Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Emilia Zakrzewska

Artykuły autora

Firmy nie korzystają z kredytów. Rośnie wartość depozytów

Od początku roku do końca listopada br. wartość kredytw zaciągniętych przez przedsiębiorstwa wzrosła tylko o 3,4 mld zł, czyli o 1,6 proc. W tym samym czasie wartość depozytw powiększyła się o 5,8 mld zł, czyli o3,5 proc. podał NBP. - Firmy nadal niechętnie korzystają z zewnętrznego finansowania mwi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, głwna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Raport Europejskiej Agencji Środowiska: Przyszłość jest zielona

UE zrobiła duże postępy, jeśli chodzi o redukcję emisji CO2 do atmosfery i użycie energii odnawialnej. Jednak wyzwania środowiskowe, jakie stoją przed nią ciągle są olbrzymie. - Europa musi przestawić się na zieloną gospodarkę - przekonywał przewodniczący PE Jerzy Buzek podczas prezentacji raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Agencja co pięć lat ocenia stan europejskiego środowiska i zagrożenia jakie mogą się dla niego pojawić w przyszłości.
laptop mezczyzna notatki

To podatnik powinien zmienić stawki VAT w kasie fiskalnej

Z przepisw obecnie obowiązujących nie wynika, kto (podatnik czyserwisant) jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej.Dlatego minister finansw powinien jasno sformułować przepisdopuszczający przeprowadzenie zmian przez podatnika (bez udziałuserwisanta) np. przez system informatyczny zdalnie sterowany. Eksperci szacują, że wstrzymana może zostać sprzedaż w około 80 proc. punktw sprzedaży czynnych całodobowo, w związku z koniecznością przestawienia kas.

Zarabiamy na klimacie

Ocieplanie budynkw użyteczności publicznej, a przez to oszczędność energii ten cel zasilą środki z kolejnej podpisanej przez Polskę umowy o handlu jednostkami emisji AAU. Transakcje z japońską agencją rządową NEDO podpisał w grudniu w Cancun, podczas Konferencji Klimatycznej ONZ, Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Do tej pory zarobiliśmy ponad 80 mln euro na tego typu transakcjach.

Czy przedsiębiorstwa chcą działać proekologicznie?

Duże przedsiębiorstwa rzadziej deklarują podejmowanie jakichkolwiek działań proekologicznych w ramach podstawowej działalności, jednak częściej wskazują na znaczenie swojej roli społecznej- wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie Green Cross Poland. Postrzegają one bowiem działalność proekologiczna jako element zdobywania przewagi konkurencyjnej. Motywacja dla działań proekologicznych jest zrżnicowana od tego, w jakim stopniu firmy czuja się związane przepisami ochrony środowiska. Niemal 40% zarządzających nie potrafi wskazać, jakimi działaniami organizacje ekologiczne mogłyby wspomc działalność ich firmy na rzecz ochrony środowiska.