NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Edward Tomczyk

Biegły rewident, wykładowca akademicki: rachunkowość, finanse, zamówienia publiczne oraz wykładowca w Fundacji Wspierania Samorządności Lokalnej w Polsce i NOT. Prowadzi działalność gospodarczą z zakresu doradztwa finansowego (biznes plany, studia wykonalności, wyceny przedsiębiorstw, ekspertyzy ekonomiczne, analizy opłacalności projektów, sporządzanie dokumentacji podatkowych firm powiązanych, wnioski kredytowe, strategie rozwoju samorządów itp. Autor szeregu aplikacji o fundusze strukturalne ZPORR, Interreg i Phare. Trener - wykładowca cyklu szkoleń dla biznesu finansowanych z funduszy PHARE. Współautor szeregu opracowań z zakresu planowania strategicznego gmin i powiatów w tym finansowanych ze środków EU. Współautor Planów Rozwoju Lokalnego Gmin i Strategii Powiatów.

Artykuły autora

Gmina może sfinansować zakup oświetlenia drogi wojewódzkiej

Gmina może sfinansować koszty związane z zakupem oświetlenia drogi wojewódzkiej z zastrzeżeniem, iż decyzja o wydatkowaniu środków poprzedzona zostanie stosowną uchwałą Rady Gminy i zadanie to zostanie przejęte przez gminę w drodze umowy lub porozumienia.

Czynności inwentaryzacyjne mogą być realizowane do 15 stycznia

Czynności inwentaryzacyjne polegające na ustalaniu stanu rzeczywistego czy to drogą spisu z natury, drogą weryfikacji, czy też poprzez uzyskiwanie pisemnych potwierdzeń od kontrahentów, mogą być realizowane do 15 stycznia, a rozliczanie inwentaryzacji winno się zakończyć do dnia zamknięcia ksiąg za rok objęty ww. inwentaryzacją.
podatki zlotowki

Ewidencja księgowa nabytych przez instytucje autorskich praw majątkowych

Nabyte przez instytucję od twórców autorskie prawa majątkowe mogą zostać zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych, jeśli spełnione zostaną kryteria określone w art. 3 ust. 1 pkt 12 i 14 ustawy o rachunkowości.
dokumenty podpis

Księgowy musi podpisać sprawozdanie finansowe

Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych ma obowiązek złożenia podpisu, a w przypadku odmowy ma ona obowiązek uzasadnienia odmowy na piśmie - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

Działania mające cykliczny charakter nie powinny być zaliczane do wydatków strukturalnych

Jaka będzie klasyfikacja wydatków strukturalnych związanych z realizacją zadań własnych gminy?Pytanie pochodzi z publikacjiVademecum Głównego Księgowego Administracja.