Michał Kosiarski

Artykuły autora

Kara ma naprawić krzywdę, a nie być sposobem na zarobek

Nieruchomości

Sąsiad budującego nielegalnie ma prawo ujawnić jego nieprawidłowe postępowanie, jak i wadliwe działania nadzoru budowlanego. Postawa obywatelska nie może być jednak dla niego źródłem zarobku. Domagać się dla siebie pieniędzy można jedynie, gdy jest się pokrzywdzonym, a urzędnicy rażąco złamali przepisy.

23.09.2023

Skoro samorząd płaci beneficjentom, ci muszą go chwalić

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, korzystające z powiatowych bądź miejskich dotacji, mogą być zobowiązane do informowania o tym fakcie w dokumentacji finansowej, w tym na fakturach potwierdzających zakupy dokonywane z pomocą przekazanych im pieniędzy. Beneficjenci powinni też ułatwiać pracę kontrolerom dotacji, sporządzając odpowiednie obliczenia i zestawienia.

06.09.2023

Za umieszczenie szyldu nad chodnikiem grożą kary finansowe

Drogi Nieruchomości

Prywatni właściciele, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, powinny dokładnie sprawdzać przed wywieszeniem na fasadach i ścianach budynków tablic reklamowych, jakie są granice ich działek ewidencyjnych. Przez przypadek mogą one zajmować pas drogowy, za co grozi kara pieniężna. Przekonała się o tym spółka ze stolicy. Po długiej batalii w sądzie udało się jej jednak uniknąć kary, ale tylko dlatego, że zdaniem sądu wyliczenia urzędników były nieprawidłowe.

26.08.2023

Listy miłosne lepiej trzymać w dyskrecji i nie ujawniać

Prawo cywilne Prawo autorskie

Stare listy, pocztówki, dokumenty urzędowe, a nawet e-maile - to nie tylko pamiątki po zmarłych bliskich, ale także źródło potencjalnych kłopotów związanych z tajemnicą korespondencji dla rodziny i kolekcjonerów. To samo dotyczy starych fotografii i nagrań filmowych bądź dźwiękowych. Znaczenie mają tu przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także kodeks cywilny. W niektórych przypadkach wymagają specjalnego zezwolenia.

22.07.2023

Socjal dzielimy z niektórymi firmowymi emerytami

Prawo pracy

Preferencyjne pożyczki, dodatkowe pieniądze w okresie świątecznym, wsparcie w razie pogrzebu kogoś z rodziny, dopłaty do imprez kulturalnych - to przykłady benefitów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wiele z tych świadczeń przysługuje też byłym pracownikom będącym na emeryturze, rencistom oraz ich rodzinom. Niektórzy z pracodawców pomijają jednak emerytów i ich bliskich w regulacjach ZFŚS. Co wtedy? Pracownicy mogą sami interweniować.

20.07.2023
  1  2  3  4  5  6  7