Uprawnienia do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1953 r.
w sprawie uprawnień do eksploatacji złóż torfowych, znajdujących się na gruntach osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o eksploatacji złóż torfowych (Dz. U. Nr 33, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwolenie na eksploatację przez jednostki gospodarki uspołecznionej złóż torfowych, które znajdują się na gruntach, stanowiących własność osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, łącznie z zezwoleniem na czasowe zajęcie tych gruntów wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwe za względu na miejsce położenia terenów, na których ma być eksploatowane złoże torfowe.
§  2.
Decyzja prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zezwalająca na eksploatację złoża torfowego (§ 1), powinna w szczególności zawierać:
1)
zezwolenie uprawniające do eksploatacji złoża torfowego z określeniem miejsca położenia złoża, czasu trwania uprawnienia i osoby uprawnionej do eksploatacji,
2)
postanowienie o czasowym zajęciu gruntu, na którym znajduje się poddane eksploatacji złoże torfowe, z określeniem granic zajętego gruntu, osoby jego właściciela i posiadacza, czasu trwania zajęcia oraz osoby uprawnionej do zajęcia, a także w razie potrzeby:
3)
określenie obowiązku zagospodarowania terenu przez osobę uprawnioną do eksploatacji złoża torfowego po wygaśnięciu uprawnienia na eksploatację.
§  3.
1.
Zezwolenia na eksploatację złoża torfowego i na czasowe zajęcie gruntów (§ 1) mogą być wydawane na okres nie dłuższy niż dwa lata.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może przedłużyć zezwolenie określone w ust. 1 na okres do jednego roku, jeżeli prawidłowe wydobycie torfu ze złoża nie mogło być wykonane w czasie określonym w zezwoleniu z przyczyn szczególnych, nie dających się przewidzieć w czasie wydania zezwolenia, a nieprzedłużenie zezwolenia mogłoby spowodować znaczną szkodę.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedłuży zezwolenie określona w § 1, jeżeli przed upływem terminu jego ważności zainteresowana jednostka gospodarki uspołecznionej wystąpi o nabycie gruntów wskazanych w zezwoleniu w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  5.
Odmowa przedłużenia uprawnienia do eksploatacji złoża torfowego i czasowego zajęcia gruntów (§ 3 ust. 2) powoduje obowiązek jednostki gospodarki uspołecznionej niezwłocznego oddania tych gruntów właścicielowi lub osobie, w której posiadaniu znajdowały się przed ich czasowym zajęciem.
§  6.
1.
Od decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej służy osobie zainteresowanej odwołanie do Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Torfowej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
2.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji wydanej na podstawie § 1, § 3 ust. 2 i § 5.
§  7.
1.
Właścicielowi czasowo zajętego gruntu należy się odszkodowanie.
2.
Gdy na czasowo zajętym gruncie wydobywa się torf, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 wynosi, za każdy rok trwania wydobycia, sumę odpowiadającą różnicy w wartości gruntu według stanu przed rozpoczęciem eksploatacji w danym roku i stanu po upływie danego roku eksploatacyjnego. Do sumy tej w pierwszym roku wydobycia dolicza się wartość utraconych plonów.
3.
Gdy na czasowo zajętym gruncie nie wydobywa się torfu, odszkodowanie przewidziane w ust. 1 ustala się w wysokości wartości utraconych plonów z zajętego gruntu.
4.
Przy ustalaniu i wypłacie odszkodowania (ust. 2 i 3) stosuje się odpowiednio zasady i tryb postępowania przewidziane w przepisach o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
§  8.
Jeżeli w czasie zajęcia gruntu wszczęte zostało postępowanie o jego nabycie w trybie przepisów o nabywaniu nieruchomości dla realizacji narodowych planów gospodarczych, wypłacone właścicielowi gruntu w myśl § 7 odszkodowanie zalicza się na poczet odszkodowania przypadającego za nabycie nieruchomości.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024