Prokuratura oczekuje wyroku całego TK w sprawie związków jednopłciowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Uznanie skarg złożonych przez obywateli kwestionujących instytucję małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny byłoby próbą podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej - uważa Prokurator Generalny. I oczekuje od Trybunału Konstytucyjnego rozpatrzenia ich łącznie przez pełny skład Trybunału. Wniosek w tej sprawie wpłynął do TK w poniedziałek.

14.06.2021

UOKiK zarzuca Orange naruszanie praw konsumentów przy rozliczaniu płatnych usług

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca Orange Polska nieprawidłowości związane z aktywacją płatnych usług oferowanych przez te firmę oraz serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. obrotu.

14.06.2021

Od niedzieli w kościołach więcej miejsc dla wiernych - jest rozporządzenie

Pacjent Koronawirus

Od 13 czerwca w kościołach dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Rząd w ten sposób zareagował na apel Episkopatu Polski, który wskazywał, że wciąż obowiązują w kościołach ograniczenia z okresu najwyższej zachorowalności na koronawirusa. Od 26 czerwca ma nastąpić dalsze poluzowanie.

12.06.2021

KE wzywa Polskę do lepszej ochrony swoich sieci Natura 2000

Środowisko Prawo europejskie

Polska nie wyznaczyła jeszcze 655 z 845 terenów mających znaczenie dla Wspólnoty jako specjalne obszary ochrony i nie ustanowiła celów ochrony poszczególnych obszarów ani środków dla wszystkich swoich obszarów - upomina Komisja Europejska. I przypomina, że termin zakończenia wspomnianych działań w odniesieniu do 845 terenów znajdujących się na terytorium Polski już dawno upłynął.

09.06.2021

Parlament Europejski przyjął rozporządzenia o certyfikatach Covid

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Parlament Europejski przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwiać podróżowanie, ale nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży. Portugalia poinformowała, że uzna certyfikaty od 14 czerwca.

09.06.2021

W pandemii Polacy spłacili długi odkładane na później

Domowe finanse

Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów wynosi po I kw. 2021 r. prawie 80 mld zł. Pandemia i widmo kryzysu podziałały mobilizująco i paradoksalnie ten, kto dał radę, spłacił długi odkładane na później. W efekcie w ciągu roku liczba zadłużonych osób spadła o ponad 90 tys., a wzrosła wartość oszczędności Polaków. Obostrzenia sanitarne sprawiły, że wydawaliśmy po prostu mniej.

09.06.2021

Rząd zapowiada legalizację legalnych zgromadzeń spontanicznych

Prawo karne Administracja publiczna

Pod koniec czerwca prawdopodobne jest zniesienie zakazu zgromadzeń spontanicznych - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny przypomina, że rozporządzenia Rady Ministrów regulujące tę materię są wydawane bez podstawy prawnej.

07.06.2021

Nie będzie bramek, ale system będzie wiedzieć kto, kiedy i z kim jedzie autostradą

Administracja publiczna Policja Prawo AI

Ustawa o płatnych autostradach przeleciała przez Sejm jak pendolino. Senatorowie odrzucili ją w całości, gdyż nie znaleźli odpowiedzi, dlaczego ten pośpiech, a także czy wprowadzana przy okazji likwidacji poboru opłat na bramkach geolokalizacja nie naruszy prywatności kierowców, czy zbieranie tak dużej liczby danych nie jest nadmiarowe. Sejm jednak ustawę przyjął i od grudnia te przepisy zaczną działać.

05.06.2021

Gdy sąsiedztwo ma więcej minusów niż plusów, ratunkiem sprawa o immisje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.

05.06.2021

Nowa ustawa ma wprowadzić przejrzyste rachunki za energię

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rachunki za energię elektryczną wystawiane odbiorcom powinny być jasne i zwięzłe, zawierać porównanie bieżącego zużycia energii elektrycznej ze zużyciem w takim samym okresie, link do porównywarki, a także informacje o prawach konsumenta, związanych z pozasądowym rozstrzyganiem sporów. Takie m.in. zmiany ma wprowadzić ustawa wdrażająca unijną dyrektywę.

03.06.2021

Na procesję z zachowaniem dystansu, na komunii wolna amerykanka

Koronawirus

Nawet w najgorszych momentach pandemii, obostrzenia dotyczące kościołów nie były specjalnie restrykcyjne, natomiast obecnie ograniczenia dotyczące uroczystości w budynkach są porównywalne do tych, obowiązujących w sklepach. Z kolei na zewnątrz obiektów kultu religijnego obowiązuje wyłącznie konieczność zachowania odstępów.

03.06.2021

Renta rodzinna wsparciem po zmarłym, ale krąg uprawnionych ograniczony

Prawo rodzinne Domowe finanse Emerytury i renty

Renta rodzinna to świadczenie, o które mogą ubiegać się bliscy osoby zmarłej, która pobierała np. emeryturę. Ma zapewnić minimum bezpieczeństwa ekonomicznego, środków utrzymania po śmierci żywiciela rodziny, ale prawo do skorzystania z tego świadczenia ma szereg ograniczeń. Np. dzieciom przysługuje ona do ukończenia 16 lat, chyba że nadal się uczą.

03.06.2021

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.

02.06.2021

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.

01.06.2021

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta mają utrudnić sprzedaż na pokazach handlowych

Rynek i konsument

Utrudnienie sprzedaży w trakcie pokazów handlowych oraz zwiększenie ochrony osób korzystających z internetowych platform handlowych – to główne cele proponowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Projekt został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

01.06.2021

Prawo już obowiązuje - pierwszeństwo pieszego i zakaz "komórek" na przejściu

Administracja publiczna Transport

Od wtorku 1 czerwca zaczęły obowiązywać przepisy o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz m.in. zakaz używania telefonów komórkowych w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza też pierwszeństwo pieszego, który stoi jeszcze na chodniku.

01.06.2021

Boimy się cyberprzestępców, ale chronimy się słabo

Prawo AI RODO

Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzający dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku. Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

31.05.2021

Maseczki w pomieszczeniach zostaną z nami przez całe wakacje

Koronawirus

Adam Niedzielski, minister zdrowia będzie rekomendował, aby maseczki nosić w pomieszczeniach jeszcze co najmniej w wakacje. Podkreślił, że trzeba działać ostrożnie z luzowaniem obostrzeń, bo epidemia się tli. - Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział.

31.05.2021

Bank PKO BP zaproponuje "odfrankowienie" kredytów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Traktowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich - takie warunki ugód z klientami zaakceptowała Rada Banku PKO BP. Wnioski o ugody mają składać klienci.

28.05.2021

Więcej osób może brać udział w imprezach sportowych na powietrzu

Rynek i konsument Koronawirus

W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi może brać udział więcej niż jedna grupa uczestników pod warunkiem zachowania odstępu czasowego między grupami - wynika z obowiązującego od dziś rozporządzenia. Ponadto w imprezach na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

28.05.2021