Bernadeta Kasztelan-Świetlik

Artykuły autora

Fundusze private equity a prawo antymonopolowe - co za zakrętem?

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nie ma wątpliwości, że ojczyzną prawa antymonopolowego są Stany Zjednoczone, ale dający się tam zaobserwować zwrot jest po części pochodną zjawisk politycznych i gospodarczych dotykających również Europę. Dlatego być może już niedługo, za zakrętem, europejskie organy ochrony także zainteresują się powiązaniami funduszy - piszą Bernadeta Kasztelan-Świetlik oraz Bartłomiej Świetlik z kancelarii GESSEL.

31.05.2023

O co chodzi z tym Gazpromem, czyli historia sprawy Nord Stream 2 w UOKiK

Ochrona konkurencji

Wbrew temu, co słychać w przestrzeni publicznej wysoka kara nałożona ostatnio przez UOKiK nie dotyczy Gazpromu. Jest to wyłącznie kara za brak przesłania informacji przez szwajcarską spółkę Engie Energy. Sprawa drugiej nitki nie została jeszcze zakończona - pisze Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.

29.11.2019

Niełatwa interpretacja przepisów o wcześniejszej spłacie kredytu

Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie

17.08.2019

Kara za wierność - nowy sposób stosowania algorytmów

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Przez nadużywanie big data przez duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. gospodarstw domowych przepłaca ok. 4 mld funtów za ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, rachunki oszczędnościowe, internet oraz telefonię komórkową. To algorytmy podpowiadają firmom, kto dopłaci, choć na rynku można znaleźć tańszą usługę.

02.03.2019

Synergia – efekt nieznany Ministerstwu Przedsiębiorczości

Prawo gospodarcze

Postępowania w sprawie nakładania kar za nieterminowe regulowanie należności ma prowadzić nie Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skąd ta zmiana? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że to właśnie skarbówka jest najlepiej przygotowana do tej roli. UOKiK potrzebuje dużo czasu, żeby się do niej przygotować - przekonuje Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.

21.02.2019
1  2