Mężczyźni podpisali ponad połowę wszystkich umów o dzieło w 2023 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2023 roku do ZUS trafiło 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Ponad połowę wszystkich zawartych umów o dzieło podpisali mężczyźni. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba między 30 a 40 rokiem życia. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden i osiem dni.

15.04.2024

Co to jest komisja socjalna?

Prawo pracy Finanse

Odpowiedź na to zwięzłe pytanie jest bardzo trudna, albowiem sięga podstawowych zagadnień z zakresu prawoznawstwa. Zapewne z tego powodu czytelnik nie znajdzie na nie precyzyjnej odpowiedzi. Pomijam oczywiście powszechne wypowiedzi, z których wynika, że powoływanie komisji jest wręcz oczywiste, a które nie zawierają prawniczego uzasadnienia. Komisja to więc dość często występujący, lecz nie do końca zrozumiany „byt”. Tymczasem odpowiedź na pytanie postawione w tytule ma istotne znaczenie praktyczne – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.

15.04.2024

Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce - badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą oszczędności i dbają o swoje zdrowie? Odpowiedź daje raport o pokoleniu Z stworzony przez pokolenie Z.

13.04.2024

Czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie waloryzowane?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Przewidziany w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mechanizm waloryzacji nie dotyczy kwoty świadczenia, które przysługuje w stałej maksymalnej wysokości 500 zł. Odnosi się natomiast do poziomu dochodu, po przekroczeniu którego świadczenie to nie przysługuje. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają jednak prace analityczne dotyczące skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

13.04.2024

Będziemy pracować dłużej - jak odnajdą się w tym seniorzy?

Prawo pracy Rynek pracy

Warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwaniem, bo z badania Pracuj.pl wynika, że aż 33 proc. ogółu badanych i 73 proc. respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Co więcej, 58 proc. z najstarszej grupy wiekowej nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co może świadczyć o tym, że potencjalne zmiany, jeśli będą konieczne, mogą nie być łatwe.

12.04.2024

Zmiany wysokości wpłaty dodatkowej pracodawcy wymagają zmiany w umowie o zarządzanie PPK

Prawo pracy Finanse PPK

Różnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej przez pracodawcę może być elementem funkcjonującego w firmie systemu motywacyjnego. Nie wszyscy pracodawcy mogą jednak skorzystać w pełni z takiej opcji. Określając zasady różnicowania wpłat dodatkowych, pracodawca powinien także pamiętać o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracodawca nie może także różnicować wpłaty dodatkowej w zależności od podstawy zatrudnienia.

12.04.2024

ZUS: W 2023 r. nadal bez większych zmian w umowach o dzieło

Prawo pracy

W 2023 roku do ZUS przekazanych zostało 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Częściej zgłaszane były umowy o dzieło zawierane z mężczyznami – stanowili oni 52,21 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w czwartek opublikował informację w tej sprawie. Nie odnotowano dużych zmian w strukturze podmiotów zgłaszających umowy o dzieło oraz ich wykonawców.

11.04.2024

Rejestr umów pracowników budżetówki. RPO wysyła kolejne pismo do MF

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo pracy RODO

Konieczne jest przyjęcie wytycznych co do kategorii danych podlegających ujawnieniu w centralnym rejestrze umów pracowników jednostek sektora finansów publicznych. To samo dotyczy danych, które powinny podlegać anonimizacji lub w ogóle wyłączeniu z rejestru. Brak takich wytycznych oraz konkretnych norm ustawowych rodzi problemy interpretacyjne, a w konsekwencji ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych obywateli - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.04.2024

Pracodawca zapewni pranie zanieczyszczonej odzieży roboczej

Prawo pracy BHP

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Muszą one posiadać właściwości ochronne i użytkowe. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Powierzenie tych czynności pracownikowi nie jest możliwe, gdy odzież i obuwie robocze uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

11.04.2024

Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadużywa trybu odrębnego?

Prawo pracy Sygnaliści

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej unika konsultowania nowych projektów ustaw, korzystając z tzw. trybu odrębnego. W ten sposób, bez konsultacji do parlamentu trafił projekt ustawy o sygnalistach i ostatnio – ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Na taki tryb pracy uwagę zwrócili już samorządowcy, a partnerzy społeczni nieformalnie przyznają, że budzi to ich pewne obawy.

11.04.2024

„Aktywny rodzic” ułatwi powrót do pracy, ale nie każda firma jest na to gotowa

Prawo pracy Rynek pracy

W styczniu i w lutym 2024 r. zasiłek macierzyński pobierało w Polsce 257,3 tys. osób. Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy „Aktywny rodzic” ma wspierać młode mamy w aktywności zawodowej. Najwięcej osób może skorzystać z niego w województwie mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim, w których liczba urodzeń jest najwyższa. Gotowość do zatrudnienia lub kontynuowania współpracy z kobietą, która wraca do pracy z macierzyńskiego, deklaruje 48 proc. polskich firm - wynika z badania Grupy Progres.

10.04.2024

Premia roczna staje się gratyfikacją za lojalność, nie za wyniki

Prawo pracy Finanse

Coraz więcej pracodawców zapisuje w wewnątrzzakładowych regulaminach wynagradzania czy premiowania pracowników postanowienie, że warunkiem wypłacenia premii rocznej jest pozostawanie w zatrudnieniu - i to nie w ostatnim dniu okresu premiowego, np. 31 grudnia danego roku, lecz w dniu wypłaty premii. Ta zaś wypłacana jest z reguły w marcu, kwietniu lub nawet w maju następnego roku. Prawnicy przyznają, że jest to ryzykowne z uwagi na orzecznictwo sądowe, ale w ten sposób premia staje się bonusem za lojalność.

10.04.2024

Trzy świadczenia w jednym - rząd przyjął projekt „aktywnego rodzica”. Będzie „babciowe"

Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy

W ramach świadczenia „aktywny rodzic” rząd chce wprowadzić trzy nowe świadczenia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” „aktywnie w domu”, których celem będzie ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Projekt obejmuje m.in. tzw. "babciowe". Został skierowany na Radę Ministrów, bez uzgodnień, konsultacji publicznych, opiniowania oraz bez rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów i komisję prawniczą. Dziś przyjął go rząd.

09.04.2024

Ministerstwo chce pomóc opiekunom w żłobkach, ale może im zaszkodzić

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wprowadzenie dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego - po dwa dni co pięć lat, osiem godzin w roku zwolnienia od pracy na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji oraz nadanie opiekunom żłobkowym statusu funkcjonariusza publicznego - to propozycje MRPiPS do ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Prawnicy wskazują jednak, że te zmiany to, w przypadku szkoleń - ograniczenie praw opiekunów w stosunku do pracowników. I przypominają, że status funkcjonariusza publicznego to nie tylko prawa, ale i odpowiedzialność karna.

09.04.2024

Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

08.04.2024

RPO o prawach osób starszych

Emerytury i renty Prawo pracy

Prawa osób starszych wciąż są postrzegane w kontekście pomocy społecznej, co utrwala negatywne stereotypy kojarzące starość z ubóstwem, słabością i potrzebami w zakresie wsparcia. Wpisuje się to w zjawisko tzw. ageizmu - dyskryminacji oraz nieuzasadnionych poglądów i przesądów dotyczących jednostek lub całych grup społecznych opartych na ich wieku – uważa RPO.

08.04.2024

Z ZUS wyciekły dane prawie 300 płatników

Prawo pracy RODO

Jak nieoficjalnie ustalił serwis Prawo.pl, dane ok. 300 płatników, głównie osób fizycznych: w postaci imion, nazwisk, dat i miejsc urodzenia, adresu zamieszkania, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego oraz numeru rachunku bankowego, miał przekazać na zewnątrz Zakładu pracownik, będący członkiem jednego ze związków zawodowych, działających w ZUS. Sprawa została już zgłoszona do UODO. Zawiadomiona została też prokuratura. Zdaniem prawników, nawet gdyby doszło do niego przypadkowo, to i tak poważne naruszenie prawa.

08.04.2024

Samotny senior nie otrzyma bonu senioralnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Założenia do projektu ustawy o bonie senioralnym nie przewidują obecnie jego przyznania osobom po 75. roku życia, które nie mają bliskich aktywnych zawodowo w swoim otoczeniu, bo np. już ich stracili czy też nie mieli dzieci. Bonu nie uzyska także senior pobierający świadczenie wspierające. Jednak minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podkreśla, że projekt ustawy będzie jeszcze szeroko konsultowany.

06.04.2024

SN: Sprzedaż spółki pozbawia rodziny zadośćuczynienia za śmierć bliskiego

Prawo cywilne Prawo pracy

Dochowanie należytej staranności przy nabywaniu spółki chroni nowego właściciela przed spłatą zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniczkę prawną – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Izba rozpoznawała skargę kasacyjną rodziny, której mąż i ojciec zmarł w wyniku wypadku w zakładzie pracy, a bliscy domagali się wypłaty zadośćuczynienia za utraconą więź emocjonalną.

05.04.2024

Pracownik może krytykować pracodawcę i szefa

Prawo pracy Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż dyscyplinarne zwolnienie z pracy za przesłanie do wąskiej grupy pracowników e-maila z krytyką szefa i prawodawcy, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii zwolnionego pracownika. Trybunał wskazał przede wszystkim, iż jakkolwiek e-mail był ostry, krytyczny i sarkastyczny, to skarżący nie zawarł w nim wypowiedzi wulgarnych i nienawistnych, a jego krytyka nie była bezpodstawna.

04.04.2024