Przedmiotem współpracy będzie  promowanie wśród mieszkańców Mazowsza idei dawstwa narządów od żywych i zmarłych dawców, między innymi poprzez współorganizację szkoleń, konferencji i seminariów dotyczących donacji oraz organizację szeregu inicjatyw dotyczących dawstwa i transplantacji.

Samorząd województwa jest inicjatorem i realizatorem szeregu inicjatyw na rzecz idei transplantacji. Należy do nich między innymi zaproszenie młodzieży, objętej programem „Szkoła Promocji Zdrowia” do udziału w konkursie na opracowanie spotu filmowego promującego ideę transplantacji, organizowanego w ramach XV Jubileuszowej Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, pod hasłem „Podziel się życiem” czy udział w kampanii „Miej serce dla wszystkich”, upowszechniającej ideę pobierania narządów i tkanek do przeszczepów dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego. 

W ramach akcji organizowane były debaty redakcyjne z udziałem specjalistów zajmujących się transplantologią, publikowane artykuły przedstawiające różne aspekty transplantologii. Wyprodukowano też 100 tysięcy kart z deklaracją woli potencjalnego dawcy, które jako dodatek do „Życia Warszawy” były rozdawane na imprezach plenerowych.

 [-OFERTA_HTML-]



W 2015 roku wykonano w Polsce 1556 przeszczepień narządów u 1508 biorców. Nie jest to liczba wystarczająca w stosunku do potrzeb. Pod koniec 2015 roku na liście oczekujących na nowe organy było ponad 1,7 tysiąca pacjentów. Popularyzacja idei dawstwa ma przyczynić się do zwiększenia liczby przeszczepień od żywych i zmarłych dawców, a przez to do poprawy życia chorych cierpiących na przewlekłe choroby.

Pomimo ogromnego tempa rozwoju wiedzy i technologii, wciąż nie można wyleczyć wielu chorób. Często jedynym sposobem na uratowanie życia jest przeszczepienie narządu. Na świecie 26 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

 


Źródło:www.mazovia.pl