Reguła wydatkowa środków publicznych przez jednostki samorządowe
9 grudnia został przedstawiony projekt zmiany ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
Komornik nie zajmie środków na rachunku zbiorczym
Już od przyszłego roku możliwe będzie rejestrowanie papierów wartościowych na tzw. rachunkach zbiorczych. Od zwykłych rachunków papierów wartościowych różnić je będzie to, że nie będą one pozwalać na identyfikację osób uprawnionych z zapisanych na nich środków. Zgromadzone na takim rachunku papiery wartościowe nie będą podlegały zajęciu.
14 grudnia TK zbada karalność nie zarejestrowania czasopisma
W środę Trybunał Konstytucyjny ma badać, czy dopuszczalne jest karanie za nie zarejestrowanie czasopisma - co przewiduje Prawo prasowe, pochodzące jeszcze z PRL. Pięciu sędziów TK rozstrzygnie skargę konstytucyjną Wojciecha Skrzypczyka, którego oskarżono o taki czyn. Proces wprawdzie umorzono, ale po wyroku stracił mandat radnego Chojny w Wielkopolsce.
NIK: szkoły specjalne nie chronią danych uczniów
Dyrektorzy publicznych szkół specjalnych nie zapewniają rzetelnej ochrony danych osobowych uczniów, w tym danych wrażliwych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie napisano, że takiej ochrony nie zapewnili dyrektorzy połowy skontrolowanych placówek.
TK: regulaminy konkursów o dotacje unijne nie są źródłem prawa
Niedopuszczalne jest, by prawa i obowiązki uczestników konkursów organizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych były normowane w regulaminach konkursów, bo regulaminy te nie są źródłem prawa - stwierdził w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.