Poprawiony kodeks nie zaostrza kar za płacenie cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Uchwalona przez Sejm i czekająca na poprawki Senatu nowela kodeksu karnego miała ułatwić karanie za użycie cudzej karty bankomatowej, płatniczej, debetowej, telefonu komórkowego, przelewów w bankowości internetowej itd. Tyle, że nowy przepis nie odnosi się do instrumentu płatniczego, tylko do pieniądza elektronicznego.

24.05.2019

Kobiety dyskryminowane nowelą ustawy o PPK

Emerytury i renty Prawo gospodarcze PPK

Nowelizacja ustawy o PPK dyskryminuje osoby, które przebywają na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. W większości sytuacji tracą one możliwość otrzymania wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł - pisze Oskar Sobolewski

24.05.2019

Miasta czekają na zmianę prawa o cmentarzach

Samorząd terytorialny

Archaiczne przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie przystają do czasów, w których coraz częstsze są kremacje, rozsypywanie prochów, czy trzymanie urn w domu. Miastom brakuje terenów pod cmentarze, budują więc kolumbaria, ale prawo jest tu niepotrzebnie zbyt restrykcyjne. Nad projektem zmian pracuje Główny Inspektor Sanitarny.

24.05.2019

Leasingobiorcy bez odszkodowań

VAT

Osoby, które biorą samochód w leasing mają problem z uzyskaniem odszkodowania od zakładów ubezpieczeń. Eksperci radzą, by zadbały o wystawienie faktury za naprawę powypadkową na leasingodawcę. Choć przepisy się nie zmieniły, ubezpieczyciele unikają wypłat. Co gorsza, zyskali sojuszników w resortach finansów i sprawiedliwości.

24.05.2019

Lekarze coraz gorzej znoszą obraźliwe opinie w internecie

Zawody medyczne

​Doktorzy przestali tolerować internautów, którzy piszą na forach nieprzychylne im komentarze. Występują o usuwanie krytycznych wpisów. Jeden z portali - na żądanie lekarzy - wpisy usunął, uznając, że jako administrator jest odpowiedzialny za przechowywanie takich ocen.

24.05.2019

PiS poprawia swoją nowelizację kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rezygnacja z obowiązku orzekania przez sąd w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, zmiana przepisu dotyczącego czynu "doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego" oraz przywrócenie dotychczasowego brzmienia artykułu 212 kk - to niektóre z 30 poprawek PiS

23.05.2019

MEN: Szkoły, które ucierpiały w czasie burz, dostaną pieniądze na remonty

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Zalane pomieszczenia, uszkodzone dachy, brak prądu - 17 szkół i placówek oświatowych ucierpiało z powodu ulewnych deszczy, trąby powietrznej i uderzenia pioruna. MEN przypomina, że samorządy mogą skorzystać z pomocy finansowej na usunięcie skutków gwałtownych burz, które przeszły w tym tygodniu nad czterema południowymi województwami.

23.05.2019

Prezes Wolters Kluwer Polska wśród osobowości rynku książki

Prawo gospodarcze

Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki został laureatem plebiscytu 30-lecia na najważniejsze i najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki - obok innych wydawców, księgarzy, autorów i byłego szefa Instytutu Książki. - 30-lecie wolnego rynku świętujemy, niestety, w trudnym dla książki momencie - mówi Włodzimierz Albin.

23.05.2019

RPO pyta prezydentów miast o liczbę kobiet w spółkach komunalnych

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich zapytał 25 prezydentów największych miast, czy rozważają przyjęcie regulacji prawa miejscowego w celu zapewnienia w składzie zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych minimalnych udziałów kobiet. Zwrócił się też o przekazanie aktualnych danych dotyczących udziału kobiet i mężczyzn w organach tych jednostek.

23.05.2019

MEN: Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to priorytet

Kadry w oświacie

Poprawa wynagrodzeń nauczycieli to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje pracę o szczególnym znaczeniu, dlatego wszelkie regulacje płacowe dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi wykonywanego zawodu - podkreśla wiceminister edukacji Maciej Kopeć

23.05.2019

Na wybory z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w smartfonie

Administracja publiczna Wybory

Wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Problem może powstać, gdy lokalna komisja nie będzie chciała uznać mTożsamości.

23.05.2019

Pracodawcy chcą w 2020 r. 2387 złotych płacy minimalnej

Rynek Prawo pracy

Płaca minimalna powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. – taka jest wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP. W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 złotych.

23.05.2019

TSUE za miesiąc wyda wyrok w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

24 czerwca wydany zostanie wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę dotyczącej Sądu Najwyższego - zapowiedział w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Rzecznik generalny TSUE stwierdził w swojej opinii, że przepisy obniżające wiek przejścia w stan spoczynku sędziów są sprzeczne z prawem Unii.

23.05.2019

Biznes musi się przygotować do ery bez plastiku

Środowisko

Dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej czeka tylko na publikację w unijnym dzienniku. To oznacza, że Polska musi wdrożyć jej przepisy w ciągu dwóch lat, do 2021 roku. Tyle samo czasu mają firmy na przygotowanie się do rewolucyjnych zmian.

23.05.2019

RPO: Za szybkie przedawnienie przy roszczeniach w trybie karnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli ktoś chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, to ma to tylko rok. Tymczasem w procedurze cywilnej obowiązuje trzyletni okres przedawnienia podobnych roszczeń.

23.05.2019

Coraz więcej kandydatów pyta o możliwość pracy zdalnej

HR

Rynek pracy przechodzi pokoleniową zmianę, która wpływa również na kulturę organizacji. Młode pokolenie oczekuje zdecydowanie więcej swobody i chce mieć wpływ na to gdzie, kiedy i jak będzie wykonywać swoje obowiązki. Czy praca zdalna do wciąż jeszcze modny trend, czy już standard?

23.05.2019

Elektroniczna skrzynka w sądach administracyjnych od 31 maja

Wymiar sprawiedliwości

Od 31 maja br. do sądów administracyjnych będzie można składać pisma procesowe nie tylko w postaci papierowej, jak to ma miejsce dotychczas, ale również w formie dokumentu elektronicznego. Forma pisemna będzie także dopuszczalna.

23.05.2019