Warunki uzyskania uprawnień do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 stycznia 1958 r.
w sprawie warunków uzyskania uprawnień do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 117 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:

I.

Warunki do uzyskania uprawnień mierniczego górniczego.

§  1.
1.
Uprawnienie do wykonywania czynności mierniczego górniczego może otrzymać ten, kto:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych oraz obywatelskich praw honorowych,
2)
włada biegle językiem polskim w słowie i piśmie,
3)
przedstawił jeden z następujących dowodów ukończenia studiów wyższych i odbycia praktyki zawodowej:
a)
dyplom magistra inżyniera geodezji w zakresie geodezji górniczej uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia dwuletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
b)
dyplom magistra inżyniera geodezji, magistra inżyniera górnictwa lub magistra inżyniera geologii, uzyskany w wyższej szkole technicznej, i dowód ukończenia studiów uzupełniających w zakresie geodezji górniczej w jednej z wyższych szkół technicznych oraz zaświadczenie odbycia trzyletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
c)
dyplom inżyniera geodezji w zakresie geodezji górniczej uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia czteroletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
d)
dyplom inżyniera geodezji, inżyniera górnictwa lub inżyniera geologii uzyskany w wyższej szkole technicznej, i dowód ukończenia studiów uzupełniających w zakresie geodezji górniczej w jednej z wyższych szkół technicznych oraz zaświadczenie odbycia pięcioletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
4)
wykazał posiadanie praktycznych wiadomości przez poddanie się z pomyślnym wynikiem egzaminowi przed komisją ustanowioną przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
2.
Profesorowie wykładający geodezję w zakresie geodezji górniczej w wyższych szkołach technicznych uzyskują uprawnienia mierniczego górniczego bez obowiązku złożenia egzaminu, jeżeli wykażą odbycie przepisanej praktyki zawodowej.
§  2.
1.
Komisję egzaminacyjną dla ubiegających się o uprawnienia mierniczego górniczego tworzą:
1)
przewodniczący, którym jest Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub osoba przez niego wyznaczona,
2)
członkowie powołani przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na okres trzech lat spośród profesorów wyższych szkół technicznych, pracowników urzędów górniczych oraz mierniczych górniczych, posiadających stopień magistra inżyniera.
2.
Komisja egzaminuje w kompletach złożonych z 3-5 członków.
§  3.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej.
§  4.
1.
Egzamin praktyczny polega na wykonaniu i opracowaniu pomiarów, ustalonych przez komisję egzaminacyjną w temacie pracy, w zakresie pomiarów poziomych i wysokościowych w kopalni, połączonych z przeniesieniem danych pomiarowych z powierzchni na poziom w kopalni albo z jednego poziomu na drugi, i wykonaniu ciągu sposobem zwyczajnym zajęć uzupełniających.
2.
Rozmiary pracy powinny być tak określone, aby kandydat mógł ją wykonać w terenie i opracować kameralnie w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące.
3.
Cała praca powinna być wykonana przez kandydata samodzielnie pod nadzorem komisji. Kandydat powinien przedstawić komisji cały operat pomiarowy, obliczeniowy, plan i opis techniczny.
4.
Komisja egzaminacyjna może jednomyślną uchwałą zwolnić kandydata od egzaminu praktycznego w całości lub zmniejszyć zakres tego egzaminu, jeżeli przedstawione przez kandydata, a wykonane poprzednio przez niego osobiście, prace miernicze i obliczeniowe będą przez komisję uznane za dostateczny dowód opanowania przedmiotu pod względem praktycznym.
§  5.
Egzamin teoretyczny obejmuje dwie dziedziny:
1)
techniczną, w której kandydat powinien wykazać, w związku z pracą złożoną przy egzaminie praktycznym, znajomość stosowania różnych metod pomiarowych dla określonych celów, sposobów obliczeń, naniesienia na plan, wyrównania błędów oraz geologii i górnictwa,
2)
prawną, w której kandydat powinien wykazać praktyczną znajomość przepisów potrzebnych przy wykonywaniu czynności mierniczego górniczego.
§  6.
1.
Ubiegający się o uprawnienia mierniczego górniczego powinien złożyć do Wyższego Urzędu Górniczego wniosek o dopuszczenie do egzaminu. Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
1)
dowód posiadania obywatelstwa polskiego,
2)
życiorys,
3)
dowód ukończenia wymaganych studiów (§ 1 ust. 1 pkt 3),
4)
zaświadczenie z odbycia przepisanej praktyki w miernictwie górniczym, co najmniej w charakterze technika miernictwa górniczego.
2.
Ubiegający się o zwolnienie z egzaminu praktycznego (§ 4 ust. 4) powinien ponadto złożyć odpisy i odrysy kilku zdjęć, obliczeń i naniesień, wykonanych przez kandydata podczas jego praktyki w miernictwie górniczym.
3.
Dokumenty określone w ust. 1 pkt 4 i ust. 2 powinny być podpisane przez mierniczego górniczego, pod którego nadzorem kandydat odbywał praktykę w miernictwie górniczym.
§  7.
1.
Komisja egzaminacyjna wyznacza kandydatowi temat pracy egzaminacyjnej oraz termin jej złożenia, jeżeli nie zwolniła kandydata od egzaminu praktycznego.
2.
W razie zadowalającej oceny pracy egzaminacyjnej albo w razie zwolnienia kandydata od egzaminu praktycznego przewodniczący komisji wyznacza kandydatowi termin egzaminu teoretycznego.
§  8.
1.
Niewykonanie przez kandydata pracy egzaminacyjnej w terminie lub nieprzystąpienie kandydata w wyznaczonym terminie do egzaminu teoretycznego bez usprawiedliwienia uważa się za odstąpienie od egzaminu.
2.
Jeżeli wykonaniu pracy egzaminacyjnej w wyznaczonym terminie lub stawieniu się kandydata do egzaminu teoretycznego przeszkodziły okoliczności wyjątkowe i niezależne od woli kandydata, przewodniczący może przedłużyć termin wykonania pracy egzaminacyjnej albo wyznaczyć inny termin egzaminu teoretycznego.
§  9.
Jeżeli praca egzaminacyjna lub egzamin teoretyczny uzyskały niezadowalającą ocenę, komisja egzaminacyjna ustala termin, w którym kandydat może być dopuszczony do ponownego egzaminu. Termin ten powinien wynosić najmniej 6 miesięcy, o ile zaś niezadowalająca ocena nastąpiła przy egzaminie ponownym - najmniej 1 rok od powtórnego egzaminu.
§  10.
1.
Wyniki pracy egzaminacyjnej i egzaminu teoretycznego są oceniane większością głosów wszystkich członków kompletu egzaminacyjnego. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Oceny wyniku pracy egzaminacyjnej oraz egzaminu teoretycznego ustala się jako "zadowalający" lub "niezadowalający" w protokole posiedzenia komisji egzaminacyjnej.
§  11.
W razie zadowalającego wyniku egzaminu komisja egzaminacyjna zawiadamia o tym Wyższy Urząd Górniczy w celu wydania kandydatowi świadectwa stwierdzającego uprawnienie do wykonywania czynności mierniczego górniczego.

II.

Warunki do uzyskania uprawnień asystenta mierniczego górniczego.

§  12.
Uprawnienie do wykonywania czynności asystenta mierniczego górniczego może otrzymać ten, kto:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych oraz obywatelskich praw honorowych,
2)
włada biegle językiem polskim w słowie i piśmie,
3)
przedstawił jeden z następujących dowodów ukończenia studiów wyższych lub średnich i odbycia praktyki zawodowej:
a)
dyplom magistra inżyniera geodezji w zakresie geodezji górniczej uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia rocznej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
b)
dyplom magistra, inżyniera geodezji, magistra inżyniera górnictwa lub magistra inżyniera geologii uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia dwuletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
c)
dyplom inżyniera geodezji w zakresie geodezji górniczej uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia dwuletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
d)
dyplom inżyniera geodezji, inżyniera górnictwa lub inżyniera geologii uzyskany w wyższej szkole technicznej i zaświadczenie odbycia trzyletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu dyplomu,
e)
świadectwo mierniczego kopalnianego albo technika miernictwa górniczego uzyskane na wydziale mierniczym średniej szkoły górniczej i zaświadczenie odbycia trzyletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu świadectwa,
f)
świadectwo technika geodezji uzyskane w średniej szkole technicznej oraz zaświadczenie odbycia czteroletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu świadectwa, w czym dwa lata na stanowisku co najmniej technika miernictwa górniczego,
4)
wykazał posiadanie praktycznych wiadomości przez poddanie się z pomyślnym wynikiem egzaminowi przed komisją ustanowioną przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  13.
1.
Komisję egzaminacyjną dla ubiegających się o uprawnienia asystenta mierniczego górniczego tworzą:
1)
przewodniczący, którego wyznacza Prezes Wyższego Urzędu Górniczego spośród pracowników tego Urzędu posiadających uprawnienia mierniczego górniczego,
2)
członkowie powołani przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na okres trzech lat spośród mierniczych górniczych, pracowników urzędów górniczych lub spośród wykładowców średnich szkół górniczych.
2.
Komisja egzaminuje w kompletach złożonych z 3-5 członków.
§  14.
1.
Egzamin składa się z części praktycznej i części teoretycznej.
2.
Egzamin praktyczny polega na wykonaniu pomiarów poziomych i wysokościowych w kopalni. Rozmiary pracy powinny być tak określone, aby kandydat mógł ją wykonać samodzielnie w terenie i opracować kameralnie w ciągu czterech tygodni.
3.
Egzamin teoretyczny obejmuje dziedziny: techniczną i prawną. W dziedzinie technicznej kandydat powinien wykazać znajomość różnych metod mierzenia na powierzchni i w kopalni wraz z obliczeniem. W dziedzinie prawnej kandydat powinien wykazać się znajomością przepisów potrzebnych przy wykonywaniu czynności asystenta mierniczego górniczego.
4.
Dla kandydatów wymienionych w § 12 pkt 3 lit. f) egzamin teoretyczny obejmuje ponadto geologię i górnictwo oraz szkody górnicze w zakresie programu wydziału miernictwa górniczego średniej szkoły górniczej.
5.
Kandydaci wymienieni w § 12 pkt 3 lit. a) składają egzamin tylko ze znajomości przepisów potrzebnych przy wykonywaniu czynności asystenta mierniczego.
§  15.
Do postępowania przy egzaminach na asystenta mierniczego górniczego stosuje się odpowiednio przepisy §§ 6-11.

III.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  16.
1.
W okresie do końca 1960 r. uprawnienia do wykonywania czynności mierniczego górniczego mogą otrzymać również osoby, które przedstawią świadectwo mierniczego kopalnianego albo technika miernictwa górniczego, uzyskane na wydziale mierniczym średniej szkoły górniczej, i zaświadczenie odbycia co najmniej sześcioletniej praktyki w miernictwie górniczym po uzyskaniu świadectwa.
2.
Dla osób wymienionych w ust. 1 program egzaminu teoretycznego obejmuje, oprócz zakresu ustalonego w § 5, rozwiązywanie zadań z dziedziny miernictwa nie związanych z pracą przedstawioną na egzaminie pisemnym oraz rachunek wyrównawczy, triangulację, niwelację precyzyjną, przeliczanie współrzędnych w różnych układach, geologię i geodezję górniczą.
§  17.
W okresie do końca 1960 r. komisja egzaminacyjna może jednomyślną uchwałą zwolnić kandydata posiadającego dyplom inżyniera geodezji od obowiązku przedłożenia dowodu ukończenia studiów uzupełniających w zakresie geodezji górniczej w wyższej szkole technicznej na podstawie długoletniej, co najmniej 8-letniej, praktyki z dziedziny miernictwa kopalnianego. Kandydat taki powinien przy egzaminie wykazać praktyczną znajomość geologii złóż, wiertnictwa i górnictwa.
§  18.
Osoby, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadają uprawnienia mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do wykonywania czynności mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.
§  19.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w uzgodnieniu z Ministrem Finansów określi wysokość wynagrodzenia osób biorących udział w egzaminowaniu kandydatów.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024