Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2012/C 384/15)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2012 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"FAL OYSTER"

NR WE: UK-PDO-0005-0885-22.07.2011

ChOG () ChNP (X)

1.
Nazwa:

"Fal Oyster"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Zjednoczone Królestwo

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:
3.1.
Rodzaj produktu:

Klasa 1.7. Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Nazwą "Fal Oyster" określa się ostrygi poławiane na wyznaczonym obszarze przy użyciu tradycyjnych statków żaglowych i wiosłowych w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca.

"Fal Oyster" należy do gatunku ostryg Ostrea edulis, zwanego "flat oyster" lub "native oyster" (ostryga jadalna). Ma ona niemal okrągłą lub nierówną, owalną muszlę o chropawej, łuszczącej się powierzchni. Muszla jest brązowa lub kremowa, z jasnobrązowymi lub niebieskawymi koncentrycznymi pasmami na zewnętrznych powierzchniach. Powierzchnia wewnętrzna jest bardzo gładka, perłowa, biała lub niebieskawoszara, często z ciemniejszymi niebieskimi plamkami.

Dwie połówki muszli mają różny kształt. Lewa połówka jest wklęsła i przytwierdzona do podłoża, natomiast prawa jest płaska i ściśle przykrywa lewą połówkę. Ostryga może osiągnąć długość ok. 110 mm. Ostrygi "Fal Oyster" poławia się wyłącznie w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca przy użyciu tradycyjnych metod stosowanych tylko w tym regionie.

Shellfish Association of Great Britain scharakteryzowało cechy organoleptyczne "Fal Oyster" w następujący sposób:

Nos: jod

Ciało: soczyste, z posmakiem melona, sałaty i ogórka

Finisz: utrzymujący w ustach lekko cynowy i miedziany posmak

Tekstura: jędrna i słona

Mięso ostrygi ma kolor kremowy, podczas gdy obrzeża są mętnoszare.

Po połowie i oczyszczeniu ostrygi sprzedaje się w muszlach do punktów sprzedaży detalicznej, dostarcza do restauracji w Zjednoczonym Królestwie lub wywozi za granicę. Okres przydatności żywych ostryg do spożycia wynosi około 5 dni.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Ostrygi "Fal Oyster" hoduje się i poławia wyłącznie w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca na określonym obszarze przy użyciu tradycyjnych statków bezsilnikowych.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania: -
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Obszar produkcji "Fal Oyster" znajduje się w obrębie łowiska Truro Port Fishery. Granice tego łowiska zostały wyznaczone w zarządzeniu w sprawie łowiska (z 1936 r., zmienionym w 1975 r.). Obejmuje ono części portów Truro i Falmouth oraz koryta rzek Truro, Fal i Tresillian o łącznej powierzchni 2 721 akrów (1,101 ha).

Obszar ten jest położony na północ od linii łączącej Trefusis Point i St Mawes Castle z linią średniej niskiej wody zwykłego pływu. Granicą łowiska jest linia średniej niskiej wody, zbiegająca się z linią brzegową z wyjątkiem wejścia do wszystkich zatok, które wyznaczają górne granice łowiska w Mylor, St Just i Malpas.

Obszar ten jest jedynym prawnie uregulowanym łowiskiem ostryg jadalnych w południowo-zachodniej Anglii.

5.
Związek z obszarem geograficznym:
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego:

Fal jest naturalnym i dzikim łowiskiem, w którym nie prowadzi się chowu ani hodowli ostryg. W niewielkim zakresie dochodzi do "gospodarowania" dzikim, naturalnym dnem, gdyż w trakcie połowu podłoże ostryg jest przesuwane dragą. Utrzymuje to łowisko w dobrym stanie, a dodatkowe dragowanie dna od czasu do czasu poza połowami ("harrowing") w dalszym stopniu poprawia jakość podłoża ostryg i sprzyja osiedlaniu się młodych ostryg.

Rzeki w regionie Fal, zasilane wodą z dolin o stromych zboczach, są zasobne w składniki mineralne i biologiczne. Ponadto estuarium jest bardzo głębokie, dzięki czemu woda krąży i jest wymieniana podczas każdego odpływu. W tych wyjątkowych warunkach powstaje plankton, którym żywią się ostrygi.

Ponadto wykazano, że we wszystkich kopalniach w Kornwalii jest dużo wody, która musi być wypompowywana lub jest w sposób naturalny odprowadzana do Carnon Valley, prowadzącej do estuarium i dorzecza Fal. Woda ta zawiera wiele minerałów właściwych dla tego obszaru. Minerały te, a w szczególności miedź i cynk, odpowiadają za szczególny metaliczny posmak "Fal Oyster". Dzięki temu "Fal Oyster" różni się pod względem cech organoleptycznych od innych ostryg z tego regionu.

Ścisły związek obszaru połowów z produktem jasno wynika z danych archiwalnych dotyczących rybołówstwa, w których opisuje się połowy i hodowlę "Fal Oyster" w rzece Fal i przyległych rzekach, a także sprzedaż tych ostryg. W dokumentach historycznych opisywano połowy na statkach żaglowych i wiosłowych przy użyciu drag. Opisywane metody i sprzęt są bardzo podobne do tych, których używa się dzisiaj. Istnieją liczne zapisy dotyczące historycznych i współczesnych metod połowu, stosowanych wyłącznie na tym obszarze.

Zgodnie z historycznymi i tradycyjnymi metodami dragi ciągnięte są przez statki żaglowe lub wiosłowe, a do połowu ostryg nie używa się silników. Podstawą tej długiej tradycji rybackiej jest wiedza i sprzęt przekazywane wśród rybaków z pokolenia na pokolenia. Dowiedziono, że statki używane do połowów były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich mają ponad 100 lat. Do tradycyjnych umiejętności rybaków należy wyszukiwanie ostryg, ostrożne obchodzenie się z połowem oraz metody dragowania podłoża ostryg w zależności od pływów i wiatru.

W zapisach historycznych z XIX w. mowa jest o handlu ostrygami, ich zbieraniu i hodowli w rejonie portu Falmouth, w tym o połowie, hodowli, sortowaniu i sprzedaży ostryg.

W XX w. przyjęto przepisy wewnętrzne, zgodnie z którymi połów może być prowadzony tylko tradycyjnymi metodami, w szczególności tylko przy użyciu statków żaglowych i wiosłowych. Przepisy te miały także na celu ochronę łowiska w dłuższej perspektywie. Flota licząca około 100 statków została jednak drastycznie zmniejszona w latach 80., kiedy to choroba ostryg znacznie ograniczyła ich populację, a ich połów stał się nieopłacalny. Powrót do stanu sprzed choroby następował powoli, jednak flota stopniowo zwiększała liczebność. Powstała grupa zwana Oyster Fishery Management Group (grupa ds. zarządzania łowiskiem ostryg), w ramach której rybacy, przetwórcy i regulator wspólnie zarządzają łowiskiem.

5.2.
Specyfika produktu:

Cechy "Fal Oyster" związane są z tym obszarem i lokalną tradycją połowu ostryg, według metody stosowanej tylko w tym regionie. Metoda połowu polega na użyciu drag ciągniętych po dnie morza przez statki żaglowe i wiosłowe. Nadal używa się drag i statków tego samego rodzaju, jak przed laty. Najstarsze opisy takiego sprzętu pochodzą z 1750 r.

Mięso ostryg jest jędrne i jedwabiste, o gładkiej powierzchni. Jest ono koloru kremowego, podczas gdy obrzeża są mętnoszare. Mięso to ma słony i słodki smak, z soczystym posmakiem melona, sałaty i ogórka. Ma także utrzymujący w ustach lekko cynowy i miedziany posmak.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

Smak ostrygi zależy od środowiska, w którym żyła. Łowisko Fal zasilane jest wodą z otaczających je dolin, bogatych w składniki mineralne i biologiczne. Ponadto dzięki głębokości estuarium Fal woda krąży i jest wymieniana przy każdym odpływie. Zapewnia to wyjątkowy poziom słonej wody morskiej i słodkiej wody rzecznej. W tym środowisku powstaje plankton, którym żywią się ostrygi. Środowisko to kształtuje cechy ostryg "Fal Oyster", opisywanych jako bardziej słone, metaliczne, kremowe i słodsze w smaku niż inne gatunki z innych rejonów.

Cechy "Fal Oyster" związane są z tym obszarem i lokalną tradycją zbioru ostryg, według metody stosowanej tylko w tym regionie, oraz z tradycyjnymi umiejętnościami przekazywanymi z pokolenia na pokolenia, do których należy wyszukiwanie ostryg, ostrożne obchodzenie się ze złowionymi ostrygami oraz metody dragowania podłoża ostryg w zależności od pływów i wiatru.

Zarówno użycie nazwy "Fal Oyster", jak i reputacja tych ostryg ze względu na ich doskonały smak i jakość wzrosły dzięki wysiłkom przetwórców i członków Oyster Fishery Management Group. Wszyscy członkowie grupy używają nazwy "Fal Oyster" i oferują produkt wysokiej jakości w sprzedaży hurtowej oraz na dalszych etapach łańcucha dostaw, gdyż ostrygi te są bardzo poszukiwane przez restauracje zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i poza nim.

Od 1996 r. na początku sezonu dragowania organizowany jest festiwal "Fal Oyster", który pokazuje różnorodność i jakość kornwalijskich owoców morza, a także jest okazją do zaprezentowania jednego z ostatnich pozostałych tradycyjnych łowisk ostryg, dragowanych przy użyciu kryp żaglowych i wiosłowych.

Festiwal ten wspiera znany kucharz Rick Stein, który w mieście Falmouth otworzył swoją restaurację. Działa w niej bar z owocami morza, w którym podaje się "Fal Oyster". Ostrygi "Fal Oyster" pojawiają się także w filmach i książkach kucharskich, piszą o nich dziennikarze kulinarni.

Ruch Slow Food włączył "Fal Oyster" do swojej "Arki Smaku". Ostrygi te opisuje się jako jedną z niewielu populacji ostryg jadalnych pozostałych w Zjednoczonym Królestwie.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

(Artykuł 5 ust 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/fal-oyste-rpdo-120912.pdf

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024