Dwie nowe skargi nadzwyczajne o kredyt i pożyczkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne od nakazów zapłaty. Jedna sprawa dotyczy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy a druga – odsetek od umowy pożyczki konsumenckiej. Zdaniem prokuratora sąd nie uwzględnił konsumenckiego charakteru sprawy i zaniechał zbadania z urzędu, potencjalnie nieuczciwego charakteru zapisów umowy, z której wynikało zobowiązanie.

03.01.2024

Prezydent nie król, ale krytykować go wolno z umiarem

Znieważenie głowy państwa jest nadal przestępstwem, ściganym z oskarżenia publicznego. Część prawników opowiada się jednak za uchyleniem tego przepisu, tym bardziej, że ETPCz w swoich orzeczeniach kwestionował podobne rozwiązania obowiązujące w innych krajach. Zgodni są jednak, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego powinni ważyć słowa, a jeśli przekroczą granice - odpowiadać dyscyplinarnie.

03.01.2024

Wojna z ławnikami w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku zebrała się w Warszawie w gmachu Sądu Najwyższego Rada Ławnicza SN. Przyjęła uchwałę, w której zaopiniowano negatywnie wniosek I prezes SN o odwołanie ławnika SN Przemysława Wiszniewskiego na tle jego udziału w demonstracji ówczesnej opozycji 4 czerwca br. Wnioski o odwołanie dotyczą także kolejnych 12 ławników, którzy nie chcą orzekać z „nowymi” sędziami. W obronie ławników stanęło siedmiu sędziów powołanych przed 2017 rokiem

03.01.2024

Po ustawie Kamilka czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W nowym roku będą wchodzić w życie nowe obowiązki m.in. dla szkół związane z ochroną dzieci przed różnego rodzaju przemocą. Część prawników uważa jednak, że przyszedł też czas na penalizację uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem, bo choć wiele osób temu zaprzecza - alienacja rodzicielska ma się w Polsce nadal dobrze. Kara miałaby być taka jak np. w przypadku niealimentacji - grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności.

03.01.2024

RPO: Niepilnowany więzień nie może się uwolnić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazany samodzielnie oddalił się z miejsca zatrudnienia podczas pracy poza zakładem karnym. Został skazany przez sąd za tzw. samouwolnienie, mimo że nie był kontrolowany. Takiego przestępstwa można było w tym czasie dopuścić się jednak tylko w sytuacji faktycznej izolacji w miejscu zamknięcia lub będąc pod strażą czy dozorem – uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i składa kasację na korzyść skazanego.

02.01.2024

Radcy pozytywnie o projekcie rozporządzenia ws. wyłączenia neosędziów

Wymiar sprawiedliwości

W polskim wymiarze sprawiedliwości trwa kryzys konstytucyjny. Przywracanie praworządności musi odpowiadać standardom państwa konstytucyjnego, co jednak nie wyklucza stosowania nadzwyczajnych w pewnej mierze środków naprawczych, z uwzględnieniem istniejącego kryzysowego stanu wyższej konieczności ustrojowej - wskazuje w opinii do projektu rozporządzenia zakładającego, że tzw. neosędzia nie będzie mógł rozpatrywać wniosku o wyłączenie neosędziego, Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

02.01.2024

W mediach szybkie zmiany, w sądownictwie szykuje się dłuższa batalia

Wymiar sprawiedliwości

Dwie ważne uchwały - jedną dotyczącą mediów, drugą Krajowej Rady Sądownictwa przyjął przed świętami Sejm. Po pierwszej z nich zapadły już konkretne decyzje kadrowe w mediach, druga spowodowała podział nawet wśród konstytucjonalistów, bo część z nich uważa, że jest rezolucją i nie wywołuje skutków prawnych. Zgodni są natomiast, że trzeba i to w miarę szybko, rozwiązać problem wymiaru sprawiedliwości, bo trwający pat uderzy w obywateli i ich prawo do sądu. Pytanie jedynie co zrobić z KRS?

02.01.2024

Ważność wyborów parlamentarnych ogłosi nie-sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 11 stycznia przyszłego roku został wyznaczony termin posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów parlamentarnych z 15 października. SN sprawdza protesty wyborcze, które dotyczą głównie przerwania ciszy wyborczej lub głosowania po północy, tj. 16 października. Problem jednak w tym, że Izba ta nie ma statusu sądu i powinna przestać orzekać. Ale nie ma innego organu, który by przejął te kompetencje.

30.12.2023

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.

30.12.2023

Wyrównania dla prokuratorów także za lata 2021-2022? Minister Bodnar widzi potrzebę uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy kierują do sądów coraz więcej pozwów dotyczących ustalania podstawy swoich wynagrodzeń za 2021 i 2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych a nie Prawa o prokuraturze. W roku 2023 było tak samo, ale zostało to uregulowane niedawną nowelą okołobudżetówki. Podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z ministrem finansów o systemowym uregulowaniu kwestii dwóch wcześniejszych lat.

29.12.2023

Kamiński i Wąsik odwołali się w sprawie wygaszenia mandatów poselskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów poselskich. Składy sędziowskie jeszcze nie zostały wyznaczone. Przypomnijmy marszałek Sejmu Szymon Hołownia 21 grudnia br. wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich obu posłów.

29.12.2023

Minister Bodnar: Zmiany pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów zgodnie z prawem

Prokuratura

Uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o Prokuraturze, miałem prawo odwołać i powołać pięciu nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Nie podejmuję decyzji pochopnie, zawsze są bardzo dobrze przemyślane - zapewniał w piątek, 29 grudnia, podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny prof. Adam Bodnar.

29.12.2023

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Trwa 4. edycja akcji "Poprawmy prawo", prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Po raz kolejny chcemy wskazać najbardziej problematyczne przepisy we wszystkich obszarach prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Szczególnie zwracamy uwagę na regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych regulacji zapraszamy również naszych Czytelników.

29.12.2023

W zależności od sądu sprawa frankowicza może potrwać i długie lata

Wymiar sprawiedliwości

Tajemnicą poliszynela jest to, że pełnomocnikom zdarza się sugerować frankowiczom fikcyjną przeprowadzkę do rodziców, by sprawę dotyczącą kredytu skierować do mniej obciążonego sądu. Problem jednak w tym, że coraz trudniej znaleźć taki sąd, a kłamstwo może mieć krótkie nogi. Trzeba więc przygotować się na coraz dłuższy czas oczekiwania na poszczególne czynności - począwszy od zabezpieczeń, a skończywszy na rozprawach. Sprawy mogą trwać w obu instancjach nawet pięć lat.

29.12.2023

W piątek Adam Bodnar ma się spotkać z Krajową Radą Prokuratorów

Prokuratura

Tuż przed końcem starego roku - 29 grudnia, Adam Bodnar - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, chce spotkać się z Krajową Radą Prokuratorów. Tematem ma być zarówno przyłączenie do Prokuratury Europejskiej, ale też kwestie kadrowe - zarówno te dotyczące prokuratorów, jak i pracowników prokuratury. Minister chce też zapoczątkować nawet comiesięczne posiedzenia Rady.

29.12.2023

7005,76 zł podstawą wynagrodzeń sędziów, prokuratorów, referendarzy i asesorów w 2024 r.

Wynagrodzenie sędziego, ale też prokuratora w 2024 r., będzie liczone zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych i Prawem o prokuraturze, a nie tak jak od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej. To oznacza, że podstawą do wyliczeń będzie 7005,76 zł. W nowym projekcie okołobudżetówki, który przygotował rząd po wecie prezydenta, nie ma już słowa o tych grupach zawodowych. Chodzi też o referendarzy i asesorów.

28.12.2023

Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej już pewne

Prawnicy

Komisja UE pozytywnie zaopiniowała przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Wcześniej polski rząd przyjął stanowisko w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zakomunikowała równocześnie, że przystąpienie do tej organizacji umocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej.

28.12.2023

Usuwanie prezesów spółek przez aresztowanie powinno się skończyć

Prawo karne

W poprzednich latach odwoływanie prezesów spółek czy zarządów następowało przez tymczasowe aresztowanie. Najpierw stawiana była przez prokuraturę hipoteza, a potem szukano dowodów. Prokuratorom zdarza się stawiać zarzuty menadżerom na wyrost, a to uderza nie tylko w ich życie zawodowe, ale i przypina im "łatkę" przestępcy. Prawnicy wskazują, że taki proceder powinien wreszcie zostać zastopowany.

28.12.2023

Trzy kandydatury na sędziów europejskich - wycofane

Prawnicy

Rząd wycofał trzy polskie kandydatury na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskie: prof. dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej, prof. dr hab. Arkadiusza Radwana i sędzi Aleksandry Rutkowskiej. Powodem tej decyzji miały być nieprawidłowości w procedurze konkursowej – wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

27.12.2023

Adwokaci, radcy mają mieć skrzynki do e-doręczeń od 1 października 2024 r. - komunikat Ministra Cyfryzacji

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.

27.12.2023