OPZZ: Unijna dyrektywa w sprawie płac minimalnych wymaga zmiany

Domowe finanse Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych płac minimalnych w Unii Europejskiej w obecnym kształcie nie przewiduje określonego celu podniesienia płacy minimalnej ani skutecznych narzędzi zwiększenia zakresu negocjacji zbiorowych - twierdzi OPZZ. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych wezwała państwa członkowskie do odrzucenia niekorzystnych zmian.

14.07.2021

TSUE: Lek dostępny w jednym kraju UE bez recepty nie musi być tak dostępny w innym

Farmacja Prawo europejskie

Produkt leczniczy wydawany bez recepty w jednym państwie Unii może być sprzedawany w innym jedynie, gdy dopuściło go ono do obrotu. Jeśli takiego pozwolenia brak, lek można dostarczyć do drugiego państwa, jeżeli w świetle prawa Unii jego stosowanie służy zaspokojeniu szczególnych potrzeb o charakterze medycznym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w węgierskiej sprawie.

14.07.2021

TK na razie nie odpowiedział na pytanie o nadrzędność prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny do godz. 13 w czwartek odroczył rozpatrywanie wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. W środę TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy jest obowiązek wykonywania postanowień Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszających Izbę Dyscyplinarną. A w czwartek ma zapaść wyrok TSUE w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.

13.07.2021

Lewiatan: Pakiet Mobilności to realna groźba likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w transporcie

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Pakiet Mobilności, którego najdalej idące rozwiązania zaczną obowiązywać już od 2 lutego 2022 roku, to inicjatywa wymierzona w polskich przewoźników, którzy w międzynarodowym transporcie drogowym odnieśli sukces na unijnym rynku. Stąd próby ograniczenia ich obecności na rynku poprzez inicjatywy legislacyjne o protekcjonistycznym charakterze - twierdzi Konfederacja Lewiatan.

13.07.2021

Wyjazd z biurem podróży bezpieczniejszy niż indywidualny

Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Polacy nastawili się na zagraniczne letnie wojaże, tymczasem pojawił się wariant Delta koronawirusa i niektóre państwa zaczynają wprowadzać ograniczenia. Turystów, którzy wykupili wyjazdy zagraniczne, mogą czekać niemiłe niespodzianki. A w wielu przypadkach na zwrot wpłaconych pieniędzy nie można liczyć. Ryzyko dotyczy wszystkich, ale trochę bardziej bezpiecznie mogą się czuć klienci biur podóży.

10.07.2021

RPO: Zgodność prawa unijnego z polskim powinnien badać pełen skład TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przyszłym tygodniu w Trybunale Konstytucyjnym są zaplanowane dwa posiedzenia w sprawach dotyczących przepisów Traktatu o UE oraz stosowania środków tymczasowych TSUE. Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował w piątek, by zostały one rozpoznane przez pełny skład TK. Adam Bodnar będzie w nich uczestniczył.

09.07.2021

Badanie: Instytucje i firmy potrzebują narzędzi, by sprostać wymogom dyrektywy o sygnalistach

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Tylko 45 proc. firm z sektora prywatnego i 49 proc. instytucji publicznych ma wewnętrzne kanały do zgłaszania nieprawidłowości przez pracowników, a te istniejące kanały do komunikacji nie zapewniają anonimowości i ochrony tożsamości sygnalisty. Mniej niż 40 proc. organizacji posiada procedury związane ze zgłaszaniem niewłaściwych zachowań i przypadków łamania prawa,

08.07.2021

Warto przeprowadzić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Prawo cywilne Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Już na etapie pomysłu wprowadzania nowej marki na rynek, wybierania nazwy, pod jaką będziemy działać czy domeny internetowej warto jest pomyśleć o przyszłości. W tym celu dobrze jest „zbadać” czy nowa marka ma szansę na uzyskanie prawnej ochrony w postaci rejestracji znaku towarowego - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska, partner w kancelarii KZ Legal.

08.07.2021

Fundusz odbudowy - „wielka korupcja” za unijne pieniądze?

Administracja publiczna Prawo europejskie

W nadchodzących latach Polska będzie jednym z głównych beneficjentów wyjątkowego pod względem skali i formy mechanizmu solidarności finansowej w Unii Europejskiej - twierdzą Piotr Bogdanowicz i Piotr Buras. Jak zwuważają, ma on być wykorzystany do wyprowadzania z kryzysu gospodarek, ale może też posłużyć do umocnienia praktyk i systemów niedemokratycznych.

08.07.2021

Pasażerowie samolotów w pandemii byli za słabo chronieni

Rynek Prawo europejskie Koronawirus

Państwa członkowskie UE zapewniły wsparcie dla linii lotniczych i organizatorów imprez turystycznych, ale w przypadku linii lotniczych nie powiązały tej pomocy z wymogiem zwrotu kosztów pasażerom – ocenił Europejski Trybunał Obrachunkowy. W okresie od marca do maja 2020 r. anulowano około 50 mln biletów a na pomoc wydano aż  34,7 mld euro

06.07.2021

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mogą zwiększyć koszty przewoźników o 35 proc.

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

W związku z zapisami unijnego pakietu mobilności, które wejdą w życie 2 lutego 2022 roku, Ministerstwo Infrastruktury zamierza znowelizować polskie przepisy dotyczące zasad delegowania w transporcie międzynarodowym i wynagrodzenia dla kierowców. Jeśli resort wprowadzi zapowiadane zmiany, koszt utrzymania truckera wzrośnie średnio o około 35 proc.

06.07.2021

Rząd szuka kandydata na nowego sędziego TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rozpoczyna się procedura wyłaniania polskiego kandydata na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027. Ogłoszenie o możliwości ubiegania się o nominację na ten urząd ma być zamieszczone w‍ poniedziałek 5 lipca na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

05.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021

Projekt ustawy - więcej praw dla pracujących na morzu

Prawo pracy Prawo europejskie

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pracy na morzu, przedłożony przez ministra infrastruktury. Celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego. Chodzi m.in. zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek i spowodowanego nim wymuszonego uwięzienia marynarzy.

29.06.2021

Premier: jestem przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów

Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki, pytany o negocjacje ze stroną czeską i o to, że Czesi domagają się kar za kontynuowanie wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów powiedział, że jest "głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów". - Ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie - zapewnił.

26.06.2021

Sygnaliści jeszcze poczekają na ochronę w polskim prawie

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czeka na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych założeń do projektu ustawy o sygnalistach i jednocześnie pracuje nad projektem. Termin na wdrożenie unijnej dyrektywy upływa 16 grudnia, a resort planuje konsultacje społeczne w III kwartale br. Zainteresowane organizacje zastanawiają się, czy wystarczy czasu na przygotowanie dobrej ustawy.

25.06.2021

Europarlament przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”.

24.06.2021

TSUE: YouTube nie odpowiada za pirackie treści na platformie

Prawo cywilne Prawo AI Prawo europejskie

W ogłoszonym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Chyba że przyczyniają się do zamieszczania takich treści - zastrzegł TSUE.

22.06.2021

TSUE: Coraz więcej elementów może podwyższyć wartość celną

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Poznaliśmy kolejny wyrok TSUE, który zdaje się przechylać szalę na korzyść importerów. Jednakże ukazane w nim podejście organów jest równie kontrowersyjne, co ubiegłoroczne wyroki i uwidacznia zawiłości, z jakimi borykają się importerzy i urzędnicy przy ustalaniu wartości celnej, a w efekcie wysokości płaconego cła i VAT – piszą eksperci PwC.

22.06.2021

Polska za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

VAT Prawo europejskie

Polska jest za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej - zadeklarował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. - Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość - podkreślił.

18.06.2021