Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Parlament Portugalii zalegalizował zapłodnienie nasieniem nieżyjących mężczyzn

Prawo rodzinne

W piątkowym głosowaniu Parlament Portugalii zatwierdził prawo do tzw. zapłodnienia post mortem, uprawniające do korzystania z nasienia nieżyjących już mężczyzn, którzy przed śmiercią zamrozili swoje plemniki i nosili się z zamiarem posiadania potomstwa. Projekt trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów.

26.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo unijne Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Barometr Rynku Pracy: Kolejny lockdown może być groźny

Prawo pracy Koronawirus

Optymizm firm i pracowników kończy się, a rosnące koszty kolejnych lockdownów mogą oznaczać pesymistyczny scenariusz dla rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. Ostatni, 15. pomiar Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service pokazuje, że strategie firm i plany pracowników stają się coraz bardziej zachowawcze.

26.03.2021

RODO wymówką, by nie uzasadniać odmów dla niepełnosprawnych

Ubezpieczenia społeczne RODO

Zespoły ds. orzekania o niepełnoprawności nie wyjaśniają powodów wydawanych przez siebie orzeczeń. Zasłaniają się ochroną danych osobowych i tym, że zainteresowani przedkładają orzeczenie w różnych instytucjach, które nie muszą znać stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. To utrudnia odwołanie się do sądu. Zdaniem UODO, w wielu przypadkach RODO stało się wymówką, by nie przekazywać pewnych danych.

26.03.2021

Pandemia skróciła średnie dożycie Polaków o 13 miesięcy

Emerytury i renty Koronawirus

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wynika z niej, że w ciągu 2020 roku nastąpił spadek - o ponad rok - średniego dalszego trwania życia. Zdaniem ekspertów, dane te pokazują, w jak złej sytuacji znalazła się Polska z powodu pandemii. Ale przechodzący po 1 kwietnia na emeryturę mogą liczyć na wyższe świadczenia.

25.03.2021
1    473  474  475  476  477  478  479  480  481    739