Tablice i pieczęcie urzędowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1955 r.
w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

Na podstawie art. 12 dekretu z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. Nr 47, poz. 314) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1.

Tablice urzędowe.

§  1.
Na budynku siedziby jednostki organizacyjnej uprawnionej do używania wizerunku orła białego umieszcza się tablicę z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz tablicę z napisem - zależnie od warunków miejscowych - nad wejściem do budynku lub z boku od tego wejścia w ten sposób, by tablica z godłem znajdowała się bezpośrednio nad tablicą z napisem.
§  2.
Jeżeli szczególne warunki miejscowe nie pozwalają na łączne umieszczenie obu tablic w sposób określony w § 1, umieszcza się tablicę z godłem nad wejściem do budynku, tablicę zaś z napisem z boku od wejścia.
§  3.
Jeżeli przy wejściu do budynku mają być umieszczone tablice urzędowe kilku jednostek organizacyjnych, umieszcza się tylko jedną tablicę z godłem i po jednej tablicy z wypisaną nazwą każdej z tych jednostek.
§  4.
Wymiary tablic z godłem wynoszą:
1) 1
dla organów naczelnych, Najwyższej Izby Kontroli, Sądu Najwyższego, Prokuratury Generalnej i urzędów centralnych - 60 cm na 48 cm,
2)
dla wszystkich innych jednostek organizacyjnych - 50 cm na 40 cm.
§  5.
Wymiary tablic z napisem zależą od wysokości liter i długości napisu. Stosunek szerokości tablicy z napisem do jej długości wynosi 1:3.
§  6.
Wysokość liter napisu wynosi dla wszystkich jednostek organizacyjnych 5 cm.
§  7.
Ze względu na długość nazwy można w napisie użyć nazwy skróconej lub liter mniejszych dla części napisu mającej mniejsze znaczenie.
§  8.
Wielkość liter napisu oraz barwy, kształt, wymiary i wzajemny układ tablicy urzędów i instytucji państwowych za granicą mogą być odmienne od określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  9.
Umieszczenie wizerunku orła i napisu może być przystosowane do szczególnych właściwości architektonicznych budynku.
§  10.
Właściwy organ naczelny może zarządzić używanie przez podległe organy wykonawcze i pomocnicze zakłady, placówki oraz przedsiębiorstwa zamiast wizerunku orła innej odznaki.

Rozdział 2.

Pieczęcie państwowe.

§  11.
1. 2
Wymiar pieczęci urzędowych używanych do tłoczenia w papierze i do tuszu wynosi:
1)
dla Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów - 62 mm średnicy,
2)
dla innych organów naczelnych, Najwyższej Izby Kontroli, Sądu Najwyższego, Prokuratuty Generalnej i urzędów centralnych - 46 mm średnicy,
3)
dla wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw - 46 mm średnicy,
4)
dla wojewodów i prezydentów miast wyłączonych z województw - 46 mm średnicy,
5)
dla wszystkich innych jednostek organizacyjnych - 36 mm średnicy.
2.
Wymiar pieczęci urzędów dyplomatycznych wynosi 39 mm średnicy.
§  12.
Wymiar pieczęci urzędowych używanych do laku wynosi jednolicie 30 mm średnicy.
§  13. 3
W następujących dokumentach można ze względu na szczupłość miejsca używać pieczęci o średnicy:
1)
25 mm - w dowodach osobistych i dokumentach uprawniających do przekroczenia granicy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wydawanych przez organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
2)
20 mm - w legitymacjach pracowniczych.
§  14.
Do tłoczenia w metalu używa się plombownicy z wizerunkiem orła na jednej matrycy i nazwą właściwej jednostki organizacyjnej na matrycy przeciwległej.
§  15.
Ze względu na długość nazwy można użyć w pieczęci nazwy właściwej jednostki organizacyjnej w postaci skróconej.
§  16.
1. 4
Do wyrobu pieczęci państwowych uprawniona jest wyłącznie Mennica Państwowa.
2. 5
Do wyrobu pieczeci urzędowych gmin, związków komunalnych i sejmików samorządowych zawierających herb gminy lub województwa są upoważnione również wyspecjalizowane podmioty gospodarcze inne niż Mennica Państwowa.
§  17. 6
1.
Zamówienia na pieczęcie urzędowe kierują do Mennicy Państwowej:
1)
organy władzy, naczelne i centralne organy administracji państwowej oraz wojewodowie - bezpośrednio,
2)
inne organy administracji rządowej w zależności od podporządkowania - za pośrednictwem organów naczelnych, centralnych lub wojewódzkich,
3)
gminy, związki komunalne i sejmiki samorządowe oraz ich organy - bezpośrednio,
4) 7
sądy, prokuratura, państwowe biura notarialne, notariusze i komornicy sądowi - za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości,
5)
szkoły - za pośrednictwem wojewodów lub innych organów sprawujących nad nimi nadzór,
6)
inne jednostki organizacyjne - za pośrednictwem upoważnionych do zamawiania pieczęci urzędowych właściwych im organów państwowych lub samorządowych.

2 Organy naczelne, o których mowa w ust. 1 pkt 5. 6 i 7, mogą przekazać uprawnienie do zamawiania pieczęci urzędowych bezpośrednio podległym jednostkom organizacyjnym na ich własne potrzeby, jak i na użytek jednostek im podległych. O przekazaniu tych uprawnień należy zawiadomić Mennicę Państwową.

§  18.
Jednostka organizacyjna uprawniona do zamawiania pieczęci urzędowych bezpośrednio do swojego użytku lub do użytku podległej jednostki organizacyjnej rozstrzyga o potrzebie i celowości zamówienia.
§  19.
Zamówienie pieczęci urzędowej w Mennicy Państwowej może być dokonane tylko na piśmie. Pismo zamawiające powinno być podpisane przez kierownika zamawiającej jednostki organizacyjnej lub pracownika przez niego wyznaczonego i wskazywać osobę upoważnioną do odbioru wykonanej pieczęci z podaniem nazwiska, imienia i numeru legitymacji pracowniczej tej osoby albo dokładny adres, pod który wykonana pieczęć ma być przesłana jako polecona przesyłka pocztowa.
§  20.
Zamówienie większej liczby egzemplarzy pieczęci urzędowej tego samego rodzaju jest dopuszczalne tylko w przypadkach uzasadnionych wielkością jednostki organizacyjnej, warunkami rozmieszczenia jej biur lub wymaganiami organizacji pracy. Mennica Państwowa opatruje każdy wtórnik pieczęci kolejną numeracją rozpoznawczą stosownie do treści zamówienia.
§  21.
Wykonaną pieczęć wydaje Mennica Państwowa ściśle według wskazań zawartych w zamówieniu, zachowując odbitki wydanej pieczęci oraz potwierdzenie odbioru pieczęci.
§  22.
Mennica Państwowa jest obowiązana prowadzić księgę zamówień i przechowywać ją wraz z wszystkimi dokumentami dotyczącymi zamówień.
§  23.
Pieczęcie urzędowe należy przechowywać w żelaznych szafach lub kasetkach; podczas urzędowania powinny one znajdować się w miejscu dostępnym tylko dla pracownika odpowiedzialnego za pieczęć.
§  24.
O utracie pieczęci urzędowej jednostka organizacyjna jest obowiązana zawiadomić niezwłocznie swoją jednostkę bezpośrednio przełożoną, Mennicę Państwową oraz właściwe organy Milicji Obywatelskiej lub prokuratury z podaniem okoliczności utraty pieczęci i wskazaniem osoby, która dopuściła do utraty pieczęci.
§  25.
Pieczęcie, które nie mogą być używane z jakiegokolwiek powodu, w szczególności z powodu ich zużycia lub uszkodzenia, zniesienia jednostki organizacyjnej lub zmiany przepisów uprawniających do używania pieczęci urzędowych, należy przekazać niezwłocznie do Mennicy Państwowej w trybie określonym w § 17.
§  26.
Mennica Państwowa jest obowiązana niezwłocznie zniszczyć przekazane jej pieczęcie, o których mowa w § 25, wraz z ich odbitkami (§ 21); o zniszczeniu tym powinna sporządzić protokół i przechować go w swoich aktach, odpis zaś protokołu przesłać jednostce organizacyjnej, która przekazała pieczęć.
§  26a. 8
Przepisy § 19, 20, 25 i 26 dotyczące Mennicy Państwowej stosuje się odpowiednio do innych podmiotów gospodarczych upoważnionych do wyrobu pieczęci, o których mowa w § 16 ust. 2.

Rozdział 3.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  27.
1.
Jednostki organizacyjne uprawnione do używania tablic z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i pieczęci urzędowych powinny używać dotychczasowych tablic i pieczęci do czasu, gdy zajdzie konieczność zastąpienia ich nowymi wskutek ich zużycia lub zniszczenia albo wskutek zmian organizacyjnych.
2.
Właściwe organy naczelne wydadzą zarządzenia niezbędne dla przestrzegania oszczędności w zamawianiu nowych tablic i pieczęci.
§  28.
Szkoły wyższe mogą w dalszym ciągu używać dotychczasowych oznak i pieczęci tradycyjnych w zakresie, który ustala Minister Szkolnictwa Wyższego.
§  29.
1.
Minister Obrony Narodowej może ustalić odmienne zasady oznaczania nazw jednostek wojskowych na tablicach umieszczanych na budynkach tych jednostek oraz w używanych przez te jednostki pieczęciach urzędowych i plombownicach.
2.
Minister Obrony Narodowej może również ustalić zasady wyrobu oraz ewidencji i przechowywania pieczęci urzędowych i plombownic odmiennie dla jednostek wojskowych.
3.
Uprawnienia z ust. 1 i 2 przysługują w stosunku do wojsk wewnętrznych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  29a. 9
Przepisy rozporządzenia dotyczące jednostek organizacyjnych stosuje się odpowiednio do notariuszy.
§  30.
Tracą moc przepisy z dnia 20 czerwca 1928 r. o pieczęciach urzędowych (Dz. U. Nr 65, poz. 593 i z 1931 r. Nr 107, poz. 831) oraz z dnia 29 marca 1930 r. w sprawie oznak władz, urzędów, zakładów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 28, poz. 245).
§  31.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, wszystkim ministrom oraz Generalnemu Prokuratorowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  32.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1974 r. (Dz.U.74.22.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 1974 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1974 r. (Dz.U.74.22.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 czerwca 1974 r.
3 § 13 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 1970 r. (Dz.U.70.13.116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1970 r.
4 § 16 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 22 października 1990 r. (Dz.U.90.73.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1990 r.
5 § 16 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 października 1990 r. (Dz.U.90.73.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1990 r.
6 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1990 r. (Dz.U.90.73.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1990 r.
7 § 17 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1991 r. (Dz.U.91.33.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 kwietnia 1991 r.
8 § 26a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 października 1990 r. (Dz.U.90.73.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1990 r.
9 § 29a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1991 r. (Dz.U.91.33.139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 kwietnia 1991 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024