Ustalenie stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników terenowych organów administracji morskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 czerwca 1959 r.
w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników terenowych organów administracji morskiej.

Na podstawie art. 5, 8 i 10 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do pracowników terenowych organów administracji morskiej.
§  2.
1.
Ustala się tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników terenowych organów administracji morskiej, zwaną dalej "tabelą", stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia, oraz tabelę uposażenia zasadniczego pracowników terenowych organów administracji morskiej, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zasady i tryb kwalifikowania pracowników na stanowiska przewidziane w tabeli stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania określa instrukcja, stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców może uzupełnić tabelę nowymi stanowiskami.
2.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców może w drodze zarządzenia:
1)
określić szczegółowo rodzaj niezbędnego na danym stanowisku wykształcenia przez ustalenie dodatkowych wymagań co do ukończenia określonej szkoły, jak również posiadania określonej specjalności,
2)
w stosunku do stanowisk mających zasadnicze znaczenie dla danego działu służby podwyższyć ustalone w tabeli wymagania kwalifikacyjne zarówno w zakresie wykształcenia, jak i ilości lat praktyki zawodowej.
§  4.
1.
Do pracy w urzędach morskich mogą być przyjmowani - od dnia wejścia w życie rozporządzenia - wyłącznie pracownicy posiadający kwalifikacje przewidziane w tabeli.
2.
Dyrektor urzędu morskiego w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach - za zgodą Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej - może przyjąć do pracy na określone stanowisko pracownika nie posiadającego kwalifikacji wymaganych w tabeli, jeżeli wyróżnia się on zdolnościami, osiągnięciami w dotychczasowej pracy, jak również właściwą postawą społeczną.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do pracowników przyjmowanych na stanowiska, dla których w tabeli wymagane są kwalifikacje w zakresie wykształcenia żeglugowego i technicznego, jak również do pracowników zatrudnionych na stanowisku radcy prawnego.
4.
Stan zatrudnienia pracowników, o których mowa w ust. 2, nie może przekraczać 5% etatów danego urzędu morskiego.
§  5.
1.
Zakwalifikowania pracowników terenowych organów administracji morskiej dokonuje dyrektor urzędu morskiego po uzgodnieniu z radą zakładową.
2.
Dyrektor urzędu morskiego w porozumieniu z radą zakładową, za zgodą Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej, może zakwalifikować pracownika zatrudnionego w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowisko, dla którego tabela przewiduje kwalifikacje wyższe niż posiadane przez pracownika, jeżeli wykonywał on dotychczas pracę odpowiadającą temu stanowisku oraz wyróżnia się zdolnościami, wynikami pracy i właściwą postawą społeczną.
§  6.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Marynarzy i Portowców ustali zasady i tryb egzaminów kwalifikacyjnych dla praktykantów.
§  7.
Przy przyjęciu do pracy przyznaje się pracownikowi najniższą grupę uposażenia zasadniczego, przewidzianą w tabeli dla danego stanowiska. Ze względu na wyjątkowe kwalifikacje, rodzaj wykonywanej pracy i stopień związanej z nią odpowiedzialności może być przyjmowanemu pracownikowi przyznana wyższa grupa uposażenia.
§  8.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zakwalifikowani na nowe stanowiska, przewidziane w tabeli, nie mogą otrzymać uposażenia niższego od dotychczas pobieranego.
2.
Jeżeli dotychczasowe uposażenie netto jest wyższe od maksymalnego uposażenia netto, przewidzianego dla stanowiska, na które pracownik został zakwalifikowany, przyznaje się pracownikowi na czas pozostawania na tym stanowisku dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między uposażeniem dotychczasowym netto a górną stawką uposażenia netto, przewidzianego dla danego stanowiska.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy zostają zakwalifikowani na właściwe stanowisko na ogólnych zasadach, z tym że ich wynagrodzenie za każdą efektywną godzinę pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do uposażenia określonego za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  9.
1.
Pracownik może być awansowany w ramach danego stanowiska nie częściej niż raz w ciągu roku pracy i nie wyżej niż do bezpośrednio wyższej grupy uposażenia zasadniczego.
2.
W razie awansu podwyżka uposażenia zasadniczego nie może być niższa od 50 zł.
§  10.
Przysługujące dotychczas dodatki: funkcyjne, służbowe i uzasadnione specjalnymi kwalifikacjami włącza się do stawek uposażenia zasadniczego ustalonych w załączniku nr 2. Nie dotyczy to premii wymienionych w § 16.
§  11.
1.
W ramach funduszu płac urzędów morskich ustala się fundusz nagród w granicach 3% globalnego funduszu płac.
2.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Ministrem Finansów może zezwolić na zwiększenie funduszu nagród ustalonego na podstawie ust. 1.
3.
Nagrody przyznaje dyrektor urzędu morskiego w porozumieniu z radą zakładową.
4.
Fundusz nagród może być w wysokości 20% wykorzystany na zapomogi w wypadkach losowych.
§  12.
1.
Pracownikom, wybitnym specjalistom morskim, zatrudnionym na stanowiskach:
1)
naczelnika wydziału: żeglugi, oznakowania nawigacyjnego i portów,
2)
starszego oficera portu I klasy, kierownika oddziału w wydziałach: żeglugi, oznakowania nawigacyjnego i portów,
3)
starszego inspektora w wydziałach: żeglugi, oznakowania nawigacyjnego i portów,
4)
starszego oficera do spraw nawigacyjnych i nabrzeży w porcie I klasy i inspektora w wydziałach: żeglugi, oznakowania nawigacyjnego i portów,
5)
oficera do spraw nawigacyjnych portu i nabrzeży w porcie I klasy, kapitana portu II klasy i oficera portu I klasy

- dyrektor urzędu morskiego może przyznać uposażenie zasadnicze wyższe o jedną grupę od najwyższej grupy przewidzianej w tabeli dla danego stanowiska.

§  13.
Pracownikom przysługują dodatki za znajomość języków obcych według zasad ustalonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  14.
1.
Pracownikom zatrudnionym powyżej 7 godzin w dni powszednie oraz za pracę w dni ustawowo wolne od pracy na niżej wymienionych stanowiskach przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe według obowiązujących przepisów:
1)
oficerom i młodszym oficerom portu,
2)
starszym bosmanom i bosmanom portu,
3)
radiotelegrafistom,
4)
inspektorom terenowym obwodów ochrony rybołówstwa morskiego,
5)
nadzorcom obchodów ochrony wybrzeża,
6)
bosmanom portów rybackich i przystani w jednoosobowych bosmanatach,
7) 1
pilotom,
8) 2
obserwatorom-sygnalistom.

Za podstawę do obliczenia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe przyjmuje się 1/175 płacy zasadniczej.

2.
Pracownicy zatrudnieni w systemie turnusowym na stanowiskach wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 otrzymują za normalną pracę w porze nocnej dodatkowo wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę w wysokości 10% od 1/175 części zasadniczego uposażenia.
3.
Za pracę w porze nocnej uważa się pracę w czasie od godziny 22,00 do godziny 6,00.
4.
Pracownikom wymienionym w ust. 1 pkt 5-6 przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe jedynie w okresie od 1 maja do 30 września.
5.
Dyrektor urzędu morskiego w odniesieniu do pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5 ustali maksymalny limit ilości godzin nadliczbowych w danym miesiącu.
6. 3
Piloci zatrudnieni w kapitanatach małych portów, pozostający w pogotowiu na wezwanie do wprowadzenia statków i wprowadzający statki w godzinach poza normalnym czasem pracy - otrzymują z tego tytułu dodatek w wysokości 25% uposażania zasadniczego. Pilotom tym nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
§  15.
1.
Pracownicy zatrudnieni w służbie ochrony wybrzeża otrzymują bezpłatny deputat opałowy w ilości 12 m przestrzennych drzewa opałowego.
2.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców ustali zasady i tryb przydziału deputatu opałowego.
§  16.
Utrzymuje się w mocy dotychczasowe przepisy w sprawie premii dla kierowników hal maszyn, maszynistek i korektorów.
§  17.
Rozporządzenie nie dotyczy dozorców, strażników i rzemieślników - specjalistów zatrudnionych w urzędach morskich, których zasady wynagradzania regulują odrębne przepisy, oraz pracowników objętych układem zbiorowym pracy.
§  18.
Skutki finansowe na rok 1959, wynikające z wprowadzenia w życie niniejszego rozporządzenia, znajdą pokrycie w ramach budżetu urzędów morskich, zatwierdzonego na 1959 r.
§  19.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem, a w szczególności rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 października 1956 r. w sprawie uposażenia pracowników urzędów morskich (Dz. U. Nr 46, poz. 208).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA PRACOWNIKÓW TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI MORSKIEJ

Lp. Nazwa stanowiska Wymagane kwalifikacje w zakresie: Grupa
wykształcenia ilości lat praktyki zawodowej uposażenia
1 2 3 4 5
1 Dyrekcja 4.500 do 6.000 zł
Dyrektor Gdańskiego Urzędu Morskiego i - wyższe wykształcenie prawnicze lub

ekonomiczne

Szczecińskiego Urzędu - wyższe wykształcenie techniczne
Morskiego - dyplom kapitana żeglugi wielkiej

Polskiej Marynarki Handlowej (PMH)

2 Dyrektor Koszalińskiego Urzędu Morskiego - wykształcenie jak pod. lp. 1 4.000 do 5.000 zł
3 Zastępca dyrektora urzędu morskiego - wyższe wykształcenie prawnicze lub

ekonomiczne

3.500 do 4.500 zł
- wyższe wykształcenie techniczne
- dyplom kapitana żeglugi wielkiej PMH
I. Grupa zawodowa żeglugowo-techniczna
1 Kapitan portu I klasy - dyplom kapitana żeglugi wielkiej PMH 6 3.500 do 4.500 zł
2 Naczelnik wydziału 1. dyplom kapitana żeglugi wielkiej

PMH, wyższe wykształcenie

techniczne

4 V-II
2. dyplom kapitana żeglugi małej PMH,

średnie wykształcenie techniczne

8
3 Starszy oficer portu I klasy 1. dyplom kapitana żeglugi wielkiej

PMH

4 VI-III
2. dyplom kapitana żeglugi małej PMH 8
4 Kierownik oddziału posiadanie dyplomu bądź stopnia: VIII-III
1. kapitana żeglugi wielkiej PMH lub

rybołówstwa morskiego (RM)

- wyższe wykształcenie techniczne 3
2. kapitana żeglugi małej PMH lub RM 5
3. porucznika żeglugi wielkiej PMH lub

RM

- średnie wykształcenie techniczne 6
5 Starszy inspektor 1. posiadanie dyplomu bądź stopnia: X-V
(odpowiedniej

specjalności)

a) - kapitana żeglugi wielkiej PMH

lub RM

3
- oficera mechanika I klasy PMH

lub RM

- radiooficera okrętowego I

klasy PMH

- oficera elektryka okrętowego I

klasy PMH

- lekarza okrętowego PMH
- kapitana pożarnictwa portowej

straży przeciwpożarowej

(P.S.P.)

b) - kapitana żeglugi małej PMH lub

RM

5
- oficera mechanika II klasy PMH

lub RM

- radiooficera okrętowego II

klasy PMH

- oficera elektryka okrętowego

II klasy PMH

- porucznika pożarnictwa P.S.P.
c) - porucznika żeglugi wielkiej

PMH lub RM

6
- oficera mechanika III klasy

PMH lub RM

- oficera elektryka okrętowego

III klasy PMH

- podporucznika pożarnictwa

P.S.P.

2. a) wyższe wykształcenie techniczne 3
b) średnie wykształcenie techniczne 6
6 Starszy oficer nawigacyjny portu I klasy 3. nurek z średnim wykształceniem

technicznym i praktyką 400 godzin

pracy pod wodą

X-V
posiadanie dyplomu bądź stopnia:
Starszy oficer nabrzeży 1. kapitana żeglugi małej PMH 3
portu I klasy 2. porucznika żeglugi wielkiej PMH 5
3. porucznika żeglugi małej PMH 6
7 Kapitan portu II klasy posiadania dyplomu bądź stopnia: X-V
1. kapitana żeglugi małej PMH lub RM 3
2. porucznika żeglugi wielkiej PMH lub

RM

5
3. porucznika żeglugi małej PMH lub RM 6
8 Inspektor (odpowiedniej 1. posiadanie dyplomu bądź stopnia X-VI
specjalności) a) - kapitana żeglugi wielkiej PMH

lub RM

1
- radiooficera okrętowego I

klasy PMH

- oficera mechanika I klasy PMH

lub RM

- oficera elektryka okrętowego I

klasy PMH

- lekarza okrętowego PMH
- kapitana pożarnictwa P.S.P.
b) - kapitana żeglugi małej PMH lub

RM

2
- oficera mechanika II klasy PMH

lub RM

- radiooficera okrętowego II

klasy PMH

- oficera elektryka okrętowego

II klasy PMH

- porucznika pożarnictwa P.S.P.
c) - porucznika żeglugi wielkiej

PMH lub RM

3
- oficera mechanika III klasy

PMH lub RM

- oficera elektryka okrętowego

III klasy PMH

- podporucznika pożarnictwa

P.S.P.

d) - porucznika żeglugi małej PMH

lub RM

4
- oficera mechanika IV klasy PMH

lub RM

- asystenta pożarnictwa P.S.P.
2. a) wyższe wykształcenie techniczne 1
b) średnie wykształcenie techniczne 3
3. nurek z pełnym wykształceniem

podstawowym z praktyką 300 godzin

pracy pod wodą

9 Oficer nawigacyjny portu I klasy posiadanie dyplomu bądź stopnia: X-VI
- oficer portu I klasy 1. kapitana żeglugi małej PMH 3
- oficer nabrzeży portu

I klasy

2. porucznika żeglugi wielkiej PMH 5
3. porucznika żeglugi małej PMH 6
10 Kierownik oddziału terenowego 1. wyższe wykształcenie techniczne lub

leśnicze

2 X-VI
Kierownik obwodu ochrony wybrzeża 2. średnie wykształcenie techniczne

lub leśnicze

4
11 Pilot portu II klasy posiadanie stopnia: XI-VII
1. porucznika żeglugi wielkiej PMH lub

RM

1
2. porucznika żeglugi małej PMH lub RM 2
12 Starszy korektor map morskich średnie wykształcenie techniczne oraz znajomość języków: angielskiego i niemieckiego 3 XI-VII
13 Kierownik radiolatarni morskiej średnie wykształcenie techniczne 2 XI-VII
14 Młodszy oficer portu I klasy stopień porucznika żeglugi małej PMH - XI-VII
15 Oficer portu II klasy posiadanie stopnia: XI-VII
1. porucznika żeglugi małej PMH lub RM 2
2. szypra RM 4
16 Starszy technik średnie wykształcenie techniczne 3 XI-VII
17 Młodszy oficer portu II klasy stopień szypra RM - XI-VIII
18 Starszy radiotelegrafista świadectwo radiotelegrafisty 3 XI-IX
19 Starszy obserwator sygnalista kurs sygnalistów 3
20 Korektor map morskich 1. średnie wykształcenie 1
2. niepełne średnie wykształcenie 2
21 Nadzorca ochrony wybrzeża średnie wykształcenie techniczne lub leśnicze -
22 Kierownik latarni morskiej podstawowe wykształcenie oraz wiadomości fachowe na poziomie egzaminu czeladniczego 3
23 Starszy bosman posiadanie stopnia:
1. bosmana na statkach żeglugi

morskiej

1 XII-IX
2. starszego marynarza na statkach

żeglugi morskiej lub starszego

rybaka na statkach rybołówstwa

morskiego

2
24 Radiotelegrafista świadectwo radiotelegrafisty 1
25 Obserwator sygnalista kurs sygnalistów -
26 Technik średnie wykształcenie techniczne 1
27 Kierownik magazynu technicznego 1. średnie wykształcenie (ogólne lub

zawodowe)

2
2. niepełne średnie wykształcenie 4
28 Bosman posiadanie stopnia:
1. bosmana na statkach żeglugi

morskiej

-
2. starszego magazyniera na statkach

żeglugi morskiej lub starszego

rybaka na statkach rybołówstwa

morskiego

- XIII-X
29 Starszy magazynier w 1. średnie wykształcenie 1
magazynie technicznym 2. podstawowe wykształcenie 3
30 Kreślarz 1. średnie wykształcenie 1
wykwalifikowany 2. niepełne średnie wykształcenie 2
31 Magazynier w magazynie technicznym podstawowe wykształcenie 2 XIV-XI
32 Praktykant 1. absolwent szkoły morskiej
wyższe wykształcenie techniczne - XII
2. średnie wykształcenie techniczne - XV-XIV
II. Grupa zawodowa ekonomiczno-prawna
1 Naczelnik wydziału 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

4 V-II
2. średnie wykształcenie 8
2 Kierownik oddziału 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

4 VIII-III
2. średnie wykształcenie 8
3 Starszy radca prawny wyższe wykształcenie prawnicze 4 VIII-IV
4 Radca prawny wyższe wykształcenie prawnicze 2 IX-V
5 Starszy inspektor, starszy ekonomista, starszy planista, 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

3 X-V
starszy statystyk 2. średnie wykształcenie 6
6 Inspektor, ekonomista, planista, statystyk 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

2 X-VI
2. średnie wykształcenie 4
7 Samodzielny referent 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

2 X-VI
2. średnie wykształcenie 4
8 Referent karno- 1. wyższe wykształcenie prawnicze 2 X-VII
administracyjny 2. średnie wykształcenie 5
9 Starszy księgowy, starszy referent, starszy rejestrator, starszy likwidator średnie wykształcenie 2 XI-VIII
10 Księgowy, referent, rejestrator średnie wykształcenie 1 XIII-X
11 Likwidator kurs księgowości - XIII-XI
12 Praktykant 1. wyższe wykształcenie ekonomiczne

lub prawnicze

- XII
2. średnie wykształcenie - XV-XIV
III. Grupa zawodowa administracyjna
1 Kierownik referatu średnie wykształcenie 2 XI-VII
2 Sekretarz urzędu, protokolant średnie wykształcenie 2 XII-IX
3 Kierownik biblioteki średnie wykształcenie

znajomość języków obcych

3
4 Kierownik kancelarii 1. średnie wykształcenie 1
tajnej 2. podstawowe wykształcenie 3
5 Bibliotekarz średnie wykształcenie

znajomość języków obcych

1 XIII-X
6 Starszy referent 1. średnie wykształcenie 2
administracyjny 2. podstawowe wykształcenie 3
7 Kierownik kancelarii 1. średnie wykształcenie 1
ogólnej 2. podstawowe wykształcenie 3
8 Intendent, kasjer, 1. średnie wykształcenie 1 XIII-XI
kierownik magazynu 2. podstawowe wykształcenie 2
9 Stenotypistka średnie wykształcenie, znajomość stenografii z szybkością co najmniej 180 zgłosek na minutę oraz umiejętność pisania na maszynie - XIII-XI
10 Referent 1. średnie wykształcenie 1 XIV-XI
administracyjny 2. podstawowe wykształcenie 2
11 Starszy magazynier podstawowe wykształcenie 1 XIV-XII
12 Kierownik hali maszyn 1. średnie wykształcenie, znajomość

pisania na maszynie, znajomość

konserwacji maszyn do pisania

1 XIV-XII
2. podstawowe wykształcenie 3
13 Starsza maszynistka podstawowe wykształcenie, umiejętność pisania na maszynie - co najmniej 220 uderzeń na minutę - XV-XIV
14 Magazynier podstawowe wykształcenie 1 XVI-XIV
15 Maszynistka podstawowe wykształcenie, umiejętność pisania na maszynie - co najmniej 180 uderzeń na minutę -
16 Kancelistka, telefonistka podstawowe wykształcenie 1 XVI-XV
17 Praktykant 1. średnie wykształcenie - XV-XIV
2. podstawowe wykształcenie - XVI
Pracownicy obsługi
1 Rzemieślnik gospodarczy podstawowe wykształcenie, wiadomości fachowe na poziomie egzaminu czeladniczego 3 XV-XIII
2 Palacz centralnego ogrzewania wiadomości fachowe, niezbędne do wykonywania czynności przy systemie pompowym lub pompowo-grawitacyjnym 1 XV-XIV
3 Robotnik gospodarczy wiadomości fachowe, niezbędne do wykonywania czynności 2 XV-XIV
4 Starszy woźny, portier, informator podstawowe wykształcenie 3 XV
5 Woźny, dźwigowy, powielaczowy podstawowe wykształcenie - XVI
6 Goniec, sprzątaczka - - XVII

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO PRACOWNIKÓW TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI MORSKIEJ

Grupa uposażenia Miesięcznie złotych
od do
I 3.600 4.000
II 3.200 3.600
III 2.900 3.200
IV 2.600 2.900
V 2.300 2.600
VI 2.050 2.300
VII 1.800 2.050
VIII 1.600 1.800
IX 1.400 1.600
X 1.250 1.400
XI 1.100 1.250
XII 950 1.100
XIII 850 950
XIV 750 850
XV 650 750
XVI 600 650
XVII 600

ZAŁĄCZNIK Nr 3

INSTRUKCJA W SPRAWIE ZASAD I TRYBU KWALIFIKOWANIA PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA PRZEWIDZIANE TABELĄ STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWANIA

Tabela stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników terenowych organów administracji morskiej, stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1959 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników terenowych organów administracji morskiej (Dz. U. Nr 35, poz. 217), zwanego w dalszym ciągu "rozporządzeniem", zastępuje dotychczasową tabelę zaszeregowania i dodatków funkcyjnych i służbowych pracowników urzędów morskich.

Tabela ta opiera się na następujących zasadach:

1)
dzieli pracowników na grupy zawodowe według rodzajów wykonywanej pracy,
2)
określa nazwy stanowisk według grup zawodowych,
3)
ustala dla każdego stanowiska wymagania kwalifikacyjne tak w zakresie wykształcenia, jak i praktyki zawodowej,
4)
określa zaszeregowanie każdego stanowiska do grupy uposażenia zasadniczego.

Przy wprowadzeniu w życie i stosowaniu tabeli obowiązują następujące wytyczne:

I.

Grupy zawodowe.

1.
Grupa zawodowa obejmuje stanowiska pracy związane wspólnym zawodem wykonywanym, a nie wyuczonym. O przynależności stanowiska i zajmującego je pracownika do grupy zawodowej nie decyduje więc zawód wyuczony pracownika, lecz zawód faktycznie wykonywany na danym stanowisku.

Poszczególne grupy zawodowe obejmują następującą typową problematykę pracy:

1)
grupa zawodowa żeglugowo-techniczna - zagadnienia żeglugowe, techniczne, oznakowania nawigacyjnego, portów, ochrony wybrzeża i zalewów, nadzoru budowlanego i urządzeń dźwigowych, taboru pływającego, korekty map morskich, bezpieczeństwa i higieny pracy, wynalazczości i postępu technicznego, zaopatrzenia materiałowego i inwestycyjnego;
2)
grupa zawodowa ekonomiczno-prawna - zagadnienia planowania, statystyki i sprawozdawczości, finansów, księgowości, organizacyjne, zatrudnienia i płac, ochrony rybołówstwa morskiego, prawne, w tym zastępstwa sądowego;
3)
grupa administracyjna - czynności kancelaryjne, administracyjne, gospodarcze i obsługi.
2.
W konsekwencji wprowadzenia grupy zawodowej jako podstawowego kryterium klasyfikacji stanowisk układ tabeli staje się niezależny od struktury organizacyjnej. Oznacza to, że w jednej komórce organizacyjnej (wydziale, oddziale) będą zatrudnieni pracownicy zaliczeni do różnych grup zawodowych. Np. w wydziale oznakowania nawigacyjnego będą zatrudnieni obok pracowników grupy zawodowej żeglugowo-technicznej pracownicy grupy administracyjnej, np. wykonujący czynności administracyjne i kancelaryjne. W wydziale kadr będą zatrudnieni pracownicy grupy zawodowej ekonomiczno-prawnej (np. samodzielni referenci prawni, opracowujący zagadnienia z dziedziny prawa pracy, starsi planiści i planiści opracowujący zagadnienia polityki rekrutacyjnej) i grupy zawodowej administracyjnej (np. referenci administracyjni i kanceliści).
3.
O przynależności danego pracownika do grupy zawodowej decyduje charakter wykonywanych przez niego czynności i całokształtu pracy, rozpatrywany z punktu widzenia ustalonych grup zawodowych. Jeżeli pracownik wykonuje pracę o różnym charakterze, o przynależności do danej grupy zawodowej decyduje praca zajmująca największą ilość czasu pracownika.
4.
W jednostkach organizacyjnych, w których podstawowe czynności wykonują pracownicy zaliczeni do grup zawodowych żeglugowo-technicznej i ekonomiczno-prawnej, pracowników wykonujących prace choćby o zbliżonym charakterze, lecz proste, pod ścisłym nadzorem pracowników kwalifikowanych - zalicza się do grupy zawodowej administracyjnej.
5.
Przesunięcie pracownika do innej grupy zawodowej następuje, gdy zajdą istotne zmiany w charakterze jego pracy.

II.

Kwalifikacje.

1.
Zwolnienia od podanych w tabeli wymagań kwalifikacyjnych zarówno w zakresie wykształcenia, jak i praktyki zawodowej, dokonane na podstawie przepisów § 4 i 5 rozporządzenia, mogą być udzielane całkowicie w zakresie wykształcenia, a częściowo w zakresie wymaganej ilości lat praktyki zawodowej.
2.
W razie gdy na stanowisko, dla którego przewidziane są kwalifikacje w zakresie wykształcenia wyższego lub średniego z odpowiednio dłuższym okresem praktyki zawodowej, zostaje zakwalifikowany pracownik o niepełnym wykształceniu wyższym, okres praktyki zawodowej przewidziany dla osób z wykształceniem średnim ulega odpowiedniemu skróceniu. Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracowników zakwalifikowanych na stanowiska, dla których przewidziane są kwalifikacje w zakresie wykształcenia średniego lub podstawowego.
3.
Jeżeli na stanowisko, dla którego przewidziane jest tylko wykształcenie średnie, zostaje zakwalifikowany pracownik posiadający niepełne wykształcenie wyższe, przewidziany w tabeli okres praktyki zawodowej może ulec skróceniu, nie więcej jednak niż do jednego roku.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do stanowisk, dla których przewidziane jest tylko wykształcenie podstawowe.
5.
Dla pracowników posiadających wykształcenie wyższe w specjalności objętej daną grupą zawodową, zakwalifikowanych bezpośrednio po ukończeniu praktyki na stanowisku, dla którego w tabeli przewidziane jest jedynie wykształcenie średnie - ustalone w tabeli okresy praktyki zawodowej ulegają skróceniu do jednego roku.
6.
Przez wykształcenie wyższe należy rozumieć udokumentowane ukończenie szkoły wyższej bądź szkoły uznanej przez władze oświatowe za wyższą albo też złożenie egzaminu nadającego zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami uprawnienia takie, jak ukończenie szkoły wyższej.
7.
Przez niepełne wyższe wykształcenie należy rozumieć ukończone co najmniej dwa lata studiów wyższych, zakończone uzyskaniem wszystkich zaliczeń i złożeniem obowiązujących egzaminów na drugim roku studiów.
8.
Przez wykształcenie średnie należy rozumieć udokumentowane ukończenie szkoły średniej ogólnokształcącej lub zawodowej, technikum, jak również nie ukończone studia wyższe nie odpowiadające warunkom określonym w ust. 7.
9.
Upoważnia się Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej do ustalenia w porozumieniu z Ministrem Oświaty rodzajów wykształcenia, które mogą być uznane za równorzędne ze średnim wykształceniem zawodowym lub ogólnokształcącym.
10.
Ilekroć tabela mówi o wykształceniu średnim technicznym, należy przez nie rozumieć ukończenie szkoły technicznej nadającej tytuł technika.
11.
Przez niepełne średnie wykształcenie należy rozumieć udokumentowane ukończenie sześciu klas gimnazjum tzw. dawnego typu lub czterech klas gimnazjum tzw. nowego typu, potwierdzone odpowiednim świadectwem (tzw. mała matura), lub 9 klas szkoły 11-letniej ogólnokształcącej. We wszystkich innych przypadkach niepełne wykształcenie średnie uznaje się za wykształcenie podstawowe.
12.
Przez wykształcenie podstawowe należy rozumieć udokumentowane ukończenie szkoły podstawowej lub 7 klas szkoły 11-letniej.
13.
Przez praktykę zawodową należy rozumieć nie tylko praktykę w urzędach morskich, ale i w innych urzędach, przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach o charakterze pracy zbliżonym do tego, który jest objęty grupami zawodowymi ustalonymi w tabeli.

III.

Nazwy stanowisk.

1.
Przy kwalifikowaniu pracowników na stanowiska w ramach grupy zawodowej należy uwzględniać wykształcenie, praktykę zawodową, spełnianą funkcję, zakres odpowiedzialności oraz uzdolnienia pracownika, jak również jego postawę społeczną. Samo wykształcenie i praktyka zawodowa nie stanowią podstawy do zakwalifikowania na dane stanowisko.
2.
Nazw stanowisk nie należy uzupełniać dodatkowymi nazwami, gdyż ustalone nazwy obejmują wszystkie podstawowe specjalności zawodowe. Tak np. nie należy uzupełniać nazwy stanowiska "starszy inspektor techniczny" lub "inspektor techniczny" dodatkowymi nazwami, jak "mechanik", "energetyk" itp.
3.
Różnica między poziomem stanowisk w obrębie tej samej grupy zawodowej, np. starszym planistą a planistą lub między starszym inspektorem a inspektorem, powinna polegać nie tylko na różnych okresach niezbędnej praktyki zawodowej, lecz także na zakresie odpowiedzialności i stopniu trudności związanych z wykonywanymi czynnościami oraz przydatności.
4.
Przy kwalifikowaniu pracowników na stanowiska starszych inspektorów należy kierować się zasadą, że czynności pracowników na tych stanowiskach powinny polegać na inspekcji (rewizji) poza stałym miejscem pracy z warunkiem przebywania określonego czasu w jednostkach lub przedsiębiorstwach inspekcjonowanych.

IV.

Awanse.

1.
Przez awans w obrębie danego stanowiska, o którym mowa w § 9 rozporządzenia, rozumieć należy zarówno przyznanie wyższej grupy uposażenia, jak i zwiększenie uposażenia w granicach kwot przewidzianych dla posiadanej przez pracownika grupy.
2.
Awansowanie może następować nie częściej niż raz w roku w jednym z ustalonych terminów awansowych (w dniu 1 stycznia lub w dniu 22 lipca).

V.

Praktykanci.

1.
Zasady szkolenia i zatrudnienia praktykantów, czas trwania praktyki w poszczególnych grupach zawodowych oraz tryb stwierdzenia nabytych przez praktykantów umiejętności określą odrębne przepisy.
2.
Do czasu wydania przepisów, o których mowa w ust. 1, ustala się, że okres praktyki dla osób rozpoczynających pracę zawodową w urzędach morskich na stanowisku praktykanta trwa 1 rok.

VI.

Tryb zakwalifikowania pracowników, zatrudnionych w urzędach morskich w dniu wejścia w życie rozporządzenia.

1.
O zakwalifikowaniu pracowników zatrudnionych w urzędach morskich w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowiska przewidziane w tabeli decyduje dyrektor urzędu morskiego na podstawie wniosku komisji kwalifikacyjnej. Zarzuty przeciw wnioskowi komisji kwalifikacyjnej mogą dotyczyć wyłącznie:
1)
ustalenia kwalifikacji,
2)
obliczenia praktyki zawodowej,
3)
zakwalifikowania charakteru pracy wykonywanej dotychczas przez pracownika.

Zgłaszający zarzuty obowiązany jest przedłożyć równocześnie dokumenty lub przytoczyć inne dowody uzasadniające zarzuty.

2.
Przeszeregowanie pracownika do jednej z grup uposażenia przewidzianych w tabeli następuje bez udziału komisji kwalifikacyjnej. Przy zachowaniu przepisów § 8 rozporządzenia dopuszcza się przy przeszeregowaniu zaokrąglenia do pełnych 10 zł w górę nowego uposażenia brutto pracownika, jeżeli zaszeregowanie to nie ma być połączone z awansem.
3.
Skład komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w ust. 1, ustala dyrektor urzędu morskiego. W skład komisji powinien wchodzić przedstawiciel rady zakładowej oraz kierownik komórki organizacyjnej, której pracownicy są kwalifikowani. W razie potrzeby dyrektor urzędu morskiego może utworzyć oddzielne komisje kwalifikacyjne dla poszczególnych jednostek organizacyjnych urzędu morskiego lub grupy tych jednostek.
4.
Wnioski opracowane przez komisję kwalifikacyjną przed przedłożeniem ich dyrektorowi urzędu morskiego należy udostępnić zainteresowanym pracownikom.
5.
Każdy pracownik ma prawo w terminie 7 dni od dnia udostępnienia wniosku wnieść na piśmie zarzuty zarówno przeciwko wnioskowi dotyczącemu jego samego, jak i innych pracowników tej samej jednostki organizacyjnej.
6.
Po upływie 7 dni od dnia udostępnienia wniosków komisji wnioski te powinny być łącznie z zarzutami i ewentualnymi zdaniami odrębnymi poszczególnych członków komisji przedłożone dyrektorowi urzędu morskiego. Decyzja dyrektora urzędu morskiego w sprawie zakwalifikowania pracownika jest ostateczna.

VII.

Przykład kwalifikowania pracowników.

A. 1) Jednostka organizacyjna - wydział kadr.

Komórka organizacyjna - oddział osobowy.

2) Wykonywane prace:

prowadzenie akt osobowych, ewidencji pracowników, załatwianie spraw osobowych pracowników.

3) Posiadane kwalifikacje:

wykształcenie średnie ogólnokształcące (matura); praktyka zawodowa: 3 lata na stanowisku starszego referenta kadr.

4) Obecny tytuł służbowy i uposażenie pracownika:

inspektor osobowy w wydziale kadr - V grupa uposażenia zasadniczego plus dodatek funkcyjny według V stawki plus 250 zł dodatku specjalnego.

Dotychczasowe łączne uposażenie netto 1.250 zł.

5) Zakwalifikowanie pracownika:

grupa zawodowa administracyjna;

nazwa stanowiska - starszy referent.

6) Zaszeregowanie pracownika:

do X grupy uposażenia zasadniczego w kwocie 1.340 zł brutto, czyli 1.253 zł netto.

B. 1) Jednostka organizacyjna - wydział ochrony wybrzeża.

Organ terenowy - obwód ochrony wybrzeża.

Komórka organizacyjna - obchód ochrony wybrzeża.

2) Wykonywane prace:

prowadzi prace techniczne - gospodarcze z zakresu ustalenia brzegów morskich oraz prace związane z gospodarką wydmowo-leśną w obrębie obchodu ochrony wybrzeża;

organizuje brygady robocze, prowadzi obserwację skutków działania morza, chroni będącymi do jego dyspozycji środkami brzeg morski i znajdujące się na nim budowle przed szkodliwą działalnością morza, czynników świata roślinnego, zwierzęcego oraz człowieka;

przygotowuje materiały do planów gospodarczych; współdziała w akcji przeciwsztormowej i ratownictwa brzegowego;

zabezpiecza mienie wyrzucone przez morze w obrębie obchodu ochrony wybrzeża.

3) Posiadane kwalifikacje:

wykształcenie - średnie techniczne;

praktyka zawodowa:

cztery lata na stanowisku nadzorcy ochrony wybrzeża.

4) Obecny tytuł służbowy i uposażenie pracownika:

nadzorca obchodu ochrony wybrzeża - VI grupa uposażenia zasadniczego plus dodatek służbowy według stawki "b" plus dodatek specjalny 350 zł.

Dotychczasowe łączne uposażenie netto 1.174 zł.

5) Zakwalifikowanie pracownika:

grupa zawodowa żeglugowo-techniczna;

nazwa stanowiska - nadzorca obchodu wybrzeża.

6) Zaszeregowanie pracownika: do XI grupy uposażenia zasadniczego w kwocie 1.250 zł brutto, czyli 1.176 zł netto.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKÓW ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

§  1.
1.
Pracownikom terenowych organów administracji morskiej, zatrudnionym na stanowiskach wymagających biegłej znajomości języków obcych do wykonywania czynności służbowych - przysługuje prawo do dodatków za znajomość języków obcych.
2.
Wysokość dodatków za biegłą znajomość języków obcych w słowie i piśmie wynosi:

- za znajomość pierwszego języka - 120 zł miesięcznie,

- za znajomość każdego następnego języka - 90 zł miesięcznie.

§  2.
Prawo do dodatków za znajomość języków obcych powstaje od pierwszego dnia następnego miesiąca po pomyślnym złożeniu przez pracownika egzaminu ze znajomości języków obcych, gaśnie zaś z końcem miesiąca, w którym pracownik przestał pełnić czynności służbowe na stanowisku, z tytułu którego pobierał wyżej wymieniony dodatek.
§  3.
Pracownik zachowuje prawo do dodatku za znajomość języków obcych także w czasie:

- urlopu wypoczynkowego,

- urlopu macierzyńskiego,

- choroby nie przekraczającej 3 miesięcy,

- wszelkiego rodzaju innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, podczas których nie traci prawa do wynagrodzenia, lecz przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

§  4.
Wykaz stanowisk, które uprawniają do pobierania dodatków za znajomość języków obcych, ustala dyrektor urzędu morskiego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
1 § 14 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 sierpnia 1960 r. (Dz.U.60.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1960 r.
2 § 14 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 sierpnia 1960 r. (Dz.U.60.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1960 r.
3 § 14 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 sierpnia 1960 r. (Dz.U.60.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024