Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2012/C 239/03)

(Dz.U.UE C z dnia 9 sierpnia 2012 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"ORKNEY SCOTTISH ISLAND CHEDDAR"

NR WE: UK-PGI-0005-0908-03.11.2011

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa:

"Orkney Scottish Island Cheddar"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Zjednoczone Królestwo

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:
3.1.
Rodzaj produktu:

Klasa 1.3: Sery

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Ser "Orkney Scottish Island Cheddar" jest produkowany z mleka pozyskiwanego lokalnie na wyznaczonym obszarze geograficznym. Ser charakteryzuje się umiarkowanie ostrym posmakiem kwaśnym, a jednocześnie zachowuje bogaty smak z pikantną i orzechową nutą. Zapach jest czysty i charakterystyczny dla serów cheddar, a konsystencja twarda, ale plastyczna, gładka i zwarta. Ser "Orkney Scottish Island Cheddar" dojrzewa zwykle od 6 do 18 miesięcy, dzięki czemu uzyskuje się różnorodne spektrum profili smakowych: od średnio dojrzałych i dojrzałych po bardzo dojrzałe.

Sery te są zwykle oferowane w trzech kategoriach dojrzałości:

ser średnio dojrzały, dojrzewający 6-12 miesięcy, o gładkiej konsystencji i lekko pikantnym smaku,
ser dojrzały, dojrzewający 12-15 miesięcy, o twardej i gładkiej konsystencji i nieco pikantnym smaku,
ser bardzo dojrzały, dojrzewający 15-18 miesięcy, o twardej, nieco kruchej konsystencji i zdecydowanie pikantnym posmaku, zawierający kryształki mleczanu wapnia.

Ser jest produkowany w formie bloków o wadze 20 kg, które następnie - po okresie dojrzewania - są krojone w różne kształty i rozmiary odpowiadające zapotrzebowaniu. Wytwarzane sery są białe lub kolorowe, przy czym jasny kolor rozkłada się równomiernie w całym bloku sera. Sery kolorowe różnią się od serów białych użyciem barwnika roślinnego, dodawanego po pasteryzacji.

Właściwości chemiczne sera:

wilgotność 33-36 %,
zawartość tłuszczu 33-36 %,
zawartość tłuszczu w masie suchej 50-52 %,
sól 1,6-2,1 %,
pH 5,1-5,4 podczas produkcji.

Limity mikrobiologiczne dla sera:

Listeria Monocytogenes nieobecne w 25 g,
Staphlococcal enterotoxins nieobecne w 25 g,
Salmonella nieobecne w 25 g.
3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

Świeże pasteryzowane mleko produkowane w gospodarstwach w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego. Mleko świeże i czyste, z pełną zawartością śmietanki, nie rozcieńczone.

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

Bydło mleczne jest karmione świeżą trawą i produktami na bazie kiszonki. Bydło spędza sześć miesięcy na pastwiskach, a przez pozostałą część roku jest trzymane w stajni. W skład karmy wchodzi uprawiany lokalnie jęczmień, rzepa i młóto browarniane pozyskiwane z miejscowej destylarni. Bydło karmione jest ponadto soją genetycznie niezmodyfikowaną (suplement białkowy), burakami cukrowymi (suplement energetyczny), a do karmy dodaje się również suplementy mineralne pozyskiwane poza wyznaczonym obszarem geograficznym.

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Wszystkie etapy przygotowania i produkcji sera "Orkney Scottish Island Cheddar" muszą przebiegać na wyznaczonym obszarze geograficznym:

pozyskiwanie mleka,
pasteryzacja i standaryzacja mleka,
przygotowanie i mieszanie składników,
dodawanie soli do skrzepu,
dojrzewanie i klasyfikacja sera.
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Nie dotyczy.

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

Nie dotyczy.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Orkady, północna część Szkocji.

5.
Związek z obszarem geograficznym:
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego:

Do produkcji sera Orkney, która opiera się na tradycyjnym przepisie, wykorzystuje się mleko pozyskiwane na obszarze Orkadów. W produkcji "Orkney Scottish Island Cheddar" istotną rolę odgrywa połączenie walorów mleka z Orkadów oraz kunsztu serowarów.

Wyznaczony obszar geograficzny położony jest na nizinnych, pofałdowanych terenach rolniczych, na których znajduje się głęboka, urodzajna warstwa uprawna gleby, będąca wynikiem uprawy tych gruntów przez ostatnie 5 000 lat. Obszar zaliczany jest do obiektów światowego dziedzictwa ze względu na pomniki z epoki neolitu. Znajdują się tu również rozległe tereny sklasyfikowane jako obszary wrażliwe pod względem środowiskowym lub miejsca o szczególnym znaczeniu naukowym. Bliskość Prądu Zatokowego powoduje, że na omawianym obszarze panuje klimat umiarkowany, a gleba jest bogata w jod i siarkę; czynniki te, w połączeniu z ciągłością światła dziennego występującą w połowie lata ze względu na północne położenie geograficzne, skutkują występowaniem bujnych pastwisk dla bydła mlecznego należącego głównie do rasy holsztyno-fryzyjskiej i rasy Ayrshire. Takie połączenie warunków powoduje, ze na wyznaczonym obszarze geograficznym produkowane jest mleko o wyjątkowo wysokiej jakości.

Serowar kontroluje proces produkcji sera poprzez monitorowanie zmian kwasowości; przy odpowiednim jej poziomie opróżnia kadź, spuszcza z niej serwatkę i umieszcza suchy skrzep na stole w celu jego dalszej obróbki. Solenie skrzepu wymaga dużych umiejętności, ponieważ skrzep musi mieć odpowiednią konsystencję i kwasowość.

Sól dodaje się ręcznie przy użyciu techniki przypominającej siew rzutowy stosowany przez pokolenia zagrodników na Orkadach. Odpowiedni sposób wykonania tej czynności ma zasadnicze znaczenie - trzeba bowiem dodać odpowiednią ilość soli, którą następnie należy równomiernie rozprowadzić w całym skrzepie. Umiejętności serowara nadzorującego produkcję sera są również istotne ze względu na utrzymanie odpowiedniej konsystencji i kwasowości sera w trakcie całego procesu. Aby wyprodukować ser o odpowiedniej konsystencji i smaku, serowar musi mieć za sobą wiele lat doświadczeń. Umiejętności i doświadczenie są niezbędne, aby zagwarantować produkcję sera o jednakowo wysokiej jakości.

5.2.
Specyfika produktu:

Ser "Orkney Scottish Island Cheddar" różni się od tradycyjnych serów cheddar wyjątkową techniką mieszania na sucho. Wspomnianą metodę produkcji opracowano w 1984 r. i jest ona nadal stosowana, ponieważ stanowi połączenie pomysłów menadżerów, pragnących opracować najbardziej wydajny i krótkotrwały proces produkcji sera przy zachowaniu elementu odróżniającego opisywany produkt od tradycyjnych serów cheddar. Dzięki tej metodzie stworzono twardy, zwarty ser; a stosowanie standaryzowanego mleka powoduje, że ser ma bogaty, łagodny smak, a jego konsystencja i struktura pozostaje jednolita niezależnie od pory roku.

Mieszanie na sucho ("dry stirring") stanowi przeróbkę tradycyjnego przepisu na ser cheddar; jest ono wykonywane po umieszczeniu zawartości kadzi na stole do końcowej obróbki i przeprowadza się je w taki sposób, aby nie dopuścić do związania skrzepu po spuszczeniu serwatki. Skrzep jest ciągle mieszany do momentu dodania soli, a następnie pozostawiony do zmięknięcia. Solenie należy przeprowadzać po około 3 godzinach i 20 minutach od ścięcia mleka i przy kwasowości wynoszącej 0,28. Nadaje to serowi zwartą konsystencję, a gdy ręczne solenie jest przeprowadzane umiejętnie, sól dociera do mniejszych cząstek skrzepu i zastaje bardziej równomiernie rozprowadzona niż w przypadku tradycyjnego sera cheddar. Następnie skrzep jest poddawany procesowi cheddaryzacji i przyjmuje kształt bloków, po czym jest pakowany i dojrzewa na powiązanych, drewnianych listwach.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku (w przypadku ChOG):

Historia przemysłu serowarskiego na Orkadach sięga setek lat wstecz do kultury zagrodowej, kiedy to żony zagrodników - aby zwiększyć swoje skromne dochody - sprzedawały nadmiar ręcznie wyrabianych serów. Część serów przechowywano też w spichlerzach na mąkę owsianą, aby wzbogacały posiłki w długie zimowe miesiące.

Pierwsza mleczarnia powstała w Kirkwall w 1946 r. w konsekwencji wzrostu podaży mleka w czasie II wojny światowej związanego z koniecznością dostarczenia pożywienia dla 60 000 osób personelu wojskowego stacjonującego na wyspach. Twardy ser w formie tradycyjnych, zawijanych cylindrów, bloków i kół był tam wyrabiany do czasu, kiedy to, ze względu na zwiększoną produkcję mleka, w roku 1958 w nowej mleczarni opracowano przepis na cheddar i wprowadzono nowocześniejsze metody produkcji. Przepis ten został następnie zmodyfikowany "techniką mieszania na sucho", którą wprowadzono w 1984 r., po okresie testowania tej innowacyjnej odmiany tradycyjnej receptury.

Ser "Orkney Scottish Island Cheddar" zdobył nagrody na wielu ważnych konkursach: Nantwich International Show (złoty medal w kategorii "Mild White" w 2009 r.), Royal Highland Show (złoty medal i tytuł najlepszego produktu szkockiego w 2009 r.), The Bath and West Show (pierwsza nagroda w kategorii "Mild White" w 2007 r.), British Cheese Awards (złoty medal w kategorii "Mild White" w 2006 r.) oraz Great Yorkshire Cheese And Dairy Show (pierwsza nagroda w kategorii "Mild White" w 2010 r.).

Ser trafił również do menu prestiżowego hotelu Langham w Londynie, a popularny kucharz Nick Nairn stwierdził w 2009 r., że "jakość sera Orkney Cheddar wynika z charakterystycznego klimatu wysp i metody mieszania na sucho. W przeciwieństwie do niektórych serów cheddar jest on szczególnie dobry do gotowania ze względu na metodę produkcji, dzięki której podczas topienia uwalnia się mniej oleju. Stosując w kuchni Orkney Cheddar, otrzymujemy dania o bardziej kremowej konsystencji i lepszym smaku.".

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/orkney-scottish-island-cheddar-pgi-120320.pdf

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024