Zasady i tryb ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1953 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do szkód powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych przez jednostki wymienione w art. 9 i 20 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162).
§  2.
Użyte w rozporządzeniu wyrażenie "zleceniodawca" oznacza jednostkę administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej albo osobę fizyczną, dla której wykonywane są pomiary geodezyjne, a wyrażenie "wykonawca" oznacza wykonawcę pomiarów geodezyjnych.
§  3.
1.
Obowiązek naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub jej części oraz wypłacenia odszkodowania w gotówce za szkody w plonach i drzewostanie, powstałe przy racjonalnie wykonywanych pomiarach geodezyjnych, obciąża zleceniodawcę.
2.
W przypadku stwierdzenia, że do racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych uczynione przez wykonawcę szkody, o których mowa w ust. 1, były zbędne, obowiązek naprawienia szkody lub wypłacenia odszkodowania obciąża wykonawcę, niezależnie od odpowiedzialności karnej osób winnych.
3. 1
W sprawach spornych dotyczących racjonalnego wykonania pomiarów geodezyjnych orzekają terenowo właściwe delegatury Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii przy udziale przedstawiciela organu administracji państwowej stopnia gminnego.
§  4.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości polega na przywróceniu jej do stanu poprzedniej użyteczności przy uwzględnieniu potrzeb gospodarki planowej.
§  5.
1.
Naprawienie szkody powstałej w nieruchomości może być dokonane prowizorycznie, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką zmianę przeznaczenia nieruchomości, w czasie nie dłuższym niż dwa lata od powstania szkody, że dotychczasowy sposób jej zagospodarowania nie będzie mógł być utrzymany.
2.
Jeżeli zmiana przeznaczenia nieruchomości nie zostanie dokonana w terminie określonym w ust. 1, poszkodowanemu przysługuje prawo żądania naprawienia szkody na zasadach określonych w § 4.
§  6.
Roszczenie o naprawienie szkody powstałej w nieruchomości oraz o odszkodowanie za szkody w plonach i drzewostanie zgłasza poszkodowany bezpośrednio wykonawcy lub zleceniodawcy w terminie 4 dni od dnia ujawnienia szkody. Wykonawca przekaże zgłoszone roszczenie niezwłocznie zleceniodawcy.
§  7.
1.
Zleceniodawca obowiązany jest zaproponować poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń w drodze ugody.
2.
Ugoda określona w ust. 1 powinna zawierać:
1)
oznaczenie stron zawierających ugodę;
2)
dokładne określenie miejsca, czasu, rodzaju i rozmiaru powstałych szkód;
3)
oznaczenie sposobu naprawienia szkody powstałej w nieruchomości lub wysokości odszkodowania w gotówce;
4)
oznaczenie terminu i miejsca wykonania ugody;
5)
podpisy stron.
3.
W ugodzie określonej w ust. 1 strony mogą postanowić, że naprawienia szkody powstałej w nieruchomości dokona poszkodowany za określonym w ugodzie odszkodowaniem pieniężnym, obejmującym koszt zużytych materiałów i wartość robocizny, z zastrzeżeniem, że odszkodowanie to płatne będzie przez zleceniodawcę po stwierdzeniu przez prezydium gminnej rady narodowej, że naprawa została wykonana zgodnie z postanowieniami ugody.
§  8.
Ugoda zawarta w trybie § 7 wymaga dla swojej ważności zatwierdzenia przez prezydium właściwej rady narodowej.
§  9.
1.
W przypadku gdy nie doszło do zawarcia ugody (§ 7 i § 8), zleceniodawca sporządza protokół i przesyła go do prezydium właściwej rady narodowej, powiadamiając o tym jednocześnie poszkodowanego.
2.
Protokół powinien zawierać dane wymienione w § 7 ust. 2 pkt 1, 2 i 5, a ponadto wysokość proponowanego i żądanego odszkodowania oraz wniosek do prezydium właściwej rady narodowej o wydanie orzeczenia o odszkodowaniu.
§  10.
1. 2
W przypadku gdy zgłoszone roszczenie o naprawienie szkody nie zostało zaspokojone w drodze ugody, o obowiązku, zakresie i terminie naprawienia szkód w nieruchomości oraz o obowiązku i wysokości odszkodowania za szkody w plonach i drzewostanie orzeka organ administracji państwowej stopnia gminnego.
2. 3
(skreślony).
§  11.
Do szacowania szkód w plonach i drzewostanie mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 52, poz. 339 i z 1953 r. Nr 12, poz. 44) z tą zmianą, że do wartości drzew owocowych stosuje się zawsze mnożnik 6,00.
§  12. 4
W razie niewykonania przez zleceniodawcę naprawy szkód powstałych w nieruchomości w terminie ustalonym w ugodzie lub w orzeczeniu organ administracji państwowej stopnia gminnego wyda na wniosek poszkodowanego orzeczenie upoważniające go do wykonania naprawy na koszt zleceniodawcy i nakładające na zleceniodawcę obowiązek wypłacenia poszkodowanemu ustalonego w orzeczeniu odszkodowania pieniężnego.
§  13.
Odszkodowanie pieniężne płatne jest w terminie 30 dni za szkody:
1)
w plonach lub drzewostanie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zatwierdzenia ugody,
2)
w nieruchomości od dnia stwierdzenia, że naprawa wykonana została zgodnie z postanowieniami ugody lub orzeczenia.
§  14.
Zleceniodawca może upoważnić wykonawcę do działania w jego imieniu i na jego rzecz w postępowaniu o naprawienie szkody lub o odszkodowanie określonym w rozporządzeniu oraz do zawierania ugody, dokonywania napraw i wypłacania odszkodowania.
§  15.
Roszczenia o naprawienie szkody i o odszkodowanie, powstałe po dniu 17 maja 1952 r., a przed wejściem w życie rozporządzenia i dotychczas nie zaspokojone, podlegają zaspokojeniu na podstawie tego rozporządzenia.
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 10 ust. 2 skreślony przez § 6 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 12 zmieniony przez § 6 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.39.170

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ustalania odszkodowania oraz naprawiania szkód, powstałych przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych.
Data aktu: 01/08/1953
Data ogłoszenia: 25/08/1953
Data wejścia w życie: 25/08/1953