Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw Pegasusa

Wydarzenia

W środę za powołaniem komisji do spraw Pegasusa opowiedzieli się wszyscy senatorowie opozycji oraz Jan Maria Jackowski z PiS. 45 senatorów PiS zagłosowało przeciwko, bo Senat nie ma żadnych uprawnień śledczych, nie posiada komisji do spraw służb specjalnych. Zgodnie jednak z regulaminem Senat może powoływać komisje nadzwyczajne.

12.01.2022

Dr Christian Schnell nowym partnerem w biurze Dentons w Warszawie

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

12.01.2022

Klauzule wykonalności przyblokują sądy - strony na "wygraną" poczekają dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.

12.01.2022

Prezydent po kilku latach nie powołuje sędziów wskazanych przez "starą" KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Monitorze Polskim w poniedziałek ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Jednak część osób z tamtych uchwał KRS otrzymała nominacje.

11.01.2022

DWF wzmacnia zespoły m.in. Prawa Zamówień Publicznych oraz Ochrony Danych Osobowych

Rynek

Kancelaria DWF rozbudowuje kolejne praktyki w Polsce wzmacniając ofertę w zakresie obszarów kluczowych dla działalności naszych klientów. Na przełomie roku do zespołu Prawa Zamówień Publicznych dołączył Marcin Laudan, a do zespołu Ochrony Danych Osobowych, Cyberbezpieczeństwa i Technologicznego Compliance dołączyła Agnieszka Sagan-Jeżowska.

11.01.2022

Izba Dyscyplinarna SN zajmie się tym razem adwokatami

Prawnicy

We wtorek 11 stycznia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma rozpoznać siedem spraw dyscyplinarnych - trzech adwokatów, w tym warszawskiego mecenasa Jacka Dubois oraz trzech prokuratorów. Na wokandzie w tym tygodniu jest tylko jedna sprawa sędziowska o charakterze wpadkowym - zażalenie na zarządzenie o odmowie przyjęcia odwołania obwinionego od wyroku.

11.01.2022

12 tomów w pół godziny - w czytelniach sądowych nadal covidowe restrykcje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie epidemii prawnicy musieli nabyć wiele umiejętności. Do tych z zakresu nowych technologii doszła też umiejętność szybkiego czytania. Wiele sądów wraca bowiem, a w innych niezmiennie obowiązują restrykcje związane z korzystaniem z czytelni sądowych. Pół godziny na wgląd do akt, w niektórych liczone jest to co do sekundy.

11.01.2022

Sądowa "zgaduj zgadula" - pismo zwrócone, pełnomocnik domyśli się dlaczego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Choć duża nowelizacja procedury cywilnej obowiązuje ponad dwa lata, nadal sprawia pełnomocnikom nie lada problemy. Skarżą się m.in. na przepis, zgodnie z którym sędziowie nie muszą uzasadniać swoich decyzji, chyba że strona wystąpi o to z wnioskiem i opłaci 100 zł. Problem pojawia np. przy zwrocie pism. Teoretycznie pomogłyby zasadnicze motywy rozstrzygnięcia, ale nie każdy sędzia je podaje.

10.01.2022

PIP: Kurator w pracy niszczy ubranie, powinien dostać ekwiwalent

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca powinien wypłacać ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny, dotyczy to również kuratorów sądowych - wynika z odpowiedzi Katarzyny Łażewskiej-Hrycko Głównego Inspektora Pracy, na pytania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

08.01.2022

Nieodpłatna pomoc prawna niekoniecznie dla ubogich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z nieodpłatnej pomocy prawnej co do zasady powinny korzystać osoby, których nie stać na skorzystanie z niej na zasadach komercyjnych. Prawnicy podkreślają jednak, że to iluzja, bo ci, którzy po poradę przychodzą, często na brak środków nie narzekają. To wina przepisów, a do tego adwokat czy radca, nawet jeśli wie, że jego rozmówca mija się z prawdą, nie może mu wsparcia odmówić.

08.01.2022

Referendarze rozpatrują coraz więcej spraw i chcą lepszych warunków pracy

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze to kolejna grupa zawodowa wymiaru sprawiedliwości, która widzi konieczność poprawy warunków swojej pracy, począwszy od ścieżki awansowanej, poprzez urlopy po wynagrodzenia. Wskazują przy tym, że z roku na rok rozpatrują co raz więcej sprawy - w 2020 r. 67 proc. spośród tych, które wpłynęły do sądów. Ich referaty sięgają nawet 3 tys. spraw.

07.01.2022

SN: Prezes Izby Cywilnej pyta o przyczynę wyznaczenia rozprawy w sprawie statusu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.

05.01.2022

Instytut Ekspertyz Medycznych wspomoże sądy i prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.

05.01.2022

Kompetencje referendarzy coraz większe, ale szanse na zostanie sędzią nikłe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w referendarzach widzi szanse na odciążenie sędziów od natłoku spraw. Ich kompetencje już zwiększono i rozważane są kolejne kroki - jak choćby przekazanie im wymierzania kar nagany czy grzywny. Jednak podobnie jak w przypadku asystentów sądowych, ich ścieżka kariery jest dość krótka, a szansa na zwieńczenie jej stanowiskiem sędziego coraz mniejsza.

05.01.2022

Po wyroku TSUE Izba Cywilna SN wraca do sprawy powołania nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.

04.01.2022

Opozycja nie weźmie udziału w wyborze nowych sędziów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do "neoKRS". Wszelkie działania w sprawie wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego - zapowiedziały w wydanym oświadczeniu partie opozycyjne. Chodzi o trwającą już procedurę zgłaszania kandydatów na członków KRS wybieranych spośród sędziów przez Sejm.

04.01.2022

Adwokat Błaszczak-Banasiak pokieruje Amnesty International

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od początku roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak-Banasiak. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.

04.01.2022

Od stycznia punkt nieodpłatnej pomocy prawnej precyzyjniej oznaczony

Wymiar sprawiedliwości

Starosta ma zapewnić obywatelom możliwości zgłoszenia się na nieodpłatną pomoc prawną telefonicznie, numer ma być dostępny co najmniej w godzinach pracy urzędu, choć MS liczy, że dyżury będą dłuższe. Co więcej, na stronie internetowej mają być informacje o działalności punktów zlokalizowanych na terenie danego powiatu oraz informacje o sposobie dokonywania zapisów na porady.

04.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski