Michał Kosiarski

Artykuły autora

Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Jeden członek - wiele uprawnień związku zawodowego

Prawo pracy

Związki zawodowe mogą szybko poszerzyć swoją obecność w prywatnych firmach. Czasem wystarczy zmiana związkowego statutu i przekonanie do wstąpienia w swoje szeregi zaledwie jednego pracownika u konkretnego przedsiębiorcy. Sprzyja temu orzecznictwo sądowe, które ułatwia rozwój tzw. międzyzakładowych organizacji związkowych i nabywanie przez nie takich samych uprawnień, jakie mają organizacje zakładowe.

09.03.2023

Duże problemy finansowe wymuszają na zarządzie podjęcie uchwały o dalszym losie spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Zarządy spółek kapitałowych będących w złej sytuacji finansowej muszą monitorować nie tylko płynność – aby bez zbędnej zwłoki złożyć wniosek o upadłość – ale również proporcje ponoszonych strat do kapitałów spółki. Inaczej narażają się na odpowiedzialność za zobowiązania spółek. Odpowiada za to zarząd spółki bez względu na to, jaką wiedzę na ten temat posiadali wspólnicy.

01.12.2022

Robert Lewandowski z pucharem i wezwaniem od celników?

Domowe finanse VAT

Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.

26.11.2022
1  2    
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski