyroby meblarskie oraz półwyroby i

wyroby stolarskie

10
1741-115, -126, -182 c) meble kuchenne segmentowe, w zestawach,

kompletach oraz pojedyńcze (z wyjątkiem

mebli, których fronty wykończone są

okleiną naturalną lub elementami z litego

drewna)

15
1741-128 d) krzesła stolarskie twarde, z wyjątkiem

krzeseł wykonanych z litego drewna

dębowego i sosnowego

15
1741-141, -142, -143 e) stoły kuchenne, pokojowe i stoliki (z

wyjątkiem wykonanych całkowicie z litego

drewna lub wykończonych w okleinach

naturalnych)

15
1741-144, -145 f) szafy garderobiane i kombinowane (z

wyjątkiem szaf, których fronty wykończone

są okleiną naturalną lub elementami z

litego drewna)

15
1741-147 g) taborety stolarskie (z wyjątkiem taboretów

wykonanych z litego drewna dębowego i

sosnowego)

15
1741-181 h) meble pokojowe segmentowe (z wyjątkiem

mebli, których fronty wykonane są z litego

drewna lub wykończone okleiną naturalną)

15
1741-17 i) meble mieszkaniowe do wbudowania (z

wyjątkiem mebli, których fronty wykonane

są z litego drewna lub wykończone okleiną

naturalną)

15
j) meble turystyczne 15
k) meble dla szkół, przedszkoli i innych

placówek oświatowo-wychowawczych, z drewna

oraz z częściowym zastosowaniem innych

materiałów

2
l) meble szpitalne oraz meble i urządzenia

wnętrz dla pomieszczeń służby zdrowia (bez

względu na symbol SWW)

2
1741-116, -124, -129, -135, -143, -149, -152, -154, -156, -161, -162, -166, -313, -316, -323, -326, 1742-17, 1743-116, -124, -129, -135, -156 ł) meble dla dzieci i dla młodzieży 2
1749-1 m) trumny 6
1749-2 n) urządzenia ogródków dziecięcych 6
1752 12) wyroby bednarskie 2
176 13) zapałki 35
1772-25, -28, -97 14) narty, kijki narciarskie oraz sanki -

drewniane dziecięce

6
1774 15) galanteria drzewna 20
1779 16) wyroby z drewna pozostałe - wliczając wyroby

z odpadów

6
178 17) odpady drzewne użytkowe i opałowe 6
18 18 Wyroby przemysłu papierniczego 10
w tym:
1825 1) artykuły papiernicze szkolne 6
1829-13 2) karty do gry (bez względu na rodzaj

materiału)

50
1829-4 3) artykuły papiernicze higieniczne 6
19 19 Wyroby przemysłu włókienniczego - część I 10
w tym:
1917 1) tkaniny bawełniane z bawełny 100% 20*)
z czego:
1917-19, -58 tkaniny bawełniane i bawełnopodobne

wykończone bieliźniane inne - pieluszkowe

oraz tkaniny bawełniane i bawełnopodobne

wykończone specjalne - gaza

6
1927 2) tkaniny wełniane i wełnopodobne wykończone 20*)
z czego:
a) tkaniny wełniane i wełnopodobne o

zawartości 0 do 50% włókien wełnianych i

wełnopodobnych

6
b) tkaniny wełniane z wełny 100% 40*)
1927-341 c) tkaniny wełniane sukienkowe z wełny 100% 25*)
1929 3) włóczka wełniana i wełnopodobna 50*)
z czego:
1929-4 włóczka wełnopodobna teksturowana z włókien

syntetycznych poliamidowych i poliestrowych

oraz jedwabiu wiskozowego

20*)
1936 4) tkaniny lniane i konopne wykończone 6
1946-3 5) tkaniny jedwabne i jedwabiopodobne wykończone

odzieżowe, z wyjątkiem tkanin podszewkowych

(SWW: 1946-36) i tkanin z jedwabiu

naturalnego (SWW: 1946-001)

23*)
1949 6) nici jedwabne i jedwabiopodobne 30*)
1952 7) tkaniny pluszowe i pokrewne pluszom

wykończone (bez futerkowych i karakulczych)

30*)
1953 8) wyroby włókiennicze futerkowe tkane 30*)
1954 9) wyroby włókiennicze futerkowe dziane 30*)
1955-1, -2, -9 10) dywany i chodniki 30
z czego:
1955-122, -129, -152, -159, -222, -229, -252, -259 a) dywany i chodniki welurowe i pęczkowe, z

wyjątkiem dywanów i chodników welurowych

gładkich (jednobarwnych) i w pasy

45
1955-122, -129, -222, -229 b) dywany i chodniki welurowe gładkie

(jednobarwne) i w pasy

40
c) dywany i chodniki wykonane z odpadów 15
1955-3 11) wyroby odpasowane 20
z czego:
a) makatki okolicznościowe wykonane

technologią axminster

45
b) makatki okolicznościowe wykonane

technologią igłową

30
c) wyroby odpasowane wytworzone z surowców i

materiałów przemysłu włókienniczego (SWW:

19 i 20) opodatkowanych podatkiem

obrotowym

6***)
1955-4 12) wykładziny włókiennicze 25
1956-1, -2 13) firanki i tiule 50
z czego:
a) firanki i tiule dziane ręcznie 2
b) siatki namiotowe 6
1956-3, -4, -9 14) wyroby ażurowe - koronki, aplikacje, pleny i

pozostałe (wykonywane ręcznie)

2
196 15) wyroby pasmanteryjne 30
z czego:
1961-7, 1962-7, 1963-7 taśmy tkane, plecione i dziane - elastyczne 25
16) przędza (bez względu na symbol SWW) 35
20 20 Wyroby przemysłu włókienniczego - część II 10
w tym:
2012-1 do -5 1) okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15 6
2012-8, -9 2) okrycia z dzianin męskie i damskie 20
2013-1 do -5 3) ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15 6
2013-8, -9 4) ubiory z dzianin męskie i damskie 35
2014-1 do -5 5) bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat

15

6
2014-8, -9 6) bielizna osobista z dzianin męska i damska 35
z czego:
2014-801, -901 bielizna osobista męska i damska z dzianin

bawełnianych i bawełnopodobnych

20
2015-8, -9 7) nakrycia głowy z dzianin męskie i damskie 15
2019-1 do -5 8) wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15 6
2019-8, -9 9) wyroby pończosznicze męskie i damskie 35
z czego:
a) rajtuzy męskie i damskie z przędz

teksturowanych

50
b) skarpety męskie i damskie frotté 50
2023-61, -815 10) sznurek polipropylenowy do maszyn rolniczych

i do pras

30
2023-811, -812 11) sznurek do maszyn rolniczych sizalowy i

sizalowo-konopny

6
2024 12) wyroby sieciowe 6
2025-222, -223, -224 13) podpaski higieniczne: popularne, prasowane, z

ligniny

6
203 14) dzianiny, z wyjątkiem podszewkowych 35
2061, 2062 15) włókniny surowe i wykończone 30
z czego:
włókniny surowe i wykończone, produkowane z

udziałem włókien ponownych i wtórnych

10
2072-44 16) tkaniny z foli polipropylenowej dekoracyjne 50*)
2075-11, -12, -13, -21, -22, -23 17) worki i wrappery lniane i lniano-konopne 6
2075-14, -17, -19, -24, -27, -28 18) worki i wrappery jutowe i z włókien

chemicznych

45
19) wyroby z włóczki wełnianej i wełnopodobnej

opodatkowanej podatkiem obrotowym według

stawki 50%

6***)
20) wyroby dziewiarskie (SWW: 201) z dzianin

opodatkowanych podatkiem obrotowym według

stawki 35%

6***)
21 21 Wyroby przemysłu odzieżowego 6
22 22 Wyroby przemysłu skórzanego 10
w tym:
2212 1) skóry gotowe miękkie 15*)
z czego:
2212-4 a) skóry odzieżowe, z wyjątkiem skór

świńskich odzieżowych i dwoin bydlęcych

50*)
2212-418 b) dwoiny bydlęce 45*)
2212-15, -25, -35, -55, -65 c) skóry gotowe miękkie świńskie 10*)
2212-45 d) skóry świńskie odzieżowe 35*)
2215, 2216 2) skóry futrzane wyprawione i uszlachetnione

owcze i jagnięce oraz kozie mongolskie (bez

welurowych i szlifowanych)

6
3) skóry królicze wyprawione i uszlachetnione 10*)
4) skóry nutrii wyprawione i uszlachetnione 10*)
5) skóry owcze i jagnięce oraz kozie mongolskie

welurowe i szlifowane, w tym również skóry

owcze o nazwie "nappa"

30*)
6) skóry futrzane wyprawione i uszlachetnione

pozostałe

50*)
z czego:
skóry suślików 10*)
2221-18, -19, -28, -29, -38, -39 7) obuwie wyjściowe z cholewką skórzaną na

podeszwie skórzanej damskie i męskie -

całoroczne, jesienno-zimowe, wiosenno-letnie

30****)
2221, 2222, 2225, 2226 8) kozaczki i botki, z wyłączeniem obuwia

dziecięcego

30****)
2226-9 9) obuwie z cholewką z tworzyw sztucznych na

podeszwie nieskórzanej pozostałe

20
2221 do 2226 10) obuwie dla dzieci i młodzieży do lat 15 6
2231 11) odzież skórzana 6
2232 12) odzież ze sztucznej skóry 6
2233, 2234, 2239 13) odzież futrzana, wyroby odzieżowe futrzarskie

pozostałe oraz wyroby futrzarskie oprócz

odzieży

6
z czego:
odzież i wyroby wytworzone ze skór

futrzanych, określonych w poz. 22 pkt 5 i 6

tabeli, własnych lub nabytych po cenach bez

podatku obrotowego albo z podatkiem obrotowym

niższym od określonego w tabeli dla tych

skór:

a) jeżeli wytworzone zostały ze skór

futrzanych określonych w poz. 22 pkt 5

tabeli

15
b) jeżeli wytworzone zostały ze skór

futrzanych określonych w poz. 22 pkt 6

tabeli, z wyjątkiem skór suślików

25
2272-4 14) tornistry nieskórzane 6
2274-3 15) artykuły dla myślistwa ze skóry i jej

substytutów

20
23 23 Wyroby przemysłu spożywczego - część I 2
w tym:
2321 1) skóry surowe zakonserwowane dla przemysłu

garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem)

30
2322-8 2) tłuszcze łojowe zwierzęce 50
24 24 Wyroby przemysłu spożywczego - część II 2
w tym:
2421 1) pieczywo 1
2462-75 2) soki z owoców cytrusowych pitne 20*)
247 3) wyroby winiarskie 50
z czego:
miody pitne oraz napoje "honey drink" i

"honey liquor"

25
2483 4) piwo 50
z czego:
piwo rozlewane do butelek lub pojemników o

pojemności do 0,5 l, nabyte od jednostek

gospodarki uspołecznionej po cenach z

podatkiem obrotowym

2
5) napoje alkoholowe o zawartości alkoholu

powyżej 1,5%, z wyłączeniem napojów

wymienionych w pkt 3 i 4

20*)
6) artykuły spożywcze bezglutenowe (bez względu

na symbol SWW)

1
25 25 Wyroby przemysłu spożywczego - część III 2
w tym:
2513-1 1) czekolada pełna 40
2513-2, -4, -9 2) czekolada nadziewana, czekolada do picia,

czekolada pozostała

30
2514 3) wyroby czekoladowane 15
2515 4) kakao 10
2517 5) wyroby wschodnie (bez czekoladowanych) 35
2518 6) wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie

kakaowej

10
2519-7 7) guma do żucia 50
2524 8) przyprawy i dodatki do ciast 15
2531, 2532 9) wody mineralne i napoje bezalkoholowe (bez

owocowych, mlecznych i warzywnych)

10
2541 10) ocet, musztarda i kwasy spożywcze 10
2543 11) używki naturalne i ich ekstrakty 40
z czego:
kawa i herbata 50
12) artykuły spożywcze bezglutenowe (bez względu

na symbol SWW)

1
26 26 Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjne 6
27 27 Wyroby poligraficzne 6
w tym:
2711, 2712 1) wydawnictwa prasowe i dziełowe 1
2713-13 2) reprodukcje dzieł sztuki 25*)
2713-36 3) karty pocztowe (łącznie z widokówkami) 25*)
28 28 Wyroby przemysłowe pozostałe 10
w tym:
2814 1) zapis wizji i dźwięku gotowy 30
z czego:
2814-2 a) płyty gramofonowe, z wyjątkiem płyt

gramofonowych z zapisem nagrań o tematyce

pedagogiczno-dydaktycznej oraz muzyki

poważnej i ludowej

15
2814-2 b) płyty gramofonowe z zapisem nagrań o

tematyce pedagogiczno-dydaktycznej oraz

muzyki poważnej i ludowej

6
2814-611, -612, -7, -8 c) taśmy magnetofonowe z zapisem dźwięku oraz

z zapisem dźwięku i obrazu

2
z czego:
taśmy magnetofonowe z zapisem dźwięku oraz

z zapisem dźwięku i obrazu, wytworzone z

taśm (SWW: 1335-811 do -817)

wyprodukowanych we własnym zakresie lub

importowanych przez wytwórcę

20
2815, 2816 2) materiały filmowe oraz kopie filmowe

pozytywowe ekranowe

1
2817 3) reprodukcje fotograficzne na podłożu szklanym

papierowym, taśmach filmowych i błonach

15*)
282 4) zabawki i gry towarzyskie 6
2881 5) galanteria osobno nie wymieniona 25
z czego:
2881-1, -2 a) guziki i zamki błyskawiczne, z wyjątkiem

zamków błyskawicznych metalowych

50*)
2881-21 b) zamki błyskawiczne metalowe 25*)
2881-3, -4 c) dodatki krawieckie i do bielizny, z

wyjątkiem emblematów do czapek i odzieży

szkolnych i organizacji młodzieżowych

25*)
2881-35 d) emblematy do czapek i odzieży szkolne i

organizacji młodzieżowych

6
2881-6 e) parasole i laski 6
2882 6) wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego

(atestowane przez komisje artystyczne i

etnograficzne)

10*)
2883-11, -16, -21, -35, -41, -43, -44, -45, -46, -52, -53, -91, -995 7) przybory szkolne 6
2884 8) pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt

szkolny i przedszkolny

2
2885 9) wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i

protetyczne

2
2889-4 10) chorągwie, sztandary, transparenty oraz inne

wyroby z tkanin o charakterze dekoracyjnym, z

wyjątkiem odzieży

6
29 40 Produkty upraw polowych i łąkowych 6
30 41 Produkty ogrodnictwa 6
31 42 Produkty hodowli 6
32 43 Produkty gospodarki leśnej i łowieckiej 6
w tym:
431 drewno, z wyjątkiem grubizny opałowej, drobnicy i karpiny (SWW: 4311-19, -22, -32, 4312-19, -22, -32) 10
33 99 Przedmioty gdzie indziej nie sklasyfikowane 10
34 Budowa budynków i innych obiektów budowlanych, z wyjątkiem zleconej przez inwestorów, z podstawowego materiału powierzonego 5
35 Usługi 5******)
w tym:
1) ludwisarskie 2
2) rusznikarskie 2
3) złotniczo-jubilerskie 15
4) grawerskie 20
5) kowalskie - w zakresie kowalstwa

artystycznego

20
6) w zakresie środków transportu 10
z wyjątkiem:
a) świadczonych w ramach gwarancji oraz

pokrywanych przez Państwowy Zakład

Ubezpieczeń,

b) związanych z autobusami i trolejbusami,
c) związanych z samochodami ciężarowymi,

ciągnikami drogowymi i uniwersalnymi

rolniczymi, samochodami do specjalnych

celów (na podwoziach samochodów

ciężarowych) oraz przyczepami i naczepami

samochodowymi

7) kamieniarskie, z wyjątkiem usług związanych z

nagrobkami i pomnikami ze sztucznego kamienia

"lastrico"

15
8) witrażownicze 2
9) kożuszkarskie 25
10) szewskie - w zakresie szewstwa ortopedycznego 2
11) szewskie - w zakresie szewstwa naprawkowego 4
12) kuśnierskie 25
z czego:
usługi kuśnierskie naprawkowe, renowacyjne

oraz usługi polegające na wykonywaniu nakryć

głowy

15
13) spożywcze 2
z czego: piekarskie 1
14) sztukatorskie 2
15) agencyjne zlecenia doraźnego pośrednictwa i

komisu - od prowizji

10
16) gastronomiczne:
a) jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż

napojów alkoholowych, w tym piwa

1
b) jeżeli jest prowadzona sprzedaż napojów

alkoholowych, w tym piwa

5
17) turystyczna, w zakresie prowadzenia biur

podróży

10*****)
z czego:
usługi turystyczne organizowane z programem

rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych

1
36 Handel 5
w tym w zakresie sprzedaży:
1) pieczywa 1
2) towarów spożywczych i spożywczo-rolnych, z

wyjątkiem pieczywa i kwiatów

4
z czego:
a) napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych

pochodzenia zagranicznego zakupionych od

ludności

20
b) importowanych przez sprzedającego:
ba) napojów alkoholowych i wyrobów

tytoniowych

50
bb) moreli i brzoskwiń 20
bc) winogron 20
bd) owoców południowych, z wyjątkiem

cytryn

20
be) ziarna kawowego surowego i kakaowego

surowego

50
3) wyrobów przemysłowych pochodzenia

zagranicznego zakupionych od ludności, z

wyjątkiem odzieży używanej i obuwia używanego

10
4) skór surowych futrzanych oraz skór

wyprawionych i uszlachetnionych futrzanych,

zakupionych od ludności lub importowanych

przez sprzedającego - stosuje się stawki

podatku obrotowego określone w poz. 22

tabeli, z tym że dla skór surowych owczych i

jagnięcych oraz kozich mongolskich stosuje

się stawkę podatku obrotowego w wysokości 30%

5) wyrobów przemysłowych importowanych przez

sprzedającego:

a) zegarków osobistych 35
b) budzików kamieniowych i bezkamieniowych

(SWW: 0946-14)

25
c) samochodów osobowych 50
d) samochodów ciężarowych o ładowności do 3 t 30
e) zespołów i części oraz akcesoriów do

samochodów osobowych

50
f) motocykli 30
g) motorowerów i skuterów 30
h) OTV do odbioru kolorowego 50
i) wyrobów przemysłu odzieżowego 30
j) odzieży skórzanej i ze sztucznej skóry 30
k) odzieży futrzanej i wyrobów odzieżowych

futrzarskich pozostałych

30
l) wyrobów futrzarskich oprócz odzieży 30
6) hurtowej (do dalszej odsprzedaży) 1
7) wyrobów i produktów importowanych przez

sprzedającego, nie wymienionych w pkt 2 lit.

b) i pkt 5 - stosuje się stawki określone w

poz. 1-33.

*) Stawkę podatku obrotowego stosuje się bez względu na odbiorcę i przeznaczenie wyrobu.

**) Do obrotu ze sprzedaży wyrobów w opakowaniu do 5 kg lub 5 l stawkę podatku obrotowego stosuje się bez względu na odbiorcę i przeznaczenie wyrobu.

***) Za opodatkowane podatkiem obrotowym:

- według stawki 50% uważa się włóczkę wełnianą i wełnopodobną (SWW: 1929),

- według stawki 35% uważa się dzianiny, z wyjątkiem podszewkowych (SWW: 203),

- uważa się surowce i materiały przemysłu włókienniczego (SWW: 19 i 20),

zakupione w uspołecznionych jednostkach produkcyjnych, handlu zaopatrzeniowego i detalicznego, w tym również w spółdzielniach i hurtowniach rzemieślniczych, w zakładach rzemieślniczych (także od rzemieślników zwolnionych od podatków obrotowego i dochodowego, np. rzemieśników-rolników), w przedsiębiorstwach zagranicznych i z udziałem zagranicznym, prowadzących na podstawie odrębnych przepisów na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości, oraz nabyte w Przedsiębiorstwie Eksportu Wewnętrznego "Pewex".

Nie uważa się za opodatkowane podatkiem obrotowym surowców i materiałów przemysłu włókienniczego (w tym dzianin - w wysokości 35%), jeżeli - stosownie do § 5 ust. 2 rozporządzenia - surowce i materiały zakupione zostały z podatkiem obrotowym w wysokości 6% lub podatnik - na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku obrotowym - korzysta ze zwrotu podatku zapłaconego w cenie tych surowców i materiałów.

****) Do obrotu ze sprzedaży wytworzonego ze skór z łbów i łap bydlęcych i końskich nabytych bezpośrednio lub za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych od rzemieślników wykonujących działalność w zakresie garbarstwa skór bez włosa stosuje się stawkę podatku obrotowego w wysokości 10%, pod warunkiem posiadania rachunku stwierdzającego zakup tych skór.

*****) Stawkę podatku stosuje się w wypadku, gdy podstawą opodatkowania jest obrót pomniejszony o należności stanowiące zwrot wydatków związanych z organizacją imprez turystyczno-wypoczynkowych i krajoznawczych.

******) Do celów podatku obrotowego za usługi uważa się działalność gospodarczą, której przedmiotem są:

1. Czynności o charakterze niematerialnym, zaspokajające bezpośrednio potrzeby fizyczne i psychiczne człowieka w zakresie konsumpcji, indywidualnej i zbiorowej jak: usługi komunalne i mieszkaniowe, nauki i rozwoju techniki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku, adwokackie, finansów i ubezpieczeń oraz inne wyłącznie o charakterze osobistym.

2. Czynności o charakterze materialnym:

1) w zakresie transportu i gastronomii,

2) polegające na wykonywaniu prac geologicznych, geodezyjno-kartograficznych i projektowych,

3) polegające na oddziaływaniu na przedmioty lub obiekty, a mianowicie:

a) związane z remontem, naprawą, konserwacją bądź modernizacją przedmiotów i obiektów (pomieszczeń) będących w użytkowaniu,

b) będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr, lecz powiększające wartości użytkowe przedmiotów (wyrobów) powierzonych bądź też polegające na obsłudze gospodarki rolnej, leśnej i ogrodniczej,

4) polegające na:

a) wytwarzaniu na zlecenie określonych przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zleceniodawcę,

b) budowie nowych budynków i obiektów budowlanych lub rozbudowie budynków i obiektów budowlanych z podstawowych materiałów powierzonych przez zleceniodawcę (za podstawowe materiały uważa się cegłę, pustaki, elementy płytowe, cement i tarcicę) oraz z materiałów własnych wykonawcy, nie wymienionych jako materiały podstawowe,

5) ponadto, na zasadzie wyjątku, do usług zalicza się również wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienia z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy lub życzenia zamawiającego, jeżeli przedmioty te (wyroby):

a) nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży,

b) nie służą zamawiającemu do celów produkcyjnych i usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części itp.

* Z dniem 1 sierpnia 1989 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie podatku obrotowego, zgodnie z § 27 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1989 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Dz.U.89.44.141).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024