Zmiana ws. zakazu łączenia stanowisk radnego i kuratora do Prezydenta
Senat w czwartek poparł nowelizację ustawy o systemie oświaty, zakazującą łączenia stanowiska kuratora oświaty z mandatem radnego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Ustawa zakaże oferowania bonusów za wybór podręcznika
Zakaz oferowania nauczycielom korzyści w zamian za wybór konkretnego podręcznika będzie wynikał wprost z ustawy o systemie oświaty. Tymczasem - jak zwraca uwagę resort sprawiedliwości - taka regulacja jest zbędna.
Staż w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego
Dla studenta
OHIM co roku organizuje staże dla młodych absolwentów z krajów UE. Staże organizowane są dwóch sesjach: wiosennej i jesiennej. Stażysta w ramach swoich obowiązków oddelegowany jest do pracy w jednym z departamentów OHIM. Staż to możliwość zdobycia praktycznych wiedzy i doświadczenia na temat roli i działań podejmowanych przez Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, w tym w szczególności na kwestiach własności i prawa gospodarczego i handlowego.
MEN: nauczyciele nie muszą obawiać się o przekazywanie szkół
Według Związku Nauczycielstwa Polskiego nowelizacja ustawy o systemie oświaty zwiększy liczbę szkół przekazywanych przez samorządy. MENtłumaczy, że zmiana wcale nie wywoła takiego skutku.
Ćwiczenia służb: uzbrojony mężczyzna zaatakował uczniów w szkole
Uzbrojony mężczyzna wtargnął do liceum w centrum miasta, zaczął strzelać do uczniów, na miejsce przyjechali antyterroryści, napastnik został zatrzymany - to scenariusz nowatorskich ćwiczeń służb, które w środę po raz pierwszy odbyły się w Warszawie.
NIK ws. sześciolatków: przed MEN jeszcze dużo pracy
Nauczyciele mają pełne kwalifikacje do nauczania sześciolatków, a w szkołach jest odpowiednia dla nich liczba sal dydaktycznych - wynika z raportu NIK. Gorzej w ocenie Izby wypadło MEN. NIK oczekuje od resortu opracowania standardów przyjęcia sześciolatków do szkół i form wsparcia dla samorządów.
Absolwenci wyższych uczelni są pożądani przez samorządy, które robią wiele, by ich zatrzymać w swoim mieście. Poznańscy urzędnicy będą im oferować mieszkania. Na lokale dla młodych stawiają też Sopot czy Siedlce. Gdynia i Lubin ułatwiają start kariery biznesowej.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym pomiędzy studentem (w tym także studentem studiów stacjonarnych!) a uczelnią powinna zostać zawarta umowa cywilnoprawna.W umowie muszą się znaleźć szczegółowe informacje dotyczące warunków odpłatności za studia, w tym wysokości opłat za powtarzanie roku.
Radom wprowadzi zmiany w systemie zarządzania oświatą
Urząd Miejski w Radomiu zapowiedział zmiany w systemie zarządzania szkołami i przedszkolami, które mają doprowadzić do racjonalizacji wydatków na oświatę. Będzie to możliwe dzięki wspólnemu oprogramowaniu dla wszystkich placówek oświatowych, dofinansowanemu przez UE.
Praca pisemna stanowiąca drugą, część konkursu na aplikację ogólną, przeprowadzona zostanie w dniu 29 października 2013 r. w Warszawskim Centrum Expo XXI Sp. z o. o., w hali oznaczonej numerem 4.
II etap konkursu na aplikację ogólną już za 2 tygodnie
Dla studenta
II etap konkursu odbędzie się dnia 29 października 2013 r. Kandydaci otrzymają do rozwiązania trzy kazusy: z prawa prywatnego, publicznego i karnego.Ze wstępnych badań statystycznych sporządzonych w Krajowej Szkole wynika, że kandydaci pochodzą z 28 uczelni.
Uniwersytet w Białymstoku, który od przyszłego semestru ma się przenieść do powstającego kampusu, rozpoczął wyprzedawanie swojego majątku - poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Chodzi o trzy nieruchomości położone w centrum miasta.
Sześciolatki, które poszły do pierwszej klasy, są smutne i sfrustrowane. Przytłacza je ilość obowiązków - mówi Rzeczpospolitej Tomasz Elbanowski, prezes Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.
ZNP za tworzeniem szkół środowiskowych jako miejsc edukacji i kultury
Przekwalifikowywanie nauczycieli, którzy utracili miejsce pracy lub są zagrożeni jego utratą oraz przekształcanie małych szkół wiejskich w szkoły środowiskowe, czyli centra edukacji i kultury - takie rozwiązania, przeciwdziałające bezrobociu pedagogów, proponuje ZNP.
Polskie szkoły wypowiadają walkę otyłości wśród uczniów. Nadwaga młodych Polaków to coraz poważniejszy problem, dlatego szkoły próbują z nią walczyć. Pomóc ma program Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej. W ramach akcji będzie promowane zdrowe żywienie nie tylko w domu, ale także w szkole.
ELSA Słubice organizuje Konkurs Prawa Europejskiego
WydarzeniaDla studenta
Konkurs skierowany jest do studentów prawai administracji studiów licencjackich i magisterskich wyższych uczelni publicznych i niepublicznychw Polsce oraz do studentów europeistyki.Konkurs przebiega dwuetapowo. Pierwszy etap polega na napisaniu eseju na jeden z zaproponowanych przez Organizatora tematów.
Za tydzień posłowie zadecydują, czy będzie referendum ws. sześciolatków
W przyszłym tygodniu posłowie zajmą się wnioskiem o plebiscyt w sprawie obniżenia wieku szkolnego, zapowiada Rzeczpospolita. Pomysł poddania tej reformy pod referendum poparło niemal milion osób.
Według raportu GUS Wejście ludzi młodych na rynek pracy aż 83,3 proc. młodych ludzi łączących pracę z kształceniem stanowili właśnie studenci niestacjonarni. Co ciekawe, zaledwie co 17. student dzienny decyduje się na aktywność zawodową podczas studiów.
Brazylia: starcia policji ze strajkującymi nauczycielami
Na ulicach Rio de Janeiro i Sao Paulo doszło we wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na środę do starć strajkujących nauczycieli z policją. Nauczyciele domagają się podwyżek płac i lepszych warunków pracy.