Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Badanie: Prawie połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych

Rynek Prawo pracy

73 proc. ankietowanych Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28 proc. przyznało, że szef krzyczy, a 21 proc. - że źle traktuje swoich pracowników – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis kariery InterviewMe. Na dodatek aż 58 proc. badanych twierdzi, że praca w polskiej firmie oznacza gorsze warunki pracy niż w firmie zagranicznej.

09.08.2022

Nadal rośnie liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba cudzoziemców, pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym, przekroczyła milion osób. Największa grupa to obywatele Ukrainy. W ciągu miesiąca przybyło 13 tys. legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

09.08.2022

Będzie wyższa dotacja dla PFRON na dofinansowanie wynagrodzeń dla niepełnosprawnych pracowników

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy

Minister rodziny i polityki społecznej chce zwiększyć wysokość dotacji celowych dla PFRON na dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych do poziomu co najmniej 30 proc. środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. Minister finansów proponuje, by ta zmiana istotna dla budżetu państwa weszła w życie od 2023 r.

09.08.2022

Przejazd z miejsca wykonywania pracy zdalnej do biura nie będzie podróżą służbową

Prawo pracy

Jak rozliczać przejazdy pracownika z miejsca wykonywania pracy zdalnej do biura oraz w jakiej sytuacji czas ten będzie podróżą służbową, a kiedy będzie wliczany do czasu pracy? Zdaniem prawników, co potwierdza nam MRiPS, decyduje sposób określenia miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę. Dojazd pracownika wezwanego do biura w ciągu dnia będzie odbywał się w jego czasie pracy.

09.08.2022

Raport Lewiatana: Polski pracownik jest w złej kondycji psychicznej

Prawo pracy

Pogarszanie się stanu psychicznego Polaków potwierdzają dane międzynarodowe i nasze rodzime statystyki, np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynikające z tego faktu nieobecności w pracy oraz obecności o obniżonej produktywności to nie tylko obciążenie społeczne, ale także realny koszt, który muszą ponieść pracodawcy.

08.08.2022
1    238  239  240  241  242  243  244  245  246    748