Bezpłatne badanie Czy Twoja organizacja podlega regulacjom UKSC? Sprawdź w kilka minut, wypełniając kwestionariusz samoidentyfikacji
Zmień język strony
Prawo.pl

Lex/Lex

Artykuły autora

Przedsiębiorca szybciej pójdzie na zwolnienie

Przedsiębiorca, który odwiesi prowadzenie firmy nabędzie prawo do zasiłku chorobowego już po 30 dniach, a nie jak do tej pory po 90.

Wpis w rejestrze decyduje o zwolnieniu zabytku z podatku

Zwolnieniem z podatku od nieruchomości na zasadach określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych objęte zostały wyłącznie grunty i budynki indywidualnie wpisane do rejestru zabytków wynika z niedawnego wyroku NSA.

Raport prokuratury: 88 śledztw, 41 podejrzanych ws. rasistowskich

88 śledztw w sprawie przestępstw popełnionych z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych prowadziły prokuratury z całego kraju w I półroczu tego roku - poinformowała Prokuratura Generalna. Zarzuty przedstawiono 41 osobom, aresztowano 2 osoby - czytamy w raporcie.

Premier: rząd szybko rozstrzygnie problem dopalaczy

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że problem tzw. dopalaczy będzie "rozstrzygnięty w trybie błyskawicznym". Poinformował, że w nocy z piątku na sobotę w sprawie dopalaczy spotkał się specjalny zespół pod jego przewodnictwem.

Rzecznik ETS przeciw dyskryminacji płci w ubezpieczeniach

To, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, nie może być brane pod uwagę jako czynnik ryzyka w polisie ubezpieczeniowej, czyli przy ustalaniu wysokości składek i przyszłych świadczeń - uznała w czwartek rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE. Unijna dyrektywa z 2004 roku zakazuje używania płci jako czynnika przy obliczaniu składek i świadczeń ubezpieczeniowych. Ale przewiduje wyjątek, zgodnie z którym państwa członkowskie mogą na to zezwolić w przypadku, gdy płeć jest "decydującym czynnikiem w ocenie ryzyka" ubezpieczonego. Firmy ubezpieczeniowe stosują bardzo wiele kryteriów, by obliczyć średnią długość życia ubezpieczonych. Biorą pod uwagę na przykład rodzaj i zakres wykonywanej pracy, sytuację rodzinną, korzystanie z używek lub narkotyków, sposób spędzania wolnego czasu oraz uprawianie sportu.