NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora

MSW: wydano już prawie 740 tysięcy dowodów osobistych nowego wzoru

W dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowego wzoru dowodu osobistego spersonalizowano prawie 740 tysięcy dokumentów - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
paragraf klawiatura 000001

Pracodawcy: nowy obowiązek wprowadzamy, stary usuwamy

Dobrze, że rząd chce przestrzegać zasady, że wprowadzeniu nowego obowiązku administracyjnego powinno towarzyszyć usunięcie obowiązku już istniejącego. Ale przydałaby się jeszcze druga zasada: przy wdrażaniu prawa UE nie dodawać kolejnych obowiązków czytamy w opinii Pracodawców RP.

Nowy minister liczy na 4,5 roku pracy w MS

Jestem maratończykiem. Szykuję się na długą i mozolną pracę w tym resorcie. Jeśli obywatele będą oceniali naszą działalność przez pryzmat osiągnięć w tym zakresie, to jestem przekonany, że w tym gabinecie spędzę jeszcze minimum 4,5 roku - mówi Borys Budka, minister sprawiedliwości.

Prokuratura bierze się za ściganie rasizmu

Ściganie rasizmu to jeden z priorytetów prokuratora generalnego. Andrzej Seremet wydał śledczym wytyczne, jak prowadzić takie śledztwa. Dodatkowo objęły je nadzorem prokuratury wyższego szczebla.

Prawo szlaku ograniczy własność w rejonach turystycznych

Sejm chce ograniczyć prawa właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Mają zyskać polska gospodarka oraz turyści. Jednak prawnicy zgłaszają wątpliwości konstytucyjne do tego projektu.