Przestrzeganie warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy instalowaniu piecyków przenośnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 5 sierpnia 1955 r.
w sprawie przestrzegania warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego przy instalowaniu piecyków przenośnych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą piecyków i kuchenek przenośnych instalowanych we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych.
2.
Instalowanie przenośnych piecyków w wagonach kursujących na liniach kolejowych określają osobne przepisy.
§  2.
Piecyka i kuchenki przenośne powinny być izolowane od podłogi wykonanej z materiału palnego warstwą izolacyjną z blachy lub cegły. Warstwa izolacyjna powinna obejmować powierzchnię podłogi pod piecykiem lub kuchenką oraz pas o szerokości 0,5 m dookoła piecyka lub kuchenki. W przypadku instalowania piecyka żelaznego bez nóżek warstwa izolacyjna z cegieł związanych ze sobą bezpośrednio stykająca się z piecykiem powinna mieć grubość co najmniej 5 cm.
§  3.
1.
Drzwiczki paleniska i popielnika powinny umożliwiać szczelne zamknięcie otworów.
2.
Piecyki i kuchenki żelazne instalowane w lokalach użytkowych powinny być wewnątrz wyłożone wyprawą z gliny lub szamotu. Wyprawa ta powinna być sprawdzana i w przypadku stwierdzenia uszkodzenia natychmiast naprawiana.
§  4.
1.
Odległość piecyków i kuchenek żelaznych od drewnianych części budynków powinna wynosić:
1)
0,25 m - od części otynkowanych lub w inny równorzędny sposób zabezpieczonych od ognia;
2)
0,5 m - od części nie otynkowanych lub w inny sposób nie zabezpieczonych od ognia.
2.
Odległość piecyków wykonanych z kamienia, cegły lub kafli od drewnianych części budynków powinna wynosić:
1)
0,15 m - od części otynkowanych lub w inny równorzędny sposób zabezpieczonych od ognia;
2)
0,5 m - od części nie otynkowanych lub w inny sposób nie zabezpieczonych od ognia.
3.
W przypadku instalowania piecyków we wnękach odległość od górnej części wnęki powinna wynosić:
1)
0,5 m - od części otynkowanych lub w inny równorzędny sposób zabezpieczonych od ognia;
2)
1 m - od części nie otynkowanych lub w inny sposób nie zabezpieczonych od ognia.
§  5.
1.
Przewody dymowe z rur blaszanych, łączące paleniska piecyków z kanałami dymowymi, powinny być możliwie najkrótsze, z tym że długość ich nie może przekraczać 3 m.
2.
Ilość kolanek łączących części rur blaszanych nie może być większa niż trzy. Połączenia między częściami rur, jak również połączenia rur z piecykami lub kuchenkami powinny zachodzić szczelnie jedno na drugie w kierunku ciągu. Umocowanie rur powinno zabezpieczyć je przed rozłączeniem bądź upadkiem. W miejscach załamania rury powinny być zaopatrzone w służące do usuwania sadzy szczelne zasuwy lub drzwiczki z materiałów niepalnych.
§  6.
1.
Odległość blaszanych rur dymowych od drewnianych części budynku powinna wynosić:
1)
0,5 m - od części otynkowanych lub w inny równorzędny sposób zabezpieczonych od ognia;
2)
1 m - od części nie otynkowanych lub w inny sposób nie zabezpieczonych od ognia.
2.
W przypadkach zabezpieczenia rur izolacją niepalną odległość blaszanych rur dymowych od drewnianych części budynku nie może być mniejsza niż 15 cm.
§  7.
1.
Przeprowadzanie blaszanych rur dymowych przez drewniane stropy i dachy jest dopuszczalne pod warunkiem, że w miejscu przejścia rury przez dach lub strop rury dymowe izolowane będą cegłą na glinie lub innym odpowiednim materiałem, w części zaś, w której rury te przechodzić będą przez strychy, zostaną one zabezpieczone materiałem izolacyjnym.
2.
Komendy powiatowe (miejskie) straży pożarnych, a w resortach, w których są odrębne służby ochrony przeciwpożarowej, inspektorzy ochrony przeciwpożarowej albo komendanci ochrony przeciwpożarowej mogą uznać za wystarczający inny sposób zabezpieczenia przy przeprowadzaniu rur przez drewniane stropy i dachy.
§  8.
Przeprowadzanie blaszanych rur dymowych przez drewniane ściany jest dopuszczalne przy zachowaniu następujących warunków:
1)
ściana w miejscu przejścia rury powinna być obmurowana w promieniu 13 cm albo zabezpieczona przewodem kamionkowym o takim wymiarze średnicy wewnętrznej, aby wokół rury pozostawała wolna przestrzeń nie mniejsza niż 5 cm, zamknięta z obu stron warstwą gliny;
2)
rura dymowa po zewnętrznej ścianie budynku jednokondygnacyjnego musi być wyprowadzona ponad dach i zakończona kołpakiem, który przy budynkach wielokondygnacyjnych powinien być tak umieszczony, aby zabezpieczał okna wyższych kondygnacji przed iskrami;
3)
odległość rur dymowych od zewnętrznych ścian oraz okapu nie może być mniejsza niż przewiduje § 6;
4)
odległość rur dymowych od płaszczyzny dachowej i pokrycia do wylotu rury nie może być mniejsza niż 1 m.
§  9.
Paliwo do piecyków i kuchenek powinno być przechowywane w naczyniach ustawionych w odległości nie mniejszej niż 1 m od piecyka w ilości nie przekraczającej normy zużycia paliwa w ciągu doby.
§  10.
1.
W czasie palenia piecyki i kuchenki żelazne zainstalowane w lokalach mieszkalnych i produkcyjnych, na budowach oraz w innych obiektach powinny znajdować się pod stałym nadzorem.
2.
Piecyki i kuchenki zainstalowane w lokalach użytkowych powinny być przed zakończeniem pracy wygaszone.
§  11.
Przewody dymowe powinny być okresowo oczyszczane w terminach określonych w osobnych przepisach.
§  12.
1.
Piecyki zainstalowane w pomieszczeniach magazynowych powinny być ogrodzone w promieniu 1 m siatką drucianą.
2.
Piecyki instalowane w pomieszczeniach magazynowych, w których przechowywane są materiały wymagające określonej temperatury, powinny być wykonane z kafli. Długość rur dymowych przy tych piecach nie może być większa niż jeden odcinek. Piecyk i rury dymowe powinny być ogrodzone w promieniu 1 m siatką drucianą.
3.
Instalowanie innych piecyków niż kaflowe oraz w inny sposób wymaga pisemnej zgody resortowego inspektora ochrony przeciwpożarowej lub powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnych.
§  13.
W przypadku likwidowania piecyka przenośnego czy kuchenki nawet na okres przejściowy otwór w przewodzie kominowym po rurze dymowej powinien być szczelnie zabezpieczony materiałem niepalnym.
§  14.
Zabrania się:
1)
instalowania wszelkiego rodzaju żeliwnych piecyków i kuchenek przenośnych w pomieszczeniach zaliczonych do pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii niebezpieczeństwa pożarowego określonej odrębnymi przepisami;
2)
łączenia więcej niż trzech palenisk, w tym również palenisk piecyków w jednym kanale dymowym;
3)
łączenia palenisk piecyków z kanałem dymowym na jednej wysokości z innymi połączeniami do tego samego kanału;
4)
wpuszczenia przewodów dymowych od piecyków do przewodów wentylacyjnych i spalinowych; wyjątek stanowią pomieszczenia wykorzystywane czasowo na kwatery robotnicze w budynkach nie wykończonych, jeżeli na wprowadzenie przewodu dymowego od piecyka do przewodu wentylacyjnego uzyskano pisemną zgodę powiatowej (miejskiej) komendy straży pożarnych lub inspektora centralnego zarządu nadzorującego wykonawcę;
5)
przeprowadzenia rur dymowych od piecyków przez otwory okienne;
6)
używania środków łatwo zapalających się, mających właściwości wybuchowe, do rozpalania ognia w piecykach;
7)
zawieszania na piecykach oraz przewodach dymowych od piecyków odzieży itp. materiałów palnych;
8)
zawieszania w odległości mniejszej niż 1 m od piecyków kotar oraz ustawiania jakichkolwiek przedmiotów czy urządzeń wykonanych z materiałów palnych;
9)
zaklejania lub zatykania otworu w przewodzie kominowym po zlikwidowanym piecyku czy kuchence przy użyciu papieru lub innych palnych materiałów.
§  15.
Piecyki i kuchenki zainstalowane przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia powinny być dostosowane do jego przepisów w terminie miesiąca od wejścia rozporządzenia w życie.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024