NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora

Ministerstwo: nowe prawo wodne nie podniesie cen wody

Wprowadzenie nowego Prawa wodnego nie przewiduje skokowych podwyżek opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2019 r. Jeżeli zajdzie taka konieczność to będą one wzrastały stopniowo, po wykonaniu analiz społeczno-ekonomicznych - twierdzi Ministerstwo Środowiska.

Kiedy nie jest pobierana opłata za usunięcie drzew i krzewów?

Wszystkie sytuacje, w których nie jest pobierana opłata za usunięcie drzew i krzewów, zawiera art. 86 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.

Użytkowanie wieczyste ma być zniesione jesienią

Uwłaszczenie z mocy prawa na gruntach pod blokami mieszkalnymi i domami jednorodzinnymi odbędzie się od 1 października 2017 roku. Taką datę proponuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
trybunal konstytucyjny

KRS: po wyroku TK projekt PiS nadal niekonstytucyjny

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma wpływu na obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niego także, że projektowane zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa dotyczące wyboru sędziów w skład KRS przez Sejm nie są zgodne z Konstytucją RP oceniło Prezydium Rady.

Zmienią się zasady przeprowadzania wywiadów przez kuratorów sądowych

Doprecyzowanie przepisów dotyczących w szczególności zlecania przez sąd kuratorom sądowym przeprowadzanie wywiadów środowiskowych w sprawach opieki nad dziećmi - to cel zmian przyjętych we wtorek przez rząd.