Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w najbliższą sobotę

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka, mimo procedowania w Sejmie noweli umożliwiającej jej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, nie wycofuje się z nadzwyczajnego zjazdu zaplanowanego na 19 grudnia br. Głównym jego celem jest wprowadzenie zmian umożliwiających zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.

15.12.2020

Linklaters doradzała przy nabyciu terenów inwestycyjnych w trzech miastach

Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała Echo Investment, polskiemu deweloperowi realizującemu inwestycje w sektorze mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych, przy zamknięciu transakcji nabycia terenów inwestycyjnych w Poznaniu, Łodzi i Krakowie, na których znajdują się m. in. hipermarkety „Tesco” z pasażami handlowymi.

15.12.2020

RPO: Policjanci podczas demonstracji powinni mieć widoczny numer służbowy

Policja

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar apeluje o zmianę przepisów, aby w czasie demonstracji podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego funkcjonariusze mieli widoczne oznaczenie „Policja” oraz widoczny znak identyfikacji, np. numer służbowy. Obecne przepisy sprzyjają anonimowości policjantów

15.12.2020

COVID uderza po kieszeniach, a opłaty zniechęcają do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczna nowelizacja procedury cywilnej podniosła opłaty sądowe i choć miało to - może poza kwestią stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie - swoich przeciwników i zwolenników, COVID-19 sytuację zmienił. Prawnicy podkreślają, że w dobie kryzysu są one zbyt wysokie, a ich obniżenie zasadne byłoby także z powodu wprowadzenia e-rozpraw. MS zapowiadało obniżenie opłat,

15.12.2020

Sposób młodych prawników na sukces? Języki, specjalizacja, niekończący się rozwój

Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus

Konkurencja i przepełnienie rynku prawnego samo w sobie jest wyzwaniem dla prawników zaczynających kariery. W tym roku dodatkowo utrudnia to wszędobylski koronawirus. Ci spośród "młodych", którzy nie trafili do dużych graczy, szukają szansy w butikowych kancelariach, specjalizujących w wąskich obszarach - od spraw rodzinnych, poprzez wsparcie dla przedsiębiorców, aż po gry komputerowe.

15.12.2020

Kancelaria Clifford Chance doradzała Bankowi Pekao

Rynek

Kancelaria Clifford Chance doradzała Bankowi Pekao w związku z kredytem bilateralnym przeznaczonym na zakup większościowego udziału w spółce GWD Concept Sp. z o.o., działającej pod marką Displate, przez Mid Europa Partners. Displate to internetowa platforma e-commerce, której przedmiotem są treści generowane przez użytkowników.

14.12.2020

Zażalenia poziome będą mniej dotkliwe - MS poprawia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia, które nie zostały przypisane do katalogu poziomych ani dewolutywnych miałyby być co do zasady rozpoznawane przez sąd drugiej instancji - przewiduje jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobnie zresztą jak te w przedmiocie zabezpieczenia. Zmiana - jeśli wejdzie w życie - będzie istotna bo "osierocone" zażalenia spędzają sen z powiek uczestników postępowań i sędziów.

14.12.2020

Liczy się aktywność i specjalizacja - COVID nie rozpieszcza, prawnicy walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.

14.12.2020

Olsztyński sąd w trybie korespondencyjnym prowadzi sprawę Agnes Trawny

Prawo cywilne

Mieszkająca na stałe w Niemczech Agnes Trawny wniosła do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew pod koniec 2019 roku. Domaga się od Skarbu Państwa zapłaty 700 tys. zł za ziemię, którą sprzedano po jej wyjeździe do Niemiec. Proces z powodu pandemii nie zdążył się rozpocząć w tradycyjnej formie.

13.12.2020

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.

12.12.2020

Wraca sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Wiceminister Michał Woś w czasie spotkania z kuratorami okręgowymi i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów nie tylko zapewnił, że prace trwają ale też zachęcił do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań. Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych regulacji,

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Pytania do TSUE w sprawie zawieszenia sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne dotyczące spraw zawieszonego w obowiązkach sędziego Igora Tulei. Ich autor, sędzia Piotr Gąciarek chce wiedzieć, czy ma rozpatrywać zabrane Tulei sprawy, gdy o jego zawieszeniu zdecydował sąd, którego legalność jest kwestionowana.

10.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Naruszenie praworządności nie wystarczy do zawieszenia funduszy UE? Jest propozycja kompromisu

Wymiar sprawiedliwości

Kraje UE otrzymały w środę wieczorem propozycję kompromisu w sprawie unijnego budżetu, wypracowaną w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie ma widnieć zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

09.12.2020

Porozumienie realne, może uda się uniknąć weta budżetu UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję Niemiec w sprawie budżetu Unii Europejskiej i powiązanego z nim mechanizmu praworządności - wynika z nieoficjalnych informacji. Niemiecka prezydencja konsultuje teraz to uzgodnienie z państwami oczekującymi twardego stanowiska w tym zakresie, czyli m.in. z Holandią i kilkoma innymi sceptycznymi krajami członkowskimi.

09.12.2020

Młodzi prawnicy, by odnieść sukces, powinni otworzyć się na nowe technologie

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.

09.12.2020

W Sejmie ponownie można zgłaszać kandydatów na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Do 29 grudnia br. marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła czas na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm już dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a funkcję tę pełni nadal Adam Bodnar, mimo zakończenia 9 września kadencji. Podstawowym problemem jest unikanie zgłoszenia swojej kandydatury przez PiS.

09.12.2020