Zawiadomienie o wszczęciu Unijna procedura badania dotycząca przeszkód w handlu, w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2015/1843, stosowanych przez Królestwo Arabii Saudyjskiej w formie środków mających wpływ na przywóz płytek ceramicznych.

ZAWIADOMIENIE O WSZCZĘCIU
Unijna procedura badania dotycząca przeszkód w handlu, w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2015/1843, stosowanych przez Królestwo Arabii Saudyjskiej w formie środków mających wpływ na przywóz płytek ceramicznych

(2020/C 210/08)

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2020 r.)

W dniu 23 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska otrzymała skargę, złożoną zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/1843 1  przez stowarzyszenie branżowe, dotyczącą przeszkody w wywozie towarów unijnych do Królestwa Arabii

Saudyjskiej.

1.
Produkty objęte procedurą

Płytki ceramiczne, w szczególności ceramiczne płyty chodnikowe, kafle lub płytki ścienne objęte pozycją 6907 Nomenklatury scalonej w ramach podpozycji 6907.21, 6907.22 i 6907.23.

2.
Zainteresowane państwa

Królestwo Arabii Saudyjskiej

3.
Streszczenie skargi

Skarga dotyczy dwóch przepisów technicznych, które mają zastosowanie do produkcji płytek ceramicznych i zostały przyjęte przez Królestwo Arabii Saudyjskiej w 2019 r., oraz stosowania tych przepisów. Skarga odnosi się do wymogu uzyskania saudyjskiego znaku jakości (SQM), który wskazuje na zgodność produktu z wymogami technicznymi, oraz do procedur uzyskania tego znaku.

W skardze podniesiono w szczególności szereg kwestii związanych głównie z procedurą oceny zgodności, takich jak:

ograniczony dostęp do wiarygodnych informacji władz saudyjskich na temat przeprowadzania procedur oceny zgodności i powiązanych wymogów dotyczących dokumentacji,
długość procedur oceny zgodności SQM i opóźnienia występujące w trakcie procedury, jak również brak wskazania stanu zaawansowania procedury,
wydanie producentom Unii Europejskiej ograniczonej liczby certyfikatów zgodności od czasu wejścia w życie dwóch nowych przepisów technicznych,
wymóg wielokrotnej oceny zgodności dla pojedynczego produktu w celu uzyskania certyfikatów zgodności, jeżeli produkt ten jest przedmiotem dystrybucji pod inną marką, wzorem lub znakiem towarowym,
wymóg przeprowadzania wielu audytów dla każdego podmiotu gospodarczego w ramach pojedynczego łańcucha produkcji w Unii Europejskiej, w tym audytów pierwotnego producenta i wszystkich przedsiębiorców dokonujących wywozu do Królestwa Arabii Saudyjskiej,
obowiązkowe przepisy techniczne, które wykraczają poza istniejące normy międzynarodowe i, w odniesieniu do poziomu regulacji, nie są konieczne do osiągnięcia celu polityki,
wymogi w zakresie dokumentacji i informacji dotyczące oceny zgodności produktu z obowiązującymi przepisami technicznymi, które są nieproporcjonalne w odniesieniu do ich poziomu i charakteru, oraz
nieuznawanie certyfikatów wydanych przez jednostki oceniające zgodność w Unii Europejskiej, które to certyfikaty wykazują, że produkowane płytki ceramiczne są zgodne z wymogami technicznymi Arabii Saudyjskiej.

W skardze wyrażono wątpliwości co do zgodności środków stosowanych przez Arabię Saudyjską z art. VIII, X i XI GATT 1994 oraz art. 5, 8 i 10 Porozumienia WTO w sprawie barier technicznych w handlu.

4.
Procedura

Komisja będzie prowadzić dochodzenia w celu rozpatrzenia skargi. Zainteresowane strony mogą przedłożyć informacje w formie pisemnej dotyczące poszczególnych zagadnień podjętych w skardze lub dostarczyć dowody potwierdzające. Informacje są traktowane jako poufne, jeśli ich ujawnienie prawdopodobnie będzie miało niekorzystny skutek dla dostarczyciela lub źródła takich informacji. Ponadto Komisja wysłucha stron, które złożą odpowiedni wniosek pisemny, pod warunkiem że wynik procedury bezpośrednio ich dotyczy. Takie zainteresowane strony mogą wystąpić o pomoc rzecznika praw stron.

Pięć miesięcy po publikacji, a w złożonych przypadkach po siedmiu miesiącach, Komisja przedkłada Komitetowi, o którym mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/1843, sprawozdanie z wyników procedury badania.

Wszelkie informacje i wszelkie wnioski o przesłuchanie są przesyłane na piśmie do:

European Commission

Directorate-General for Trade

TRADE.F.2 - Trade Barrier Complaints

CHAR 6/135

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

E-mail: trade-tbr@ec.europa.eu

5.
Rzecznik praw stron

Zgodnie z decyzją 2019/339 2  zainteresowane strony mogą złożyć wniosek o interwencję rzecznika praw stron. Rzecznik praw stron pośredniczy w kontaktach między zainteresowanymi stronami i służbami dochodzeniowymi Komisji oraz rozpatruje wnioski o dostęp do akt, spory dotyczące poufności dokumentów oraz wnioski stron trzecich o przesłuchanie.

Dodatkowe informacje i dane kontaktowe zainteresowane strony mogą uzyskać na stronach internetowych dotyczących rzecznika praw stron: https://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/.

6.
Terminy

Wszelkie wnioski o przesłuchanie powinny wpłynąć do Komisji nie później niż 45 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia. Wniosek o przesłuchanie z udziałem rzecznika praw stron należy sporządzić na piśmie, w terminie 45 dni od daty opublikowania, podając uzasadnienie.

7.
Ochrona danych

Wszelkie dane osobowe zgromadzone podczas tej procedury badania będą traktowane zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1725 3 .

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1843 z dnia 6 października 2015 r. ustanawiające procedury unijne w zakresie wspólnej polityki handlowej w celu zapewnienia wykonania praw Unii zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, w szczególności tymi ustanowionymi pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu (Dz.U. L 272 z 16.10.2015, s. 1).
2 Decyzja Przewodniczącego Komisji Europejskiej 2019/339 z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień rzecznika praw stron w niektórych postępowaniach w sprawie handlu (Dz.U. L 60 z 28.2.2019, s. 20).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE, (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.210.30

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie o wszczęciu Unijna procedura badania dotycząca przeszkód w handlu, w rozumieniu rozporządzenia (UE) 2015/1843, stosowanych przez Królestwo Arabii Saudyjskiej w formie środków mających wpływ na przywóz płytek ceramicznych.
Data aktu: 24/06/2020
Data ogłoszenia: 24/06/2020