Sprzedaż zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych.

UCHWAŁA Nr 221
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1973 r.
w sprawie sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych.

W celu usprawnienia gospodarki ciągnikami, przyczepami, maszynami i narzędziami rolniczymi Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Sprzedaż ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym obejmuje sprzęt nowy oraz sprzęt uznany za zbędny dla państwowych jednostek organizacyjnych.
§  2.
Minister Rolnictwa może ustalać ilość i rodzaje ciągników, przyczep i maszyn rolniczych przeznaczonych do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym, na które popyt przewyższa podaż.
§  3.
Pierwszeństwo w nabywaniu ciągników, przyczep i maszyn rolniczych, na które popyt przewyższa podaż, przysługuje:
1)
zespołom i rolnikom indywidualnym, którzy korzystali już z mechanicznej siły pociągowej i muszą wymienić posiadane ciągniki, przyczepy i maszyny rolnicze ze względu na ich zużycie,
2)
zespołom rolników indywidualnych podejmujących działalność w zakresie:
a)
wspólnego gospodarowania na całości lub części własnych gruntów,
b)
zagospodarowania gruntów i budynków nabytych lub wydzierżawionych z Państwowego Funduszu Ziemi lub od innych posiadaczy,
c)
specjalizowania się w określonych działach produkcji rolnej,
3)
rolnikom indywidualnym, którzy:
a)
posiadają gospodarstwa większe obszarowo, o wysokiej towarowości i przychodowości,
b)
prowadzą intensywną produkcję rolną, której dalszy wzrost utrudniony jest przez niedobór siły roboczej,
c)
przejęli gospodarstwa rolne od rodziców albo nabyli je lub wydzierżawili z Państwowego Funduszu Ziemi lub od innych posiadaczy.
§  4.
Komisja powołana przez kierownika wydziału rolnictwa, leśnictwa i skupu prezydium powiatowej rady narodowej ustala kolejność nabywców ciągników, przyczep i maszyn rolniczych, na które popyt przewyższa podaż, w porozumieniu z zainteresowanym naczelnikiem gminy.
§  5.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne zgłaszają powiatowym związkom gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zbędne ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze przeznaczone do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym.
2.
Uznawanie ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych za zbędne oraz sprzedaż tego sprzętu powiatowym związkom gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" następuje w trybie przepisów o rozporządzaniu przez państwowe jednostki organizacyjne niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi.
3.
Do sprzedaży nie mogą być przeznaczone ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze zakwalifikowane na złom.
4.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym dostosowanie do niniejszej uchwały zasad gospodarowania zbędnymi ciągnikami, przyczepami, maszynami i narzędziami rolniczymi, przeznaczonymi do sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym.
§  6.
1.
Ciągniki, przyczepy, maszyny i narzędzia rolnicze sprzedawane są za gotówkę lub na warunkach kredytu bankowego.
2.
Sprzedaż ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych powinna uwzględniać możliwość dokonywania przedpłat oraz nabywania sprzętu nowego na warunkach kredytu ratalnego według zasad określonych odrębnymi przepisami. Szczegółowe warunki przedpłat ureguluje Minister Finansów.
§  7.
1.
Powierza się Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" prowadzenie sprzedaży ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym.
2.
Zaleca się Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ustalenie, w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu Maszynowego, Handlu Wewnętrznego i Usług, Rolnictwa oraz Finansów, szczegółowego trybu sprzedaży ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych zespołom i rolnikom indywidualnym.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 78 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1967 r. w sprawie sprzedaży ciągników indywidualnym rolnikom, zmieniona uchwałą nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1973 r.,
2)
uchwała nr 60 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1971 r. w sprawie sprzedaży indywidualnym rolnikom ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych, zmieniona uchwałą nr 199 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1973 r.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024