Francja-Polska. Konwencja dotycząca współpracy intelektualnej. Paryż.1947.02.19.

KONWECJA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Francuską dotycząca współpracy intelektualnej, podpisana w Paryżu dnia 19 lutego 1947 r.

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Wobec podpisania w Paryżu dnia 19 lutego 1947 r. pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej Konwencji, dotyczącej współpracy intelektualnej między Polską a Francją, treści następującej:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej,

z jednej strony, i

Rząd Republiki Francuskiej,

z drugiej strony:

Biorąc pod uwagę węzły sojuszu i przyjaźni, jakie łączyły oba narody w ciągu wieków ubiegłych, ożywione pragnieniem popierania i rozwijania stosunków naukowych, literackich i szkolnych między obu krajami oraz pragnąc zacieśnić i pogłębić szczerą przyjaźń, która zawsze zbliżała ku sobie oba narody;

Postanowiły zawrzeć w tym celu Konwencję i mianowały swoimi pełnomocnikami: (pominięto),

którzy okazawszy sobie wzajemnie pełnomocnictwa, sporządzone we właściwej i należytej formie, wyrazili zgodę na brzmienie następujących artykułów:

Artykuł  1. 

By zachować i pogłębić spuściznę kulturalną oraz dążenia intelektualne stanowiące jedną z podstaw łączącej oba narody przyjaźni, oba Rządy zgodnie postanowiły, że będą:

a. Organizować katedry i lektoraty języka i literatury francuskiej w Polsce i polskiej we Francji, a także Instytuty dla popierania studiów nad stosunkami obu narodów;

b. Popierać wzajemne uczęszczanie na Uniwersytety i instytuty naukowe obu krajów przez stworzenie stypendiów dla studentów i badaczy naukowych; zachęcać i ułatwiać wymianę profesorów i innych przedstawicieli nauki, urzędników bibliotek państwowych i muzeów narodowych, studentów i uczniów szkół powszechnych i średnich, jak również członków organizacyj sportowych i młodzieżowych obu krajów;

Każda z Wysokich Układających się Stron zapewni przy tym uczonym drugiej Strony wolność badań w bibliotekach, archiwach i muzeach, przy poszanowaniu miejscowych praw i regulaminów;

c. Popierać tłumaczenia na polski arcydzieł literackich i naukowych francuskich, jak również tłumaczenia na język francuski arcydzieł literackich i naukowych polskich;

d. Ułatwiać stosunki i współpracę między przedstawicielami nauki, literatury, sztuk pięknych, teatru, muzyki, filmu i radia obu narodów.

Artykuł  2. 

Każda z Wysokich Układających się Stron będzie popierać wydawanie i wymianę książek, periodyków, prasy codziennej i innych wydawnictw. Będzie również ułatwiać działalność agencji i korespondentów prasowych.

Artykuł  3. 

Każda z Wysokich Układających się Stron będzie popierać organizowanie na swoim terytorium wystaw sztuki drugiej Strony Układającej się, jak również wystawianie sztuk teatralnych i filmów artystycznie wartościowych pochodzących od drugiej Układającej się Strony.

Artykuł  4. 

Każda z Wysokich Układających się Stron będzie zachęcać swe radiowe stacje nadawcze do wymieniania z drugą Stroną Układającą się odpowiednich wyjątków ze swych programów, aby drogą radiową przyczyniać się do popularyzowania historii, literatury, sztuki, muzyki i walorów turystycznych drugiej Układającej się Strony.

Artykuł  5. 

Dla realizacji celów określonych w powyższych artykułach zostanie utworzona możliwie najrychlej Komisja Mieszana Polsko-Francuska. Komisja ta będzie złożona z dwóch Podkomisji, jednej z siedzibą w Warszawie, drugiej w Paryżu.

Każdej Podkomisji przewodniczyć będzie Minister Oświaty lub jego delegat, w skład jej nadto wchodzić będzie po dwóch delegatów każdego z zainteresowanych Ministerstw i dwóch przedstawicieli Ambasady drugiej Układającej się Strony.

Artykuł  6. 

Członkowie Podkomisji mianowani są na trzy lata, mandat ten może być przedłużony. Lista delegatów będzie przedkładana do wzajemnej aprobaty.

Każdy Minister zwraca swym delegatom koszty podróży i pobytu.

Artykuł  7. 

Komisja Mieszana opracuje możliwie najrychlej na zebraniu plenarnym propozycje konieczne do zawarcia układów na temat:

a. Wznowienia Instytutu Francuskiego w Polsce w Warszawie, Krakowie i Poznaniu wraz z jego ewentualnymi oddziałami oraz funkcjonowania Biblioteki Polskiej i Stacji Naukowej w Paryżu należących do Polskiej Akademii Umiejętności z ich ewentualnymi oddziałami lub innych państwowych polskich instytucyj naukowych.

b. Utworzenia i obsadzenia katedr i lektoratów języka i literatury francuskiej w Polsce, a języka i literatury polskiej we Francji.

c. Zorganizowania domu dla studentów polskich w Paryżu.

d. Nauczania dzieci narodowości polskiej zamieszkałych we Francji, jak również nauczania języka, literatury, historii i geografii polskiej; - organizacji nauczania języka francuskiego w polskich szkołach powszechnych i średnich, jak również wznowienia i przekształcenia liceum francuskiego w Warszawie.

e. Organizacji kursów wakacyjnych i specjalnych obozów dla młodzieży polskiej we Francji i francuskiej w Polsce.

f. Wymiany uczniów szkół technicznych na przeszkolenie wakacyjne w zakładach przemysłowych obu krajów.

g. Środków, jakie należy przedsięwziąć, by zapewnić w obu krajach posiadaczom dyplomów, patentów lub świadectw studiów - korzyści, jakie wiążą się z tymi dokumentami w kraju pochodzenia.

h. Warunków, w jakich oba kraje komunikować sobie będą wzajemnie projekty reform opracowane przez ich Rządy w dziedzinie szkolnictwa lub organizacji życia intelektualnego.

Zebrania plenarne Komisji Mieszanej odbywać się będą naprzemian w Paryżu i Warszawie i działać - pod przewodnictwem Ministra Oświaty lub jego przedstawiciela, kraju, w którym mają miejsce - nie dłużej jak w ciągu roku. Zastąpią ją następnie dwie przewidziane Podkomisje.

Artykuł  8. 

Podkomisje zbierać się będą przynajmniej raz na rok. Przedstawią one odpowiednim Rządom swe uwagi na temat wykonania niniejszej Konwencji, jak również wszelkich innych zagadnień, które powierzą im ich Rządy.

Artykuł  9. 

Podkomisje będą ze sobą korespondować bezpośrednio, by komunikować sobie wzajemnie swe propozycje i przeprowadzać nad nimi dyskusję.

Każda z Podkomisyj ustali regulaminem sposób wykonywania swych zadań.

Artykuł  10. 

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana, a dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Warszawie możliwie najrychlej.

Artykuł  11. 

Niniejsza Konwencja zostaje zawarta na przeciąg pięciu lat. Każda z Wysokich Układających się Stron może ją wypowiedzieć na sześć miesięcy przed upływem tego okresu. W przeciwnym razie Konwencja uważana będzie za przedłużoną przez milczącą zgodę Stron na nowy okres pięciu lat.

Dano w Paryżu, 19 lutego 1947 r.

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją, uznałem ją i uznaję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych, oświadczam, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, i przyrzekam, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydałem Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dnia 11 czerwca 1947 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024