Koncesjonowanie zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych.

DEKRET
z dnia 2 maja 1953 r.
o koncesjonowaniu zarobkowego przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych. *

Art.  1.
1.
Koncesjonowaniu podlega zarobkowy przerób następujących surowców i półfabrykatów włókienniczych:
1)
wełny owczej żywej, martwej, garbarskiej lub wtórnej w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy, nici i włóczki;
2)
bawełny w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy, nici i włóczki;
3)
włókna lnianego i konopnego w postaci włókna luźnego, uszlachetnionego, zgrzeblonego, przędzy i nici;
4)
jedwabiu naturalnego w postaci oprzędów, przędzy i nici;
5)
włókna sztucznego i syntetycznego, ciągnionego (przędzy) oraz ciętego;
6)
szmat i odpadków włókienniczych wszelkiego rodzaju.
2.
Za przerób w rozumieniu ust. 1 uważa się wszelkie formy produkcji maszynowej lub ręcznej prowadzonej z własnych lub powierzonych surowców albo półfabrykatów.
Art.  2.

Koncesjonowaniu podlegają wszystkie fazy przerobu surowców i półfabrykatów włókienniczych, a w szczególności:

1)
polegające na zawodowym:
a)
praniu i sortowaniu surowca,
b)
szarpaniu szmat i odpadków,
c)
zgrzebleniu (gremplowaniu),
d)
przędzeniu, skręcaniu, cewieniu i przewijaniu,
e)
wyrabianiu tkanin surowych,
f)
farbowaniu surowca, przędzy i tkanin surowych;
2)
zawodowe:
a)
wykańczanie tkanin, folowanie i pilśnienie,
b)
dziewiarstwo,
c)
pończosznictwo.
Art.  3.
1.
Od obowiązku uzyskania koncesji zwolnione są przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze.
2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego określi zasady działalności przedsiębiorstw spółdzielczych w zakresie określonym w art. 1 i 2.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła może za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zwolnić określone osoby od obowiązku uzyskania koncesji.
Art.  4.

Nie podlega koncesjonowaniu:

1) przerób surowców i półfabrykatów włókienniczych, pochodzących z własnej hodowli (uprawy) producenta, bez pomocy sił najemnych;

2) domowy ręczny przerób włóczki i nici na własne potrzeby.

Art.  5.
1.
Koncesja może być udzielona wyłącznie albo na wykonywanie usług na rzecz producentów (hodowców) surowców włókienniczych wymienionych w art. 1, albo na przerób surowców przydzielonych przez upoważnione jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Akt koncesji określi zakres uprawnień przedsiębiorstwa oraz warunki korzystania z tych uprawnień.
Art.  6.
1.
Koncesji udziela Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Minister Przemysłu Lekkiego może cofnąć udzieloną koncesję.
3.
Minister Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła określi w drodze rozporządzenia tryb składania wniosków o udzielenie koncesji oraz tryb udzielania koncesji.
Art.  7.
1.
Osoby, które w dniu wejścia w życie dekretu prowadzą działalność określoną w art. 1 i 2 lub posiadają zezwolenie (koncesję) na prowadzenie takiej działalności, o ile zamierzają prowadzić dalej tę działalność, obowiązane są uzyskać koncesję na podstawie niniejszego dekretu.
2.
Osoby, które nie uzyskały koncesji w terminie 30 dni od daty wejścia w życie dekretu, obowiązane są zaprzestać działalności określonej w art. 1 i 2.
3.
Osoby, którym cofnięto koncesję, obowiązane są zaprzestać działalności w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji o cofnięciu koncesji.
Art.  8.
1.
Kto nie posiadając koncesji prowadzi działalność określoną w art. 1 i 2,

podlega karze więzienia do lat 3 i grzywny lub karze aresztu do lat 3 i grzywny.

2.
Kto narusza przepisy wydane na podstawie niniejszego dekretu lub nie stosuje się do warunków aktu koncesji,

podlega karze aresztu do jednego roku i grzywny.

3.
W przypadkach skazania za przestępstwo przewidziane w ust. 1 lub 2 sąd może orzec jako karę dodatkową przepadek surowców, półfabrykatów i wyrobów włókienniczych oraz narzędzi i środków służących do popełnienia przestępstwa.
Art.  9.

Z dniem wejścia w życie dekretu tracą moc przepisy o koncesjonowaniu przędzalń i pralń wełny.

Art.  10.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu Lekkiego i innym właściwym ministrom.

Art.  11.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 21 lipca 1958 r. dekret utracił moc w zakresie unormowanym ustawą z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nieuspołecznionej (Dz.U.58.45.224), zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 14 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024