W Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny (USK) w Białymstoku przeprowadzono nowatorski zabieg u pacjenta chorego na nerki. Zabieg polegał na założeniu cewnika permanentnego do największej żyły organizmu.
Od 23 lipca 2017 leki antykoncepcyjne tylko na receptę
Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki "dzień po", od niedzieli 23 lipca 2017 będzie można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Niektórzy medycy jednak odmawiają wystawienia recepty na antykoncepcję, powołując się na klauzulę sumienia.
Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową - ostrzega w piątkowym (21 lipca 2017) komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
RPO: brak możliwości zatarcia kary dla lekarza niekonstytucyjny
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie zatarcia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Brak takiej możliwość jest według Rzecznika niekonstytucyjny.
MZ: trwają badania dotyczące ryzykownych zachowań młodzieży
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej prowadzi badania nad problemami nastolatków i ryzykownymi zachowaniami młodzieży. Zostały one sfinansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach działań Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.
W Polsce rośnie zapotrzebowanie na przeszczepy wątroby
W najbliższych latach coraz mniej będzie wskazań do przeszczepów wątroby z powody wirusowego zapalenia tego narządu, ale zapotrzebowanie na tego rodzaju transplantacje będzie rosnąć – ocenili eksperci w piątek 21 lipca 2017 roku na śniadaniu prasowym w Warszawie.
Konieczne jest interdyscyplinarne leczenie otyłości
Według specjalistów kluczem do sukcesu w walce z nadwagą jest zaadoptowanie się pacjenta do długoterminowych zaleceń dotyczących zmian w stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, które zalecane są u każdej osoby, również po przebytych zabiegach.
Polacy uważają system e-zdrowia za słabo rozwinięty
Chociaż wideo rozmowy z lekarzem to codzienność w wielu krajach, polscy pacjenci w dalszym ciągu rzadko mogą z nich korzystać, podobnie jak z wielu innych cyfrowych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają konsultacje z lekarzem. Aż 65,2 procenta z nas uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty.
Komisja Europejska: zgoda na lek Reagila® w leczeniu schizofrenii
Komisja Europejska udzieliła zgody na wprowadzenie na rynek preparatu Reagila® (cariprazine), nowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii u dorosłych pacjentów.
Tarnobrzeg: nowa pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu
Od końca czerwca 2017 roku w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu działa nowa pracownia rezonansu magnetycznego, która przebadała już 270 pacjentów. 20 lipca 2017 roku odbyło się jej uroczyste otwarcie.
Rzeszów: powstał zakład opiekuńczo leczniczy Promedica
W Rzeszowie powstała nowa placówka Centrum Medycznego Promedica, która prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dorosłych oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób wentylowanych mechanicznie. Świadczenia są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowym dyrektorem szpitala wojewódzkiego w Łomży został Roman Eugeniusz Nojszewski, dotychczas związany ze Szpitalem Czerniakowskim w Warszawie. Nowy dyrektor został powołany 19 lipca 2017 roku, swoją funkcję będzie sprawował od 21 lipca 2017 roku, przez 6 lat.
Szpital im. Floriana Ceynowy w Wejherowie kupi system kardiomonitoringu składający się z sześciu kardiomonitorów i centrali monitorującej. Wyposażenie trafi na oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej.
Powstały rekomendacje dotyczące rozliczania badań genetycznych
Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej wydała „Rekomendacje dotyczące rozliczania badań diagnostycznych w chorobach nowotworowych”, stanowiące poradnik dla szpitali, działów rozliczeń i klinicystów – informuje Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.
Kraków: szpital przeszkoli ratowników w zakresie hipotermii
Szpital im. Jana Pawła II przeszkoli 480 ratowników, którzy będą mogli nieść pomoc wszystkim potrzebującym, doświadczonym hipotermią. Centrum leczenia hipotermii głębokiej przy szpitalu Jana Pawła II to jedyny taki ośrodek w Polsce.
W województwie małopolskim, w powiatach brzeskim i tarnowskim ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Tylko w 2017 roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, będzie możliwe zaszczepienie prawie 1,5 tysiąca dziewcząt w wieku 13 lat.
SP ZOZ w Siemiatyczach ma nowe lądowisko dla helikopterów LPR, dostosowane do standardów unijnych oraz przystosowane do startów i lądowań nocnych. Jego budowa kosztowała ponad 900 tysięcy złotych. Szpital pozyskał prawie 850 tysięcy złotych unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Kielce: nowe procedury kardiologiczne w szpitalu wojewódzkim
Zespół pracowni hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rozpoczął realizowanie nowych procedur kardiologicznych. Obecnie mogą tutaj przejść zabiegi pacjenci ze wszczepionymi stymulatorami, u których trzeba usunąć stare elektrody. Dotychczas musieli oni szukać pomocy w ośrodkach poza regionem.
1,5 mln zł zostanie przekazane na remont basenu w Szpitalu "Krystyna" w Uzdrowisku Busko-Zdrój. Poza tym dobudowany zostanie mniejszy basen solankowy. Środki na inwestycję zostaną pozyskane przez wniesienia przez województwo świętokrzyskie wkładu pieniężnego i objęcie dodatkowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki „Uzdrowisko Busko – Zdrój” S.A.
Osoby uzależnione będą mogły trafiać do specjalistów bez skierowania od lekarza, będzie to także dotyczyć wszystkich współuzależnionych – informuje Dziennik Gazeta Prawna.