Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2017/C 383/11)

(Dz.U.UE C z dnia 14 listopada 2017 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/ CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA

Wniosek o zatwierdzenie zmian zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

"MOULES DE BOUCHOT DE LA BAIE DU MONT-SAINT-MICHEL"

Nr UE: PDO-FR-0547-AM01 - 5.4.2017

ChNP (X) ChOG ()

1.
Grupa składająca wniosek i mająca uzasadniony interes

Komitet ds. ChNP "Moules de bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel"

Le Port Est

35960 Le Vivier-sur-Mer

FRANCE

Tel. +33 299163840

E-mail: contact@moules-aop.com

Grupa składa się z posiadaczy koncesji, pomiotów prowadzących gospodarstwa i podmiotów pakujących "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel". W związku z tym ma ona uzasadniony interes w złożeniu wniosku o zmianę.

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3.
Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany
-
Nazwa produktu
-
Opis produktu
-
Obszar geograficzny
-
Dowód pochodzenia
-
Metoda produkcji
-
Związek
-
Etykietowanie
-
Inne: aktualizacja danych adresowych, rodzaje podmiotów, kontrole.
4.
Rodzaj zmian
-
Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
-
Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, dla których jednolity dokument (lub dokument mu równoważny) nie został opublikowany, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
5.
Zmiany

Punk "Obszar geograficzny"

-
Dodaje się zdanie "Wszystkie etapy produkcji »Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel«, od hodowli omułków do ich pakowania, odbywają się na obszarze geograficznym".

Zmiana ta ma na celu wyraźniejsze wyjaśnienie etapów, które obowiązkowo odbywają się na obszarze geograficznym objętym ChNP.

-
Rozszerzenie obszaru o obręby katastralne AM i ZC gminy Dol-de-Bretagne. Wskazana powyżej część gminy spełnia kryteria określenia obecnie zarejestrowanego obszaru i stanowi bezpośrednie rozszerzenie obecnego obszaru z zachowaniem ciągłości. Wniosek o rozszerzenie obszaru geograficznego uzasadnia się problemami budowlanymi w gminach wchodzących w skład obszaru geograficznego, spowodowanymi brakiem terenów budowlanych. Tymczasem konieczne jest umiejscowienie pomieszczeń do przygotowywania i pakowania w pobliżu miejsca hodowli w sposób umożliwiający niezwłoczne przygotowanie omułków.
-
Włączenie gminy Hirel do wykazu gmin wchodzących w skład obszaru geograficznego.

Zmiana ta ma na celu sprostowanie omyłki. Gminę tę wymieniono w jednolitym dokumencie, lecz pominięto ją w specyfikacji produktu.

Punkt "Dowód pochodzenia"

-
W odniesieniu do zasad dotyczących oświadczenia identyfikacyjnego składanego przez podmioty, umożliwiającego im objęcie produkcji nazwą pochodzenia, skreśla się słowa "listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub składając za pokwitowaniem" i słowa "zgodnie z wzorem zatwierdzonym przez dyrektora Institut national de l'origine et de la qualité (INAO) (francuskiego krajowego instytutu ds. pochodzenia i jakości)".

Te elementy proceduralne należą bowiem do planu kontroli dołączonego do specyfikacji produktu, a nie do samej specyfikacji produktu oznaczonego nazwą.

-
W odniesieniu do oświadczeń identyfikacyjnych składanych przez różne podmioty w zarejestrowanej specyfikacji produktu znajduje się wzmianka, że w dane dotyczące instalacji do przygotowywania i pakowania należy podać "wskazując, w stosownych przypadkach, te, które są wykorzystywane do przygotowania omułków innego pochodzenia". Proponuje się skreślenie części dotyczącej omułków innego pochodzenia.

Oświadczenie to ma bowiem na celu opisanie trwałych środków produkcji, którymi dysponuje podmiot. Tymczasem sposób wykorzystywania instalacji może zmienić się z biegiem czasu. Takie uszczegółowienie na poziomie oświadczenia identyfikacyjnego nie jest zatem trafne i może wymagać wprowadzenia licznych zmian w tych oświadczeniach.

Identyfikowalność omułków oznaczonych ChNP i omułków, których nie można objąć ChNP, jest i tak zapewniona.

-
W odniesieniu do prowadzenia rejestrów, które podmioty muszą wypełniać, przewidziano, że: "W rejestrze magazynowym w odniesieniu do każdego basenu i każdego zbiornika określa się w szczególności plan rozmieszczenia kontenerów lub koszy (koszyków) ze wskazaniem w odniesieniu do każdego z nich rzędów drewnianych pali, z których zebrano omułki, daty przyjęcia, daty wydania i przeznaczenia omułków.". Zdanie to otrzymuje brzmienie:

"W rejestrze magazynowym w odniesieniu do każdego basenu i każdego zbiornika określa się w szczególności:

- rzędy drewnianych pali, z których zebrano omułki,

- datę przyjęcia, i

- datę wydania".

Kilkuletnie funkcjonowanie ChNP pokazało, że obecne brzmienie specyfikacji produktu w tym względzie jest niewłaściwe, ponieważ codzienne sporządzanie planu rozmieszczenia kontenerów i koszy jest niewykonalne, a przeznaczenie omułków nie jest znane w czasie ich składowania. Informacje dotyczące przeznaczenia oraz identyfikowalność zapewnia się przy wysyłce.

-
Jeżeli chodzi o transportu omułków gotowych do pakowania, informacje listu przewozowego już przewidziane w specyfikacji produktu uzupełnia się poprzez dodanie słów

"skrócona nazwa »Moules BMSM AOP«".

W celu poprawy identyfikowalności omułków wewnątrz obszaru zdecydowano się na dodanie tego skrótu zamiast pełnej nazwy, aby umożliwić szybsze odczytanie. Stosuje się go tylko w tym jednym celu, tak aby uniknąć wszelkiej niejednoznaczności przy etykietowaniu produktów przeznaczonych do sprzedaży.

-
Ponadto akapit: "List przewozowy przytwierdza się do opakowania opaską innego koloru niż opaska stosowana do celów wprowadzenia do obrotu. Umieszcza się na niej skrótowiec »ChNP« i dane przedsiębiorstwa, w którym przeprowadzono oczyszczanie i sortowanie omułków." otrzymuje brzmienie:

"List przewozowy dołącza się do opakowania, do którego przytwierdza się opaskę innego koloru niż opaska stosowana do celów wprowadzenia do obrotu. Na opasce tej umieszcza się skrót »ChNP« oraz numer porządkowy zewidencjonowany przez grupę.".

Dane przedsiębiorstwa, w którym przeprowadzono oczyszczanie i sortowanie omułków, zastąpiono na opasce numerem porządkowym zewidencjonowanym przez grupę i zapewniającym identyfikowalność poprzez powiązanie numeru opaski i numeru podmiotu. Zmiana ta umożliwia lepsze monitorowanie w czasie.

-
Jeżeli chodzi o etykietowanie jednostek sprzedaży zdanie "Ponadto każde opakowanie identyfikuje się poprzez zastosowanie systemu znakowania zatwierdzonego przez służby krajowego instytutu ds. pochodzenia i jakości (fr. Institut national de l'origine et de la qualité) i dystrybuowanego przez grupę." zastępuje się zdaniem

"Etykietę tę umieszcza się niezwłocznie po zapakowaniu w taki sposób, aby jej odłączenie od produktu było niemożliwe.".

Biorąc pod uwagę różnorodność sposobów pakowania, grupa zdecydowała się na stosowanie etykiet, których odłączenie od produktu jest niemożliwe i które są wybierane przez podmiot, zastępując system znakowania. Na etykiecie muszą znajdować się informacje obowiązkowe, które nie ulegają zmianie.

-
Zdanie "Tacki identyfikuje się nazwą pochodzenia umieszczoną wcześniej na opakowaniu." zastępuje się zdaniem

"Etykietę tę umieszcza się niezwłocznie po zapakowaniu w taki sposób, aby jej odłączenie od produktu było niemożliwe.".

Obecnie stosuje się z nowe rodzaje opakowań. Obowiązek dotyczący tacek może okazać się trudny do spełnienia ze względu na związaną z nim konieczność zarządzania zapasami opakowań i na dodatkowe koszty. Identyfikacja produktów objętych ChNP odbywa się przy pomocy etykiet, których odłączenie od produktu jest niemożliwe i które umieszcza się niezwłocznie po zapakowaniu, co odpowiada celowi identyfikowalności, pozostawiając jednocześnie pewną swobodę przy wyborze opakowań.

Podobnie obowiązek dotyczący toreb "znakowanych nazwą pochodzenia wydrukowaną wcześniej na opakowaniu" również zostaje uchylony. Identyfikowalność utrzymuje się poprzez dołączanie opasek z numerem porządkowym zewidencjonowanym przez grupę, tak jak ma to miejsce w przypadku transportu omułków gotowych do pakowania.

-
Ponadto wprowadza się zmiany redakcyjne, aby zapewnić lepszą czytelność i zrozumiałość. Skreśla się również postanowienia powielające przepisy ogólne.

Punkt "Metoda produkcji"

-
W odniesieniu do techniki zbierania omułków dodaje się, że chodzi o "zbieranie w środowisku naturalnym". Stosowanie tej praktyki było dorozumiane w odniesieniu do produkcji omułków objętych ChNP. Uściślenie to pozwala na uzyskanie zgodności między specyfikacją produktu a specyfikacją produktu GTS "Moules de Bouchot".
-
W odniesieniu do obsadzania pali skreśla się zdania "Osobniki pierwszego stadium pośredniego mogą zostać na konstrukcjach najpóźniej do dnia 31 października roku przeniesienia larw." i "Konstrukcje z osobnikami pierwszego stadium pośredniego należy oczyścić ze wszystkich omułków i sznurów najpóźniej do dnia 31 października.".

W specyfikacji produktu przewidziano zresztą, że jedynie omułki ze słupów obsadzonych do dnia 31 października mogą zostać objęte nazwą. Postanowienie to nie ma więc znaczenia w odniesieniu do produkcji omułków przeznaczonych do objęcia ChNP. Ponadto ze względu na jesienne i zimowe burze sznury pozostawione na konstrukcjach najprawdopodobniej uległyby zniszczeniu.

-
Słowa "zachowywana jest odległość co najmniej 30 centymetrów między ziemią a dolnym końcem sznura lub liny" zastępuje się słowami

"między ziemią a dolnym końcem sznura lub liny zachowywana jest co najmniej taka odległość, aby omułki nie miały kontaktu z podłożem".

Brak kontaktu z podłożem stanowi warunek konieczny hodowli na drewnianych palach. Oprócz wpływu takiego kontaktu na smak omułków, zachowanie określonej minimalnej odległości pomiędzy ziemią a dołem sznura jest konieczne, aby umożliwić korzystanie z poławiaczki, narzędzia służącego do zbierania omułków, i aby zapewnić odczepienie wszystkich omułków od pala. Jeżeli omułki pozostałyby na palach po zbiorze, mogłyby stanowić ogniska zakażenia określonymi pasożytami żerującymi na omułkach. Zachowanie minimalnej odległości przez producentów jest więc konieczne, aby spełnić te wymogi techniczne. Odległość między dołem sznura lub liny a podłożem może się natomiast różnić po obsadzeniu z powodu ruchów piasku.

-
Skreśla się odesłanie do przepisów krajowych w odniesieniu do określenia poziomu obsadzenia pali: "W przypadku produktów objętych nazwą jest on określany zgodnie z dekretem z dnia 22 marca 1983 r. w sprawie określenia systemu zezwoleń na prowadzenie gospodarstwa w zakresie akwakultury (z późn. zm.)", ponieważ wspomniany akt prawny stracił moc.
-
Maksymalny poziom obsadzenia pali określony w obowiązującej specyfikacji produktu w zależności od sektora rozmieszczenia pali w zatoce zmienia się jak następuje:

akapity:

"- 65 % w rzędzie o długości 100 metrów w strefie na wschód od kanału Vivier-sur-Mer w Cherrueix, w strefie północnozachodniej mielizny Hermelles i w strefie północnowschodniej mielizny Hermelles;

- 55 % w rzędzie o długości 100 metrów w pozostałej części określonej strefy hodowli"

zastępuje się akapitami:

"- 65 % w rzędzie o długości 100 metrów w strefie na wschód od kanału Vivier-sur-Mer w Cherrueix, w strefie północnozachodniej mielizny Hermelles i w 99 rzędach najbardziej wysuniętych na południe w strefie północnowschodniej mielizny Hermelles;

- 55 % w rzędzie o długości 100 metrów w pozostałej części strefy hodowli.".

Zmiana likwiduje występującą dotychczas niejednoznaczność związaną z tym, że określenie tych sektorów było niekompletne i pozwalało na interpretację, według której poziom 65 % ma zastosowanie do całej (strefy rozmieszczenia pali) strefy północnowschodniej mielizny Hermelles, podczas gdy ma on zastosowanie wyłącznie do najbardziej wysuniętej na południe części tej strefy.

-
W odniesieniu do długości pali skreśla się słowa "o wysokości do 5,5 metrów".

Długość pali ustalono w czasie składania wniosku rejestrację ChNP na podstawie zaobserwowanej praktyki. Tymczasem ograniczenie długości pali nie ma faktycznego uzasadnienia technicznego. Ponadto stosowanie dłuższych pali może być nawet korzystne, gdyż umożliwiają one głębsze zanurzenie i zapewniają lepszą wytrzymałość pali na prądy morskie, które mogą je wyrywać. Z kolei wysokość obsadzania pali ograniczona do 3,5 metrów pozostaje bez zmian.

-
W zdaniu "Po upływie okresu hodowania na palu trwającego 24 miesiące omułki nie mogą zostać objęte nazwą pochodzenia »Moules de bouchot de la baie du Mont Saint-Michel«." dodano słowa

"na palu".

Uściślenie to wprowadza się do celów kontroli, aby wyraźnie określić okres odniesienia, po upływie którego omułki nie mogą już być wprowadzone do obrotu pod ChNP. Nie uwzględnia się okresu hodowania na konstrukcjach dla osobników pierwszego stadium pośredniego.

-
W zdaniu "Maksymalną średnią wydajność roczną wynoszącą 60 kg omułków wprowadzanych do obrotu z jednego pala określa się dla wszystkich posiadaczy koncesji [...]" dodano określenie

"średnią".

Zmiana ta ma na celu uściślenie przedmiotu kontroli. Maksymalną roczną wydajność kontroluje się na podstawie wartości średniej dla danej koncesji, a nie w odniesieniu do każdego pala.

-
W odniesieniu do okresu zbioru zdanie "Okres zbioru omułków trwa od dnia 15 czerwca do dnia 15 lutego następującego po roku obsadzenia pali." otrzymuje brzmienie

"Okres zbioru omułków trwa od dnia 15 czerwca następującego po roku obsadzenia pali do dnia 15 lutego następnego roku.".

Zmiana ta ma na celu poprawienie błędu o charakterze redakcyjnym. Pale obsadza się bowiem w pierwszym roku (N), najpóźniej dnia 31 października. Zbiór rozpoczyna się w następnym roku (N+1) najwcześniej dnia 15 czerwca i trwa on do dnia 15 lutego następnego roku, czyli roku N+2.

Słowa "rok następujący po roku obsadzenia pali" odnoszą się więc do dnia 15 czerwca, a nie do dnia 15 lutego jak wskazuje wersja obecnie obowiązująca.

-
Zdanie "Omułki hodowane przez okres minimalny wynoszący 18 miesięcy można zbierać od dnia 15 czerwca do dnia 31 lipca roku następującego po roku obsadzenia pali." otrzymuje brzmienie:

"Omułki hodowane na palach przez okres trwający od dziewiętnastu i pół miesiąca do dwudziestu czterech miesięcy można zbierać od dnia 15 czerwca do dnia 31 lipca.".

Zmienione zdanie odnosi się do omułków powszechnie nazywanych "dwuletnimi", przy czym wskazuje się w nim, że należy je zbierać na początku sezonu. Brzmienie tego postanowienia w obowiązującej specyfikacji produktu jest błędne, ponieważ omułki obsadzone na palach w określonym roku (N) nie mogą być, w następnym roku (N+1) na początku sezonu zbiorów, hodowane na palu przez 18 miesięcy.

Okres hodowli omułków, o których mowa, został przeliczony z uwzględnieniem możliwych dat obsadzenia:

-
w przypadku obsadzenia najpóźniej dnia 31 października roku N, wynosiłby co najmniej 19,5 miesiąca w dniu 15 czerwca roku N+2.
-
Omułków starszych niż 24 miesiące nie można wprowadzać do obrotu pod ChNP.
-
Szczegółowe zasady dotyczące rozpoczynania i kończenia zbiorów zamieszczono w dwóch oddzielnych akapitach, aby ułatwić ich zrozumienie i stosowanie.
-
W odniesieniu do możliwości umieszczenia omułków w basenie po zbiorze w zarejestrowanej specyfikacji produktu przewidziano umieszczenie w basenie "w zamkniętych naczyniach". Skreśla się określenie "zamkniętych". Nie ma bowiem potrzeby, aby naczynia były zamknięte, skoro omułki znajdują się w zbiorniku. Naczynia z prześwitem umożliwiają przepływ wody. Omułki nie mogą wydostać się z naczyń.

Naczynia z omułkami umieszczane w basenie znajdującym się na otwartym morzu również nie są zamknięte, lecz wymagają umieszczenia w zamkniętej instalacji w celu niedopuszczenia zabrania omułków przez prąd morski.

-
Zdanie "Minimalny odstęp między prętami krat do sortowania wykorzystywanych do sortowania omułków wynosi 12 mm." otrzymuje brzmienie

"Sortowanie omułków odbywa się na sortownicy o otworach wynoszących co najmniej 12 mm.".

Zmiana ta ma na celu uściślenie, że sortowanie jest czynnością obowiązkową. W związku z postępem technicznym skreśla się odniesienie do "krat do sortowania", aby umożliwić producentom korzystanie ze wszystkich możliwych urządzeń do sortowania. Wartość docelowa stosowana przy sortowaniu, wynosząca 12 mm, pozostaje niezmieniona, chodzi zatem wyłącznie o zmianę narzędzia służącego do sortowania. Ponadto w opisie "omułki są oddzielane, oczyszczane, sortowane i segregowane" dodano określający omułki termin "sortowane", aby uściślić, że czynność ta ma charakter obowiązkowy.

-
W odniesieniu do etapu pakowania omułków "Partie omułków gotowe do pakowania muszą zawierać najwyżej 20 % omułków mniejszych niż 4 cm." otrzymuje brzmienie "Partie omułków gotowe do pakowania mogą zawierać w przeliczeniu na masę najwyżej 20 % omułków mniejszych niż 4 cm.". Słowo "muszą" zastępuje się słowem "mogą", ponieważ postanowienie to określa margines tolerancji, a nie obowiązek. Uściśla się, że odsetek omułków o długości mniejszej niż 4 cm wyrażono w przeliczeniu na masę, aby wyraźnie określić metodę kontroli.
-
Akapit "Stopień wypełnienia omułków gotowych do pakowania może w wyjątkowych okolicznościach zostać zmieniony dla danego zbioru na mocy rozporządzenia międzyministerialnego przyjętego na wniosek właściwego krajowego komitetu INAO. Wartości te nie mogą jednak nigdy być niższe niż 5 % poziomu minimalnego określonego w punkcie 2 »Opisu produktu«."

zastępuje się akapitem:

"Jeżeli na podstawie przepisów dotyczących systemów jakości mających zastosowanie do produktów rolnych i środków spożywczych grupa składa wniosek o tymczasową zmianę warunków produkcji ze względu na wyjątkowe okoliczności, zawartość mięsa nie może być niższa niż 114, co odpowiada obniżeniu o 5 %, aby zachować specyficzny charakter omułków objętych nazwą pochodzenia.".

Akapit ten zaktualizowano, aby uwzględnić wejście w życie rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 i rozporządzeń wykonawczych do tego rozporządzenia. Grupa zamierza utrzymać wartość minimalną w odniesieniu do zawartości mięsa. Jest to bowiem jedno z kryteriów stanowiących podstawę specyficznego charakteru produktu objętego ChNP "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" i jego renomy. Grupa uważa, że omułki, które nie mogą osiągnąć wskaźnika wynoszącego 114, w żadnym razie nie mogą być wprowadzane do obrotu pod ChNP, nawet w wyjątkowych okolicznościach.

-
W zdaniu "Do pakowania końcowego i wprowadzania do obrotu omułków stosuje się opakowania o maksymalnej pojemności wynoszącej 15 kg" dodano określenie "końcowe". Zmiana ma na celu uściślenie, że pojemność maksymalna wynosząca 15 kg nie dotyczy opakowań stosowanych do przewożenia omułków gotowych do pakowania na określonym obszarze, lecz jedynie opakowania końcowego.
-
Skreśla się zdanie "Opakowanie końcowe może mieć formę toreb o pojemności 2-15 kg lub tacek 0,5-7 kg.". W zdaniu tym wymieniono bowiem rodzaje opakowań, które można stosować, lecz nie określono żadnego obowiązku.
-
Ponadto wprowadza się zmiany redakcyjne, aby zapewnić lepszą czytelność i zrozumiałość. Skreśla się postanowienia powielające przepisy ogólne oraz elementy opisowe pozostające bez znaczenia dla opisu produktu.

Punkt "Etykietowanie"

-
Zmienia się postanowienie dotyczące podawania nazwy w celu narzucenia stosowania tego samego rodzaju czcionki w całej nazwie i rozmiaru czcionki większego niż rozmiar czcionki zastosowanej w przypadku pozostałych elementów etykietowania. Grupa chce, aby nazwa wyróżniała się na etykiecie w jeszcze większym stopniu.
-
Skreśla się słowa "do czasu rejestracji unijnej logo »ChNP« należy umieścić obok nazwy, bez żadnych określeń pomiędzy nimi". Biorąc pod uwagę, że chodzi o postanowienie przejściowe, zawarta w nim zasada nie ma już racji bytu, skoro "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" zarejestrowano jako ChNP w czerwcu 2011 r.
-
Jeżeli chodzi o informacje znajdujące się na każdym opakowaniu jednostkowym, dodaje się następujące informacje:

"masa zapakowanego produktu; imię i nazwisko podmiotu prowadzącego gospodarstwo; dane zakładu pakującego; data pakowania; numer porządkowy opakowania".

Zmiana ta uwzględnia obowiązki określone w części "Dowód pochodzenia" i ma na celu uściślenie informacji, które muszą znajdować się na etykietach.

-
Jeżeli chodzi o obowiązek umieszczania nazwy pochodzenia, znosi się ten obowiązek w odniesieniu do "dokumentów towarzyszących".

Zgodnie ze zmianą wprowadzona w punkcie "Dowód pochodzenia", polegającą na dopuszczeniu stosowania skróconej nazwy "Moules BMSM AOP" w przypadku dokumentów towarzyszących, skreśla się obowiązek umieszczania pełnej nazwy.

-
W celu ujednolicenia informacji związanych z ChNP "Moules de bouchot de la baie du Mont Saint-Michel" dodaje się następujący wymóg, zgodnie z którym "na materiałach informacyjnych obok nazwy pochodzenia musi znajdować określenie »chroniona nazwa pochodzenia« lub »ChNP« i symbol Unii Europejskiej »ChNP«".

Punkt "Inne"

-
"Aktualizacja danych adresowych": aktualizuje się dane adresowe właściwego organu państwowego oraz grupy. Aktualizuje się nazwę grupy, która została zmieniona w następstwie rejestracji ChNP.
-
"Rodzaje podmiotów": W celu uniknięcia wszelkich niejednoznaczności i stosowania branżowej terminologii hodowców omułków zmienia się sposób określania różnego rodzaju podmiotów określonych w punkcie "Elementy świadczące o tym, że produkt pochodzi z określonego obszaru": termin "producent" zastępuje się terminem "pomiot prowadzący gospodarstwo", termin "zakład wysyłkowy" zastępuje się terminem "zakład pakujący".
-
"Kontrola": Dane organu kontrolnego zastąpiono danymi właściwego organu ds. kontroli. Zmiana ta ma na celu uniknięcie zmieniania specyfikacji w przypadku zmiany organizacji organu kontrolnego.
-
Zaktualizowano tabelę zawierającą główne punkty podlegające kontroli w celu uwzględnienia powyższych zmian.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MOULES DE BOUCHOT DE LA BAIE DU MONT-SAINT-MICHEL"

Nr UE: PDO-FR-0547-AM01 - 5.4.2017

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.7 Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" są to żywe omułki hodowane na palach, należące głównie do gatunku Mytilus edulis (mniej niż 5 % omułków gatunku Mytilus galloprovincialis lub hybrydygalloprovincialis-edulis). Charakteryzują się one gładką i ciemną muszlą o regularnym kształcie oraz mięsem o barwie żółtej lub pomarańczowej, bez krabów i ziaren piasku. Konsystencja mięsa jest miękka i rozpływająca się w ustach, a w jego smaku dominuje słodycz.

Długość omułków wynosi średnio co najmniej 4 cm, zawartość węglowodanów przekracza 4 % w mięsie poddanym obróbce termicznej, a minimalna zawartość mięsa wynosi 120 według wskaźnika Lawrence'a i Scotta.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja i przegotowanie "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" odbywa się na obszarze geograficznym.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Pakowanie przeprowadza się na obszarze geograficznym. Pakowanie omułków stanowi ważną czynność, która może zaszkodzić ich jakości, autentyczności i w rezultacie renomie nazwy pochodzenia, jeżeli powyższe wymogi nie zostałyby spełnione.

Ze względu na to, że omułki łatwo się psują po ich wyhodowaniu należy szybko przeprowadzić ich przygotowanie i wprowadzenie do obrotu. Czas upływający od mycia i sortowania omułków nie może przekraczać 18 godzin, a zatem pakowanie na określonym obszarze pozwala na zachowanie charakterystycznych cech produktu.

Wysyłka i wprowadzanie do obrotu omułków odbywa się w opakowaniach o maksymalnej pojemności wynoszącej 15 kg.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Na każdym opakowaniu podane jednostkowym znajdują się następujące informacje:
-
chroniona nazwa pochodzenia "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" pisana w całości tym samy rodzajem czcionki, której rozmiar jest większy niż rozmiar największej czcionki znajdującej się na etykiecie,
-
określenie "chroniona nazwa pochodzenia",
-
symbol Unii Europejskiej "ChNP" umieszczony bezpośrednio przed chronioną nazwą pochodzenia lub za nią, bez żadnych określeń pomiędzy nimi,
-
masa zapakowanego produktu,
-
nazwa producenta,
-
dane zakładu pakującego,
-
data pakowania,
-
numer porządkowy opakowania.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny rozciąga się od strefy pływów zatoki Mont-Saint-Michel, która znajduje się na południe od linii wyznaczonej przez wieżę kościoła w Carolles i cypel Pointe de la Chaîne, i na zachód od granicy departamentów Ille-et-Vilaine i Manche oraz obejmuje gminy Cancale, Cherrueix, Le Vivier-sur-Mer, Mont-Dol, Hirel, Saint-Benoît-des-Ondes, Saint-Méloir-des-Ondes i Dol-de-Bretagne (tylko obręby katastralne AM i ZC).

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Gminy, które obejmuje nazwa pochodzenia "Moules de bouchots de la baie du Mont-Saint-Michel", znajdują się na wybrzeżu zatoki Mont-Saint-Michel, w głębi zatoki Saint-Mâlo.

Zatoka Mont-Saint-Michel charakteryzująca się rozległą strefą pływów o nieznacznym nachyleniu oraz osadami pływowymi, których najwięcej pochodzi z wybrzeża francuskiego, stanowi mozaikę ekosystemów (poldery, słone bagna, równiny błotne, estuaria itp.) charakteryzującą się wzajemnym oddziaływaniem środowiska lądowego, morskiego i strefy przejściowej między lądem a morzem.

Masy wody znajdujące się na tym rozległym i płytkim obszarze wodnym mocno się nagrzewają już wiosną i ze względu na obecność drobnych lub drobnych do średnich piasków są bardzo mętne. Masy wody, po ich wpłynięciu do zatoki, przemieszczają się bardzo wolno, niezależnie od ruchów związanych z nanoszeniem osadów przez pływy i z wiatrem.

Zatoka Mont-Saint-Michel ma ponadto tę szczególną cechę, że nie występują w niej znaczące endemiczne populacje omułkowatych. Występowanie Mytilus galloprovincialis jest marginalne, zaś Mytilus edulis nie jest w stanie się tam rozmnażać.

Właśnie te wyjątkowe warunki naturalne skłoniły niektórych hodowców z Charentes do wprowadzenia, pod koniec lat 50. XX w., hodowli omułków na drewnianych palach. Producenci ci, świadomi ryzyka dla środowiska i samego produktu, które związane jest z nadprodukcją, opowiedzieli się za ścisłym uregulowaniem rozmieszczania pali. Ponadto hodowcy omułków wprowadzili procedurę rozpoczynania i kończenia zbiorów w zależności od wyników badań analitycznych i organoleptycznych, aby uniknąć zbiorów przedwczesnych, kiedy omułki nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego rozmiaru.

Specyfika produktu

"Moules de Bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel" są to omułki gatunku Mytilus edulis, hodowane na drewnianych palach, które znacznie różnią się od omułków należących do tego samego gatunku, hodowanych według tej samej metody, ale w innych ośrodkach produkcji; różni je przede wszystkim znaczne wypełnienie muszli, wysoka zawartość węglowodanów, a także mięso barwy żółtej lub pomarańczowej oraz rozpływająca się, miękka konsystencja i słodki smak.

Ze względu na swoje właściwości "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" wyróżniają się na rynku głównie poprzez cenę sprzedaży, która jest wyższa niż w przypadku produktów z innych ośrodków produkcji.

Związek przyczynowy

W latach 50. hodowcy omułków z zatoki Aiguillon, poszukując nowych miejsc odpowiednich do produkcji omułków na drewnianych palach, znaleźli w zatoce Mont-Saint-Michel bardzo sprzyjające warunki, ze względu na nieznaczne i bardzo regularne nachylenie strefy pływów i tradycyjne wodne lub lądowe drogi dostępu.

Warunki batymetryczne dają omułkom wyjątkowe możliwości korzystania z warunków hodowli na drewnianych palach, a także korzystną temperaturę i mętne masy wody, które sprzyjają obfitemu występowaniu substancji odżywczych, dzięki czemu omułkom nie dostarcza się żadnych suplementów. Ponadto bardzo długi czas zalegania mas wody w zatoce umożliwia kolejnym pokoleniom planktonu długi kontakt z omułkami, co zapewnia ich obfite odżywienie.

Inne obfite zasoby pokarmu pochodzą z różnych ekosystemów zatoki i mają znaczny wpływ na wielkość oraz szczególne charakterystyczne cechy organoleptyczne omułków "Moules de bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel". Wśród tych różnych zasobów ważną rolę odgrywają mikroalgi występujące na powierzchni równin błotnych strefy pływów; zaobserwowano bowiem, że 96 % szkieletów krzemowych odnalezionych w treści żołądkowej omułków "Moules de bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel" należy do 4 gatunków okrzemków, których kolonie znajdują się na tych osadach.

Ponadto właściwości mas wody, które ograniczają występowanie Mytilus galloprovincialis i rozmnażanie Mytilus edu-lis, chronią omułki umieszczone w zatoce przed innymi organizmami walczącymi o przestrzeń i pożywienie oraz umożliwiają szybki rozwój omułków.

Dodatkowo dzięki prowadzonym przez hodowców różnym działaniom w zakresie zarządzania zasobami i ochrony środowiska zasoby te mogą być wykorzystywane przez omułki "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel".

Położenie geograficzne zatoki Mont-Saint-Michel, dzięki jej naturalnym cechom rozsądnie wykorzystywanym przez podmioty od początku tej produkcji, nadaje omułkom gatunku Mytilus edulis, hodowanym na palach szczególne cechy charakterystyczne.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-ac05965a-3df9-44d9-91fb-c7f52e9e6f0f/telechargement

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.383.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 14/11/2017
Data ogłoszenia: 14/11/2017