Panama-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Panama.1978.02.17.

UMOWA
o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy,
podpisana w Panamie dnia 17 lutego 1978 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 lutego 1978 roku została podpisana w Panamie Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy w następującym brzmieniu:

UMOWA

o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Panamy, dążąc do rozwoju współpracy między obu państwami w dziedzinie kultury i nauki, przekonane, że tego rodzaju współpraca przyczyniać się będzie do umocnienia przyjaźni między obu narodami, działając na podstawie wzajemnego poszanowania zasad suwerenności, równouprawnienia i wzajemnych korzyści, jak również nieingerencji w wewnętrzne sprawy obu krajów, postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i w tym celu wyznaczyły Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinach kultury, sztuki, oświaty, nauki, środków masowego przekazu i sportu.

Artykuł  II

Współpraca między Umawiającymi się Stronami obejmować będzie w szczególności:

1)
współdziałanie między instytucjami naukowymi, badawczymi, oświatowymi, kulturalnymi i artystycznymi, stowarzyszeniami twórców i artystów;
2)
współdziałanie między państwowymi agencjami prasowymi, instytucjami filmowymi oraz radiowo-telewizyjnymi;
3)
współdziałanie między organizacjami sportowymi;
4)
wymianę przedstawicieli nauki, oświaty, kultury i sztuki, środków masowego przekazu i sportu;
5)
przyznawanie stypendiów dla obywateli drugiej Umawiającej się Strony na studia, staże i kursy w instytutach naukowych, oświatowych i kulturalnych;
6)
wymianę informacji naukowych, oświatowych i kulturalnych;
7)
wymianę książek, czasopism, materiałów prasowo-informacyjnych, filmów, nagrań i innych materiałów z dziedziny kultury, sztuki, oświaty, nauki i sportu;
8)
każdą inną formę współpracy, którą za obustronną zgodą uzna się za stosowne rozwijać.
Artykuł  III

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony korzystanie - zgodnie z obowiązującymi przepisami - z bibliotek, archiwów, zbiorów muzealnych i innych placówek naukowych.

Artykuł  IV

Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu możliwie najpełniejszego zapoznania swego narodu z życiem, historią, i osiągnięciami narodu drugiej Umawiającej się Strony, w szczególności poprzez:

1)
organizowanie kongresów, kolokwiów, seminariów i wykładów z udziałem obywateli drugiej Umawiającej się Strony;
2)
wymianę wystaw naukowych, kulturalnych i artystycznych;
3)
wzajemne organizowanie pokazów filmowych, występów artystycznych i innych imprez kulturalnych;
4)
wzajemne rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych;
5)
tłumaczenie i publikowanie dzieł naukowych, literackich, artystycznych i innych drugiego kraju.
Artykuł  V

Umawiające się Strony będą czuwać nad tym, aby podręczniki używane w instytucjach oświatowych obu krajów zawierały prawidłowe informacje dotyczące kraju drugiego, i podejmą w tym celu niezbędne działania.

Artykuł  VI

Umawiające się Strony będą popierały udział swych obywateli w imprezach międzynarodowych o charakterze naukowym, oświatowym, kulturalnym i innym, organizowanych na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  VII

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy między swymi Komitetami Narodowymi do Spraw UNESCO.

Artykuł  VIII

Umawiające się Strony rozpatrzą warunki, na jakich będą mogły być uznawane dyplomy, świadectwa i stopnie naukowe przyznawane w kraju drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  IX

Umawiające się Strony przyznają sobie niezbędne ułatwienia i udzielą pomocy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, osobom drugiej Umawiającej się Strony, przebywającym lub mieszkającym na terytorium Strony przyjmującej, w związku z wykonywaniem przez nie zadań powierzonych w oparciu o ustalenia niniejszej umowy.

Artykuł  X

Umawiające się Strony udzielać sobie będą niezbędnych ułatwień w celu wwozu i wywozu sprzętu i materiałów potrzebnych do realizacji działalności wynikającej z niniejszej umowy.

Artykuł  XI

Umawiające się Strony będą popierać wszelkie inicjatywy zmierzające do ustanowienia lub umocnienia bezpośredniej współpracy między instytucjami i organizacjami obu krajów oraz zawieranie między nimi porozumień zgodnych z postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł  XII

W celu wykonania niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać co najmniej raz na dwa lata szczegółowe programy ustalające zakres, formy i warunki finansowe realizacji przyjętych postanowień.

Artykuł  XIII

Umowa niniejsza wejdzie tymczasowo w życie w dniu podpisania, a definitywnie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Artykuł  XIV

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznie przedłużaniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w mieście Panama, Republika Panama, dnia 17 lutego 1978 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 14 września 1978 roku.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024